Girtų vairuotojų sankcijos neišblaivo

Girtų vairuotojų sankcijos neišblaivo

Girtų vairuotojų sankcijos neišblaivo

Vairuotojo Vlado, kuris šiemet prie vairo girtas sulaikytas jau du kartus, automobilį teismas konfiskavo. Tokių kaip Vladas, teismo sprendimu šiemet praradusių savo transporto priemones, Šiaulių apskrityje — jau penkiolika. Dar daugiau nei tūkstančiui pažeidėjų teks sumokėti teismų skirtas baudas. Tačiau, nepaisant sugriežtintų sankcijų, neblaivių vairuotojų keliuose nemažėja.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Pažeidėjas prarado automobilį

34 metų Vlado automobilį Šiaulių teismo apylinkės teismas konfiskavo, kai vairuotojas, būdamas visiškai girtas (3,06 promilės alkoholio) ir be teisių, šiemet prie vairo sulaikytas antrąjį kartą. Be to, pažeidėjas užsidirbo dar ir administracinio arešto bausmę.

Pirmąsyk Vladas policininkams įkliuvo pirmąją sugriežtintų sankcijų galiojimo dieną — sausio 2-ąją. Pareigūnai nustatė, kad savąjį 2007 metų pabaigoje įsigytą automobilį „Mitsubishi“ penkerių metų vairavimo patirtį turintis vyras vairavo būdamas sunkaus — 2,55 promilės — girtumo.

Šiaulių miesto apylinkės teismas, išnagrinėjęs administracinę bylą, pažeidėjui tąsyk paskyrė dviejų tūkstančių litų baudą bei dviem metams atėmė vairuotojo pažymėjimą.

Neblaivių vairuotojų nemažėja

Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato Eismo priežiūros skyriaus viršininkas Kęstutis Dičius „Šiaulių kraštui“ pateikė liūdnoką išvadą: neblaivūs vairuotojai vis dar valdo!

Pareigūno teigimu, per pirmąjį šių metų ketvirtį, kuomet įsigaliojo sugriežtintas įstatymas, apskrities keliuose buvo sulaikyta net keliasdešimt neblaivių vairuotojų daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai.

„Vien Šiaulių miesto ir magistralinio būrio pareigūnai, dirbantys visoje apskrityje, per tris pirmuosius šių metų mėnesius sulaikė keliasdešimčia neblaivių vairuotojų daugiau nei pernai — 182, — sakė Eismo priežiūros skyriaus viršininkas K. Dičius. — Beveik pusė tokių prie automobilio vairo sėdo ne tik neblaivūs, bet ir neturėdami teisės vairuoti transporto priemonę.“

Tarp sulaikytųjų, anot K. Dičiaus, — ir trys menką vairavimo patirtį (iki dvejų metų) turintys pažeidėjai, kuriems nustatytas nežymus — nuo 0,2 iki 0,4 — promilės girtumas. Jie pagal naująjį sugriežtintą įstatymą nubausti piniginėmis baudomis.

Pareigūnas sakė guodžiasi tik avarijų statistika: per tris pirmuosius šių metų mėnesius neblaivūs vairuotojai sukėlė trylika eismo įvykių. Pernai jų būta devyniolika.

Vairuotojams rykštė — areštas

K. Dičiaus teigimu, ne daugiatūkstantinės baudos labiausiai drausmina neblaivius vairuotojus. Esą esti dvi pažeidėjų rūšys: tie, kurie baudas dabar, kaip ir prieš įstatymo sugriežtinimą, sumoka tučtuojau, ir tie, kurie piktybiškai delsia.

„Antruosius mes dažniausiai pažįstame. Jie paprastai būna bausti jau ne kartą, tačiau baudų nemoka, — sakė Eismo priežiūros skyriaus vadovas. — Į tai, beje, atsižvelgia ir teismas bei tokiems pažeidėjams skiria dažniau ne pinigines nuobaudas, o administracinį areštą. Jis daugeliui tikra rykštė. Kas tau nori sėdėti? Be to, areštas gali rimtai pakenkti karjerai.“

Pareigūnas pastebėjęs ir tai, jog, bijodami administracinio arešto, kai juo rimtai pakvimpa, net ir piktybiškiausi pažeidėjai skuba sumokėti skirtą nuobaudą.

„Jau būta atvejų, kuomet, nesulaukusi, kada bus apmokėta arba antstolio priverstina išieškota piniginė bauda, policija kreipiasi į teismą, prašydama skirtąjį baudą pakeisti areštu, — tvirtino K. Dičius. — Žiūrėk, į šio prašymo nagrinėjimą pažeidėjas atvyksta su kvitu apie ką tik sumokėtą nuobaudą.“

Piktinamasi ir automobilio sulaikymu

Policijai ne kartą tekę aiškinti pažeidėjams, kad, sulaikius prie vairo neblaivų, yra sulaikomas jo automobilis.

„Vertėtų žinoti, kad automobilis yra sulaikomas iki tol, kol administracinę bylą išnagrinėja teismas bei, kol pažeidėjas sumoka baudą arba atlieka teismo skirtą administracinį areštą, — aiškino K. Dičius. — Vairuotojas neturėtų spyriotis ir suskubtų kuo greičiau sumokėti baudą, nes kiekviena jo automobilio saugojimo diena aikštelėje kainuoja keliolika ar net keliasdešimt litų. Nesumokėjęs už saugojimą, savininkas savo automobilio neatgaus.“

Kita bėda, kai neblaivus pažeidėjas sulaikomas prie svetimo automobilio vairo. Tokiems, per pirmąjį šių metų ketvirtį sulaikytiesiems, suskaičiuoti, pareigūno žodžiais, nepakaktų ir keturių rankų pirštų.

„Visada sakau, žiūrėkite, kam duodate savo automobilį, — akcentavo K. Dičius. — Jei dėl pažeidimų teismas nuspręstų jį konfiskuoti, tikrai nebus atsižvelgta, kad pažeidėjas — ne savininkas.“

Tai, Eismo priežiūros skyriaus vadovo žodžiais, liečia ir įmones — jei prie įmonės automobilio bus sulaikytas girtas samdytas darbuotojas, gali būti kas automobilis bus konfiskuotas.

Aikštelėje Šiaulių mieste, kurioje saugomi neblaivių asmenų vairuoti automobiliai, šiuo metu savo šeimininkų laukia keliasdešimt transporto priemonių. Keli automobiliai — ne individualių asmenų, o įmonių.

Teismai skęsta girtų vairuotojų bylose

Daugiausiai administracinių bylų dėl Kelių eismo taisyklių pažeidimo — vairavimo esant neblaiviam — per tris pirmuosius metų mėnesius yra išnagrinėjęs Šiaulių rajono apylinkės teismas — per du šimtus. Panašų administracinių bylų skaičių yra gavęs ir Šiaulių miesto apylinkės teismas. Šio teismo sprendimu, pirmąjį metų ketvirtį buvo konfiskuoti keturi automobiliai.

Nedaug nuo apskrities didmiesčio išnagrinėtų bylų skaičiumi atsilieka ir Radviliškio apylinkės teismas — per pusantro šimto.

Kelmės, Akmenės, Pakruojo, Joniškio rajonų apylinkės teismai per pirmąjį ketvirtį sulaukę po maždaug šimtą bylų.

Radviliškio rajono apylinkės teismas, kaip ir Pakruojo teismas, konfiskavo tris, o Kelmės rajono apylinkės teismas — dvi transporto priemones.

Per tris metų mėnesius šalies teismai iš viso konfiskavo aštuonias dešimtis automobilių.

Kovoje su pažeidėjais — ir antstoliai

Teismui apsisprendus konfiskuoti pažeidėjo automobilį, į sprendimo vykdymo procedūrą įsitraukia antstoliai.

Šiuo metų Šiaulių apskrities rajonų antstolių stalčiuose jau guli dešimtis vykdymo bylų.

Šiaulių antstolė Vaiva Šimkienė „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad gavus teismo nutartį konfiskuoti transporto priemonę, automobilis yra apžiūrimas ir įvertinamas, paskui surašomas turto arešto aktas. Sutvarkius visus reikiamus formalumus, konfiskuotas turtas perduodamas Mokesčių inspekcijai.

„Didesnių problemų, manau, nebus, jei konfiskuotas automobilis naujas ar apynaujis, — sakė antstolė. — O ar norės mokestininkai “priglausti“ kokį senutėlį, o dar ir sulamdytą? Išeitų, kad konfiskuosime, kad utilizuotume?“

V. Šimkienė sakė tikinti, kad konfiskavimo, kaip ir viso naujojo įstatymo Kelių eismo pažeidėjams, mechanizmas su laiku „susistiguos“ ir tuomet bus aišku, ką ir kaip daryti, kad viskas būtų sklandu.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, pirmieji apskrityje nutarties, kuria buvo konfiskuotas automobilis, vykdymo reikalais užsiėmė Joniškio antstoliai.

ATSAKOMYBĖ: Šiaulių miesto policijos Eismo priežiūros skyriaus viršininkas Kęstutis Dičius tikisi, kad naujasis įstatymas, laikui bėgant, vis dėlto duos teigiamą efektą.

ANTSTOLĖ: Šiaulietė antstolė Vaiva Šimkienė tvirtino viliasi, kad, laikui bėgant, griežtas įstatymas pažeidėjus vis tik sudrausmins.

TENDENCIJA: Daugiausiai neblaivių vairuotojų yra sulaikoma vakare, naktį arba labai anksti iš ryto.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SMŪGIS: Vasario 29-osios vakarą Šiauliuose, Aušros alėjoje, BMW 525 vairavęs 28 metų visiškai girtas šiaulietis rėžėsi į pakelės medį.

Aurelijos PAULAUSKAITĖS nuotr.