Gamtininko drugeliai nutūpė muziejuje

Gamtininko drugeliai nutūpė muziejuje

Gamtininko drugeliai nutūpė muziejuje

Šiaulių universiteto gamtos muziejaus įkūrėjas gamtininkas Stasys Gliaudys baigė sisteminti naktinių drugių kolekciją. Taip visi 3470 vienetai vabzdžių tapo galutinai universitetui paruošta dovana.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Dalis gamtininko drugių — dieninių ir egzotinių, universiteto muziejuje jau buvo. Prieš keletą mėnesių S. Gliaudys atgabeno ir namuose saugotus naktinius vabzdžius.

Iš kartoninių dėžučių trapius drugius pagal šeimas ir pošeimius perdėti į specialius stiklu dengtus stendus bei nurodyti kiekvieno eksponato lotynišką ir lietuvišką pavadinimus prireikė ne tik laiko, bet ir atskiros auditorijos.

Papildytoje kolekcijoje dabar yra 3470 vienetų drugelių, sugrupuotų į 601 rūšį. Daugiausia yra naktinių vabzdžių — 403 rūšys.

Naktiniai drugiai kartu su profesoriumi P. Motiekaičiu buvo gaudomi Kurtuvėnų regioniame parke (Šiaulių rajonas) ir Gubernijos miške. Čia rastos kai kurios drugių rūšys yra poledynmečio laikotarpio.

Gamtininkas drugius laiko pačiais gražiausiais gyvūnais gamtoje. Jiems ir kitiems muziejaus eksponatams, kurie atspindi gamtos įvairovę, S. Gliaudys pašventė daugiau kaip trisdešimt metų.

„Čia yra visos svarbiausios gyvūnijos rūšis. Kam važiuoti į užsienį, mokėti pinigus už nardymą, lįsti į vandenį, jei muziejuje yra moliuskų, koralų, kriauklių?“ — populiarindamas muziejų šmaikštauja S. Gliaudys. Šiaulių universiteto gamtos muziejus eksponatų gausa nusileidžia tik Vilniaus universiteto muziejui.

EKSPONATAI: Į kiekvieną stendą gamtininkas Stasys Gliaudys sutalpino po 70— 100 trapių eksponatų. 

GROŽIS: Machonus, vienus iš didžiausių dieninių drugių, gamtininkas žiemą sugebėdavo išperinti ir namuose.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.