
Naujausios
Fotografas Sąjūdį išgyveno iš naujo
Šiaulių apskrities P. Višinskio bibliotekoje atidarytoje Sąjūdžio metraštininko, fotografo Algirdo Kulikausko parodoje nuotraukos pasakoja 25 metų istoriją – nuo Lietuvos Sąjūdžio įkūrimo iki mūsų dienų.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Nuotraukose – laimingi žmonės
Parodos atidarymas prasidėjo kanklių muzika. 1-osios muzikos mokyklos mokytoja-ekspertė Elena Ralienė, 1988 metais grojusi Dramos teatre vykusiame steigiamajame Šiaulių Sąjūdžio susirinkime, priminė to laikotarpio dainas. Parodos dalyviai kartu dainavo „Lietuva brangi“, „Oi, neverk, motušėle“, „Tai gražiai mane augino“.
Prisiminimais dalijosi Sąjūdžio pirmeiviai, prisiminti išėjusieji Anapilin.
Parodos autorius A. Kulikauskas, gimus Sąjūdžiui, iš namų neidavo be fotoaparato.
„Pirmoji mintis buvo trispalvė, o antroji – kaip pasiruošti foto ir kino kameras. Atrodė, kad bus įdomu. Ir neapsirikau“, – sakė A. Kulikauskas.
Šiaulietis prisimena didžiulį sujudimą, kai buvę partizanai miškuose, žvyrduobėse, šuliniuose pradėjo ieškoti artimųjų palaikų. Prasidėjo pirmieji rimti konfliktai su valdžia, kad kūnų ieškoma ne pagal įstatymus.
„Jeigu jums reikia tvarkos, pasidarykit, o man reikia brolio, sesers kaulų“, – tokį partizano Viktoro Šniuolio atsakymą mena A. Kulikauskas.
Atrinkdamas nuotraukas parodai, jis sako Sąjūdį išgyvenęs iš naujo. Peržiūrėjo kone 1000 negatyvų, skaidrių. Stengėsi parodyti tai, kas buvo svarbiausia per 25 metus.
Daugiausia vietos ekspozicijoje skirta Baltijos kelio 20-mečiui.
„Yra daugybė kadrų, kuriuose – tokie laimingi žmonės! Išskirčiau apie 50 portretų, kiekviena persona – rimtas Sąjūdžio žmogus, kurio ir biografija šauni, ir darbai puikūs“, – sako A. Kulikauskas.
Fiksavo istoriją
Gausus ir A. Kulikausko filmuotos medžiagos archyvas. Iki 1990 metų jis filmavo kino kamera, vėliau įsigijo video kamerą.
„Manęs filmuojančio kartais klausdavo, ar aš sąjūdietis. Galvodavau, kaip tokiam žmogui atsakyti. Keliuose renginiuose tu šiemet buvai? O aš beveik kasdien einu“, – prisimena atsakymą A. Kulikauskas.
Filmuota medžiaga dabar keliauja po Lietuvą. Septyniasdešimt filmų, susijusių su Atgimimo tematika, A. Kulikauskas dovanojo bibliotekai, jo filmų peržiūra buvo organizuota Šiaulių kino muziejuje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
METRAŠTININKAS: „Kiek turiu to meto negatyvų, skaidrių, niekaip nesuskaičiuočiau“, – šypsosi Sąjūdžio metraštininkas.
PARODA: Sąjūdžio 25-mečiui skirta paroda Šiaulių apskrities P. Višinskio bibliotekos galerijoje veiks iki birželio 16 dienos.