Gimę pačiu laiku

Gimę pačiu laiku

Gimę pačiu laiku

Rugsėjo 23 dieną Šiaulių arenoje gerbėjai su 50-mečiu sveikins Šiaulių grupę „Vairas“. Tiek metų šį rugsėjį būtų suėję ir pagrindiniam “Vairo“ vokalistui Edmondui Čivinskui. Jubiliejiniame koncerte jis, kaip ir kiti buvę bei esami “Vairo“ nariai, bus scenoje. Tik — vaizdo įrašuose.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Scenoje — penki dešimtmečiai

Grupės „Vairas“ jubiliejinis koncertas buvo planuotas šių metų kovo mėnesį. Ruoštasi koncertui, pradėti pardavinėti bilietai, bet E. Čivinsko netektis apvertė visus planus.

„Vairo“ vadovo Rolando Janušo žodžiais, jubiliejiniame koncerte Edmondas simboliškai sugrįš į sceną: dainos “Esmeralda“ klipu bei fotografijų paroda. E. Čivinskas domėjosi fotografijos menu, išliko daugybė jo darytų nuotraukų, kurios bus eksponuojamos arenoje.

„Mes visad gimstam pačiu laiku, tik mirštam visados per anksti“, — jubiliejiniame vakare dainuos “Vairas“. Ankstyvos mirtys pasiglemžė ne tik E. Čivinską, bet ir dar du buvusius grupės vokalistus: Vilių Onaitį bei vienintelę grupėje dainavusią moterį Loretą Motūzaitę.

Bet koncertas nebus liūdnas: muzikantai žada šiltą bei prisiminimus keliantį vakarą. Į jubiliejinį koncertą kviečiami visi, kurie anksčiau ar vėliau buvo su grupe ar grupėje. Jaunystėje atliktas dainas vėl uždainuos „Vaire“ dainavę estrados grandai — Simonas Donskovas, Adolfas Jarulis.

Koncertą pradės „senasis“, devintojo dešimtmečio “Vairas“: Vadimas Kamrazeris (klavišiniai, vokalas), Romualdas Šiaudkulis (mušamieji), Sigitas Orūnas (gitara), Vidmantas Mikalauskas (bosinė gitara).

Šių dienų „Vairas“ planuoja į areną atvykti su trenksmu: natomis puoštu savuoju autobusu. Kartu su “Vairu“ jubiliejų minės ir jų geri draugai — atlikėjai, muzikantai.

Koncerto vedėjas Marius Budraitis papasakos penkių dešimtmečių grupės istoriją: „Vairo“ istorijos metraštininkas Bronislovas Tarabilda, tuometinis “Vairo“ gamyklos klubo vedėjas, yra surinkęs gausų archyvą — net pirmuosius “Vairo“ gamyklos algalapius.

Pirmasis koncertas — gamyklos scenoje

R. Janušui buvo dvidešimt, kai pirmą kartą per televizorių išgirdo „Vairą“: tąkart, devinto dešimtmečio pradžioje, “Gimiau pačiu laiku“ dainavo V. Onaitis, o “Vienatvės medį“ — E. Čivinskas.

Pastarosiomis dienomis dainininkas išgirsta: „Negi “Vairui“ jau gali būti 50 metų?!“ Daugeliui atrodo, kad grupė įsikūrė apie 1980-uosius. Iš tiesų “Vairas“ — viena iš seniausių Lietuvos grupių.

1960 metais susibūręs kolektyvas — tada Šiaulių dviračių ir variklių gamyklos „Vairas“ darbuotojų ansamblis — pirmą kartą užgrojo moterims Kovo 8-osios proga.

Sovietmečiu kiekvienai gamyklai buvo privaloma turėti po kolektyvą: chorą, pučiamųjų orkestrą ar (ypač sveikintina) estradinį ansamblį. Išgirdę „Vairo“ debiutą, gamyklos vadovai nusprendė — šis ansamblis turi repetuoti. Nupirko instrumentus, skyrė patalpas. Pasak R. Janušo, iki 1982 metų “Vairui“ vadovavo per dešimt vadovų, o du dešimtmečius ansamblis buvo kone pučiamųjų orkestras.

„Vairo“ aukso amžius prasidėjo 1982 metais, kai gamyklos ansamblio vadovu (tuomet buvo toks etatas) įsidarbino talentingas ir energingas Vytautas Katilius.

„Vairas“ tapo žinomas visoje Lietuvoje, dainas transliavo televizija, grupė sėkmingai pasirodė Lietuvos ir Tarybų Sąjungos konkursuose.

Devintojo dešimtmečio „Vairo“ dainos išpopuliarėjo akimirksniu. Pirmuoju hitu laikoma daina “Gimiau pačiu laiku“. “Riešutų žydėjimas“, “Vienatvės medis“, “Vilčių vaivorykštė“, “Mėlynas autobusiukas“, “Karaliai be karūnų“, “Ant slenksčio“ ir kitos tebėra populiarios iki šiol.

Daina „Vienatvės medis“ buvo užkliuvusi sovietinei cenzūrai: “Kaip gali laimingas tarybinis žmogus liūdėti?!“ Dainą pavyko “išteisinti“, įrodžius jog tekstas sukurtas garsaus poeto Algimanto Baltakio.

Išliko ir senieji buitiniai „Vairo“ įrašai. Visą jų dėžę R. Janušui perdavė E. Čivinsko našlė: Edmondas itin kruopščiai tvarkė grupės archyvą.

„Įrašų vertė — didelė. Planuojame juos perklausyti: būna, kad kažkada sukurta ir įrašyta daina nusimeta ir pasimiršta. Dar viena mintis — grupės kūrybą natomis sudėti į knygą“, — sako R. Janušas.

Koncertavo su garsenybėmis

Išpopuliarėjęs „Vairas“ išmaišė visą Tarybų Sąjungą — nuo Magadano iki Murmansko. Koncertavo Alos Pugačiovos teatre, jame buvo dainininkai Valerijus Leontjevas, Aleksandras Rozenbaumas, Ala Pugačiova, Laima Vaikulė, grupė “Zemliane“.

Net lietuviškų tekstų žodžiai buvo išversti į rusų kalbą. „Senas radijo imtuvas“ rusams tapo daina apie autoservisą. Į programą reikėdavo įtraukti ir rusiškų dainų. Taip “Vairo“ repertuare atsirado lietuviška “Podmoskovnyje večera“ versija — “Pamaskvio vakarai“.

1991 metais V. Katilius „paleido“ grupę: perversmų laiku gamykla grupės nebeišlaikė.

Išsiskirsčius ansambliui, būrys muzikantų liko be darbo. Buvę bendražygiai pasuko skirtingais keliais. V. Katilius emigravo į Ameriką.

1993 metais „Vairo“ vadovu tapo Vadimas Kamrazeris. Grupės sudėtis kito, kartu nuo 1991-ųjų muzikos pasaulyje laikėsi trijulė: būgnininkas Vytautas Mundinas, E. Čivinskas ir R. Janušas.

2000-aisiais prasidėjo antrasis „Vairo“ atgimimas.

Atėjo „Vairo“ laikas

Sėkminga koncertinė veikla prieš keletą metų vėl buvo atsitrenkusi į sieną: „Vairas“ buvo likęs be repeticijų salės. Tąkart R. Janušas paskelbė, kad grupė išvažiuoja į Kelmės rajono Užvenčio seniūnijos Kolainių kaimo kultūros namus.

Užuovėją „Vairas“ rado po Šiaulių dainavimo mokyklos “Dagilėlis“ sparnu, čia dirba ir du grupės nariai: R. Janušas ir V. Mundinas.

„Vairo“ nebaugino ir nebaugina trumpalaikės, televizijos realybės šou žvaigždutės, viena po kitos štampuotos kelerius metus. R. Janušas šypsosi: “Vairas“ dainuoja gyvai, o trumpai išlindusiems į eterį su fonogramomis nėra šansų ilgai išsilaikyti.

„Edmondui sakiau: “Ateis mūsų laikas“. Svarbu išlaukti. Geriau būti mažiau populiariam, bet stabiliai populiariam“, — sako R. Janušas.

POPULIARUMAS: Devintajame dešimtmetyje „Vairas“ buvo viena iš populiariausiųjų Lietuvos grupių. 

 

ŠLOVĖ: Grupės „Vairas“ koncertavo pilnuose stadionuose. 

 

RETRO: Į gastroles — su senuoju „pazu“. 

Grupės „Vairas“ archyvo nuotr.

DABARTIS: Šių dienų „Vairas“: (iš kairės) Vytautas Mundinas (mušamieji), Rolandas Janušas (klavišiniai instrumentai, vokalas), Juventas Radzys (gitara, vokalas) ir Darius Vaitoška (bosinė gitara).

Rolando PARAFINAVIČIAUS nuotr.

JUBILIEJUS: „Kartais nemokame džiaugtis tuo, ką turime. Juk “Vairas“ — grupė su istorija, tradicijomis, bet kažkodėl to neįvertiname. Gerai, kad yra jubiliejai — tada suklūstama. Bet “Vairas“ yra, buvo ir bus“, — žada “Vairo“ vadovas Rolandas Janušas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.