Gastronominis mąstymas

Gastronominis mąstymas

Gastronominis mąstymas

Valstybinės kultūros paveldo komisijos Informacijos analizės tarnybos vyriausiasis specialistas Algimantas Gražulis sako, kad Šiauliai klaidingai mano, jog neturi istorinio paveldo. Specialisto nuomone, reikia saugoti išlikusias vertybes, nes jas naikina ne tik laikas, bet ir verslo struktūros.

Svajūnas SABALIAUSKAS

svajunas@skrastas.lt

Neatrasti Šiaulių lobiai

— Dažnai galima išgirsti nuomonę, jog Šiauliai neturi ar beveik neturi istorinio paveldo, neva viskas sunaikinta per abu pasaulinius karus. Ir išlikęs istorinis paveldas nėra itin saugomas. Vienas iš pavyzdžių — ketinama nugriauti Chaimo Frenkelio fabriko kaminą. Ar tikrai nieko nelikę?

— Pagal Europos architektūros paveldo apsaugos konvenciją turi būti saugoma ne tik pastatai ir statiniai, bet ir viešosios erdvės. Deja, Lietuvoje šių konvencijos nuostatų nesilaikoma.

Visiškai neseniai teko papildomai analizuoti Šiaulių miesto kultūros paveldą, todėl galiu pasakyti, kad aptikome daug vertybių. Šiaulių išskirtinumas — techninis paveldas, į kurį nekreipiamas reikiamas dėmesys.

Chaimo Frenkelio kaminą, kaip ir visą istorinį gamybinį kompleksą, būtina išsaugoti. Tai turėtų tapti bendru ansambliu su Ch. Frenkelio vila, kuri įrašyta į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą.

Šis sąrašas sudarytas praėjusiais metais ir yra labai trumpas. Šiame sąraše yra tik du objektai iš Šiaulių apskrities — Chaimo Frenkelio vila ir Jurgaičių arba Domantų piliakalnis (dar vadinamas Kryžių, Pilies kalnu, Šventkalniu) su gyvenviete.

Paveldo komisija yra nusprendusi, kad prie savivaldybių turi būti įkurtos Vertinimo tarybos. Deja, Šiauliuose tokios tarybos nėra, nors kitos savivaldybės tokias tarnybas jau įsteigė. Vertinimo taryba inicijuoja kultūros vertybių pirminę apsaugą. Taryba turi būti sudaryta iš ekspertų ir specialistų.

— Kuo Šiauliai išsiskiria iš kitų miestų?

— Tai ir unikali Šiaulių katedra, Sukilėlių kalnelis, paskelbtas kultūros paminklu. Salduvės piliakalnis su visa aplinka.

Specialistų nuomone Salduvėje — nuostabus kraštovaizdis. Deja, yra verslo struktūros, kurios nori užstatyti Salduvės aplinką. Reikėtų iš Salduvės piliakalnio pašalinti sovietmečio reliktus. Reikia atkurti sovietmečiu pažeistą piliakalnio formą.

Išskirtini — Zubovų buvęs dvaras, teismo rūmai, kalėjimo pastatas, Savivaldybės pastatas, Rėkyvos dvaro rūmai, „Gubernijos“ alaus bravoro kompleksas. Šiauliuose yra išskirtinių kapinių, laidojimo vietų.

Šiaulių katedra — ne tik miesto, bet iš Šiaulių apylinkių pagrindinė dominantė.

Miesto centrinė dalis paskelbta saugotina mokslo pažinimo teritorija. Tai — Šiaulių dvarvietė, Šiaulių kapinynas, Šiaulių senojo miesto vieta. Tos vietos turėtų būtų pažymėtos bent jau lentelėmis, kad ne tik šiauliečiai žinotų, kas kur yra.

Labai svarbu išsaugoti archeologinę vietovę — Lieporių gyvenvietę. Ji niekaip nepažymėta, apie ją nėra jokios informacijos informacijos kelyje Šiauliai — Kelmė, nors ji nusidriekusi abipus kelio. Netoli Lieporių gyvenvietės jau matosi nauji gyvenamieji rajonai. Tai — statyboms labai patraukli vieta, bijau, kad Lieporių gyvenvietė nebūtų užstatyta.

Neperkrauti nereikalingais akcentais

— Šiauliuose svarstoma Salduvę paversti skulptūrų parku. Svarstoma, kaip šią vietą atgaivinti. Kokie būtų Jūsų pasiūlymai?

— Kas per daug, tas nesveika. Vertybė — piliakalnis, jo forma, archeologinis — kultūrinis sluoksnis. Nereikėtų naujadarų ir kitokių patobulinimų.

— Kaip visuomenė gali pasipriešinti miesto paveldo naikinimui?

— Puikus pavyzdys — Sukilėlių kalnelio išsaugojimas. Jau buvo numatyta jį užstatyti visu perimetru. Buvo parengti detalieji planai.

Argumentas — prieškariu statė, statykime aklinai triaukščius pastatus ir mes. Tam pritarė net kai kurie garbūs Architektų sąjungos nariai.

Buvo norima sumenkinti Katedros reikšmę. Katedra — miesto centrinės dalies dominantė.

Carinės Rusijos valdymo metais tai buvo deformuota. Netoli Katedros buvo pastatyta cerkvė, per kurią buvo brėžiama pagrindinė miesto ašis, sureikšminant cerkvę.

Kaip nekeista, bet dabartiniai architektai, rengdami detalųjį planą, vėl pasirinko carinį variantą ir pagrindinę ašį brėžia per buvusią cerkvę. Ta ašis atsimuša į gastronomą — maisto prekių parduotuvę.

Tai rodo mūsų architektų absoliutų sovietinį mąstymą — nuo cerkvės iki gastronomo jie daugiau nieko nesuvokia. Nesupranta — kas yra vertybė, kas yra prioritetas. Tai yra gastronominis mąstymas.

Architektai buvo suplanavę visu perimetru užstatyti Katedrą daugiaaukščiais pastatais. Su Aplinkos ministerija ir visuomene pavyko tai sustabdyti.

Reikia suprasti, kad miesto centrinė dalis — kultūros paveldas. Kultūros paveldu galima vadinti Šiaulių bulvarą, viešąją erdvę prie amfiteatro, dėl kurio dabar kilo batalijos. Šioje vietoje vyko pirmieji Sąjūdžio mitingai, tai miestiečių susibūrimo vieta. Jei nebeliks šios vietos, tai ji bus pagrobta, atimta, nusavinta. Tai yra būdinga dabartinėje Lietuvoje visuose miestuose. Tik pati visuomenė gali išsaugoti viešąsias erdves.

Taip pat verslo grupuotės nori apstatyti pastatais Didždvario dvaro sodybos aplinką ir apsaugos zonas. Greta dvaro centrinių rūmų norėta pastatyti pastatą. Mano žiniomis, tokie norai dar yra.

— Iš miesto centro planuojama iškelti gamyklas, o jų vietoje statyti gyvenamuosius namus. Kaip tai vertinate?

— Kiekvienas kultūros paveldo objektas ar vietovė turi būti įvertinta, nustatyta kultūrinė vertė. Šiuos darbus turi inicijuoti Savivaldybė, informuotas Kultūros paveldo departamentas.

Reikia nuspręsti, kas vertinga, kas ne. Neatsitiktinai konvencijose ir įstatymuose yra toks terminas — visuomeninė kultūros paveldo reikšmė. Jei visuomene mano, kad tą objektą reikia išsaugoti, reikia išsaugoti. Tai — demokratijos principas. Visuomenė turi teisę į savo kultūros paveldą ir jo išsaugojimo užtikrinimą. Tai — visuomeninis interesas.

Architektai nuo cerkvės iki gastronomo daugiau nieko nesuvokia. Nesupranta — kas yra vertybė, kas yra prioritetas. Tai yra gastronominis mąstymas.

SPECIALISTAS: Valstybinės kultūros paveldo komisijos Informacijos analizės tarnybos vyriausiasis specialistas Algimantas Gražulis sako, kad Šiauliuose yra daug paveldo, apie kurį šiauliečiai nežino.

ELTA nuotr.

„PILIAKALNIS: Salduvės piliakalnis — kraštovaizdžio formantė, todėl ant jo nereikėtų statyti jokių papildomų „baibokų“.

VERTYBĖ: Šiaulių apkrityje tik du objektai rašyti į Valstybinės reikšmės istorijos, archeologijos ir kultūros objektų sąrašą. Vienas jų — Chaimo Frenkelio vila, antrasis — Kryžių kalnas.

Jono TAMULIO nuotr.