
Naujausios
Garbės piliečio svajonė – koncertų salė
„Apie gyvenimą, miestą ir Lietuvą“ – į taip pavadintą pokalbį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje 80-mečio proga pakvietė Šiaulių miesto garbės pilietis, hidrotechninės statybos inžinierius, esperantininkas Zenonas Eimutis Sabalys. „Gal ir reikia plytelių. Bet labiausiai reikia, kad mūsų mentalitetas mieste nesmegtų“, – sakė Z. E. Sabalys.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Šiaulių žemės žmogus
„Šiaulių legenda, tam tikras Šiaulių miesto simbolis“, – apie jubiliatą sakė renginį vedęs doc. dr. Juozas Pabrėža. Pristatydamas jį, išskyrė „šventąją trejybę“.
Pirma – Z. E. Sabalys yra šakninis žemaitis, žemaitiškumą paveldėjęs iš savo mamos ir visada išdidžiai jį deklaruojantis. Yra aktyvus Šiaulių žemaičių kultūros draugijos „Saulaukis“ narys.
Antra – Z. E. Sabalys yra „kažkiek kaunietis“, gimęs Kaune. Studijuodamas tuometiniame Kauno politechnikos institute, dainavo garsiame instituto chore „Jaunystė“. Chore susipažino su šviesaus atminimo žmona Dalia.
Trečia – Z. E. Sabalys yra Šiaulių žemės žmogus, Šiauliams atidavęs 57 metus. Jo statyti pagrindiniai miesto statiniai, tarp kurių: Dviračių, Televizorių, „Nuklono“ gamyklos, Mėsos, Pieno kombinatai, Rėkyvos durpių įmonė, Teniso kortai, mokyklos, gyvenamieji pastatai.
Už nuopelnus statant Akmenės cemento gamyklą 1974 metais jam buvo suteiktas nusipelniusio inžinieriaus garbės vardas. Tuomet 35-erių Z. E. Sabalys buvo jauniausias Lietuvoje nusipelnęs inžinierius.
Vienuolika metų jis buvo Šiaulių vykdomojo komiteto pirmininko pirmuoju pavaduotoju, 1990–1995 metais – pirmosios Šiaulių miesto tarybos deputatas. Buvo vienas iš Šiaulių banko įkūrėjų ir vadovas, „Snoro“ banko filialo direktorius.
Z. E. Sabalys priklauso tarptautiniam Šiaulių „Lions“ klubui. Yra žinomas esperantininkas, kasmet dalyvaujantis pasauliniuose esperantininkų kongresuose.
Aktyvią Z. E. Sabalio veiklą vainikuoja Šiaulių miesto garbės piliečio titulas.
„Tiek prigyrė, kad šnekėti nebemokėsiu“, – juokavo šmaikščiai nusiteikęs Z. E. Sabalys.
Gyvenimo istorija – nuotraukose
Jubiliejiniame vakare Z. E. Sabalys pristatė privačios kolekcijos parodą, joje eksponuojami esperanto kalbos vadovėliai, žodynai, tarpukario knygos, leidiniai apie Klaipėdos kraštą, ženkleliai iš pasaulinių esperantininkų kongresų, Baltijos šalių esperantininkų stovyklų, „Zamenhofo dienų“. Mažojoje salėje jubiliatas surengė ir žurnalų ekspoziciją.
„Čia yra antroji mano paroda, pirmoji prieš 30 metų buvo rodoma Inžinierių namuose, nusipelnę inžinieriai ten turėjo teisę švęsti jubiliejus“, – šypsojosi Z. E. Sabalys.
Gyvenimo istoriją Šiaulių miesto garbės pilietis pasakojo rodydamas nuotraukas.
Jaunuoliai nespalvotose fotografijose – mama ir tėtis. „Tėvas baigė aukštesniąją technikos mokyklą ir karo mokyklą. Iš kariuomenės vado gavo leidimą tuoktis su išrinktąja – Julija Dirgėlaite iš Žemaitijos.“
Tėvo Juozo Sabalio gimtieji namai – Svėdasų krašte. Liko Sabalių ąžuolas.
Kitoje nuotraukoje – namas Kaune, kuriame šeima buvo įsikūrusi, kai gimė Z. E. Sabalys. Įstojęs į institutą, vienerius metus studentas gyveno „pas senąją tėvų šeimininkę, ant tos pačios kvartieros“.
Kitas gyvenimo posūkis – Žemaitijoje.
„Mes buvome karo pabėgėliai. Priešpaskutiniu ešelonu iš Rokiškio pasitraukėme į Vakarus – Vakarų Lietuvą. Ešeloną ties Šiauliais bombardavo, – prisiminė Z. E. Sabalys. – Mano sesutei buvo mėnuo, man gal penkeri metai. Niekaip nesupratau, kodėl tėvai tokie žiaurūs ir spaudžia mus prie žemės – užgula ir spaudžia. Jie norėjo mus apsaugoti.“
Šeima pasiekė Žemaitiją – mamos Balsėnų kaimą. Priėmė giminės, davė kambarėlį. Iš vaikystės Z. E. Sabalys prisimena košę kiunkę: bulvės, žirniai, taukai.
Ten ir pradėjo mokytis – Balsėnų pradinėje mokykloje. Po kiek laiko iš mamos išgirdo – Antanavičius išvežė. Antanavičiaus ūkis buvo gretimas su Sabalio dėdės. Dar per vieną ūkį – Šaulių ūkis. Iš šių ūkių išėję du signatarai: 1990 metų Kovo 11-osios Akto signataras Kazimieras Antanavičius ir 1918 metų Vasario 16-osios Akto signataras Jurgis Šaulys.
Jau po K. Antanavičiaus mirties Z. E. Sabalys atsekė, kad mokėsi toje pačioje klasėje. Z. E. Sabaliui atmintyje įstrigęs K. Antanavičiaus žvilgsnis į savo tėvų žemę, statant koplytstulpį J. Šauliui.
Tebežavi potvyniai
Kita Z. E. Sabalio gyvenimo stotelė – Veiviržėnai: „Gyvenome pas ciocę, toks namelis ir buvo: sulūžęs, aplūžęs, dabar pusė jau nugriauta.“
Veiviržėnų bažnyčioje Z. E. Sabalys vieną parą dirbo klapčiuku: „Tėvas sakė, baik tu juokus, aš mokytojas, mane visai pasmaugs.“
Nuotraukoje įamžinti trečio skyriaus mokinukai stovi basi: „Kai ateidavo žiema – klumpės. Medpadžiai – jau turto požymis. Tas mažiausias vaikas – aš. Paskui tapau perspektyviu aukštaūgiu.“
Dar vienoje fotografijoje – šeima. „Tėvas pasiskolino fotoaparatą ir pasakė: čia paskutinė nuotrauka Lietuvoje. Man buvo paskirta, kad lieku Lietuvoje, o su sesute, jei reikės, jie važiuoja į Sibirą.“
1948 metais tėvas staiga išvyko į Klaipėdos kraštą, po kelių mėnesių į Šilutę išsigabeno ir šeimą. J. Sabalys atstatinėjo vandens kėlimo stotis.
Potvyniai tapo gyvenimo būdu. Z. E. Sabalys prisimena, kaip tėvas mokė hidrotechnikos: „Įsmeik pagaliuką, jei vanduo kyla, pranešk man.“
Ir dabar šiaulietis kasmet važiuoja į Šilutės kraštą pamatyti potvynio.
Šilutės vidurinę mokyklą Z. E. Sabalys baigė sidabro medaliu, būdamas 16 metų. Klasės draugų susitikimai nenutrūksta iki šiol.
Mažąją Lietuvą jam primena ir tulpės, jas vadina tvirčiausiomis Klaipėdos krašto gėlėmis.
Nuotraukos vėl grąžina į Kauną – nusifotografavo būsimieji hidrotechnikai.
Studijų metų prisiminimai susieti su choriniu dainavimu, Vilniaus universiteto ir Kauno politechnikos instituto chorų draugyste ir konkurencija. 1960 metų dainų šventės konkurse komisija pirmą kartą istorijoje skyrė dvi pirmąsias vietas. Abiem chorams buvo suteikti ir nusipelniusių kolektyvų vardai.
„Įžymus namelis“, – tai S. Lukauskio gatvėje Šiauliuose tebestovintis namas. Jame yra gyvenę Sabaliai, Kazimieras Šavinis, būsimasis profesorius Kazimieras Kanišauskas, akademikė Irena Eitminavičiūtė.
Gimtadienio dieną Z. E. Sabalį ypač nudžiugino buvusio jo viršininko, Vykdomojo komiteto pirmininko, Viliaus Kazanavičiaus skambutis.
„Čia – visi bendradarbiai kolaborantai (aš nebijau to žodžio) – išlydint V. Kazanavičių į Vilnių“, – saviironijos negailėjo Z. E. Sabalys.
Nuotraukose liko įamžintas darbas banke, daugybė kelionių, susitikimų su garsiais žmonėmis – nuo Nobelio premijos laureato iki Lietuvos prezidentų.
Kai 1989 metais vyko Baltijos kelias, Z. E. Sabalys, būdamas su tenisininkais Kambodžoje, pasirūpino, kad suplevėsuotų atsivežta trispalvė.
Nuotraukose jubiliatas pristatė ir savo šeimą. Išskirtinė akimirka įamžinta 1998 metų gruodžio 25 dieną: po 10 dienų anapilin išėjo Z. E. Sabalio žmona.
Keliauja kalbėdamas esperantiškai
Mėgstama Z. E. Sabalio tema – esperanto kalba. Apie ją sužinojo jaunystėje, įsitraukė institute.
„Tėvas man aiškino: „Zamenhofas gimė Lietuvoje, tu turi žinoti Lietuvos istoriją“, – įsiminė pamoką apie Balstogėje gimusį esperanto kalbos kūrėją. Ir perskaitė Liudviko Lazaro Zamenhofo praėjusio amžiaus pradžioje pasakytus žodžius: „Tu stovi prieš mano akis, mano brangi Lietuva, mano nelaiminga tėvyne, kurios aš niekada negaliu užmiršti, nors palikau tave būdamas jaunu berniuku“.
Kasmet Z. E. Sabalys vyksta į pasaulio esperantininkų kongresus, juose atstovauja Lietuvai: skleidžia gerą žinią apie tėvynę, Reikjavike sakė sveikinimo kalbą. Yra buvęs apie 20 kongresų.
Dalyvauja ir Baltijos šalių esperantininkų susitikimuose – 1959 metais buvo vienas iš šio renginio pradininkų.
Z. Sabalys ne tik pats tobulina esperanto kalbą, bet ir moko kitus. Anksčiau esperanto kalbą dėstė Šiaulių universiteto studentams.
Turi svajonę
Gausiai susirinkę svečiai ne tik sveikino, bet ir dalijosi prisiminimais apie Z. E. Sabalį. Tvirtas, organizuotas, reiklus, griežtas, principingas. Prisiminta ir anų laikų pravardė – Franko.
Padėką jubiliatui įteikė Seimo narys Stasys Tumėnas. Z. E. Sabalys priminė, kad yra gavęs aukso medalį – už nuopelnus Lietuvos sportui.
„Visi klasėje jį myli, myliu ir aš“, – sakė buvusi klasės draugė, menotyrininkė Michalina Adomavičienė.
Profesorius Aloyzas Gudavičius jam įteikė esperanto kalbos vadovėlį kinams.
Šventiniame vakare Z. E. Sabalys nepamiršo aktualijų. Jis priminė Pirmosios Lietuvos Kauną: nors žmonės vaikščiojo mediniais šaligatviais, pirmiausia buvo kuriama opera ir universitetas.
„Gal ir reikia plytelių. Bet labiausiai reikia, kad mūsų mentalitetas mieste nesmegtų. Kaunas paskui kūrėsi inžineriškai, bet pirmoje vietoje buvo kultūra. To ir linkiu.“
Pirmosios Šiaulių miesto tarybos deputatas Vaclovas Vingras Z. E. Sabalį įvardijo viešuoju intelektualu ir sveikindamas klausė, kodėl miesto inteligentija nedalyvauja miesto viešajame gyvenime, politikoje.
„Inteligentas ir yra inteligentas, jis nelįs, kur jo nenori. Reikia kviesti. Per paskutinius ketverius metus manęs niekur nekvietė, aš ir nelendu, ko man ten lįsti“, – atsakė jubiliatas.
Jis pabrėžė, kad visais laikais vienas nieko negali nuveikti: dirba kolektyvas.
„Nestačiau vienas – dalyvavau statybose. Gal Teniso kortus ant savo galvos sugalvojau“, – juokėsi, priminęs, kad pirmas kortų pavadinimas buvo „atraminė sienutė Lenino gatvėje“.
Renginio pabaigoje Z. E. Sabalys išsakė svajonę – nauja koncertų salė Šiauliuose, į kurią pasiklausyti koncerto galėtų ateiti su geru kostiumu ir peteliške.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto garbės pilietis, inžinierius Zenonas Eimutis Sabalys mano, kad didžiausias dėmesys turi būti skiriamas kultūrai.
Šiaulių miesto garbės pilietis Zenonas Eimutis Sabalys jubiliejiniame vakare dalijosi prisiminimais, įžvalgomis ir gera nuotaika.
Pasveikinti Zenoną Eimutį Sabalį atėjo įvairių laikmečių kolegos, bičiuliai, artimieji.