Į sodą važiuojama ne tik ravėti

Į sodą važiuojama ne tik ravėti

Į sodą važiuojama ne tik ravėti

Soduose pats darbymetis — ne tik apsodinami žemės lopinėliai, vyksta ir statybos. Žmonės renkasi gyvenimą 9 arų plotuose ir džiaugiasi galimybe matyti gamtą, valgyti pačių užsiaugintą maistą.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Išsiskiria interesai

Darbo dieną Rėkyvoje esančiuose soduose tarp žydinčių obelų, gėlių, žaliuojančių pievelių besidarbuojančių žmonių galima pamatyti kur ne kur, dažniausiai pagyvenusių.

Sutikti sodininkai patikina, kad čia nuolat gyvena nemažai žmonių, daugelis dieną išvažiuoja į darbą.

Prie savo namelio pluša Irena Sakalauskienė, į kibirą meta nuo takelio nuravėtas žoles. Nusijuokia, kad sode darbų visuomet yra — „tik sveikatos turėk“. Sklype dar ne viskas susodinta, sodininkę gąsdino sinoptikų pranašautos šalnos. Drąsiau sodinama šiltnamyje. Prisipažįsta, kad kas sodinama esant delčiai — jau žemėje.

„Didelių problemų nėra: susisiekti patogu, šiukšlės išvežamos, vieni kitiems padedame. Atsiranda šiek tiek trinties tarp nuolat sode gyvenančių ir atvažiuojančių sodininkų-vasarotojų. Vieni nori investuoti į vamzdynus, komunikacijas. Bet mums čia vasarvietė, o ne gyvenamoji vieta“, — sakė jau dešimt metų savo sodą turinti ponia Irena.

Iš Šiaulių autobusais su persėdimais važinėtis kiekvieną dieną į sodą — brangoka, suskaičiuoja beveik 6 litus, tačiau atšilus orams galimybė namuose vaikščioti nuo palangės iki palangės nevilioja. Nusijuokia, kad vaikai pasiūlo nusipirkti hamaką, pasiimti knygą ir ilsėtis. Tokių gulinčių sode nesimato, visi darbuojasi.

„Žinau, kad užsiauginu švarią daržovę. Stokis, klaupkis — judėjimas, gera dirbti žemę, kvėpuoti švariu oru. Birželį atvažiuosiu čia gyventi. Aišku, kai pervargsti, pradedi sodą keikti, pabūni dieną namie ir vėl trauki į sodą“, — šypsojosi moteris.

Dygsta namai

Kito sodo sklype vyksta intensyvūs darbai: šeiminkai kasa, ravi, su žemės technika sukasinėja daržą. Sodininkai kelioms minutėms nutraukia darbą — atsipūs. Kaimynams talkinantis Eugenijus gyvena sode nuolat, beveik baigtos namo statybos.

Mosteli, kad sodo nuolatinių gyventojų yra nemažai — „ir ten, ir ten, buvo 18 šeimų, dabar daugiau“. Suaktyvėjo gyvenamųjų namų statybos. Iš miesto žmonės keliasi gyventi į sodus — beveik visi jauni.

„Nebeišlaiko mieste butų. Nors ir čia mokesčiai yra: žemės, elektros, šiukšlių, šildymosi. Norime prisijungti nuo miesto dujotiekį — negalime, nes sodai. Elektros kabelius vedėmės taip pat savo lėšomis“ — pasakoja penkeris metus čia gyvenantis vyras.

Jo kaimynas aštuoniasdešimtmetis Aleksėjus Projolinas šiame sode darbuojasi nuo 1965 metų. Kol dirbo, sukaupė lėšų tik dukterų butams, o sodo nameliui nebeužsidirbo, todėl atvažiuoja čia tik šiltuoju metų laiku pailsėti.

Šalia sklypą įsigijo ir jo duktė. Dirba ne tik savo sode, patalkininkauja tėvams.

Vaikai pabunda nuo paukščių giesmių

„Geriau vaikas tegul atsibunda nuo paukščių giesmių, negu nuo mašinų triukšmo“, — sakė Kristina Ramonienė, kuri sode gyvena ne tik su savo šeima, bet ir tėvais.

Iš miesto išsikraustė beveik prieš trylika metų. Tuomet jie, Šiaulių rajono teritorijoje esančioje sodų bendrijoje, buvo vieni pirmųjų nuolatinių gyventojų.

„Dabar daug šeimų čia gyvena — bėga iš miesto. Daugiausiai jaunimas. Nors ir tolokai nuo miesto, bet šiais laikais visi ratuoti“, — šypsojosi jauna mama, vežimėlyje supanti miegantį mažylį.

„Man labai patinka čia gyventi. Net žiemą gražu, o ką kalbėti apie pavasarį, vasarą — rytą paukščių čiulbėjimas nuostabus, žydi sodai. Vaikams labai gerai“, — džiaugėsi Kristina.

Citata:

„Geriau vaikas tegul atsibunda nuo paukščių giesmių, negu nuo mašinų triukšmo“

CIVILIZACIJA: Soduose gyvenantys žmonės nesijaučia nė kiek ne prasčiau nei mieste, vardija tik privalumus, tikina, kad civilizacija visur pasiekiama.

SODAS: Šiaulietė Irena Sakalauskienė paskaičiuoja, kad atvažinėti keliais autobusais į sodus brangoka, tačiau viskas atsiperka gera nuotaika, grynu oru, judėjimu ir pačios užaugintomis daržovėmis.

KAIMYNAI: Sode gyvenantis ponas Eugenijus patalkininkauja ir kaimynams.

PASIRINKIMAS: Kristina Ramonienė pati augusi sode, mielai jame augina ir savo vaikus.

DARŽAI: Sodininkai dar ne viską susodino — baiminasi šalnų.

 

Jono TAMULIO nuotr.