Į knygą sudėtas legendinio šiauliečio gyvenimas

Į knygą sudėtas legendinio šiauliečio gyvenimas

Į knygą sudėtas legendinio šiauliečio gyvenimas

Kultūros, istorijos tyrinėtojas Jonas Nekrašius išleido knygą „Olegas Truchanas — Lietuvos ir Australijos legenda“. Šiandien sukanka 40 metų nuo bebaimio keliautojo, gamtos saugotojo mirties. Knygai apie buvusį šiaulietį autorius skyrė dešimtmetį.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Pasaulinio garso šiaulietis

Sausio 12 dieną 15 valandą knyga „Olegas Truchanas — Lietuvos ir Australijos legenda“ bus pristatyta Šiaulių J. Janonio gimnazijoje, kurioje O. Truchanas mokėsi. Kitas pristatymas numatytas sausio 19 dieną 16 valandą Šiaulių universiteto bibliotekoje.

Knygą šiaulietis J. Nekrašius dedikavo Ninai Kantvilienei ir Melvai Truchanas — O. Truchano seseriai ir žmonai, padėjusioms pažinti šią iškilią asmenybę, leidusioms naudotis fotografijų archyvu.

Kartu knyga skiriama ir O. Truchano gimimo ir mirties sukaktims paminėti. Sausio 6 dieną sukanka 40 metų nuo jo žūties, kitais metais bus minimo 90-osios gimimo metinės.

Knygoje „Olegas Truchanas — Lietuvos ir Australijos legenda“ atspindėta O. Truchano gyvenimo istorija gimtuosiuose Šiauliuose, emigracija Vokietijoje, produktyviausi, kūrybingiausi metai Australijoje. Atskleidžiama O. Truchano įvairiapusė asmenybė: fotografas, gamtosaugininkas, keliautojas, mokslininkas-tyrinėtojas.

Rašydamas knygą, autorius stengėsi išsaugoti dokumentiškumą, rėmėsi šaltiniais, galinčiais patvirtinti aplinkybes.

Planuojama knygą išleisti ir anglų kalba, kad ją galėtų skaityti ir jaunoji lietuvių karta, gyvenanti Australijoje, Tasmanijoje.

„Pagrindinis knygos tikslas — parodyti neabejingo žmogaus požiūrį, veiklą, nuostatą į supančią aplinką. O. Truchanas — pasaulinio garso šiaulietis, apie kurį per mažai žinome,“ — sako J. Nekrašius.

O. Truchanas, prasidėjus elektrifikacijai, pradėjus tvenkti sraunias kalnų upes, gamtą stojo ginti fotoaparatu. Jo fotografijos, kuriuose atskleistas įstabaus kampelio — Tasmanijos grožis — buvo spausdinamos Australijos leidiniuose, pelnė apdovanojimų. 1975 metais išleistas albumas „The World of Olegas Truchanas“ sulaukė devynių leidimų.

Negalima gamtos niokoti ir žaloti, reikia ją išsaugoti, praturtinti ateinančiomis kartomis, — toks buvo O. Truchano devizas. Lietuvis pakeitė australų požiūrį į gamtą.

Patikslino gyvenimo faktų

Gilintis į O. Truchano gyvenimą ir veiklą J. Nekrašių paskatino 1999 metais Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje perskaityta Makso Anguso parengta knyga „The World of Olegas Truchanas“ (išleista 1975 metais Tasmanijoje, Hobarte).

Medžiagą knygai J. Nekrašius rinko dešimtmetį. Išsibarsčiusių bendražygių, bendramokslių, artimųjų ieškojo visame pasaulyje: nuo Australijos iki Amerikos. Į Šiaulius keliavo laiškai iš archyvų, bičiulių, artimųjų.

Sukauptas iškarpas iš laikraščių atsiuntė O. Truchano sesuo, pasidalijusi ir prisiminimais apie tėvus, gimtąją gatvelę, mokyklą. Ji pasakojo iki tol nežinotų akimirkų iš O. Truchano vaikystės, jaunystės.

Šiauliuose O. Truchanas buvo vienas iš pajėgiausių buriuotojų. Su draugais daug keliaudavo, iškylaudavo gamtoje — Kurtuvėnuose, Bubiuose, Aleksandrijoje, Salduvėje. Grūdinosi maudydamasis nuo ankstyvo pavasario iki rudens Prūdelyje, Talkšoje.

Vartant archyvus, pavyko patikslinti ir keletą O. Truchano gyvenimo faktų. Paaiškėjo, kad J. Janonio gimnaziją jis baigė 1941 metais, tik šios laidos vinjetės nėra dėl kilusio karo. Anksčiau manyta, kad fotografuoti O. Truchanas pradėjo Vokietijoje. Amžininkai paliudijo, kad šiuo pomėgiu užsikrėtė dar Šiauliuose.

Kada tiksliai į Australiją atvyko O. Truchanas, nežinojo net ir sesuo. Iki šiol rašyta, kad 1948 metais. J. Nekrašius patikslino, kad iš Neapolio (Italija) laivas išplaukė 1949 metų sausį, o Australijoje keleiviai išsilaipino 1949 metų vasarį.

„Kartais jaučiau, tarsi jis iš padebesių man padėtų“, — sako J. Nekrašius. Mistika arba gražūs sutapimai praturtino knygą: pavyko gauti dar nematytų nuotraukų iš O. Truchano mokyklinių dienų, buriuojančio Rėkyvoje.

Keliavo O. Truchano keliais

Rinkdamas medžiagą, J. Nekrašius ir pats leidosi į keliones. Kelionių dienoraščių ištraukos pateikiamos knygoje.

Pirmoji kelionė — žygis „Olego Truchano keliais po Bavariją“ vedė į Vokietiją, kur nuo 1944 iki 1948 metų garsusis keliautojas gyveno ir mokėsi.

Siekdamas, kad įspūdžiai būtų autentiški J. Nekrašius 2008 metais išvyko į ekspediciją „Olego Truchano keliais. Lietuva-Tasmanija“, tolimoje šalyje susitiko su artimaisiais.

Ši kelionė jam padėjo suvokti, kuo tolimasis kraštas taip žavėjo garsųjį keliautoją. Plaukė ir slenksčiuota, akmenuota Gordono upės atkarpa. Šią upę O. Truchanas įveikė pirmasis.

Australijoje O. Truchanas yra labiausiai įamžintas lietuvis. Prieš keletą metų šioje šalyje pastatyta opera „Olegas“.

Įdomus faktas, kad O. Truchanas nebuvo priėmęs Australijos pilietybės, nors ši jam nekartą siūlyta. Jis didžiavosi Lietuvos pilietybe. Visada pabrėždavo esąs ne tik iš Lietuvos, bet ir Šiaulių.

Ugnies ir vandens palytėtas

Pasak J. Nekrašiaus, O. Truchanas buvo žmogus legenda, kuriam teko patirti ir ugnies, ir vandens stichiją.

1965 metais visas sukauptas O. Truchano archyvas, skaidrės, negatyvai sudegė. Keliones teko pradėti iš naujo. 1972 metų sausį dar kartą plaukė Gordono upe.

Likimas lėmė, kad jį pasiėmė upė, kurią pirmasis perplaukė, kurią tyrinėjo. Jo, puikaus plaukiko, kūnas buvo rastas įsipainiojęs į medžius. Upė tyrinėtojo nebeatidavė žmonėms.

Keliautojo kūnas buvo sudegintas, pelenai išbarstyti virš Gordono upės, simbolinis paminklas, išskobtas iš pušies, vaizduoja rankas, laikančias fotoaparatą, pastatytas Strano mieste.

 

KNYGA: Beveik 300 puslapių knygoje „Olegas Truchanas — Lietuvos ir Australijos legenda“ pasakojama apie Olego Truchano (1923— 1972) vaikystę ir jaunystę Lietuvoje, emigraciją Vokietijoje, veiklą Australijoje. 

LEGENDA: Olegas Truchanas — žmogus legenda, pirmasis įveikęs iki tol žmogaus neperplauktas upes, nepasiektas viršūnes. Atskleisti Tasmanijos grožį jam padėjo fotoaparatas. Nuotraukoje — O. Truchanas žygyje Tasmanijoje apie 1970-uosius. 

 

ATMINIMAS: Paminklas Olegui Truchanui Strano mieste.

 

UPĖ: Olegas Truchanas plaukia Gordono upe Tasmanijoje. Šią upę jis pirmasis įveikė, čia nutrūko ir jo gyvenimas.

PAGARBA: Ekspozicija „Dvi upės — penki keliautojai Strano mieste. Tarp penkių tyrinėtojų pagerbtas ir O. Truchanas. 

 

BURIUOTOJAI: Viena iš knygoje publikuojamų nuotraukų — atradimų. Šiaulių buriuotojai Rėkyvos ežero prieplaukoje, 1943 metais. R. Veito fotografija. 

Jono NEKRAŠIAUS archyvo nuotr.

AUTORIUS: Jonas Nekrašius knyga siekė parodyti neabejingo žmogaus požiūrį, veiklą, nuostatą į supančią aplinką.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.