
Naujausios
Forumo teatras apnuogina problemą ir siūlo ją spręsti
Šiaulių gimnazistai, vadovaujami aktorės Monikos Šaltytės, Forumo teatro dirbtuvėse kuria spektaklį aktualiomis jaunimui temomis. Forumo teatras yra labai populiarus Švedijoje, Danijoje, Estijoje, Anglijoje, vis plačiau taikomas ir Lietuvoje, bet Šiauliuose dar mažai žinomas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Socialinio poveikio priemonė
Forumo teatro dirbtuves inicijavo VšĮ „Istartas“, pernai įvertinta Šiaulių miesto kultūros ir meno premija.
„Labai džiaugiamės, kad turime galimybę šiauliečiams pristatyti mažai žinomą Forumo teatro metodiką. Ji parodo labai plačias teatro meno galimybes. Teatras yra ne tik estetinio pasitenkinimo šaltinis, kaip mes esame įpratę galvoti, bet kartu ir labai stipri socialinio poveikio priemonė, galinti keisti žmogų, aplinką, elgesį“, – sako „Istartas“ direktorė, teatrologė Nomeda Šatkauskienė.
Forumo teatro aktoriai yra Juliaus Janonio, Didždvario ir „Saulėtekio“ gimnazistai. Šiaulių universiteto bibliotekoje aktorių trupė susitinka du kartus per savaitę.
Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė Monika Šaltytė sako, kad suformuota komanda kuria spektaklį apie tai, kas aktualu, skauda, rūpi jauniems žmonėms.
Kūrybinis procesas prasidėjo seminaru apie Forumo teatrą, jį organizavo VšĮ „Menų ir mokymo namai“. Seminare Forumo teatro įkūrėja Lietuvoje, buvusi Šiaulių dramos teatro aktorė Rimanta Vaičekonytė bei psichologė Virginija Skučaitė pristatė naujausią teorinę medžiagą, praktines užduotis.
Forumo teatras labai populiarus Švedijoje, Danijoje, Estijoje, Anglijoje. Jis vis plačiau taikomas ir Lietuvoje, bet dar mažai žinomas Šiauliuose.
Ieško išeičių
Forumo teatre labai svarbus žiūrovo vaidmuo. M. Šaltytė šypsosi: dažnai žmonės sako, jog eina į teatrą pailsėti. Forumo teatre žiūrovams snūstelti netenka: jie įtraukiami į diskusiją ir į patį spektaklį, jei tik nori ir sutinka.
Vaidinamoje istorijoje, pasak M. Šaltytės, turi būti aiškus ir gerai matomas konfliktas tarp skriaudėjo ir nukentėjusiojo (aukos), jį stebi ir neutralūs veikėjai. Scenos trukmė – apie 5 minutės. Istorija turi baigtis blogai nukentėjusiajam.
Suvaidinus sceną spektaklio vedėjas aptaria matytą etiudą su žiūrovais ir aktoriais: įvardija problemą, diskutuoja, ar problema aktuali, ieško įvairių sprendimo būdų ir išbando juos scenoje. Svarbiausia – pagarba kito nuomonei.
Dialogą tarp veiksmo dalyvių ir žiūrovų koordinuoja vedėjas, jis yra atsakingas už grupėje kuriamą atmosferą, taisyklių laikymąsi.
„Žiūrovai gali netgi išbandyti savo siūlomą situacijos sprendimo būdą pakeisdami vieną iš aktorių ir iš naujo vaidindami sceną. Dažnai trumpa scena, kurioje būtinai turi būti „auka“ ir „skriaudėjas“, sulaukia tiek diskusijų, kad išbandomi keli pasiūlymai, kaip padėti skriaudžiamam veikėjui. Ir gali trukti iki poros valandų, jei tema aktuali auditorijai ir jei pasiūlyta situacija „užkabina“, – sako M. Šaltytė.
Talkina psichologė
„Mes nagrinėjame jaunimui aktualias problemas: smurtas, patyčios, ignoravimas, konfliktai su tėvais, mokytojais, diskriminacija, įžeidinėjimas, – sako M. Šaltytė. – Bet Forumo teatro metodas yra universalus, jis gali būti taikomas ir senjorams, ir politikams, ir pardavėjams, ir mokytojams.“
Spektaklio scenarijus kuriamas iš tikrų gyvenimiškų istorijų, kurios nutiko spektaklio aktorių arba jų draugų aplinkoje. Todėl Forumo teatro dirbtuvės kviečia visus norinčius pasidalyti savo skaudžia istorija anonimiškai ir atsiųsti ją adresu ftdirbtuves@gmail.com. Istorija gali tapti spektaklio dalimi.
Spektaklio kūrėjai bendradarbiauja su psichologe Loreta Gudiene. Dirbtuvių metu ji padeda susisteminti, įvertinti gautas istorijas, išgryninti problemas diskusijoje su gimnazijų socialiniais pedagogais ir moksleiviais, Socialinių paslaugų centro atstovais.
„Forumo teatras suteikia galimybę psichologiškai sustiprėti. Išmokę įveikti konfliktines situacijas, išmokstame atsispirti stresui. Forumo teatras suteikia viltį, kad priespaudą, agresiją galima nutraukti, galima paveikti skriaudėją“, – sako M. Šaltytė.
Suartina žmones
Planuojama, kad balandžio viduryje spektaklis bus parodytas gimnazijose, su kuriomis bendradarbiaujama, Šiaulių universiteto bibliotekoje, Socialinių paslaugų centre.
Kitas planas – surengti Forumo teatro dirbtuves su globos namų auklėtiniais „Laiptų“ galerijoje. Tikslios spektaklių datos bus paskelbtos paskyroje facebook.com/ftdirbtuves.
Interaktyviame teatre, mano M. Šaltytė, įdomiausia, kad kiekvienas spektaklis visiškai skiriasi nuo prieš tai buvusių. Niekada negali surepetuoti žiūrovų reakcijos.
„Labai norėčiau, kad projektas būtų tęstinis ir vieną dieną išaugtų į nuolat veikiantį Forumo teatrą. Bet tai priklauso ne tik nuo mūsų užsidegimo ir noro“, – sako M. Šaltytė.
VšĮ „Istartas“ direktorė N. Šatkauskienė tikisi, kad Forumo teatras Šiauliuose vystysis.
„Kodėl Šiauliuose negalėtų įsisteigti, tarkime, senjorų Forumo teatras? Turime profesionalų, norinčių ir galinčių kartu dirbti. Bendruomeniškos teatro formos suartina žmones, mažina socialinę atskirtį, formuoja teigiamą miesto įvaizdį“, – sako teatrologė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TEATRAS: Forumo teatro kūrybinis procesas.
VADOVĖ: „Startas džiugus, tikslas – spektaklis, o dabar esam kūrybiniame procese“, – sako Forumo teatro dirbtuvių vadovė aktorė Monika Šaltytė.
Eglės ŠARKAUSKAITĖS nuotr.
AKTORIAI: Forumo teatro aktoriai yra Šiaulių Juliaus Janonio, Didždvario ir „Saulėtekio“ gimnazijų gimnazistai.
SITUACIJA: Aktoriams suvaidinus konfliktinę situaciją, žiūrovai kviečiami diskutuoti ir siūlyti galimus problemos sprendimo būdus. Už nugaros – psichologė Loreta Gudienė.
INTRIGA: Kiekvienas Forumo teatro spektaklis skiriasi nuo prieš tai buvusių, nes nežinia, kokia bus žiūrovų reakcija.