Į Lenkiją – pigesnio maisto

Socialinių tinklų nuotr.
Akivaizdu, kad ir anksčiau Suvalkų prekybos centrus mėgę tautiečiai, nuo vasario 1-osios juos tuština dar intensyviau.
Nuo vasario 1 dienos Lenkijoje pusmečiui įsigaliojo nulinis pridėtinės vertės mokestis (PVM) maisto produktams. PVM netaikomas ir dujoms bei trąšoms. Nuo 23 iki 8 procentų minėtas mokestis sumažintas benzinui bei dyzelinui. Kainų polkos sūkuryje besisukantys lietuviai, ypač gyvenantys arčiau kaimyninės valstybės, savaitgalį užplūdo Suvalkus.

Šiaulių apskrities gyventojai taip pat domisi patraukliomis Lenkijos prekių kainomis, tačiau kol kas abejoja tolimos kelionės nauda. Nuomonių, patirties dalybų bei skelbimų interneto platybėse netrūksta.

Pirkti tik dėl to, kad pirkti?

Ką tik praėjęs savaitgalis, ypač šeštadienis, Lenkijos ekonomikai, kurią pakėlė pirkėjai iš Lietuvos, greičiausiai buvo labai naudingas, nes tai buvo pirmas savaitgalis su laikinai panaikintu arba drastiškai sumažintu pridėtinės vertės mokesčiu.

PVM „užkonservavimas“ maisto produktams – tikras jaukas lietuviams. Kam nesmagu sutaupyti? Todėl eilės iki kasų Suvalkų prekybos centruose nutįso net po keliasdešimt metrų, o pigesnių produktų pilnus vežimėlius prisikrovę lietuviai nesibodėjo, kol susimokės, pastovėti ir valandą ar kelias.

Po „karštojo“ savaitgalio dalis tautiečių socialiniuose tinkluose gyrėsi, kokių gėrybių įsigiję pigiau, demonstravo prekes, darė analizes, lygindami su lietuviškais, žinia, kur kas brangesniais produktais.

Bet atsirado ir tokių, kurie reiškė nusivylimą, esą sutaupę ne kažin ką, bet išbarstę daug laiko ir kantrybės. Esą žuvies, daržovių kainos – panašios kaip ir Lietuvoje per akcijas.

„Važiuoti ir pirkti tik dėl to, kad pirkti... Absurdas“, – vienoje feisbuko paskyroje savo nuomonę reiškė šeštadienį Suvalkuose su šeima apsilankęs vyriškis.

Atsirado ir tokių, kurie sako vykę tiesiog pasmalsauti, patyrinėti, kokie produktai pigesni, kiek pigesni, ir ar iš viso apsimoka važiuoti, jei nėra nei didelės šeimos, nei šaldiklio, nei baliui nesiruošia.

„Nusiperki pigiau dešimt pakelių sviesto ir valgai visąlaik pasenusį. Tas pats ir su dešra, ir su sūriu“, – replikavo feisbuko komentatoriai vienas kitam.

Po pietų Suvalkus aplankiusieji sakė radę tik tuščias produktų lentynas – viskas jau išrinkta.

„Ar apsimoka važiuoti ir muštis, ir grūstis dėl dešros kaip deficito laikais?“ – svarstė tautiečiai.

Pigiau, bet ar verta važiuoti?

Tolėliau nuo sienos su Lenkija gyvenantys lietuviai dar rimčiau linkę dvejoti apsipirkimo šios šalies prekybos centruose pelningumu. Šiaulių apskritis – viena iš tokių – „verslo“ kelionių bumo čia kol kas nėra, nes, teigiama, per toli vykti.

Šiaulietis Edvardas su žmona į kaimyninėje šalyje esančius Suvalkus išdundėjo vasario 2-ąją, dieną po to, kai Lenkijos valdžia „užblokavo“ PVM. Sako, nieko rimto pirkti nesirengę, veikiau apsidairyti, įvertinti permainas, susidaryti nuomonę ir įsigyti statybinių medžiagų, kurios, ne paslaptis, ten gerokai pigesnės negu Lietuvoje.

Suvalkuose sutuoktiniai aplankė didžiuosius prekybos centrus, turgų, žinoma, atpigusio kuro degalinę, kurioje dyzelinis kuras dabar – 1,20 už litrą. Čia, palikdami svetimą valstybę, prisipylė pilną baką.

Sako, kad Suvalkuose ir darbo dieną lietuvių buvo gausu. Tai esą rodė ne tik eilės parduotuvėse, kai kur iššluotos lentynos, bet ir automobilių valstybiniai numeriai stovėjimo aikštelėse – apie 60 procentų lietuviški.

„Nėra taip, kad nuvažiuoji, susišluoji viską vienoje vietoje, ir – namo. Į vieną prekybos centrą užsuki, į kitą. Prekių kainos skirtingos, pirmą kartą važiuojančiam neaišku, kas ir kokioje parduotuvėje pigiau. Kainos – zlotais, reikia perskaičiuoti į eurus“, – kelionės įspūdžiais dalijosi pašnekovas.

Šiauliečiai aplankė ne tik maisto prekių, bet ir ne vieną statybinių medžiagų parduotuvę. Kai kurios statybai skirtų prekių kainos, anot Edvardo, išties kone perpus mažesnės, palyginti su parduodamomis Lietuvoje. Pavyzdžiui, gipso profiliai, santechnika, higienos reikmenys. O plytelių asortimentas, pastebėjęs, gerokai didesnis ir įvairesnis.

Statybinių medžiagų prekybos vietose lietuvių itin daug, net prekių katalogai lietuviškai parengti.

„Parduotuvių darbuotojai patarė klausti lietuviškai – supranta“, – lenkiškos prekybos ypatumais dalijosi pirmąsyk Suvalkuose apsipirkimo tikslu apsilankęs Edvardas.

Juokiasi patirtimi vietos turgavietėje. Pamačiusi, kad priėjo lietuviai, pardavėja iš karto ant svarstyklių padėjo stambų „šliosą“ dešros, matyt, pamėgtos tautiečių. Prekybininkei aišku, kad atvykėliai nepirks puskilogramio – jei jau atvyko, ims ne vieną kilogramą.

Pasak Edvardo, tądien su žmona išleidę apie devynis šimtus eurų, daugiausiai statybinėms medžiagoms. Maistui skyrė nedaug – šeima vis dėlto linkusi valgyti šviežią maistą.

Vyras įsitikinęs, kad važiuoti į svečią šalį iš toli nuo Lenkijos esančios Šiaulių apskrities tik maisto produktų yra kvailystė. Kita vertus, sutinka, kad yra nemažai produktų, kurie išties gerokai pigesni už parduodamus Lietuvoje.

„Jei kokioms vestuvėms ruošiantis tokia kelionė tikrai atsipirktų per didelį pirkinių kiekį“, – sakė pašnekovas.

Taigi apsisprendus vykti, anot jo, būtina atlikti namų darbus – susidaryti tikslų reikalingų pirkinių sąrašą ir nesiblaškyti.

„Sunki ir varginanti kelionė. Sugaišta visa diena – iš Šiaulių išvažiavom ketvirtą ryto ir grįžome vėlai vakare“, – pasakoja šiaulietis.

Vieni jau važiuoja, kiti dar tik domisi

Žmonių pervežimu ne vienus metus besiverčiantis akmeniškis Aurimas nuo vasario 1 dienos žmonėms siūlė ir kelionių į Lenkijos prekybos centrus vežimo paslaugą.

„Planuojame kelionę Naujoji Akmenė – Suvalkai. Paimame iš namų. Galime paimti ir iš pakeliui esančių miestelių. Aplankysime pagrindinius Suvalkuose esančius prekybos centrus. Kelionės kaina 40 eurų į abi puses.“

Anot MB „Auriobusas“ savininko, norinčiųjų vykti jau yra, bet dar ne antplūdis. Žmonės aktyviai skambina, rašo, domisi, klausinėja apie kelionės maršrutą, prekių kainas, su Covid-19 susijusius apribojimus, teiraujasi kitokios informacijos.

Klausimų organizatorius sulaukia ir dėl stambesnių prekių parsigabenimo galimybės, kad ir dėl, sakykime, osb plokščių, kurios ten, atsižvelgiant į dydį, – 4–6 eurai, o Lietuvoje 8–10.

Nemažai skambinančių vežėjui – nebūtinai iš Naujosios Akmenės, didelė dalis iš mažesnių Akmenės rajono ir apskrities miestelių bei kaimų, kuriuose nėra didelių prekybos centrų.

„Nesu kainų analitikas ir nesakau, kad tik važiuokit, nes viskas pigiau... Bet kad ten, o ne Lietuvoje, lietuviai palieka savo algas, faktas“, – sakė pašnekovas.

Pastebėjęs, kad apsisprendusieji važiuoti į Lenkiją perka didelius kiekius: paketą makaronų, paketą kruopų, miltų, druskos, cukraus.

Populiarūs ir pigesni lenkiški rūkyti gaminiai – jie, anot verslininko, taip pat gerokai pigesni. Kone perpus pigesnis šokoladas.

Girdėjęs, kad prekių kainos nuo lietuvių taip mėgstamų Suvalkų labiau nutolusiuose Lenkijos miestuose dar mažesnės – nesunkiai paaiškinamas paklausos ir kainos dėsnis.

„Panašu, kad ateina tokia pati praktika, kokia yra Vokietijoje: žmonės negendančius produktus įsigyja ne po vienetą, o pakuotėmis, nes taip kur kas pigiau“, – sako pašnekovas, ne vienus metus keleivius darbo reikalais gabenęs į Vokietiją.

Aišku, gerokai pigesnio pieno ir grietinės didesnio kiekio Lenkijoje neperki – „pakuočių“ principas greitai gendantiems maisto produktams, anot akmeniškio verslininko, negalioja.

Vežimo apsipirkti paslaugą siūlančių internete gausybė.

Apipirkimo paslauga

Jei yra paklausa, būtinai atsiras ir pasiūla. Radviliškietis Robertas tautiečiams feisbuke spėjęs pasiūlyti prekių surinkimo ir jų parvežimo iš Lenkijos paslaugą. Čia pat pridėtas parduotuvių Suvalkuose sąrašas su prekėmis ir kainininkas. Žodžiu, tereikia susirinkti savąjį krepšelį ir pateikti paslaugos teikėjui.

Vežėjas už paslaugą norėtų gauti 20 eurų atlygį. Kaina linkusi kisti atsižvelgiant į užsakytų prekių kiekį.

Susijusios naujienos