Gydytojų hieroglifai slepia medicinos problemas

Gydytojų hieroglifai slepia medicinos problemas

Gydytojų hieroglifai slepia medicinos problemas

Šiaulietei vaistinėje buvo paduoti ne tie vaistai, nes vaistininkė neįskaitė recepto. Gydytojų hieroglifai verčia žmones blaškytis po vaistines, kol randa mokantį šifruoti specialistą. Net patys medikai kartais spėlioja, kokią diagnozę siuntime surašė jų kolega. Hieroglifai — ne tik rašysena, jie atskleidžia medicinos sistemos problemas.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Vaistus padavė ne tuos

Neseniai vienoje iš Šiaulių miesto vaistinių (vaistinė redakcijai žinoma) vaistininkė neįskaitė recepto ir klientei padavė ne tuos vaistus. Kadangi pirkėja jau anksčiau buvo vartojusi reikalingus vaistus, vaistininkę įspėjo, o vaistai buvo pakeisti.

Kita moteris redakcijai skundėsi, jog patyrė problemų dėl neįskaitomos gydytojo rašysenos. Šeimos daktaras Kelmėje parašęs siuntimą pas specialistą Šiauliuose, bet šis, negalėdamas įskaityti, ką kolega parašė, ligonę vėl nusiuntęs pas šeimos gydytoją — kad siuntimą parašytų dar kartą.

Visi žino posakį „Rašo kaip daktaras“. Ar sunkiai perskaitoma rašysena pačių medikų laikoma madinga ar yra gilesnių priežasčių?

Vaistinėse nebūtinas vaistininkas

„Iš tiesų, ateina iš kitų vaistinių ir pyksta: ar tikrai jūs čia tuos vaistus duodate, man niekur neperskaitė,“— apie šifruojamus receptus sakė Nijolė Obrikienė, šiauliškės “Valerijono“ vaistinės provizorė.

Vaistininkės nuomone, negalima kaltinti gydytojų, nes kiekvieno rašysena individuali. O perskaityti vaisto pavadinimą — farmacininko pareiga ir jo kompetencijos testas. „Specialistas rašo — specialistas ir perskaito“, — sakė provizorė.

Anksčiau minėtos vaistinės vedėjos Almyros Girdenienės teigimu, parduodami vaistus, farmacininkai vadovaujasi sveikatos apsaugos ministro patvirtintomis „Vaistų, receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo) gyventojams taisyklėmis“. Jose nurodoma: “Jei kyla neaiškumų dėl recepte išrašyto vaisto pavadinimo, stiprumo, vaistų suderinamumo ir kitų, vaistininkas privalo juos išsiaiškinti su receptą išrašiusiu gydytoju. Nepavykus išsiaiškinti, vaistininkas sprendžia, ar išduoti vaistų.“

Farmacininkai turi būti ypač atidūs, nes kasdien atsiranda vis naujų vaistų pavadinimų.

Kvalifikuotas, ilgametę patirtį turintis vaistininkas paprastai nesunkiai įskaito pavadinimus, per ilgus darbo metus „tam akis jau atmušta“. Tačiau tas, kuris dirba neseniai arba neturi specialaus išsilavinimo, gali ir sutrikti. Farmacininkams reikia būti ypač dėmesingiems, parduodant narkotinius vaistus.

A. Girdenienė apgailestavo, kad dabar didžiosiose vaistinėse jau dirba nebe specialų išsilavinimą įgiję vaistininkai: „Dabar nebe vaistininkų reikia, o pardavėjų. Todėl nekeista, kad žmonėms tenka lakstyti su tais receptais.“

Vedėjos nuomone, problemų kils, kol receptai nebus spausdinami, o medikų darbas — kompiuterizuotas, kaip yra užsienio šalyse. Europoje garbaus amžiaus žmonėms vaistai netgi sudedami į vienkartines pakuotes, reikiamomis dozėmis, kad žmogus žinotų, kada ir kaip juos vartoti.

„Su vaistais reikia elgtis ypač atsargiai, nes vaistas yra nuodas“, — sakė ilgametę patirtį turinti vaistininkė.

Neturi laiko pacientui

Vaidotas Varpučianskis, Šiaulių centrinės suaugusiųjų poliklinikos šeimos gydytojas, nemano, kad kolegos tyčia keverzoja neįskaitomai: „Net į galvą nešautų specialiai rašyti neįskaitomai“.

Jis paklojo ant stalo kolegų rašysenos pavyzdžių. Kai kuriuose lapuose raidės priminė kiniškus hieroglifus. Tačiau viename, priešingai, gydytojos raštas buvo kone kaligrafiškas.

V. Varpučianskio nuomone, kolegų raštas tampa neįskaitomas dėl kelių priežasčių. Pagrindinė — skubėjimas, nes už durų laukia eilė.

„Norisi pasikalbėti su ligoniu, o dar reikia užpildyti pluoštus siuntimų, kitokių popierių. Pavyzdžiui, invalidumui, neįsivaizduojate, kiek lapų reikia prirašyti: nusiskundimus, bendrą ligonio būklę, visus tyrimus perrašyti, konsultanto išvadas. Tai atima valandą arba daugiau.“

Gydytojas dirba seniai, pažįsta kolegų rašysenas, todėl jų surašytas diagnozes dažniausiai perskaito nesunkiai. Tiesa, kartais tenka sugaišti papildomai laiko, bandant įskaityti konsultanto rašyseną, arba netgi griebtis telefono ragelio.

Rašydamas receptą, specialiai stengiasi vaistų pavadinimą rašyti dailiau, kad niekam nekiltų problemų.

Šeimos gydytojo nuomone, medikų rašysena „sugenda“ dar studijų laikais. Studijos ilgos, disciplinų daug, konspektavimo tempas būna labai įtemptas.

„Kai tarnavau armijoje, vienas karininkas, pamatęs mano rašyseną, klausė: ar daktarus specialiai taip moko rašyti? — šypsojosi daktaras. — Nors mano raštas dar ganėtinai įskaitomas.“

Tarp medikų dažnai vyksta pokalbiai dėl rašysenos. Rašto problemos akcentuojamos bendrų susirinkimų metu ir pasitarimuose, medikams primenama, kad raštas turi būti įskaitomas.

Akmens amžius dar nesibaigė

Prieš dešimt metų medicinos įstaigose ketinta įdiegti elektroninės medicinos projektą. Tai nauja medicininio aptarnavimo ir bendradarbiavimo forma, sujungta į vieningą elektroninę medicinos sistema. Ši sistema leistų operatyviai ir greitai gauti ir keistis įvairia informacija. Taip būtų sutaupomas gydytojų bei pacientų darbo laikas.

Tačiau, V. Varpučianskio žiniomis, šiuo metu projektas yra sustabdytas.

Šeimos gydytojui apmaudu, kad draudžiant automobilį, viskas yra gražiai išspausdinama, ir niekam nekyla klausimų, ar tai „Renault“, ar “Peugeot“.

Citata: „Problemų kils, kol receptai nebus spausdinami, o medikų darbas — kompiuterizuotas.

HIEROGLIFAI: Konsultanto rekomendacijos šeimos gydytojui būna surašomos ir štai tokiais hieroglifais.

KLAJONĖS: Su neįskaitomu receptu kartais tenka eiti per kelias vaistines.

GAIŠATIS: Šeimos gydytojas Vaidotas Varpučianskis, jeigu sunkiai įskaito konsultanto užrašytas rekomendacijas, dėl viso pikto skambina pasitikslinti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KOMENTARAS

Hieroglifų aukomis tampa ir rašysenos ekspertai

Elena MIRNAJA, Lietuvos teismo ekspertizės centro Šiaulių skyriaus vedėja, vyriausioji rašysenos ekspertė:

— Neįskaitoma arba sunkiai įskaitoma rašysena turi savo priežastis. Norint apžvegti plačiau, tektų išnagrinėti daugelį aspektų, kurie lemia rašysenos įskaitomumą arba ne. Tai būtų rašysenos išlavinimas, rašymo tempas, rašančiojo rankos padėtis rašant, rašymo sąlygos, rašymo priemonė, kuria rašoma, įvairios rašančiojo būsenos, kai kurios ligos, tarp jų ir psichinės.

Kalbant apie gydytojų neįskaitomą rašyseną, greičiausia priežastis yra laiko stoka, skiriama dokumentams užpildyti. Dėl to skubama rašyti, ir labiausiai išlavinta rašysena supaprastėja, tampa sunkiai įskaitoma. Tačiau pildydami įvairius dokumentus, mes žinome, jog kažkas turės perskaityti, ką parašėme, todėl privalu stengtis, kad perskaityti būtų įmanoma. Labai apmaudu, kai nuėjus su receptu į vaistinę, negali gauti vaistų, o turi grįžti atgal pas gydytoją kažką koreguoti. Su panašia situacija, tik ne vaistinėje, teko susidurti asmeniškai.

Beje, pasitaiko, kad ekspertams taip pat būna nelengva įskaityti gydytojų užpildytus dokumentus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.