Gražus kaimas laukia grįžtančių žmonių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Bridų bendruomenės pirmininkė Rasa Šiškuvienė turi daug planų, kuriuos įgyvendinti žada padedant geranoriškiausiems bendruomenės nariams.
Šiaulių rajono Bridų gyvenvietės žmonės, prieš gerą savaitę surengę paukščių sugrįžtuvių šventę ir visame kaime pakabinę arti šimto inkilų, kviečia į senąjį Bridų parką, kur šiais metais jau spėta nuveikti gausybę gražių darbų.

Bendruomenės pirmininkė Rasa Šiškuvienė su užsidegimu rodo bemaž septynių hektarų parko teritorijoje šiemet pastatytus vabzdžių viešbučius, masyvius suolus, pavėsinę, kitus medžio dirbinius. Pavasarėjantis kaimas tuojau ims laukti ne tik vabzdžių, bet ir vietinių gyventojų bei svečių.

Daug jau padaryta, daug dar planuose

Senojo parko erdvių kiek daugiau negu 300 gyventojų turinčiuose Briduose tik pavydėti: moderni scena su aikštele ir vietomis žiūrovams, net trys išvalyti tvenkiniai, švediškų ir lietuviškų šermukšnių alėjos, ąžuoliukų plantacija, krepšinio ir paplūdimio aikštelės, lauko treniruokliai. Jaukumo suteikia jau paminėti šiųmečiai dirbiniai iš medžio.

Jau nekalbant apie tai, kad gyvenvietė daugelį metų bičiuliaujasi su Botanikos sodu, dėl to parke turi gausybę įvairių rūšių maumedžių, kitų želmenų.

Pavykus įgyvendinti gausybę Bridų parko gražinimo darbų, vietos bendruomenės pirmininkė R.Šiškuvienė sustoti neketina ir turi susidariusi darbų sąrašą šiems ir dar keliems metams: aplink ką tik pastatytus suolus dėl privatumo besiilsintiems pusračiu apjuos tujomis arba puskiparisiais, vieną tvenkinį, tą kuris kolūkio laikais buvo užveistas egzotinėmis burbulus pučiančiomis varlėmis, apsodins lelijomis, prie kaimyninio telkinio, kur jau įrengė paplūdimį ir pastatė persirengimo kabiną, „patupdys“ keletą smėlio dėžių mažiesiems žaisti.

Šiemet pastatytos vienos pavėsinės, įsitikinusi R.Šiškuvienė, mažoka, todėl darys viską, kad parke atsirastų dar viena, ir prie jos būtinai bus įrengta laužavietė, pastatyta šašlykinė.

Rezga mintis Bridų parke įkurti basų kojų taką, visose erdvėse pakabinti supynių. O jei dar pavyktų pastatyti interaktyvų suoliuką jaunimui!

Senajame kaimo vandens bokšte, nuo kurio viršaus matyti Kryžių kalnas ir atsiveria puikių apylinkių vaizdai, bendruomenės pirmininkė svajoja įrengti apžvalgos aikštelę. Idėjų daugybė, bet viskas, sako, remiasi į pinigus.

Gyvenvietės gražinimo reikalai, sako ponia Rasa, pajudėjo prieš trejus metus. Vieną gražią dieną ėmė ir apsisprendė paskambinti UAB „Toksika“, kurios filialas įsikūręs Bridų kaimynystėje Jurgeliškių kaime, generaliniam direktoriui Arūnui Dirvinskui, pajuokavo gal ši bendrovė norėtų pasidalyti uždirbtu pelnu su bendruomene.

Anot pirmininkės, „Toksikos“ vadovas padėti neatsisakė pažadėjo netrukus atvykti į Bridus. Po kelių dienų buvo aptartas bendradarbiavimas.

„Mums reikėjo dviejų dalykų: aikštelės priešais parko sceną arba išvalyti parko tvenkinius. Sutarėm pradėti nuo aikštelės“, – šypsosi.

Kitais metais, pavojingų atliekų tvarkymu užsiimančiai bendrovei padedant, buvo išvalyti ir visi trys parko tvenkiniai.

Bridų bendruomenės ir „Toksikos“ gražus bendradarbiavimas tęsiasi.

Kaimas sensta

Svarbiausia, pasak Rasos, kad nuveiktais darbais ir įgyvendintomis idėjomis būtų, kam džiaugtis.

O nerimo, neslepia ji, yra: kadaise prestižinė, vos aštuoni kilometrai nuo Šiaulių miesto nutolusi gyvenvietė pastaraisiais metais ėmė spėriai senti – likusios vos kelios jaunos šeimos, o jose auga tik trys darželinukai. Gruzdžių ir Šiaulių bendrojo lavinimo mokyklas taip pat lanko vos dvi dešimtys bridiškių.

„Treji su puse metų kaime negimė nė vienas vaikas. Liūdna, kad jaunos šeimos pas mus beveik neatsikelia. Dažniau vyresni žmonės, pardavę butą mieste“, – nerimo žinutę siunčia Bridų bendruomenės pirmininkė.

Kažkada, apie 1997-uosius metus, Briduose gyveno arti pusės tūkstančio gyventojų, veikė mokykla, darželis, medicinos punktas, jau nekalbant apie tuo laiku vienus moderniausių šalyje kultūros namus su oranžerija, marmuro sienomis ir kylančia sale. Juose 1988 metais lankėsi TSRS vadovas Michailas Gorbačiovas. Pastatas, nesutariant pajininkams ir atsiradus naujam pirkėjui, buvo išdraskytas gabalais – nešė, kas ką paneša, paveža: marmurą, plytas, stogo skardą, kitas vertingas interjero ir eksterjero dalis. Kiti tuo laiku ardė pagrindinėje gyvenvietės gatvėje įrengtus kalvių padarytus šviestuvus.

Bėgant metams, duris užvėrė vaikų darželis, valgykla, pirtis, o 2008-aisiais ir Bridų pagrindinė mokykla.

Ir dabar Briduose galima pamatyti pastatų vaiduoklių. Vietiniams smagu, jei koks nors verslininkas ima sugalvoja apleistą statinį prikelti naujam gyvenimui – paskutinis „prisikėlęs“ – šalia vis dar veikiančių Šiaulių rajono savivaldybės kultūros cento Bridų filialo.

Iniciatyvos įkvepia

„Ne vieną kartą galvojau – kam man viso to reikia. Minčių daugybė, tik dirbk, bet ar bus kam džiaugtis? Ir pati pagaunu save, kad ne dėl to aš tiek metų dirbu, jog leisčiau kaimui išnykti“, – sako Bridų bendruomenės vadovė.

Ją įkvėpė kovo 22 dieną Briduose vykusi paukščių sugrįžtuvių šventė, į kurią sugužėjo per šimtą vietos gyventojų ir svečių iš Botanikos sodo, „Toksikos“, kelių šalies kaimo bendruomenių. Žmonės Briduose kabino inkilus – įkėlė šešias dešimtis, o dar 40 buvo išdalyta įkelti individualiai. Šventės dalyvius muzikos garsais džiugino Gruzdžių filialo atlikėjai. Bendros vaišės, bendri pokalbiai sustiprino Bridų draugystę.

R. Šiškuvienei smagu, kad kaimo žmonės sutiko bendruomeniškai pasibūti, pabendrauti ir padirbėti – akivaizdus įrodymas, kad tokie renginiai reikalingi.

„Būtinai noriu iškelti Briduose bent keletą gandralizdžių. Kaime kasmet skraido tiek gandrų. Gal tai ženklas, kad Bridai sulauks naujakurių?“, – svarsto Bridų bendruomenės pirmininkė.