Gydymo įstaigose daugėja COVID-19 atvejų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliuose koronavirusu užsikrėtę 176 asmenys, daugumos jų būklę stebi poliklinikų šeimos gydytojai.
Rugsėjo 21-27 dienomis Šiaulių apskrityje COVID-19 užsikrėtė 186 asmenys. Iš jų 82 gyvena Šiaulių mieste. Tokius skaičius spaudos konferencijoje pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai einanti vadovės funkcijas Simona Abromavičienė. Išplėstas mobilaus punkto, Karščiavimo klinikos darbas, Respublikinė Šiaulių ligoninė atidarė naują skyrių, mobilizuoja personalą, kuris pakeistų saviizoliacijoje atsidūrusius medikus. Vakar dienos duomenimis koronavirusu Šiauliuose yra užsikrėtę 176 asmenys.

Didžiausias rūpestis – gydymo įstaigos

Šiuo metu specialistams didžiausią rūpestį kelia koronaviruso infekcijos protrūkiai gydymo įstaigose.

S. Abromavičienė išvardino, kad Radviliškio ligoninėje nustatyti 103 užsikrėtimo atvejai ir dar 9 asmenys ten nedirba, tačiau užsikrėtė nuo susirgusiųjų. Šioje įstaigoje COVID-19 susirgo 42 darbuotojai ir 61 pacientas, izoliacijoje yra 73 asmenys.

Koronavirusu užsikrėtė 20 darbuotojų ir 11 pacientų Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, dar 9 nustatyti antriniai infekcijos atvejai.

Infekcijos židinys įsisuko į dar vieną gydymo įstaigą – Kuršėnų ligoninę. Čia Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje 4 ligos atvejai nustatyti pacientams. Užsikrėtusiųjų skaičius iki 5 išaugo įmonėje „Ignitis“. 7 užsikrėtę darbuotojai ir 4 antriniai atvejai nustatyti „Kelmės pieninėje“.

Klastingas virusas įsisuko ir į ikimokyklines švietimo įstaigas, kuriose ugdomi mažiausi vaikai. Šiauliuose infekcijos atvejai nustatyti lopšeliuose-darželiuose „Drugelis“, „Bitė“, „Kregždutė“, „Rugiagėlė“, „Trys nykštukai“, Kuršėnų darželyje „Liepolija“, Ginkūnų S. ir V. Zubovų mokykloje.

S. Abromavičienė sakė, kad visose infekcijos paliestose įstaigose atlikti tyrimai, nurodyti pažeidimai, kurie dažniausiai susiję su infekcijų valdymu.

Ligoninei personalo saviizoliacija – pražūtinga

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika spaudos konferencijoje atviravo, kad praėjusia savaitė šioje įstaigoje buvo „išskirtinio streso dienos“. Pagal iš anksto numatytus planus vakar turėjo vykti jaunų ligoninės gydytojų pristatymas visuomenei, tačiau renginį teko nukelti dėl įsisiūbavusio viruso.

Atlikus koronaviruso testavimą 1000 personalo darbuotojų. COVID-19 teigiamas tyrimas nustatytas 3 gydytojams – Neurologijos, reabilitacijos ir Akių ligų skyriuose. Pastarajame skyriuje infekcija nustatyta gydytojai, kuri tuo metu atostogavo ir buvo iškviesta į atostogas padėti kitiems medikams.

Šiuo metu nustatyta, kad koronavirusu taip pat užsikrėtė 8 slaugytojos, 4 jų padėjėjai, 3 pagalbinio personalo darbuotojai ir 7 pacientai. Izoliacijoje – 65 darbuotojai.

R. Mažeika paaiškino, kad Neurologijos ir Reabilitacijos skyriai yra susiję – specialistai atlieka kineziterapijos procedūras Neurologijos skyriaus pacientams. Susirgimai Akių ligų skyriuje nesusiję su dviem pirmaisiais atvejais. Darbuotojai rugsėjo 12 dieną autobusu buvo išvykę į ekskursiją, po kurios gydėsi pas šeimos gydytoją, tačiau COVID-19 testo nesidarė. Viena darbuotoja grįžo į darbą kaip sveika, kita – buvo atostogose.

„Tai labai rimta pamoka mums visiems – daryti testą. Turint omeny, kad Šiauliuose toks didelis protrūkis, budrumas akivaizdžiai buvo prarastas“, – sakė vadovas.

Jis kreipėsi į šeimos gydytojus, prašydamas sutelkti budrumą.

„Mes įvertinsime ir bandysime dar labiau sugriežtinti savo darbuotojų atsakomybę“, – žadėjo R. Mažeika.

Jis priminė, kad dar rugpjūtį į reanimacijos skyrių guldant pacientą, kuris, vėliau paaiškėjo, buvo užsikrėtęs koronavirusu, personalas naudojo ne visas būtinas apsaugos priemones ir už tai buvo „taikytos finansinės sankcijos“.

Direktorius akcentavo, kad ligoninėje oltalmologijoje (akių ligos) konsultacinė ir būtinoji pagalba teikiama, tačiau planinės operacijos atšaukiamos. Neurologijos skyriuje medikai atšaukti iš atostogų, konsultacijos nukeltos.

Ligoninės direktorius pažymėjo didėjantį sergamumą, o ypač traumatizmą. Jaučiamas srautas ir iš Radviliškio, kur gydymo įstaiga uždaryta. Planinės operacijos atidedamos dėl to, kad daug ūmių pacientų.

Ligoninėje dirba trys gydytojai infektologai. Dauguma pacientų į ligoninę patenka dėl gretutinių ligų, tačiau yra užsikrėtę „kovidu“, todėl gydomi Infekcinių ligų skyriuje. Anot R. Mažeikos, šis skyrius jau yra „kupinas“ – 19 ligonių. Dalis pacientų išrašyta į saviizoliaciją ir gydymą tęsia namuose. Dviems užsikrėtusiems pacientams atliekamos dializės procedūros.

Psichiatrijos klinikoje atlaisvintos vieno skyriaus patalpos, kur perkeltas Tuberkuliozės skyrius, o Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikoje įrengtas 40 lovų skyrius „kovidiniams“ pacientams. Tenka ieškoti personalo naujam skyriui, o gydys jame tie patys trys infektologai. Direktorius dėkojo darbuotojams už atsidavimą.

Ligoninėje sugriežtintas ligonių lankymas, lankytojai įleidžiami tik pas itin sunkius ligonius.

„Labai svarbi žinutė bendruomenei. Galime taikyti priemones, kokias norime, bet jei laisvalaikį leidžiame kartu, turėdami kitokia situaciją, kai dominuoja besimptomiai atvejai, turėtume sugrįžti į kovo mėnesį“, – R. Mažeika kvietė šiauliečius būti sąmoningais, kad nestotų įmonės ir įstaigos.

Ligoninė jaučia spaudimą, kad gali susiklostyti situacija, kai nebus kam gydyti, nes 14 dienų saviizoliacija gydymo įstaigai yra pražūtinga.

Stebima per 100 pacientų

Šiaulių centro poliklinikos vadovas Mindaugas Maželis informavo, kad įstaigoje kasdien atliekama 1100-1150 konsultacijų ir dar 700-800 pacientai konsultuojami nuotoliniu būdu.

Vadovas pasidžiaugė, kad poliklinikos personalo CIVID-19 dar nepalietė. Nors kontaktų su užsikrėtusiais asmenimis turėjo, naudojo apsaugos priemones. Saviizoliacijoje yra du gydytojai iš Radviliškio ligoninės, kurie Centro poliklinikoje antraeilėse pareigose dirbo traumatologais.

Karščiavimo klinikoje per rugsėjį priimti 89 pacientai, 8 iš jų nustatytas koronavirusas. Į šią kliniką dabar jau registruojama poliklinikoje, o ne bendruoju karštuoju numeriu, kaip anksčiau. Daugiau informacijos turi šeimos gydytojai. Be Šiaulių Karščiavimo klinika teikia paslaugas dar 5 rajonams.

Centro poliklinikos šeimos gydytojai ambulatoriškai seka 65 užsikrėtusių koronavirusu pacientų sveikatos būklę.

Dainų pirminiame sveikatos priežiūros centre COVID-19 nustatytas 2 medikams, 7 privalomai izoliavosi. Gydytojai stebi 42 COVID-19 pacientus.

Mobilusis punktas stiprina pajėgas

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pranešė, kad stebint sudėtingą situaciją Šiauliuose, buvo sustiprinta mobiliojo punkto veikla.

Praėjusią savaitę jis dirbo 6 dienas, ėminius ėmė 10 komandų, atlikta per 800 tyrimų, per 70 iš jų buvo teigiami. 550 tyrimų atlikta šiauliečiams, 140 – rajono gyventojams, taip pat tirti atvykę iš kitų aplinkinių savivaldybių.

Mobiliajame punkte darbuojasi keturių įstaigų komandos – Šiaulių centro poliklinikos, Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro, Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos ligoninės komandos. Į pagalbą atėjo Šiaulių rajono poliklinikos medikai, laukiama medikų komandų ir iš kitų apskrities savivaldybių. Šią savaitę mobilus punktas dirbs 6 dienas.