Į Seimą buvęs Šiaulių meras eina po nauja vėliava

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių apskrityje dėl rinkėjų balsų ir Seimo nario mandato panoro varžytis iš viso 82 politikos ir visuomenės veikėjai. Tarp jų – ne vienas meras, vicemeras ir buvę merai.
Seimo rinkimuose rinkėjų laukia ne vienas netikėtumas, išvydus po kokia vėliava kandidatuoja žinomi politikai. Šiaulių socialdemokratų vienu iš vedlių ne kartą buvęs Justinas Sartauskas, buvęs miesto meras, paliko socialdemokratus. Į šiuos Seimo rinkimus jis eina su mažai girdėta partija, suburta buvusio krepšininko ir trenerio.

Buvęs meras nori aktyvumo

VRK skelbia pirminius duomenis apie kandidatus vienmandatėse apygardose. Tarp „Saulės“ vienmandatės apygardos kandidatų yra Justino Sartausko pavardė. Kandidatu jį iškėlė mažai girdėta partija „Lietuva– visų“, suburta buvusio krepšininko ir trenerio Tomo Pačėsos. Tarp jos kandidatų – ir krepšinio treneris Valdemaras Chomičius, ir politologas Algis Krupavičius, ir laidų vedėja Rūta Janutienė, kuri anksčiau bandė Šiaulių krašte siekti Seimo nario mandato su Centro partija, o dabar kandidatuos Vilniuje.

„Šiaulių kraštui“ J. Sartauskas patvirtino, jog prieš rinkimus išstojo iš socialdemokratų gretų, kuriose buvo nuo 2004 metų. Bet priežasčių nekomentavo ir neatskleidė, ar socialdemokratai jam nesiūlė dalyvauti Seimo rinkimuose? Juoba kad „Saulės“ apygardai ilgai ieškojo kandidato ir iškėlė ne šiaulietį, o kėdainietį socialdemokratą ūkininką Joną Talmantą, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininką.

„Noriu naujos veiklos, – trumpai argumentavo savo apsisprendimą J. Sartauskas, kuris palikęs politinius postus po nesėkmingų partijai savivaldos rinkimų išėjo į pensiją ir sakė šiuo metu dalyvaująs tik visuomeninėje veikloje. – Man pasiūlė kandidatuoti partija „Lietuva – visų“ ir sutikau. Dalyvauju, kaip nepartinis, dauguma jos kandidatų nepartiniai.“

Ši partija kelia kandidatą ir antroje Šiaulių miesto apygardoje –„Aušros“. Tik čia kelia kaunietį Antaną Navakauską, kuris yra buvęs ir socialdemokratu, ir „tvarkiečiu“, Šiauliuose yra dirbęs teisėsaugos struktūrose ir mero patarėju.

Šiaulių apskrityje dar vienas šios partijos kandidatas – kažkada buvęs „tvarkietis“ Seimo narys, buvęs Raseinių meras Remigijus Ačas, kuris rinkėjų palankumo sieks Kelmės–Šilalės apygardoje.

Šiauliuose 23 politikai sieks mandato

Šiauliuose sudarytose vienmandatėse „Aušros“ ir „Saulės“ apygardose rinkėjų palankumo sieks iš viso 23 kandidatai. Tarp jų trys – patys išsikėlę pretendentai.

Šiauliuose kandidatus vienmandatėse apygardose iškėlė 11 partijų. Tarp jų ne vienuose Seimo rinkimuose dalyvavusios Darbo partija, Lietuvos socialdemokratų partija, Liberalų sąjūdis, Tėvynės sąjunga–krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga, Lenkų rinkimų akcija–Krikščioniškų šeimų sąjunga, Centro partija, Lietuvos žaliųjų partija. O iš naujai susikūrusių – Krikščionių sąjunga, Lietuvos socialdemokratų darbo partija, partija „Lietuva–visų“.

„Aušroje“ – tik du iš praeitų rinkimų

„Aušros“ apygardoje –13 kandidatų. Čia Seimo nario mandatą bandys apginti „valstiečių“ iškeltas Stasys Tumėnas. Su juo kaip per praėjusius rinkimus varžysis konservatorius Martynas Šiurkus, partijos miesto skyriaus pirmininkas ir miesto Tarybos narys. Jiedu vieninteliai kandidatuoja čia antrą kartą.

„Aušros“ apygardoje tarp kandidatų yra ir daugiau miesto Tarybos narių: „darbietis“ Marijus Velička, krikščionių atstovas Gediminas Beržinis Beržinskas, pats save keliantis Zakiras Medžidovas.

Nuo socialdemokratų čia kandidatuoja – vietinis socialdemokratas Vidmantas Norvaišas, nuo socialdarbiečių – klaipėdietis Tomas Bielinskas, buvęs Šiaulių įmonės „Busturas“ vadovas, nuo Liberalų sąjūdžio – Aušra Simonavičiūtė, partijos skyriaus narė, nuo Lenkų rinkimų akcijos – Aleksandr Fiodorov, nuo Centro partijos – Petras Bložė.

Seimo nario mandato „Aušros„apygardoje sieks jau buvęs parlamentaru ir ministru Raimondas Šukys, šį kartą jis eina su Žaliųjų partija.

Pats save „Aušros“ apygardoje iškėlė ir Arūnas Rimkus, kuris yra buvęs miesto Tarybos nariu, tuomet buvo Liberalų sąjūdžio atstovas.

„Saulės“ apygardoje – 10 kandidatų.

„Saulės“ apygardoje mandatą gins „valstiečių“ vėl iškeltas Valerijus Simulik, kuris prieš rinkimus kartu su savo 200 sekėjų iš visuomeninio judėjimo„Už Šiaulius“ įstojo į Valstiečių ir žaliųjų sąjungą.

Socialdarbiečiai čia kelia Jolitą Dūdienę, kuri pagarsėjo kaip visuomenininkė, telkusi protestams prieš miesto valdžios sprendimus privatizuoti Pabalių turgų, perkelti Nakvynės namus. „Darbietė“ Danguolė Martinkienė, miesto Tarybos narė, šioje apygardoje kandidatuoja jau ne pirmus rinkimus. Tėvynės sąjunga, kaip ir socialdemokratai, čia kelia ne vietos partijos narį, o vilnietę Seimo narę Viliją Aleknaitę-Abramikienę.

Liberalų sąjūdžio kandidatas – vietos skyriaus pirmininkas Vitalijus Priščepionok, Žaliųjų partijos – Tomas Grigalaitis, Krikščionių sąjungos – Algimantas Pozdniakas.

„Saulės“ apygardoje pats save išsikėlė Domas Griškevičius, miesto vicemeras. Visi patys išsikėlę kandidatais kol kas yra tik pretendentai. Kad būtų įregistruoti kandidatais, turi surinkti 1 000 rinkėjų palaikymo parašų – popieriniuose parašų lapuose ar elektroninių VRK rinkėjo puslapyje.

Pagal parašų rinkimą elektroninėje erdvėje šiauliečiai D. Griškevičius ir Z. Medžidovas yra lyderiai tarp kitų tokių pretendentų į kandidatus ( jų šalyje iš viso tik 30). Tačiau kol kas vieną e-parašais yra palaikę per 170, kitą – per 200 rinkėjų. Tuo metu A. Rimkų e-parašais yra parėmę tik keliolika rinkėjų.

Per apskritį dar šešios dešimtys kandidatų

Šiaulių apskrityje sudarytose kitose vienmandatėse kandidatuoja dar 59 kandidatai. Tarp jų – ir Seimo nariai, rajonų merai, vicemerai ir nauji veidai politikoje.

Šiaulių krašto apygardoje, kurioje balsuos Šiaulių rajono ir dalis Šiaulių miesto rinkėjų, mandatą gins „valstietė“ Rima Baškienė. Su ja varžysis ir rinkimų naujokė, filosofė, medžių gynėja Salomėja Jastrumskytė, kurią iškėlė Centro partija, ir Seimo senbuvis konservatorius Kęstutis Masiulis. Į Seimą su Krikščionių sąjunga čia bando eiti Edita Navickienė, visuomenininkė, neįgaliųjų akcijų rengėja.

Tarp šios apygardos kandidatų – socialdarbietis Andrius Šedžius, anksčiau buvęs parlamentaru, buvęs Šiaulių rajono vicemeras liberalas Algis Mačiulis, „darbietė“ Ingrida Venciuvienė, socialdemokratas Jonas Kiriliauskas, "žaliųjų" atstovė Alvyda Sitkevičienė.

Žemaitijos Šiaurinėje apygardoje, kurioje balsuoja Akmenės rajono gyventojai, kandidatų – aštuoni. Tarp jų – Seimo nariai „valstietis“ Valius Ąžuolas, konservatorius Emanuelis Zingeris. Socialdemokratai čia kelia Akmenės rajono vicemerą Tomą Martinaitį, „darbiečių“ kandidatas – Saulius Bucevičius, buvęs parlamentaras, liberalai – Vaidą Sungailienę. Laisvės partijos kandidatas – Karolis Neimantas, Krikščionių sąjungos – Loreta Bratčenka.

Kelmės-Šilalės apygardoje – 12 kandidatų. Be R. Ačo čia yra ir kitų žinomų šalyje politikų: Seimo nariai „valstietis“ Juozas Rimkus, naujai sukurtos partijos „Laisvė ir teisingumas„pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, Šilalės rajono meras konservatorius Jonas Gudauskas, „darbietis“ Vigilijus Jukna, kuris yra ir Darbo partijos sąrašo vedlys daugiamandatėje apygardoje.

Socialdemokratams čia atstovauja – Irena Sirusienė, socialdarbiečiams – Pranas Jurkaitis, Liberalų sąjūdžiui – Dalia Viliūnienė, „žaliesiems“ – Lina Samuolytė, krikščionims – Ieva Šimkutė, Centro partijai – Jonas Korsakas, Kartų solidarumo sąjungai-Santalka Lietuvai – Marijus Čekavičius.

Radviliškio–Tytuvėnų apygardoje kandidatuoja 10 politikų. Tarp jų – Radviliškio rajono meras konservatorius Antanas Čepononis, kuris bandys mandatą paveržti iš Seimo nario „valstiečio“ Aurimo Gaidžiūno. Dar sykį dėl mandato kovos buvusi parlamentarė „darbietė“ Zita Žvikienė. Čia Liberalų sąjūdžio kandidatas – Teisutis Majauskas, socialdemokratų – Kazimieras Račkauskis, socialdarbiečių – Darius Leonas, Kartų solidarumo sąjungos – Alfredas Kiškis, Centro partijos – Marius Aleksiūnas, Krikščionių sąjungos – Dalia Dilnikienė. Pats išsikėlė – Gediminas Lipnevičius.

Žiemgalos vakarinėje apygardoje – 9 kandidatai. Mandatą gins socialdemokratas Liudas Jonaitis. Konservatoriai čia, kaip daugumoje apskrities vienmandačių apygardų, kelia kandidatę iš išorės – vilnietę partijos narę Rūtą Bilkštytę. „Valstiečių“ kandidatas – Seimo narys Arūnas Gumuliauskas, Liberalų sąjūdžio – buvęs Joniškio rajono meras Gediminas Čepulis, socialdarbiečių – Oksana Paškevičienė, Centro partijos – Jonas Jasaitis, krikščionių – Žilvinas Astrauskas, Laisvės partijos – Marius Duokas, žaliųjų – Valdas Jaskevičius.

Žiemgalos rytinėje apygardoje – 11 kandidatų. Mandatą gins Seimo narys konservatorius Antanas Matulas. Nuo socialdemokratų kandidatuoja Pakruojo rajono vicemeras Virginijus Kacilevičius, partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatas – buvęs Pakruojo rajono meras Saulius Gegieckas. „Valstiečių“ kandidatė – Neringa Trinskienė, socialdarbiečių – Stasys Vainauskas, Liberalų sąjūdžio – Andrius Kazlauskas, žaliųjų – Valdemaras Misevičius, Centro partijos – Simonas Karinauskaitė, krikščionių – Vitalija Šimkienė, "darbietis" Igoris Malinauskas ir Nacionalinio susivienijimo kandidatas Liudvikas Liaugminas.