
Naujausios
G. Bagdonavičiaus namas susigrąžina savo aurą
Šiauliuose, Aušros alėjos gatvėje, stovintis dailininko Gerardo Bagdonavičiaus (1901–1986) namas atgavo pirminį vaizdą. Jei darbai vyks pagal planą, kitų metų pabaigoje unikalus pastatas turėtų būti baigtas restauruoti ir remontuoti.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Darbus tęs pavasarį
G. Bagdonavičiaus namas tvarkyti pradėtas praėjusių metų pavasarį. Namo rekonstrukcijos techninę priežiūrą vykdo valstybinė įmonė „Lietuvos paminklai“, projekto įgyvendinimą finansuoja pastato valdytojas Šiaulių miesto savivaldybė ir Kultūros ministerija. Rangos darbus atlieka UAB „Telšių meistras“.
„Esame pasiryžę objektą baigti 2018 metų pabaigoje“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vyr. specialistas Mantas Antanavičius.
Šiemet iš Savivaldybės biudžeto kapitalinio remonto ir tvarkybos darbams (restauravimui ir remontui) buvo skirta 179 230 eurų. Kultūros paveldo departamentas (KPD) prie Kultūros ministerijos iš valstybės biudžeto skyrė 110 000 eurų.
2018 metais iš Savivaldybės biudžeto G. Bagdonavičiaus namui numatoma skirti 283,2 tūkstančio eurų, KPD turėtų prisidėti 67,1 tūkstančio eurų. Kokia tiksliai suma bus skirta iš valstybės biudžeto, paaiškės pavasarį.
Darbų pradžiai 2016 metais iš valstybės biudžeto buvo skirta 85 tūkstančiai, Savivaldybės – 57 650 eurų.
Pasak M. Antanavičiaus, šiuo metu yra atlikti pastato fasado tvarkybos darbai, sutvarkytas stogas, langai, durys, atlikta dalis vidaus apdailos, atvestas vandentiekis, nuotekos, pakeista elektros instaliacija. Dalis darbų atlikta pagal paveldo tvarkybos reglamentus, kita dalis pagal statybos techninius reglamentus.
Kitais metais numatyta įvesti dujotiekį, sutvarkyti aplinką, restauruoti autentiškas krosnis, tapetus, patalpas pritaikyti numatytoms funkcijoms.
Statybininkai darbus tęs, kai leis oro sąlygos ir bus užtikrintas finansavimas.
Numeris vienas
Grafiko, pedagogo, kraštotyrininko, scenografo, vieno iš ekslibrisų pradininkų ir vieno iš pirmųjų dizainerių Lietuvoje G. Bagdonavičiaus namas statytas XX amžiaus trečiojo dešimtmečio antroje pusėje.
Namo vidaus ir išorės ikonografija turtinga, daug medžiagos turi sukaupęs Šiaulių „Aušros“ muziejus. Namas nuo pastatymo daug nesikeitė.
Per laiką labiausiai nukentėjo ilgai nenaudotas mansardinis aukštas.
„Mansardiniame aukšte buvo jo dirbtuvės, ten mokydavo mokinius, šią erdvę kūrėsi sau. Ten yra patys gražiausi dalykai: autentiški, jo kurti tapetai, trys glazūruotų koklių krosnys, ažūrinės atitvarinės sienelės, ažūrinės durys. Tai buvo jo kūrybai, potencialui vystyti skirta erdvė, ją įsirengė taip, kad būtų jauku ir patogu“, – sako M. Antanavičius.
Polichrominiai tyrimai parodė, kad pastatas buvo dažytas keletą kartų, atkurta pirminė jo spalva.
„Atlikti tyrimai parodė, kad namas buvo gerai suręstas, dėl sumanaus jo pastatymo pavyko išlaikyti gerą būklę. Sienojai, manyta, bus pažeisti puvinio, bet pasirodė, kad viskas yra tvarkoje. Mediniai langai, durys, natūralu, kad turi savo tarnavimo laiką. Dalis medinių langų, kurių mediena buvo visiškai pažeista, atkurti pagal analogus“, – sako M. Antanavičius.
Pasak paveldosaugininko, visos detalės atkuriamos kruopščiai. Restauruota ir lentelė, kabėjusi ant durų ties įėjimu į laiptinę: „Gerardas Bagdonavičius, mokytojas“.
„Šis namas yra vienas iš įspūdingiausių tarpukario modernizmo atstovų, jei kalbame apie medinę architektūrą – numeris vienas“, – sako M. Antanavičius.
Populiarina palikimą
G. Bagdonavičiaus pirmojo aukšto erdvė, pasak M. Antanavičiaus, turi savo aurą, yra didelė, šviesi, ją planuojama skirti ekspozicijai.
Didžioji dalis patalpų yra numatyta KPD Šiaulių skyriaus reikmėms: realiai funkcionuojanti įstaiga kvies susipažinti su G. Bagdonavičiaus kurtu interjeru ir palikimu.
G. Bagdonavičiaus palikimui daug dėmesio skiria „Aušros“ muziejus. 2011 metais, minint dailininko 110-ąsias gimimo metines, muziejaus leidykla išleido albumą „Gerardas Bagdonavičius. Tapyba/Grafika/Dizainas/Fotografija“.
Pagrindinė G. Bagdonavičiaus palikimo dalis, 3 800 eksponatų, priklauso „Aušros“ muziejui. Lietuvoje dailininko kūryba saugoma vienuolikoje muziejų, daugiausia – Lietuvos teatro, muzikos ir kino, Lietuvos nacionaliniame, Lietuvos dailės, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuose.
Šiemet Lietuvos žydų bendruomenė išleido kalendorių, kurį puošia Gerardo Bagdonavičiaus piešiniai iš „Aušros“ muziejaus rinkinių.
Rudenį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka išleido knygą „Gerardas Bagdonavičius ir Šiaulių krašto knygos ženklai“, Diana Stungurienė ir Gintautas Stungurys sukūrė dokumentinį filmą „Menininką Gerardą Bagdonavičių prisimenant“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dailininko Gerardo Bagdonavičiaus namas, statytas XX amžiaus trečiojo dešimtmečio antroje pusėje, išskirtinis tarpukario modernizmo architektūros statinys.
Dailininko Gerardo Bagdonavičiaus namas, planuojama, bus baigtas atnaujinti kitų metų pabaigoje.