Geriausi pacientai — mirę

Geriausi pacientai —  mirę

Geriausi pacientai — mirę

Sveikatos apsaugos sistema bando atsikratyti pacientais. Šeimos gydytojai už tai, kad praretins pacientų vizitus pas specialistus, gaus papildomai pinigų. Medikai tokį sveikatos ministro įsakymą vadina juoduoju humoru ir jaučiasi žeminami. O paciento kelias pas specialistą ir į ligoninę gali dar pailgėti.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Skatinama dirbti kokybiškiau?

Šeimos gydytojai Šiauliuose po Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešimo, kad šeimos gydytojai bus motyvuojami dirbti kokybiškiau ir už tai gaus finansinį paskatinimą, sutriko: blogai dirbti jie ir nebuvo suinteresuoti.

Vienas iš veiksnių, pagal kurį bus vertinama šeimos gydytojo veikla, yra pas jį prisirašiusių pacientų, sergančių lėtinėmis ligomis, hospitalizacija.

Rezultatai bus vertinami pagal keturias kriterijų grupes: ar pacientai bent kartą per metus apsilanko profilaktiniam sveikatos patikrinimui, kiek jų dalyvauja prevencinėse vėžio programose, ar dažnai sergantieji lėtinėmis ligomis guldomi į ligoninę — jei tai bus daroma dažnai, bus manoma, kad gydytojo skirta priežiūra nepakankama.

Kiekvieno šeimos gydytojo veiklos kokybės rodiklis bus lyginamas su kitų tos pačios apskrities šeimos gydytojų darbo rezultatais.

SAM išplatintame pranešime teigiama, kad iš viso už rezultatus šiemet numatoma skirti apie 34 milijonų litų, kiek atiteks kuriam gydytojui bus skaičiuojama kartą per pusmetį, o gydymo įstaigas pinigai pasieks per kitus šešis mėnesius.

Lėšos nebus skirtos vien medikų atlyginimams — konkrečios įstaigos vadovas spręs, kiek iš jų teks kitiems poreikiams.

„Pagal sąžinę“

„Tai labai neetiška. Bandoma šeimos gydytojus gniuždyti, įrėminti, sumenkinti — tai bjauru. Kaip pažiūrėti ligoniui į akis, jei nesiųsiu pas specialistą? Tai finansinis spaudimas“, — sakė bendrosios praktikos gydytoja Regina Švobienė.

Pasak gydytojos, bet kokiu atveju šeimos gydytojas bus kaltas: ar paciento sveikatos būklė pablogės dėl to, kad nebuvo konsultuotas su specialistu, ar jeigusiųs tirtis, gydytis ar konsultuotis į ligoninę.

Tiki, kad konfliktų nebus išvengta, tačiau R. Švobienė pabrėžė, kad neketina su pacientais dėl šio ministro įsakymo elgtis kitaip, negu tai būtina ligoniui, juolab, kad šeimos gydytojai neturi diagnostinės įrangos pacientams tirti.

Šeimos gydytoja „Šiaulių kraštui“ sakė, kad kiekvienas gydytojas dabar elgsis “pagal sąžinę“. Kažin, ar kas bus suinteresuotas taip rizikuoti pacientų sveikata, nes veikia Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymas.

„Kalbėjome apie tai su kolegomis — baisu. Ligos sunkėja, jų daugėja. Galėdami ištirti ligoniui tik kraują ir šlapimą nedaug ką tenuveiksime. Mūsų galimybės apribotos, o atsakomybė užkraunama didžiulė“, — sakė kita šeimos gydytoja Sigita Sitnikienė.

Juodasis humoras

Šiaulių apskrities ligoninės Konsultacinės poliklinikos vedėjas Antanas Lukošaitis mano, kad specialistams šiek tiek sumažės darbo, tačiau ar pagerės šeimos gydytojų gydymo kokybė — labai abejoja. Paskaičiavo, kad į Konsultacinę polikliniką ligonių šeimos gydytojai nereikalingai atsiunčia vienetus.

„Ši tvarka — ministerijos juodasis humoras. Pacientai skundžiasi, kad siuntimus pas specialistus gauna labai sunkiai, nors serga sunkiomis ligomis. Iškils rimtų problemų“, — prognozavo medikas.

Pasak A. Lukošaičio, šeimos gydytojai neturi būti suvaržyti, būtina pasitarti dėl ištyrimo ar gydymo su specialistu, kvalifikacijos ir patirties šeimos gydytojas neturi, kiek turi jos specialistas.

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius siūlo pirmiausia pasiskaityti Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą, kuriame teigiama, jog pacientui sveikatos priežiūra turi būti prieinama; pacientas turi teisę pasirinkti gydytoją, slaugos specialistą ir sveikatos priežiūros įstaigą.

„Negi mes turėsime dabar ligonį įtikinėti, kad jam nereikia specialisto konsultacijos? Nesąmonė. Žmogus turi teisę gydytis, moka mokesčius, tai konstitucinė jo teisė. Reikia riboti alkoholio platinimą, o ne gydymą“, — tikino P. Andruškevičius.

Pasigesta logikos

Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas Liutauras Labanauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad šiai tvarkai sąjunga nepritaria: “Kuo reglamentuojama daugiau tvarkų, tuo didesnė netvarka. Jeigu norima eksperimentuoti, duokit papildomai lėšų ir tada paeksperimentuokim“.

L. Labanausko teigimu, ligonis šioje sistemoje lieka paskutinėje vietoje. O gydytojas atsidurs tarp dviejų girnų. Įstaigos administracija skatins gydytoją nesiųsti pas specialistą, kad įstaiga neprarastų lėšų, o pacientas reikalaus specialisto konsultacijos. Tikina, kad iki šiol medikams neaišku, kam tokios naujovės reikėjo.

„Logikos nėra. Kaip visada susikursime sunkumus, kuriuos didvyriškai bandysime nugalėti. Reikia siekti, jog šis įsakymas būtų panaikintas arba bent jau sustabdytas jo vykdymas“, — tvirtino L. Labanauskas.

citata:

„Negi mes turėsime dabar ligonį įtikinėti, kad jam nereikia specialisto konsultacijos? Nesąmonė. Žmogus turi teisę gydytis, moka mokesčius, tai konstitucinė jo teisė.

NUOMONĖS

Pacientas — paskutinėje vietoje

Edvardas Vengeliauskas, Kelmės rajonas:

— Gydausi Šiauliuose, šeimos gydytojas man labai atidus, esu patenkintas gydymu. Apsilankau porą kartų per metus pas specialistus. Siuntimą nesunku buvo gauti. O dabar kažin, ar bus geriau. Pacientas paliktas paskutinėje vietoje.

Nijolė Šileikienė, šiaulietė:

— Manau, kad naujoji tvarka pacientui bus bloga. Jei šeimos gydytojas mano, kad pacientui reikalinga specialisto konsultacija, tai specialistas ir turėtų konsultuoti. Jei ne mano gydytojos atidumas ir rūpestis, būčiau iš ligos neišsikapsčiusi. Tyrė specialistai, gulėjau ligoninėje. Gydytojai turi dirbti komandoje.

Silva Kalvaitienė, šiaulietė:

— Kaip tik einu pas šeimos gydytoją prašyti siuntimo. Kamuoja labai aukštas spaudimas, todėl periodiškai konsultuojuosi su kardiologu. Pas kardiologą siuntimą gaunu, tačiau kai prašiau siuntimo pas akių ligų specialistą, siuntimo nedavė. Šeimos gydytojai negali visas ligas išmanyti. Kaip elgsis gydytojai — priklausys nuo jo žmogiškumo savybių.

REIKALAS: „Šeimos gydytojai pacientus šiaip sau pas specialistus nesiuntinėja“, — sakė Šiaulių apskrities ligoninės Konsultacinės poliklinikos vedėjas Antanas Lukošaitis.

ETIKA: Šeimos gydytoja Regina Švobienė mano, kad ministerijos sprendimas mažinti pacientų siuntimą konsultuotis su specialistais — neetiškas.

VIETA: „Pacientas paliktas paskutinėje vietoje“, — sakė Lietuvos gydytojų sąjungos vadovas Liutauras Labanauskas.

TIKIMYBĖ: Medikai tikina, kad pas specialistus eilės sumažės, bet sveikesnių žmonių nepadaugės.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.