Naujausios
Į kelių mėnesių eilę – su skaudančiu dantimi
Proto negalią turintiems žmonėms Šiauliuose skubi odontologinė pagalba, kai prireikia narkozės, nenumatyta. Jei skauda – važiuok į Vilnių.
Šiauliuose eilė ateis po kelių mėnesių.
Alvydas JANUŠEVIČIUS
alvydas@skrastas.lt
Pasiūlė vežti į Vilnių
Šiaulietė Stefa Savickienė gyvena su savo neįgalia dukra Alma. Dukra paženklinta ne tik cerebrinio paralyžiaus, bet ir turi proto negalia. Jai dabar – 45-eri.
Rugsėjo pirmosiomis dienomis motina nuvedė dukrą į Šiaulių miesto savivaldybės dienos socialinės globos centrą „Goda“. Darbuotojai vakare pranešė, kad Almai sutinęs veidas. Supūliavo danties šaknis.
Almą reikia gydyti ne kaip visus – ji paniškai bijo gydytojų, adatų. Su tokiais pacientais dirba ne tik odontologas, bet ir anesteziologas.
Ligoniams, kurie nesileidžia gydomi, taikoma narkozė. Toks kabinetas su visa reikiama įranga yra Moters ir vaiko klinikoje.
S. Savickienė jau balandžio mėnesį buvo užregistravusi dukrą į šį kabinetą, tačiau eilė taip ir nepriėjo. Nebuvo eilės galo ir tada, kai dantis suskaudo.
Moteris kreipėsi į Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorę Vaivą Makštutienę. Ši nukreipė į Odontologijos polikliniką. Kaip motina tikėjosi, taip ir nutiko. Alma nesileido gydoma.
Ką daryti? Gydytojai tik skėsteli rankomis – laukti, nes jau minėtas kabinetas, kuriame su narkoze neįgaliesiems gydomi dantys, yra prieinamas tik pirmadieniais.
Pasiūlė siuntimą į Vilnių. Tiesa, už kelionę teks sumokėti pačioms. S. Savickienė sako, jog neturi tokių pinigų. Jos pensija – 650 litų. O tokios kelionės išlaidos – apie 400.
Ledai pajudėjo
„Jai skauda dantį ir man skauda, nes niekuo negaliu padėti“, – sielojosi moteris ir griebėsi kraštutinių priemonių – apie savo bėdą papasakojo Seimo nariui Edvardui Žakariui. Po jo skambučio ledai pajudėjo.
Po trijų dienų kančių ir antibiotikų Alma pateko į jau minėtą kabinetą, kuriame gydoma su narkoze.
„Gerai, kad vartojome antibiotikus. Viskas galėjo pasibaigti ir tragiškai“, – sako S. Savickienė.
Po operacijos Alma kurį laiką jautėsi gerai, tačiau pradėjo skaudėti ir kiti dantys. „Įsideda kąsnį į burną ir išbėga į savo kambarį. Kai skausmas aprimsta – vėl sugrįžta“, – pastebi motina.
S. Savickienė iki šiol džiaugėsi, kad dukra po operacijos yra užrašyta į kabinetą spalio 15 dienai.
Tuo tarpu Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas Povilas Venckus „Šiaulių kraštui“ patvirtino, kad Almai praėjusį pirmadienį suteikta reikiama pagalba – ištrauktas vienas dantis ir sudarytas tolesnis gydymo planas.
Gydytojo teigimu, išimties tvarka šiai pacientei odontologo pagalba negali būti taikoma, nes ji jau suteikta.
Tad spalio 15 dieną planinis gydymas nebus atliktas, kaip buvo tikėtasi – laisvos vietos nėra. Pacientė bus gydoma eilės tvarka. O eilės galo nesimato.
Jei ši tvarka pacientės netenkina, ji gali kreiptis į Vilniaus ir Kauno klinikas, teikiančias skubią odontologo pagalbą neįgaliesiems.
Apie tai S. Savickienė sužinojo iš „Šiaulių krašto“. Jos niekas neinformavo apie pasikeitimus: „Tai ką man dabar daryti? Jau nebežinojau kaip tos spalio 15 sulaukti, o pasirodo – tai gali tęstis daug ilgiau. Turiu lapelį su data ir valanda. Vėl nueisiu ir vėl būsiu išvaryta?“
Tik pirmadieniais
Medicinos direktorė V. Makštutienė informuoja, jog Respublikinė Šiaulių ligoninė, teikianti antro ir trečio lygio medicinos paslaugas, pagal nustatytą tvarką teikia sudėtingą žandikaulių gydymo paslaugą. Dantų karieso gydymas nenumatytas.
Direktorė tvirtina, kad odontologo pagalba neįgaliesiems – planinė. Neįgaliesiems suaugusiems žmonėms pagalba teikiama pirmadieniais, vaikams – trečiadieniais. Dirba du odontologai – vaikų ir suaugusiųjų.
Jei miesto odontologai norėtų gydyti dantis neįgaliesiems ir dirbti ligoninėje įrengtame kabinete, darbo sutartis su Respublikine Šiaulių ligonine būtų sudaryta.
Skubi odontologo pagalba neįgaliesiems Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nenumatyta.
Lietuvoje skubi odontologo pagalba neįgaliesiems teikiama Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje. Suaugusiems odontologo pagalba – ambulatorinė. Pacientas, nubudęs po narkozės, vežamas namo. Paslauga teikiama nemokamai.
Nėra sistemos
Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Šiaulių viltis“ narė Marytė Pocienė primena, kad speciali įranga, skirta neįgaliųjų dantims gydyti buvo nupirkta buvusios Šiaulių vicemerė Almos Javtokienės iniciatyva.
Ligoninės administracija taip pat prisidėjo reikiama įranga. M. Pocienė pamena, kad kabinetas su įranga rėmėjams kainavo per 8000 litų.
„Galimybę gydyti neįgaliųjų dantis turime. Problema, kad gydoma vienąkart per savaitę. Greitos pagalbos mes negalime sulaukti. Eilės tęsiasi po tris mėnesius ir ilgiau. Jei žmogui pasidaro labai blogai, tenka skambinti vadovams ir Seimo nariams, kad būtų išimties tvarka operuojama“, – dėstė M. Pocienė.
Pašnekovė priminė, kad žmonės su psichine negalia į skausmą gali reaguoti stipriau. Jiems dažniau pasireiškia psichozės. Kenčia aplinkiniai žmonės.
„Mes norime, kad neįgaliesiems būtų tokios pat sąlygos gydytis dantis, kaip ir visiems. Norime, kad su skaudančiu dantimi ligonis gautų greitą pagalbą“, – tvirtina M. Pocienė.
Kol kas dauguma neįgalius žmones prižiūrinčių asmenų užregistruoja ligonius į šį vienintelį kabinetą iš anksto – kol dar neskauda, kol nevėlu.
Seimo nariai – ne pagalbos linija
Seimo narys socialdemokratas Edvardas Žakaris patvirtino, kad į jį kreipėsi S. Savickienė su savo bėda.
Seimo narys iškart kreipėsi į Savivaldybės gydytojų tarybą. Šie jam atsakė – lai moteris su dukra vyksta į Vilnių.
„Nėra apibrėžtos tvarkos. Gydytojai dirba tik pirmadieniais, o dantį juk gali skaudėti kasdien. Siunčia į Vilnių ar Kauną, tačiau ne kiekvienas ten įstengia nuvykti. Manau, kad tokių atvejų yra daug“, – sakė Seimo narys, kuris ką tik oficialiai kreipėsi į Sveikatos ministeriją, kad ši imtųsi nagrinėti problemą.
E. Žakaris teigia, kad į Seimo narį žmonės medicininės pagalbos neturėtų kreiptis. Jie turi sulaukti medikų dėmesio be jokių protekcijų: „Kas yra blogai, jei žmogus, mėnesius neišsireikalavęs pagalbos, gauna ją po skambučio Seimo nariui ar direktoriui? Turbūt nėra noro dirbti už algą arba nėra sistemos“.
Už sveikatos sritį atsakingi miesto politikai nežino neįgaliųjų dantų gydymo problemos.
Į Seimą kandidatuojanti Darbo partijos narė vicemerė Danguolė Martinkienė yra miesto Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narė: „Gal eilės nelogiškos? Kaip suprantu, jos egzistuoja visiems. Aš taip pat stoviu eilėje, kai einu pas gydytoją. Jei pamatyčiau straipsnio tekstą, pakomentuočiau plačiau.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KĖDĖ: Šiauliuose yra vienintelis kabinetas, kuriame neįgaliesiems dantys gydomi su narkoze, tačiau jis dirba tik pirmadieniais.
PAGALBA: Šaulių ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė patvirtino, kad skubios odontologinės pagalbos Šiaulių neįgalieji turi ieškoti Vilniuje arba Kaune.
NUOMONĖ: Seimo narys Edvardas Žakaris mano, kad žmonės turėtų sulaukti medikų pagalbos be jokių protekcijų.