Fotografijos muziejuje bus galima pasijausti fotografu

Fotografijos muziejuje bus galima pasijausti fotografu

Fotografijos muziejuje bus galima pasijausti fotografu

Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinio Fotografijos muziejaus rekonstrukcija eina į pabaigą. Lapkričio mėnesį muziejus pakvies į pirmąją parodą, o 2013 metais lankytojai galės susipažinti su naujomis muziejaus erdvėmis, ekspozicijomis, edukacijomis.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Minės 40-metį

Fotografijos muziejaus patalpos jau suformuotos, viduje vyksta apdailos darbai.

Lapkričio mėnesį planuojama baigti įrengti lankytojų aptarnavimo patalpas, laikinų parodų sales su edukacinėmis erdvėmis ir laboratorija.

Pasak Fotografijos muziejaus vadovės Vilijos Ulinskytės-Balzienės, atidarymui numatyta paroda „Kolekcija“, skirta meninės fotografijos rinkiniui pristatyti.

Rinkinys, kuriame saugoma 9 tūkstančiai fotografijų, lankytojams mažiausiai pažįstamas.

Nuolatinės ekspozicijos atidarymas planuojamas kitąmet, minint muziejaus 40-metį.

„Ekspozicija naujumu atidarymo dieną turi lenkti kitas ekspozicijas. Ši erdvė paliekama pačiai pabaigai, sprendimas bus ilgalaikis, atitinkantis paskutinės minutės reikalavimus“, – sako V. Ulinskytė-Balzienė.

Fotografiniai potyriai

Po rekonstrukcijos Fotografijos muziejaus pastatas, statytas apie 1935 metus, „paaugo“ vienu aukštu. Nuolatinės ekspozicijos plotas padvigubėjo, išsiplėtė ir parodų erdvės, prisidėjo edukacinės patalpos, laboratorija.

Muziejaus ekspozicijose, saugyklose įdiegta moderni įranga, atitinkanti keliamus reikalavimus. Įrengtas liftas ir horizontalus keltuvas.

Direktorė palydi į būsimą muziejaus vestibiulį, kur veiks kasa, krautuvėlė, poilsio zona, eksponatais bus pristatyta pastato, muziejaus ir miesto istorija.

Tarpukariu muziejaus pastate veikė K. Kazlausko vaistinė. Rekonstruojant statinį, atidengtas buvusios išorinės sienos fragmentas su užrašu „Aptieka“.

„Tik iš pirmo žvilgsnio nėra sąsajos tarp fotografijos ir vaistinės. XIX amžiuje vaistinėse būdavo parduodami chemikalai, reikalingi fotografijai. Vaistininkai, puikiai išmanę chemiją, patys dažnai susidomėdavo fotografija“, – sako V. Ulinskytė-Balzienė.

Tolimesnėje vestibiulio zonoje bus atidaryta skaitykla, lankytojai galės naudotis kompiuterių baze.

Pasak V. Ulinskytės-Balzienės, atvirumas – vienas iš pagrindinių muziejaus tikslų. Skaitmeninami eksponatai, atveriami fondai, kad neliktų stereotipo, jog 95 procentai muziejuose saugomų vertybių – po raktu.

Dar viena muziejaus ašis – interaktyvumas. Siekiama, kad lankytojas pajaustų kuo daugiau fotografuojančio ir besifotografuojančio žmogaus potyrių, vaizdinių, susijusių su fotografijos atsiradimo, vystymosi istorija.

„Būsimoje ekspozicijoje bus vietų, kur pats lankytojas, būdamas muziejuje ar virtualiai, iš bet kurio pasaulio kampelio, galės koreguoti nuolatinę ekspoziciją“, – vieną iš idėjų išduoda muziejaus vadovė.

Žvilgsnis pro camera obscura

Nuolatinės ekspozicijos zona įsikurs per du aukštus. Iš antrojo aukšto į trečiąjį veda tarpukario autentiškumą išsaugojusi laiptinė.

Trečiojo aukšto erdvė analogiška antrojo, čia tęsis nuolatinė ekspozicija.

Ketvirtajame aukšte veiks laikinų parodų didžioji salė. Joje bus galimybė išplėsti ekspozicijų plotą, skaidyti erdvę pagal parodos koncepciją.

Įrengtas trejopas apšvietimas. Ypač jautriems eksponatams, reikalaujantiems prieblandos, skirtas tausojantis.

Iš ketvirtojo aukšto laiptai veda į terasą ant stogo. Nuo jos atsiveria Šiaulių stogai, pagrindiniai lankytini objektai ir miesto pakraščiai.

Terasos bokštelyje suplanuotas dar vienas taškas – camera obscura. Kai kurias miesto dalis bus galima apžvelgti naudojantis fotografijos priešistorės aparatūra, suvokti fotografijos atsiradimo principą.

Terasoje planuojama pristatyti mini miesto vaizdų istorijos ekspoziciją.

Iš terasos lankytojai leisis aukštu žemyn, į edukacijai skirtą salę ir laboratoriją. Pro šią atvirą kūrybinę erdvę lankytojai pateks į mažąją parodų salytę.

„Mažoji salytė bus labai demokratiška, į ją galės patekti kiekvienas kūrėjas su savo ieškojimais ir eksperimentais. Čia bus organizuojamos kino peržiūros, audiovizualiniai projektai“, – sako V. Ulinskytė-Balzienė.

Fotografijos muziejus rekonstruotas iš Valstybės investicijų programos lėšų, bendra projekto vertė – apie 5 milijonai litų.

Atidarytame muziejuje dirbs šeši darbuotojai.

Kiek kainuos bilietas, V. Ulinskytė-Balzienė tiksliai neįvardija: „Manau, neturėtų kainuoti brangiau nei brangiausi mūsų kitų ekspozicijų bilietai.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PASIKEITIMAS: Po rekonstrukcijos Fotografijos muziejus tapo keturių aukštų, ekspozicijos erdvės padvigubėjo.

SUMANYMAS: Fotografijos muziejaus vadovė Vilija Ulinskytė-Balzienė sako, kad užkopę į terasos bokštelį, lankytojai galės pažvelgti pro camera obscura.

PANORAMA: Nuo Fotografijos muziejaus terasos atsiveria Šiaulių miesto vaizdas.

PALIKIMAS: Išsaugota tarpukariu veikusios K. Kazlausko vaistinės išorinės sienos fragmentas su užrašu „Aptieka“.