Į namus pasibeldė Turto bankas

Editos AKSOMAITIENĖS nuotr.
Medinis daugiabutis 2027 metais švęs statybos šimtmetį – jam akivaizdžiai reikia kapitalinių investicijų.
Žarėniškis Virgilijus Vaitkus šiandien nebėra tikras, ar liks gyventi bute Žarėnuose (Šiaulių rajonas), Naujoji gatvė 9, kuriame, sako, gyveno net keturios jo šeimos kartos, kur ir pats užaugo. Teismas šį medinio keturbučio namo vieno kambario butą pernai pripažino bešeimininkiu ir perdavė VĮ Turto bankui. Tik laiko klausimas, kada bankas skelbs Virgilijaus vaikystės namų aukcioną. 35 procentų darbingumą turintis vyras jaudinasi „Šiaulių kraštui“ pasakodamas, kokias pastangas dėjo, bandydamas teisiškai susitvarkyti nuosavybės teisės pripažinimo į nekilnojamąjį turtą dokumentus. Viskas esą lyg žirniais į sieną.

 

Teismas: butas priklauso valstybei

2023 metų spalio 3 dieną Šiaulių apylinkės teismas tenkino VĮ Turto banko prašymą nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad 40,84 kvadratinio metro butas Naujojoje gatvėje 9-4, Žarėnuose, yra valstybės nuosavybė.

Turto bankas nurodė, jog į teismą kreipėsi, gavęs Šiaulių rajono savivaldybės administracijos pranešimą, kad vienas butas, tai yra pažymėtas 4-uoju numeriu, skirtingai negu kiti trys minėto 1927 metų statybos namo butai, nėra privatizuotas pagal Butų privatizavimo įstatymą, taigi nuosavybės teisės į jį nėra užregistruotos, vadinasi, butas išsaugojo valstybės nuosavybės statusą.

Minėtame bute gyvenantis V. Vaitkus teismui savo ruožtu pateikė prašymą nustatyti buto ir šiam butui priklausančios ūkio pastato – daržinės – dalies nuosavybės teisės įgijimo pagal įgyjamąją senatį faktą.

Civilinę bylą išnagrinėjęs Šiaulių apylinkės teismas nusprendė atmesti V. Vaitkaus prašymą ir patvirtino, kad butas Žarėnuose priklauso valstybei. Priežastis – laiku nesusitvarkyti turto nuosavybės dokumentai.

Ketina dalyvauti aukcione

Bute vis dar gyvenantis 55 metų V. Vaitkus šiuo metu laukia Turto banko pasiųstų nepriklausomų turto vertintojų verdikto – tai pagrindas, kokia pradinė kaina bus skelbiama numatomame aukcione.

Neįgalus vyras braukia ašaras ir ketina aukcione dalyvauti – gal aplankys sėkmė ir daugiau norinčių įsigyti būstą neatsiras. Bet kirba klausimas, kokia suma bus įvertintas butas bei suklypusi daržinė ir ar nedideles pajamas turinčiam žarėniškiui ta kaina bus įkandama.

Sako, galėtų sumokėti ne daugiau kaip 800 eurų, bet kartu abejoja, ar tokie pinigai būtų ne per dideli už, jo žodžiais, apgailėtinos kokybės turtą.

Vyras rodo nuotraukas – prieš kone šimtą metų statytas sukiužęs rąstinis namas akivaizdžiai avarinės būklės. Pasakoja, kelis kartus lopęs ištrupėjusias ir kinivarpų sudorotas sienų sijas bei skyles stoge, keitęs verandos lentas, dažęs, užtaisinėjęs skyles, rūpinęsis patalpų vidumi. Bet prieš laiką jis bejėgis – be kapitalinio remonto išgedusio pamato, supuvusių perdangų, sienų, stogo neprikelsi.

Vyras sako, jog bandytų pagal savo finansines galimybes bent kažkiek prailginti „mirtininko“ laiką, tačiau esą buvęs informuotas, kad su valstybei priklausančiu turtu savavaliauti negalima.

Pastangos nebuvo vaisingos

Žarėniškis nesutinka su Šiaulių apylinkės teismo nuomone, esą jis, V. Vaitkus, apie turto įforminimą savo vardu turėjęs pagalvoti anksčiau ir galimai galėjo butą privatizuoti. Tikina, žygius dėl to daręs. Dar prieš kelis dešimtmečius buvo nuėjęs į Šiaulių rajono savivaldybę ir išreiškęs norą butą, kuriame kadaise gyveno pas vietos dvarininką dirbę proseneliai, Žarėnų tarybiniame ūkyje arklius šėręs senelis, o paskui vietos kolūkyje – ir juodu su motina, išsipirkti. Prisimena, tada gavęs Savivaldybės atsakymą, kad tokio buto Žarėnuose išvis nėra, bent jau Savivaldybė tokio turto savo balanse neturinti.

Kad butas yra, tada miške dirbančiam V. Vaitkui pripažinęs tik tuometis Šakynos seniūnas, bet ir jis, anot pašnekovo, tuomet ranka numojęs: gyveni ir gyvenk. Taip jis ir gyveno.

2021 metų vasarą, V. Vaitkus sako, vėl ryžosi kreiptis į rajono Savivaldybę su prašymu dar kartą paieškoti turto ir suteikti galimybę jį įsiforminti savo vardu. Pirminės teisinės pagalbos atstovė tada pažadėjusi padėti, net liepė surinkti reikiamus dokumentus ir pažymas iš VĮ Registrų centro, „Sodros“, paslaugų teikėjų, Šakynos seniūnijos.

Dokumentai buvo parengti, tačiau susisteminti kažkodėl tik po metų – 2022 metų vasarą V. Vaitkus nukreiptas į Antrinės teisinės pagalbos tarnybą, gavo nemokamą advokatą. Teisininkas patarė patikslinti buto ir ūkio pastatų kadastrinių matavimų tikslinimą ir pasirūpinti Kadastro duomenų bylos sudarymu. Žarėniškis viską atliko kaip lieptas, už formalumus paklodamas arti tūkstančio eurų.

Bet lyg iš giedro dangaus, sako pašnekovas, smogė žinia: jo butas yra pripažintas bešeimininkiu ir priklauso Turto bankui, taigi tik nuo jo priklauso, ar sunkią negalią turintis žmogus neprivalės palikti nors ir griūvančių, nors ir žiurkėmis apsėstų, bet vis dėlto savo namų.

Spėja būsiant nedidelę kainą

Šakynos seniūnijos vadovas Mindaugas Sadauskas sako pataręs V. Vaitkui kreiptis į Turto banką ir paieškoti su juo susitarimo – sudaryti sutartį dėl galimybės gyventi būste, kol įvyks aukcionas. Teismo sprendimu, turtas, kuriame gyvena V. Vaitkus, pripažintas kaip Turto banko nuosavybė.

„Pagal visas valstybines taisykles, įvertinus turtą, jam bus skelbiamas aukcionas. Nežinau, ar jį pirks pats Vaitkus, ar dar kažkas iš gatvės, bet galvoju, kad tokioje vietoje ir tokios būklės būstą, tuo labiau esantį keturbutyje, vargu ar kas kitas pirks. Iš praktikos galiu pasakyti, kad to būsto kaina greičiausiai bus simbolinė“, – sakė seniūnas.

Pasak M. Sadausko, būstas, kuriame gyvena V. Vaitkus, niekada nebuvo nei Savivaldybės, nei juo labiau Šakynos seniūnijos, kuri turi tik trumpalaikį turtą.

„Tiesa, kažkada iš senų dokumentų bandyta rinkti duomenis, kur gyveno Vaitkaus seneliai, tėvai. Bet jokių duomenų tuose istoriniuose dokumentuose, kurie taptų pagrindu priskirti tą turtą Vaitkui, kiek žinau, nebuvo rasta, – sakė seniūnijos vadovas. – O jei net teisme nieko nepavyko įrodyti, tai čia jau nei Šakynos seniūnija, nei Savivaldybė nepadės. Paieškos nebuvo pagrįstos jokiais teisiniais įrodymais.“

Seniūnijoje esą tai ne pirmas būstas, kuris yra perimtas Turto banko ir, anot seniūno, žmonės jį sėkmingai išsiperka. Šakynoje esą buvo, kad turtas perpirktas vos už 500 eurų.

Dokumentai – svarbiausia

VĮ Turto banko komunikacijos skyriaus vedėjas Karolis Vaitkevičius teigia, kad nepriklausomiems turto vertintojams įvertinus turtą, netrukus bus skelbiamas viešasis aukcionas, kuriame gali dalyvauti visi norintys.

„Įstatymas faktiniam būsto naudotojui nenumato jokios pirmumo teisės įsigyti būstą, tačiau, jei toks yra, mes jį būtinai informuosime apie aukcioną. O kol aukcionas įvyks ir turtas bus parduotas, siūlome žmogui sudaryti turto nuomos sutartį – tai juridinis pagrindas jam gyventi valstybei priklausančiame nekilnojamame turte“, – sakė Turto banko atstovas.

Turto bankas, teigia K. Vaitkevičius, nuolatos ragina žmones laiku susitvarkyti nekilnojamojo turto dokumentus.

„Jei su kažkuo gyvenate turte, arba kažkieno turte, būtina iš anksto pagalvoti apie juridinius reikalus. Nes paskui gali nutikti taip, kad turtas, nelikus teisėto savininko, bus pripažintas bešeimininkiu ir atiteks valstybei, nors ir paaiškės, kad jame kažkas gyvena ir kažkam dėl to labai skaudu.