„Gyvos“, taupios, kvepiančios, naminės...

„Gyvos“, taupios, kvepiančios, naminės...

„Gyvos“, taupios, kvepiančios, naminės...

Šiaulietė meistrė-floristė Nelda Šutaitė sako, kad įvairiose gyvenimo srityse šiuo metu jaučiama finansinė įtampa atsiliepia ir šių metų Šv. Kalėdų ir Naujųjų metų šventėms skirtuose akcentuose. Kompozicijos, dovanos ir jų pakuotės tampa žymiai kuklesnės nei pernai, grįžtama prie klasikos ir minimalizmo, akcentuojamas natūralumas.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Vietoj statulėlių — vazoninės gėlės ir naminiai kepiniai

„Šiemet nedrįsčiau išskirti vienos madingos švenčių spalvos. Tokios tendencijos pastebimos visoje Europoje. Pirkėjams nebeįmanoma įpiršti vieno konkretaus daikto, nes žmonės krizės akivaizdoje tapo žymiai atsargesni ir taupesni: pirmiausia žiūri ne į pasiūlą, o į savo finansines galimybes“, — teigia Nelda.

Meistrės-floristės pastebėjimais, dabar stengiamasi įsijausti į aplinką, gamtą ir savo namuose perteikti jų natūralumą, šilumą, jaukumą. „Neabejoju, kad šiemet, teikdami dovanas, į jas žmonės stengsis įdėti dalelę savo sielos, mažiau dėmesio bus skiriama materialiai dovanos pusei“, — mini pašnekovė. Ji tiki, kad ypač populiaria ir nebrangia dovana šių švenčių metų taps vazoninės gėlės.

Paklausiausios Kalėdų gėlės — ne tik liaudyje Kalėdų žvaigžde vadinama puansetija, ciklamenas, kalėdinis kaktusas (plokštenis), bet ir dabar gėlių parduotuvėse nesunkiai randami, anksčiau griežtai pavasariniais augalais laikyti įvairiaspalviai krokai, ryškiai geltoni narcizai, kvapnūs hiacintai. „Belieka truputį padekoruoti nedidelio gyvo augalo indelį, jį tiesiog perrišus drobele, ir ši gėlė taps puikiu kalėdiniu simboliu, žymiai mielesniu nei kažkoks pompastiškas, žėrintis daiktas“, — sako Nelda.

Svogūnines gėles meistrė-floristė siūlo papuošti: išimti iš vazonėlio, švariai nuplauti jų šaknis nuo žemių ir jas įmerkti į stikliniame indelyje paruoštą vandens ir želatinos tirpalą, kurio drėgmės ir šilumos užteks gėlei augti. Ant sustingusio tirpalo viršaus galima pabarstyti dirbtino sniegelio, lengvų karoliukų.

Šiemet ne tokios populiarios dovanos, floristės manymu, bus anksčiau įprastos smulkmenos — angeliukai, jaučio simboliai (2009-ieji — Jaučio metai) ar kiti stikliniai, krištoliniai akcentai, statulėlės. Vietoj jų mieliau bus dovanojamos natūralios pintinaitės, pilnos lazdyno riešutų, ant Kalėdų vaišių stalo simbolizuojančių ilgaamžiškumą ir sveikatą. „Savo rankomis iškepto pyrago gabalėlis, įvyniotas į lininę drobę, naminiai sausainiai, suberti į drobinį maišelį, stiklainis medaus, uždengtas ne plastikiniu dangteliu ar blizgiu popierėliu, o taip pat lininio audinio gabalėliu, perrištu natūralia virvele“, — tinkamiausias šių žiemos švenčių dovanas vardina Nelda.

Namus papuoš vaisiai, uogos ir gyvos gėlės

Šventinėse kompozicijose šiemet dominuoja tradicinės Kalėdų spalvos — balta, raudona ir žalia. Joms sukurti gali būti naudojamos, pavyzdžiui, baltos arba natūralaus vaško spalvos žvakės, ryškiai raudoni nedidukai rojaus obuoliukai arba spanguolės, bruknės, oranžinėmis šaltalankių uogomis aplipusios šakelės ir gyvos gėlės. Džiovinti augalai šiemet naudojami tik kaip pagrindas gyvos gamtos detalių kompozicijoms.

Kompozicijų fonu gali tapti visžaliai augalai, atsižvelgiant į Lietuvos klimatą, daugiausiai — spygliuočių, mirtos šakelės arba žalios samanos, dedamos ant sudrėkinto šieno pagrindo. Fone — vienas-du akcentai, kad kompozicija būtų kuo kuklesnė, neperkrauta detalių ir spalvų.

Dirbtiniai žaisliukai kompozicijose — daugiausiai ne įprasti burbulai, o seniau mėgtų dekoratyvinių formų: katinėlio, pelėdos, varveklio, žvaigždės, angeliuko.

Girliandos prie lauko langų, tiksliau, nusvirusios nuo palangių, atspindi šventės laukimą, jos atėjimą iš lauko. Patalpose jas atstos svyrantys lubų tinkliniai dekorai su šviečiančiomis lemputėmis, įpinant pušies ar kito visžalio augalo elementus su žaisliukais, kankorėžiais.

„Sieninės kompozicijos šiemet nėra tokios populiarios, kaip pernai, apsiribojama stalo kompozicija, lubų dekoru arba gyva eglute, į vazą pamerkta jos papuošta šakelė. Papuošimai — minimalūs, keli neprabangūs akcentai viename iš būsto kambarių, kad ir virtuvėje, jei joje šeimos nariai praleidžia daugiausiai laiko“, — pabrėžė pašnekovė.

IŠNAŠA: „... šiemet, teikdami dovanas, į jas žmonės stengsis įdėti dalelę savo sielos, mažiau dėmesio bus skiriama materialiai dovanos pusei“.

GĖLĖS: „Gyvos gėlės kankorėžių ir samanų fone kalėdinėse kompozicijose — labai populiaru“, — tikina meistrė-floristė Nelda Šutaitė.

 

Jono TAMULIO nuotr.

ŽVAKĖ: Stalo kompozicijos detale puikiai gali tapti didesnė žvakė, aplink kurią išradingai galima išdėlioti gyvos gamtos detales, pavyzdžiui, rojaus obuoliukus, šakeles, kaip akcentą — vieną kitą sausainį-žvaigždutę.

TAURĖ: Kalėdinė kompozicija gali „išdygti“ ir paprastoje taurėje, tereikia dirbtinio sniegelio, karoliukų, spalvingo burbulo ir gyvos orchidėjos.

ORCHIDĖJA: Puiki dovana šventėms — orchidėja. Tik ją perkelkite į permatomą indą, kurį papuoškite žaisliuku ir įsmeikite kelias žvaigždeles.

NATŪRALUMAS: Dekorui šiemet naudojamos gyvos gamtos detalės, pavyzdžiui, ši žvakė papuošta pušų spygliais, kankorėžiukais ir šaltalankio uogų šakelėmis.

KIPARISAS: Originaliai pakeiskite kiparisą, nupjovę jo viršūnę ir ją pakeitę pagaminta iš susuktų vielučių, padabintų žvaigždelėmis.

APELSINAS: Ilga žvakė + apelsinas (vietoj apelsino gali būti ir obuolys) + pušų spygliai + juostelė su žvaigžde spygliams surišti + žvakidė = originali ir paprasta kompozicija.

 

Užsienio spaudos nuotr.