Garbės piliečio vardą skirs su įstatymu prasilenkianti komisija?

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas negali susitaikyti su tuo, kad teisiškai nebegali dalyvauti Garbės piliečio vardo suteikimo komisijoje ir jai vadovauti.
Šiauliai tampa valstybe valstybėje, kurioje pasikeitusį ir merui Artūrui Visockui labai nepatinkantį Vietos savivaldos įstatymą „kūrybiškai“ interpretuoja mero patarėjai su pačiu meru priešakyje. Praėjusiame posėdyje net ir perspėti, kad priima įstatymui prieštaraujančius sprendimus, save neigiančios miesto daugumos buldozeriu buvo prastumti su įstatymu prasilenkiantys klausimai. Net ir toks sprendimas, kaip Šiaulių garbės piliečio vardo suteikimo komisijos sudarymas, kelia abejonių dėl politikų garbingų sprendimų priėmimo.

Pirmininkaus „miesto gyventojas“ A.Visockas

Rugpjūčio mėnesį į pirmą posėdį rinksis naujos sudėties Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisija ir balsuos, kam šiais metais suteikti šį garbingą miesto apdovanojimą. Tarybos posėdyje pasirodė, kad būtent garbingumo, sudarant šią komisiją, valdžioje esantiems Tarybos nariams ir pritrūko.

Komisiją, kuri skirstys aukščiausią miesto apdovanojimą, sudarė 15 žmonių: Šiaulių miesto garbės piliečiai Remigijus Adomaitis ir Marytė Markevičienė, Šiaulių vyskupas ir garbės pilietis Eugenijus Bartulis, krepšinio klubo „Šiauliai“ garbės prezidentas ir konsultantas bei garbės pilietis Antanas Sireika, gydytojas Rolandas Burkauskas, Naujojo Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto dekanas Rimantas Dauginas, VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuro direktorė Asta Jaseliūnienė, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Mokymosi visą gyvenimą centro vadovė, Edukologijos instituto docentė Rima Bakutytė, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius Alfredas Jonuška, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos direktorius Bronius Maskuliūnas, advokatas Jonas Nekrašius, Šiaulių pramonininkų asociacijos viceprezidentas Arūnas Rupšys, Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė Lina Tamutienė, Valstybinio Šiaulių dramos teatro vadovas Aurimas Žvinys.

Komisijos nariu ir pirmininku, kaip buvo ir iki šiol, paskirtas Šiaulių meras Artūras Visockas.

Ši nuostata sukėlė daugiausiai ginčų. Vidaus reikalų ministerija aiškina, kad pasikeitus Vietos savivaldos įstatymui meras dabar yra vykdančioji (o ne atstovaujamoji) institucija, todėl Savivaldybės meras negali būti Tarybos sudaromos komisijos nariu.

Tai patvirtino ir Tarybos posėdyje dalyvavęs LR Vyriausybės atstovas Telšių ir Šiaulių apskritims Rimvydas Pilibaitis. Jis pabrėžė, kad tokia yra įstatymo nuostata, tokios nuostatos laikosi Vidaus reikalų ministerija ir Seimo komitetas ir rekomendavo į tai atsižvelgti.

„Komisijoje gali būti bet kuris miesto gyventojas. Priimkite mero pavardę, kaip miesto gyventojo“, – arogantiškai pareiškė mero patarėjas Arnas Ilgauskas.

Garbingiausią miesto komisiją surinko sekretoriatas

Tarybos nariams buvo neaišku, kokiu principu vadovaujantis buvo atrinkti socialiniai partneriai ir organizacijos, kurių atstovai sudarė Garbės piliečio vardo skyrimo komisiją.

Po „mandagių“ nutylėjimų paaiškėjo, kad esą mėnesį Savivaldybės tinklalapyje kabėjo kvietimas teikti atstovus į tokią komisiją, tačiau nebuvo gauta nė vieno pasiūlymo. Tada, kokių organizacijų atstovai balsuos už garbės piliečio vardo suteikimą vienai ar kitai kandidatūrai, nusprendė... Tarybos ir mero sekretoriatas.

Tarybos narys Juozas Pabrėža klausė, kodėl tarp socialinių partnerių, galėjusių siūlyti komisijos narius, nėra daug metų mieste veikiančio Trečiojo amžiaus universiteto, o atsirado ką tik susikūręs Naujojo trečiojo amžiaus universiteto atstovas.

„O kodėl reikia kreiptis į tą, o ne į Naująjį trečiojo amžiaus universitetą?“ – klausimu į klausimą iš tribūnos atrėžė mero patarėja Virginija Mickavičienė.

Tiesa, patarėja pripažino, kad toks komisijos sudarymo neapibrėžtumas nėra geras ir žadėjo ateityje sugrįžti į Tarybą su konkrečia tvarka, kaip sudaroma Garbės piliečio vardo suteikimo komisija.

Už su įstatymu prasilenkiančią komisijos sudėtį balsavo 17 Tarybos narių, 10 susilaikė, vienas buvo prieš.

Jei bus gautas Vyriausybės atstovo teikimas, reikalaujantis pataisyti įstatymo nuostatų neatitinkantį sprendimą, kyla klausimas, kas laukia šio komisijos sprendimo, kam skirti miesto garbės piliečio vardą.

„Daug kūrybiškumo stebina ir neramina“, – pakomentavo Savivaldybės atstovų išvedžiojimus savaip traktuoti įstatymą R. Pilibaitis.

Ranka ranką...

Pasikeitus Savivaldybės tarybos kadencijai, keičiasi ir daugelis Tarybos sudarytų komisijų. Praėjusią savaitę Taryboje Etikos komisijos pirmininko pavaduotoju patvirtintas Vytautas Juškus, o Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoja – Diana Cibulskienė. Pagal naująjį įstatymą šių komisijų pirmininkais patvirtinti opozicijos atstovai, o pavaduotojų pozicija priklauso valdančiajai daugumai. Meras A. Visockas nuolat pabrėžia, kad Šiaulių miesto taryboje valdančiosios daugumos nėra.

„Kadangi jūs oficialios daugumos neturite, šis klausimas neatitinka Vietos savivaldos įstatymo“, – priminė Vyriausybės atstovas.

Mero patarėjas A. Ilgauskas žadėjo, kad, atsiradus oficialiai valdančiajai daugumai, teks grįžti į artimiausią Tarybos posėdį su klausimų pakeitimais.

Kadangi neoficialioji dauguma jau anksčiau neblokavo opozicijos narių paskyrimo į šių komisijų pirmininkus, opozicija atsilygino mero kompanijai, palaikydama pavaduotojų kandidatūras balsuojant – balsuota vienbalsiai už.

Meras mano esąs teisesnis už Vyriausybės atstovą

Meras bando atsiriekti ir daugiau funkcijų, kurių įstatymas nenumato. Svarstant Peticijų komisijos sudėtį, Vyriausybės atstovas atkreipė dėmesį, kad meras negali teikti Tarybai Peticijų komisijos pirmininko ir pavaduotojo kandidatūrų, nes jam tokie įgaliojimai nesuteikti.

R. Pilibaitis korektiškai pažymėjo, kad, išbraukus iš Tarybos sprendimo minėtą nuostatą, „jums gyvenimas tikrai nepasunkėtų“ ir siūlė nebesiginčyti. Be to, mero patarėjos Viktorijos Dildaitės skyrimas komisijos pirmininke taip pat prieštarauja įstatymui, nes komisijos pirmininku gali būti skiriamas tik nepriekaištingos reputacijos Tarybos narys.

Tačiau save neigiančios valdančiosios daugumos balsais visi kontroversiški klausimai buvo priimti, o į Vyriausybės atstovo tiek žodines, tiek raštiškas ir iš anksto atsiųstas pastabas neatsižvelgta.

Tarybos narys Martynas Šiurkus bandė klausti, kodėl priimami neteisėti sprendimai, dėl kurių Taryba greičiausiai sulauks ne vieno Vyriausybės atstovo teikimo su reikalavimu ištaisyti neteisėtas nuostatas, pedagoginį išsilavinimą turintis meras į teisininkų pastabas pareiškė, kad jis 100 procentų įsitikinęs, kad yra teisus.

Panašu, kad 18 iš 31 Tarybos nario turintis mero rinkimų komitetas „Dirbame miestui“, neigdamas daugumą, susiduria su teisinėmis problemomis, todėl meras A. Visockas, visuomet deklaruojantis teisės viršenybę, imasi teisinio nihilizmo.

Savo pagalbą mero komandai pasiūlė M. Šiurkus.

„Kreipiuosi į daugumos mažumą. Ar reikia jums pagalbos, parengiant koalicijos programą ir priemonių planą, nes matau, kad sunkiai jums sekasi ir todėl neturime daugumos. Mūsų frakcija ir opozicijos nariai galime jums padėti padaryti tą dalyką. Ar reikalinga pagalba?“ – klausė politikas, tačiau šis klausimas liko retorinis.