Į kelionę „išvežė“ draugystė

Į kelionę „išvežė“ draugystė

Į ke­lio­nę „iš­ve­žė“ drau­gys­tė

Šiau­lie­tis Do­na­tas Li­dei­kis su se­ne­liu Juo­zu Mi­tu­zu šių me­tų „Eu­ro­vi­zi­ją“ ste­bė­jo ne te­le­vi­zi­jos ek­ra­ne, o gy­vai Ki­je­ve. Šiau­lių uni­ver­si­te­te is­to­ri­ją stu­di­juo­jan­tis D. Li­dei­kis džiau­gia­si, kad ke­lio­nės tiks­las ne­bu­vo vien dai­nų kon­kur­sas – jam bu­vo la­bai įdo­mu pa­ma­ty­ti ir is­to­ri­nius ob­jek­tus Len­ki­jo­je, Uk­rai­no­je, Bal­ta­ru­si­jo­je. „Į neį­ga­lius žmo­nės vi­sos ke­lio­nės me­tu bu­vo žiū­ri­ma la­bai drau­giš­kai, at­si­vė­rė du­rys, ku­rios ki­tiems gal ir neat­si­ver­tų“, – pa­sa­ko­ja šiau­lie­tis.

Ži­vi­lė KA­VA­LIAUS­KAI­TĖ

zivile@skrastas.lt

Nu­ga­lė­jo pro­jek­te

D. Li­dei­kis su se­ne­liu J. Mi­tu­zu da­ly­va­vo „Bal­ti­jos ug­dy­mo cent­ro“ kar­tu su Neį­ga­lių­jų rei­ka­lų de­par­ta­men­tu su­reng­to­je ak­ci­jo­je „Drau­gys­tė ve­ža“. Be­veik mė­ne­sį LRT „La­bo ry­to“ lai­do­je bu­vo ro­do­mos is­to­ri­jos, pa­sa­ko­jan­čios, kad ne­ga­lia drau­gys­tei – ne kliū­tis. Ak­ci­jos lai­mė­to­jais ta­po pen­kios po­ros, su­rin­ku­sios dau­giau­siai bal­sų.

Te­le­vi­zi­jos pa­sa­ko­ji­me apie šiau­lie­čius bu­vo ak­cen­tuo­ta, kad jie – ge­riau­si drau­gai, ne­pai­sant am­žiaus skir­tu­mo: Do­na­tas sun­kiau vaikš­to, jam rei­kia pa­ly­do­vo, o kai se­ne­lis pri­sė­da prie kom­piu­te­rio, ta­da pa­de­da anū­kas.

Iš Vil­niaus į ke­lio­nę iš­rie­dė­jo du au­to­bu­siu­kai. Marš­ru­tas su­ko į Bals­to­gę, o nak­vy­nė lau­kė Liub­li­ne. Ke­liau­to­jai ap­lan­kė Liub­li­no pi­lį, jo­je ap­žiū­rė­jo gar­sią­ją Švč. Tre­jy­bės kop­ly­čią.

„Į neį­ga­lius žmo­nės vi­sos ke­lio­nės me­tu bu­vo žiū­ri­ma la­bai drau­giš­kai, at­si­vė­rė du­rys, ku­rios ki­tiems gal ir neat­si­ver­tų. Prie Liub­li­no pi­lies bu­vo paaiš­kin­ta, kad kop­ly­čia la­bai sau­go­ma, gru­pės įlei­džia­mos tik nu­ma­ty­tu lai­ku. Mes ne­ga­lė­jo­me il­gai lauk­ti, bet mums pa­da­rė išim­tį – įlei­do pen­kio­li­kai mi­nu­čių“, – sa­ko D. Li­dei­kis.

Grei­čiau pra­va­žiuo­ti pro sie­nas pa­dė­jo kon­su­la­tų, am­ba­sa­dų, už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos raš­tai, ku­riuo­se bu­vo pra­šo­ma ak­ci­jos da­ly­viams pa­dė­ti. Prie kiek­vie­nos sie­nos tek­da­vo su­gaiš­ti apie dvi va­lan­das – tai lai­ko­ma la­bai trum­pu lai­ku.

Uk­rai­na my­li lie­tu­vius

Pen­kių die­nų ke­lio­nės kul­mi­na­ci­ja bu­vo „Eu­ro­vi­zi­jos“ kon­kur­sas Ki­je­ve. Ant­ro­jo pus­fi­na­lio iš­va­ka­rė­se ke­liau­to­jai su­si­ti­ko su Lie­tu­vai kon­kur­se at­sto­va­vu­sia gru­pe „Fu­sed­marc“. „Ap­si­ka­bi­no­me, nu­si­fo­tog­ra­fa­vo­me ir pa­lin­kė­jo­me sėk­mės“, – šyp­so­si D. Li­dei­kis.

„Eu­ro­vi­zi­ja“ vy­ko pa­ro­dų rū­muo­se – jie bu­vo spe­cia­liai per­da­ry­ti dai­nų kon­kur­sui.

„Eu­ro­vi­zi­jo­je“ vis­kas itin pri­tai­ky­ta neį­ga­lie­siems. Iš kar­to pri­va­žia­vo elekt­ro­mo­bi­lis, nu­ve­žė prie at­ski­ro įė­ji­mo. Sau­gu­mas bu­vo su­stip­rin­tas – me­ta­lo de­tek­to­rius, šu­nys. Sa­lė­je vie­tos taip pat bu­vo spe­cia­liai pra­pla­tin­tos, kad bū­tų pa­to­gu žmo­nėms su ve­ži­mė­liais“, – sa­ko D. Li­dei­kis.

„Eu­ro­vi­zi­ja“, šiau­lie­čio nuo­mo­ne, yra pri­tai­ky­ta te­le­vi­zi­jos žiū­ro­vui. Sa­lė­je nė­ra to­kio efek­tin­go vaiz­do. Išs­kir­ti­nės aki­mir­kos, ko ne­ma­to­me per te­le­vi­zo­rių, – 30 se­kun­džių, per ku­rias ro­do­mas fil­mu­kas apie vals­ty­bę. Esan­tys sa­lė­je tuo me­tu ste­bi, kaip spar­čiai kei­čia­mas sce­nos vaiz­das, plau­na­mos grin­dys.

Įsi­min­ti­na bu­vo ke­lių va­lan­dų eks­kur­si­ja po Ki­je­vą. Įs­pū­dį pa­li­ko Vla­di­mi­ro cerk­vė, jo­je sau­go­mi ku­ni­gaikš­čio ir jo duk­ters Var­va­ros pa­lai­kai. Priė­ję žmo­nės bu­čiuo­ja kars­tą.

„Mus, neį­ga­lius, pa­ma­tė gar­baus am­žiaus baž­ny­čios dar­buo­to­ja. Pa­sa­kė, kad pa­lauk­tu­me, o ji pa­kvies po­pą, kad šis ati­da­ry­tų kars­tą: „Jūs pri­si­lie­si­te prie pa­lai­kų ir pa­sveik­si­te.“ Po­pas ati­da­rė kars­tą, kiek­vie­nam už­dė­jo ant gal­vos iš kars­to paim­tą ka­rū­ną. Rei­kė­jo pa­si­lenk­ti, pri­si­lies­ti prie pa­lai­kų. Jų ne­si­ma­to – vis­kas ap­klo­ta“, – pa­sa­ko­ja D. Li­dei­kis.

Ke­liau­to­jus ly­dė­jęs gi­das sa­kė, jog per pen­kio­li­ka jo dar­bo me­tų nė­ra bu­vę, kad tu­ris­tams bū­tų ati­da­ry­tas kars­tas.

Lie­tu­viai lan­kė­si ir gar­sio­jo­je Mai­da­no aikš­tė­je, me­mo­ria­le įsmei­gė Lie­tu­vos vė­lia­vė­lių. „Lais­vė – tai mū­sų re­li­gi­ja“, – skel­bia dvi­kal­bis pla­ka­tas aikš­tė­je.

Bend­ra­ke­lei­viai su­ve­ny­rų par­duo­tu­vė­je ma­tė puo­de­lių su Lie­tu­vos Pre­zi­den­tės Da­lios Gry­baus­kai­tės po­rtre­tu.

Do­na­tas sa­ko, kad Uk­rai­no­je pa­kan­ka pa­sa­ky­ti, jog esi iš Lie­tu­vos, ir vi­sos pro­ble­mos iš­si­spren­džia aki­mirks­niu: „Kai su­sto­jo­me prie pre­ky­bos cent­ro, išė­jęs žmo­gus pra­dė­jo sa­ky­ti, kad čia ne­ga­li­ma sto­vė­ti. Pa­sa­kė­me, kad esa­me iš Lie­tu­vos, ir pro­ble­mos ne­li­ko.“

Prie vie­no iš vie­nuo­ly­nų lie­tu­viai pa­kal­bi­no žmo­gų, ku­ris už­dar­biau­ja leis­da­mas nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti su ba­lan­džiais. „Kai su­ži­no­jo, kad esa­me iš Lie­tu­vos, pi­ni­gų im­ti ne­no­rė­jo, šiaip taip įki­šo­me. Se­ne­lis su­ži­no­jo, kad vy­ro pen­si­ja yra 900 gri­vi­nų – 30 eu­rų. Jis už juos tu­ri iš­gy­ven­ti.“

Tre­jus me­tus ka­ro var­gi­na­mo­je Uk­rai­no­je vie­tos va­liu­ta ženk­liai nu­ver­tė­ju­si. Iki ka­ro 1 eu­ras pri­ly­go 8 gri­vi­noms, da­bar 1 eu­ras – 30 gri­vi­nų.

Pi­gios pre­kės – uk­rai­nie­tiš­kos ir ki­niš­kos, o eu­ro­pie­tiš­kos ne­daug ski­ria­si nuo Lie­tu­vos kai­nų. Ki­je­vo cent­re ga­li­ma pa­val­gy­ti pie­tus už 4 eu­rus. Pie­tūs dviems as­me­nims Luc­ko res­to­ra­ne, ku­ria­me yra val­gęs ir Pre­zi­den­tas Val­das Adam­kus, kai­na­vo 8 eu­rus. Bet uk­rai­nie­čiams bran­gu – klien­tai bu­vo tik lie­tu­viai. Vė­liau Do­na­tas par­duo­tu­vė­je pa­ma­tė, kad vir­du­lys kai­nuo­ja 6 eu­rus.

Bend­ra is­to­ri­ja

Uk­rai­no­je ke­liau­to­jai su­sto­jo Luc­ko pi­ly­je, o Bal­ta­ru­si­jo­je lan­kė Nes­vy­žiaus, My­ro pi­lis.

Įspū­dį pa­li­ko Nes­vy­žius su Rad­vi­lų is­to­ri­ja. Nes­vy­žiaus baž­ny­čia yra tre­čias pa­gal dy­dį Eu­ro­pos ne­kro­po­lis, čia pa­lai­do­ti 72 Rad­vi­los. Su­tik­ta baž­ny­čios pri­žiū­rė­to­ja pa­siū­lė paau­ko­ti po rub­lį ir ap­žiū­rė­ti. Išei­nan­tiems įda­vė po pa­veiks­lė­lį – iko­ną. Sa­kė vi­suo­met ne­šio­tis  – kad sau­go­tų.

Į res­tau­ra­ci­ją, eks­po­zi­ci­jas bal­ta­ru­siai in­ves­tuo­ja la­bai daug, in­ter­je­rai la­bai puoš­nūs. D. Li­dei­kiui įsi­mi­nė pa­sa­ko­ji­mas, jog Nes­vy­žiaus pi­lies me­džiok­lės sa­lė­je bi­liar­do sta­las bu­vęs toks sun­kus, kad so­viet­me­čiu jo ne­su­ge­bė­jo iš­vež­ti, tad te­bes­to­vi ir šian­dien.

„Bal­ta­ru­si­ja is­to­ri­ją in­terp­re­tuo­ja sa­vaip – pa­tei­kia bal­ta­ru­siš­ką ver­si­ją. So­vie­tų Są­jun­gos tik­rai ne­gar­bi­na, ne­ro­do jo­kios nos­tal­gi­jos. Gi­dė Nes­vy­žiu­je sa­kė, kad so­vie­ti­niais lai­kais čia bu­vo sa­na­to­ri­ja, ir tai tik­rai ne­bu­vo ge­rai. Ma­no se­ne­lis at­krei­pė dė­me­sį, kad, jei ne sa­na­to­ri­ja, klau­si­mas, ar iš vi­so kas nors bū­tų iš­li­kę. Vė­liau gi­dė ty­liai pri­ta­rė, jog ma­nan­ti taip pat, bet šios nuo­mo­nės gar­siai iš­sa­ky­ti ne­ga­li.“

Bal­ta­ru­si­jo­je vis­kas ženk­liai ge­riau su­tvar­ky­ta, ge­res­ni ke­liai nei Uk­rai­no­je, bet ša­ly­je dar ga­li­ma pa­ma­ty­ti Le­ni­no pa­mink­lų, šven­ti­nių pla­ka­tų – lie­tu­viai ke­lia­vo po ge­gu­žės 9-osios.

„Uk­rai­na no­ri į Eu­ro­pą, o Bal­ta­ru­si­ja vai­di­na Eu­ro­pą“, – to­kią iš­va­dą pa­da­rė D. Li­dei­kis.

Do­na­tas Li­dei­kis Mai­da­no aikš­tė­je prie "Eu­ro­vi­zi­jos" ženk­lo.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Is­to­ri­ją Šiau­lių uni­ver­si­te­te stu­di­juo­jan­tis Do­na­tas Li­dei­kis džiau­gia­si, kad lai­mė­ji­mas su­tei­kė ga­li­my­bę ne tik pa­ma­ty­ti „Eu­ro­vi­zi­ją“, bet ir pa­ke­liau­ti Lie­tu­vos Di­džio­sios Ku­ni­gaikš­tys­tės ke­liais.

As­me­ni­nės nuo­tr.

Pri­si­lie­ti­mas prie ku­ni­gaikš­ty­tės Var­va­ros pa­lai­kų Vla­di­mi­ro cerk­vė­je Ki­je­ve.

Pla­ka­tas „Lais­vė yra mū­sų re­li­gi­ja“ Mai­da­no aikš­tė­je.

Iš­ly­dė­tu­vės į ke­lio­nę. Do­na­tas Li­dei­kis – cent­re, ša­lia so­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­ro Li­no Ku­ku­rai­čio.

Do­na­tas Li­dei­kis prie Luc­ko pi­lies.

Mai­da­no aikš­tės me­mo­ria­le lie­tu­viai pa­li­ko tris­pal­vių.

Liub­li­no se­na­mies­ty­je.