Garbės donoro pagalbos misija

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Modestas Tautkus, Lietuvos policijos mokyklos Profesinių įgūdžių valdybos III skyriaus vyriausiasis specialistas, atsakingas už Šiaulių policijos pareigūnų fizinį pasirengimą, įsitikinęs, kad pačios svarbiausios gyvenime yra pilietinės pareigos, kurias gali atlikti kiekvienas žmogus.
Šiaulietis Modestas Tautkus, Lietuvos policijos mokyklos Profesinių įgūdžių valdybos III skyriaus vyriausiasis specialistas, prieš dvi dešimtis metų atsitiktinai paprašytas duoti kraujo, sutiko nedvejodamas: kaip nepadėti? Svarbią pagalbos misiją Modestas atlieka iki šiol – prieš kelias savaites kraujo davė jau 73-ią kartą.
Policijos pareigūnas – ne tik aktyvus kraujo donoras, jis pilietiškas ir kelyje.

Svarbi pilietinė pareiga

Garbės donoras M. Tautkus savo poelgio nesureikšmina. Jo įsitikinimu, daryti tai, ką gali padaryti kiekvienas, nėra nieko išskirtinio. Vis dėlto prisipažįsta – jaučia didelį moralinį pasitenkinimą, tiesiog jam gera daryti gera.

Tris dešimtmečius policijoje dirbantis M. Tautkus galvoja, kad kiekvienas sąmoningas pilietis, nesvarbu, kas jis ir kokį darbą dirba – mokytojas, medikas, pardavėjas ar policininkas – turėtų pagalvoti apie neatlygintiną kraujo donorystę kaip pilietinę pareigą.

„Uniforma sąmoningumo nesuteikia, profesija neturi jokios įtakos – savo pasirinkimą turi padaryti kiekvienas. Pastebėjau, kad kai kurie apie tai susimąsto tik tada, kai į bėdą patenka pačių šeimos nariai, artimieji ar draugai. Iki tol neretai net nepagalvojama, kad tavo kraujo gali reikėti sunkiam ligoniui, į avariją patekusiam vaikui, visai nepažįstamam žmogui“, – sako Modestas.

Drąsindamas žmones, šiaulietis ramina, kad jokių sveikatos negalavimų donorystė nesukelia, bet moralinis pasitenkinimas didžiulis.

Juokais sako, kad patiriamas moralinis pasitenkinimas jam greičiausiai lemia aukštą – ir 170 g/l viršijantį – hemoglobino kiekį kraujyje.

M. Tautkus apie kraujo donorystę anksčiau ir pats nepagalvodavo. Tačiau 2003 metais staiga prireikė pagalbos medžioklėje susižalojusiam kolegos draugui. Tada Policijos departamento Greitojo reagavimo rinktinės „Aras“ vyriausiasis kovotojas M. Tautkus sutiko padėti. Taip, juokiasi dabar, mechanizmas ir „užsikūrė“.

Pradžioje kraujo procedūrai eidavo dviese su kolega. Paskui susiruošė vienas. Procedūros tapo kasdienybe, nuo 2003 metų perlipo jau ir 70 kartų.

Pastaraisiais metais donoras apsilankymą į Kraujo centrą sieja su metų laikais – taigi kraujo neatlygintinai duoda būtinai keturis, o kartais ir penkis sykius per metus.

Būna, kad kvietimo atvykti procedūrai sulaukia ir „ne pagal paties sudarytą grafiką“ – pagalbos prašymą visada stengiasi išgirsti.

49 metų pareigūnas, atsakingas už kolegų, Šiaulių policijos pareigūnų, fizinį pasirengimą, yra daugiausiai kartų kraujo davęs donoras ne tik tarp Šiaulių apskrities policijos pareigūnų, bet ir Lietuvos policijoje.

Sulaikė neblaivius vairuotojus

Tarnybą Šiaulių policijoje, Lieporių policijos nuovadoje, M. Tautkus pradėjo 1991-aisiais, būdamas 18 metų. Priimtas dirbti policininku stažuotoju, jis vienas iš pirmųjų užsivilko lietuvišką policijos uniformą.

Po metų įstojęs į Kauno aukštesniąją policijos mokyklą nesudvejojo, jog jo pasirinktas profesinis kelias yra teisingas.

Pernai, spalio pradžioje, šiauliečiui net du vakarus iš eilės po darbo dienos teko „laimė“ sulaikyti du neblaivius vairuotojus.

Spalio 7-osios vakarą su žmona iš draugų važiavęs pareigūnas Radviliškio rajone, ties Šniūraičiais, tapo eismo įvykio liudytoju. Dideliu greičiu pirmąja eismo juosta važiavęs automobilis „VW Passat“, kurio vairuotojas, lenkdamas priekyje jo važiavusią transporto priemonę, neparodė posūkio signalo, neužtikrino saugaus atstumo nuo lenkiamo automobilio „Mitsubishi“ ir jį kliudė bei apgadino.

Iš apgadinto „Mitsubishi“ išlipusi vairuotoja buvo šoko būsenos. Pasimetusi nukentėjusioji blaškėsi po važiuojamąją dalį, todėl privažiavęs M. Tautkus ėmėsi eismo įvykio vietos apsaugos – saugiu atstumu pastatė avarinį ženklą, paragino eiti į kelkraštį, kad nepatektų po pro šalį skubančių automobilių ratais.

Iškvietęs kolegas, jis pastebėjo „VW Passat“ vairuotoją – vyras kalbino apgadinto automobilio vairuotoją susitarti. Pareigūnui kilo įtarimas, kad vyras gali būti neblaivus. Atvykę pareigūnai 39 metų Šiaulių gyventojui nustatė vidutinį girtumą.

Kitos dienos vakarą M. Tautkaus kelionę namo Šiauliuose sutrikdė ir vėl neblaivus vairuotojas. Po įtemptos darbo dienos vykusį pareigūną Gardino gatvėje nustebino prieš pat jo nosį apsisukantis „Opel Astra“, kurio dešinės pusės padanga buvo nuleista.

Pristabdęs savo automobilį, M. Tautkus leido opeliui atlikti manevrą ir nuvažiavo iš paskos. Keista buvo, kad automobilis nesustojo kelkraštyje, o kelionę tęsė tuščia padanga ir net kelis kartus atsitrenkė į važiuojamosios dalies bortelį bei vos nekliudė kelkraštyje stovėjusio kito automobilio.

Kai opelis įvažiavo į Lyros gatvėje esančią automobilių stovėjimo aikštelę, M. Tautkus priėjo prie vairuotojo ir, parodęs tarnybinį pažymėjimą, paklausė, ar šis yra vartojęs alkoholio. Iškviesti kolegos 78 metų šiauliečiui nustatė 2,27 promilės girtumą. Vyras prisipažino planavęs važiuoti ir į Radviliškį.

Tai – ne vieninteliai kartai, kai ne darbo metu M. Tautkui teko nutraukti girtų vairuotojų vojažus.