Į pilietinę akciją rinkosi „Juventos“ bendruomenė

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Dainuojantiems bendramoksliams pritarė ir kiti mokyklos moksleiviai.
Ketvirtadienio vidurdienį „Juventos“ progimnazijos muzikinių klasių mokiniai vietoje muzikos pamokų rinkosi į pilietiškumo akciją „Išsaugokime dainuojančią „Juventą“. Mokyklos bendruomenė taip siekė atkreipti dėmesį į planus atskirti mokykloje neformalųjį muzikinį ugdymą nuo bendrojo lavinimo mokyklos ir perduoti jį vienai iš miesto muzikos mokyklų, įkuriant „Juventos“ skyrių. Mokyklos bendruomenė su tokiais planais nesutinka ir siekia išsaugoti savo unikalumą – po vienu stogu veikiančią ir bendrojo lavinimo mokyklą, ir muzikos mokyklą.

Būti muzikos mokyklos skyriumi nenori

„Juventos“ progimnazija gruodžio mėnesį gavo Šiaulių miesto savivaldybės persiųstą LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos raštą, kuriame aiškinama, kad progimnazijoje negali būti įtvirtinta teisė vykdyti formalųjį švietimą papildančio ugdymo programas, nes tai prieštarauja Švietimo įstatymui.

Jau 2025–2026 metų mokinių priėmimo į mokyklas metu rekomenduojama neorganizuoti vaikų priėmimo į šios mokyklos muzikines klases. Mokyklos muzikos programas siūloma perkelti į vieną iš trijų miesto muzikos mokyklų, įsteigiant „Juventos“ skyrių šioje mokykloje.

Mokyklos bendruomenė su tokiais planais sutikti nenori.

Šiaulių „Juventos“ progimnazija nuo 1971 metų yra muzikinė mokykla, kurioje daug metų kartu vyksta bendrasis ir muzikinis ugdymas. Mokykla įkurta pedagogo, muzikologo, profesoriaus Eduardo Balčyčio kaip pirmoji bendrojo ugdymo mokykla su sustiprintu muzikiniu ugdymu. Šią mokyklą baigė ne viena žinoma muzikos ir teatro asmenybė: Gintarė Skėrytė, Ilona Balsytė, Kristina Zmailaitė, Martynas Levickis bei kiti.

Šiaulių „Juventos „ progimnazijoje muzikiniai dalykai integruoti į bendrą tvarkaraštį, tuo pačiu metu mokiniai mokosi bendrųjų dalykų, lanko solfedžio, instrumentų pamokas, dainuoja choruose, groja instrumentiniuose ansambliuose. Per 8 metus baigia progimnaziją ir kartu gauna muzikinio ugdymo programos baigimo pažymėjimus.

Progimnazijos direktorė Rita Tamašauskienė pasakojo, kad mokykloje yra formuojama po keturias 1–8 klases. Dvi iš jų yra muzikinės, dvi – ne, tačiau kai kuriose nemuzikinėse klasėse papildomai dar yra mokoma šokti.

Viena muzikinė klasė yra renkama iš viso miesto vaikų, kita – tik iš mokyklai priskirtoje teritorijoje gyvenančių vaikų.

„Turime bendrą kolektyvą – 98 pedagoginius darbuotojus. 27 turime atleisti ir atiduoti kitai įstaigai. Dabar mes turime bendrą pamokų tvarkaraštį. Kaip dviejų atskirų įstaigų tvarkaraščius sutvarkyti, kad tai būtų vienas derinys? Per laiką vis tiek atsiras trintis: čia tavo, čia mano. Niekas negali garantuoti, kad toks darinys ateityje neiširs“, – nerimavo mokyklos vadovė.

Ji sakė kalbėjusi su centre esančių muzikos mokyklų vadovais. Muzikinio ugdymo programų formatai yra skirtingi. „Dagilėlis“ daugiau organizuoja ugdymą per chorinę kultūrą ir jų siekinys – berniukų choras pas vadovą Remigijų Adomaitį.

„1-oji muzikos mokykla turi labai konkrečią neformaliojo ugdymo programą. Mūsų programa yra kitokia. Mūsų muzikinis ugdymas yra integruotas į bendrojo ugdymo programą taip, kad tos muzikos nėra per daug, iš kitos pusės – yra platesnis ir lankstesnis pasirinkimas. Muzika ugdoma grupėse po 12 vaikų. Bet nėra taip sausai ugdomi, kaip muzikos mokykloje. Jie, aišku, mums gali pavydėti, tačiau mes neatitinkame muzikos mokyklos formato“, – aiškino R. Tamašauskienė.

Šiandien „Juventos“ progimnazijoje veikia 5 chorai, 5 vokaliniai ansambliai, 6 instrumentiniai kolektyvai, 4 šokančių vaikų klasės.

Kas laukia mokyklos, kovą prasidėjus vaikų priėmimui?

„Viskas, mes priimame iš savo teritorijos vaikus į bendrojo lavinimo klases“, – paaiškino direktorė, o į muzikines klases priėmimas nevyks.

Abejojama, ar dėl vienos mokyklos keis visą švietimo sistemą

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė pilietinės akcijos išvakarėse aiškino, jog Savivaldybė padarė viską, kad „Juventos“ mokykloje neformalusis muzikinis ugdymas išliktų, tačiau į jų raštus ir argumentus neatsižvelgta.

Švietimo įstatymas, kurio nuostatų neatitinka „Juventos“ progimnazija, priimtas 2011 metais, tačiau iki šiol ši mokykla ministerijai neužkliūdavo. 2024 metais Valstybės kontrolieriaus tarnyba atliko auditą ir nustatė, kad tik Šiaulių mieste liko trys mokyklos, neatitinkančios įstatymo, neleidžiančio po vienu stogu veikti dviem mokykloms – bendrojo lavinimo ir neformaliojo ugdymo.

Visa Lietuva esą tai susitvarkė, tačiau Šiauliuose be „Juventos“ progimnazijos, neformaliojo dailės krypties ugdymo programos buvo vykdomos Gegužių progimnazijoje ir šokių – „Jovaro“ progimnazijoje. Šiose pastarosiose dviejose mokyklose meninės krypties ugdymas liko popamokine veikla, o vaikai į progimnazijas bus priimami tik pagal jiems priskirtą teritoriją. „Gegužių“ progimnazijos vaikai, norintys gauti dailės mokyklos pažymėjimą, toliau galės tęsti ugdymą miesto Dailės mokykloje.

E. Minkuvienė sakė, kad kitą mėnesį dar laukia susitikimas su švietimo, mokslo ir sporto ministre. Seimas į posėdžius rinksis tik kovo mėnesį. Vedėja sako neturinti daug vilčių, kad dėl vienos mokyklos šalyje būtų keičiamas Švietimo įstatymas ir visa sukurta ugdymo sistema, todėl kartu su mokyklos administracija ieško plano B. Tai reiškia, kad būtų įkurtas kurios nors muzikos mokyklos „Juventos“ skyrius tik šios mokyklos bendruomenei. Čia pereitų dirbti visi muzikinio ugdymo mokytojai, mokytis muzikos – visi muzikuojantys mokiniai. Tik bendrasis ugdymas būtų atskirtas nuo muzikinio. Vedėja mano, kad šioje situacijoje iš esmės pasikeistų tik pavadinimas, o muzikinis neformalusis ugdymas „Juventoje“ išliktų.

Mokyklos bendruomenę palaikė buvusios mokinės, steigėjo dukra

Pilietinės akcijos metu vaikų chorai dainavo dainas apie Lietuvą, vaikystę, savo mokyklą, tarpais skanduodami „Juventa“ su daina“. Suaugusieji ant pakylos dėstė savo argumentus.

Prieš 30 metų šią mokyklą baigusi operos solistė Kristina Zmailaitė kalbėjo, kad ši unikali mokymo įstaiga galėtų būti pavyzdžiu kitiems. Ji nebūtinai ugdo muzikus, tačiau pasitelkusi menines programas formuoja asmenybes, kurios sėkmingai dirba įvairiose srityse. Dainininkė mano, kad tokia mokykla, gyvuojanti 53 metus, negali būti našta valstybei ir turi būti išsaugota.

Į pilietinę akciją atvykęs švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas Tomas Bičiūnas pažymėjo, kad galutinių sprendimų dėl „Juventos“ progimnazijos dar nėra. Žadėjo dar bendrauti su mokyklos bendruomene. Jis siunčia žinutę, kad savivaldos sprendimai turi būti „patys geriausi“.

„Savivaldos specialistai mus patikino, kad turi sprendimą, jog šioje ugdomojoje erdvėje mokiniai galėtų būti ugdomi pagal savo poreikius, dirbtų su tais pačiai mokytojais ir niekur iš čia neišeitų. Keistųsi mokyklos statusas ir turėtų atsirasti kitos muzikos mokyklos skyrius, bet pedagogai, mokiniai ir erdvės išliktų tos pačios. Dėl Švietimo įstatymo pokyčių kalbėta nebuvo. Šios situacijos sprendimas yra savivaldos rankose“, – žurnalistams kalbėjo patarėjas.

Pilietinėje akcijoje nepasiduoti ir ieškoti politikų palaikymo mokyklos bendruomenę ragino buvusi mokinė, dainininkė Aurelija Čižauskaitė-Butkaliuk, dėl galimų mokyklos pokyčių apgailestavo mokyklos steigėjo profesoriaus Eduardo Balčyčio dukra, Vilniaus universiteto docentė Giedrė Balčytytė.

Ilgametė „Juventos“ progimnazijos mokytoja Violeta Juodpusienė priminė, kad, kai reikėjo rinktis – mokykla taps gimnazija ar progimnazija – progimnazijos statusas buvo pasirinktas vien dėl to, kad vaikus muzikos mokyti reikia pradėti nuo pradinių klasių.

Seimo narys: „Daug dūmų – mažai ugnies“

Seimo nariui Domui Griškevičiui ši pilietinė akcija pasirodė viena keistesnių.

„Kiek aš esu įsigilinęs į situaciją, ir toliau „Juventos“ mokykloje muzika lieka, vaikai ugdomi. Taip, mokykla nebegalės priimti vaikų iš viso miesto. Bet tai yra visos Lietuvos situacija. Negali viena mokykla sakyti, kad pakeiskite sistemą, nes mes taip įpratome gyventi. Tai nebūtų iki galo teisinga“, – įsitikinęs politikas.

Jis priminė, kad planuose mokykloje dirbs tie patys 27 muzikinio ugdymo mokytojai, tėvams nereikės vaikų vežioti į kitas muzikos mokyklas. Jo manymu, tokia pilietinė akcija kilo iš nesusikalbėjimo ir palinkėjo visoms pusėms – mokyklos administracijai, tėvų, Savivaldybės atstovams – rasti administracinius sprendimus, kaip toliau dirbti.

Seimo narys sunkiai įsivaizduoja, kad dėl vienos mokyklos būtų keičiama bendra šalies priėmimo sistema, vėl daroma reforma. Juolab kai Šiauliuose veikia 3 muzikos mokyklos ir Sauliaus Sondeckio menų gimnazija.

„Daug dūmų, bet ugnies mažai“, – apibendrino situaciją politikas.

Į pilietinę akciją miesto meras Artūras Visockas neatvyko. Ją stebėjo Švietimo skyriaus vedėja E. Minkuvienė ir mero patarėjas Vincas Urbonavičius.

Nors meras aktyviai „dirba“ feisbuke, tačiau apie „Juventos“ mokyklos situaciją savo nuomonės neišreiškė.