Filmuojantis Gruzijoje karo nuojautos nebuvo

Filmuojantis Gruzijoje karo nuojautos nebuvo

Filmuojantis Gruzijoje karo nuojautos nebuvo

Šiaulių dramos teatro aktorius Rolandas Dovydaitis pasirodys netrukus televizijos eteryje startuosiančiame antrajame serialo „Garbės kuopa“ sezone. Kraupi likimo ironija — dalis lietuviško karinio serialo filmavimų vyko Gruzijoje, Tbilisyje ir baigėsi, likus vos dešimčiai dienų iki šioje šalyje prasidėjusių karo veiksmų.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

„Pas mus karas“

Rolandas kartu su serialo filmavimo grupe Tbilisyje praleido penkias dienas: „Per tą laiką teko daug bendrauti su vietiniais Gruzijos gyventojais, todėl tvirtai galiu pasakyti, kad iš jų pusės jokios karo nuojautos nebuvo. Jie apskritai nėra nusiteikę kariauti, nori gyventi ramiai ir gerai, turėti darbą, kas aukštą nedarbo lygį turinčioje Gruzijoje itin aktualu“.

Pašnekovas neabejoja, kad gruzinai jo net nebūtų supratę, jei tuomet jam būtų šovę į galvą jų paklausti, ar jaučia artėjantį karą.

Nenusiteikęs politikuoti aktorius prisipažino, kad išgirdęs pirmus pranešimus apie Gruzijoje prasidėjusius karinius veiksmus, pajuto pyktį ir nerimą dėl ten likusių žmonių, su kuriais spėjo susibičiuliauti.

„Tą pačią rugpjūčio 9-ąją puoliau skambinti Tamazui — taksistu Tbilisyje dirbančiam ir ten gyvenančiam pažįstamam. Tiesiai jo paklausiau, kas vyksta. Jis trumpai paaiškino, kad osetinai, tiksliau net ne osetinai, o Osetijoje gyvenanti rusų dauguma apšaudė gruzinų kaimus. Tie atsakė tuo pačiu ir... kas vyko toliau, visi jau žinome“, — pasakojo aktorius.

„Šiaulių krašto“ žurnalistams paprašius, Rolandas jau dabar dar kartą skambino į Gruziją, susisiekęs su Tamazu išgirdo žinią, kad Tbilisyje šiuo metu ramu, tačiau gana tuščia, nes daugelis gyventojų išvyko. Aktorius sakė, kad ši žinia ji nuramino: “Kalbėjau su Tamazu praeitą savaitę, tuomet jo atsakymas apie padėtį šalyje buvo gerokai trumpesnis nei pirmą kartą. Jis tepasakė: “Pas mus karas“.

Į lietuvius — su pliuso ženklu

Rolando žodžiais, lietuvių filmavimo grupėje neliko nė vieno abejingo Gruzijos gamtos grožiui ir vietinių svetingumui. „Gruzinai — draugiški, šilti žmonės, tai nėra mitas. Su jais malonu bendrauti, sėdėti prie vieno stalo ir gurkšnoti vyną“, — sakė aktorius.

Jis šypsosi, prisiminęs Tamazo šeimos plačiai jam pravertas namų duris, juk lietuvis tiesiog įsėdo į Tamazo taksi, su juo išsikalbėjo, o jau kitą dieną su dar keturiais filmavimo grupės nariais dviem taksi automobiliais važiavo į Tamazo išgirtą Kachetijos regioną ir užsuko pas Tamazo tėvus.

„Po šios viešnagės kitas taksistas paskambino savo tėvams ir mus užkvietė pas juos. Ten pasisėdėję sužinojome, kad mus kviečia apsilankyti netoliese gyvenęs Tamazo draugas Zurabas“, — apie nesibaigiančias keliones į svečius.

Filmavimo grupė džiaugėsi ir vieno iš Tbilisio konjako fabriko savininko svetingumu: vyras mielai sutiko leisti serialą filmuoti jo asmeninėje viloje. „Žinojau, kad gruzinai neša vyną ąsočiais, tačiau tai, kad ąsočiais ant stalo gali būti nešamas konjakas, man buvo naujiena“, — juokėsi aktorius.

Kokia gruzinų nuomonė apie lietuvius? Rolandas neslepia, kad vos išgirdę, jog svečiai atvyko iš Lietuvos, Gruzijos gyventojai iš karto jiems tarsi uždėdavo pliuso ženklą: „Vieną vakarą filmavomės centrinėje Tbilisio aikštėje, kur gausybė vietinių ramiai žaidė, susėdę prie nardų lentų. Vienas iš jų manęs paklausė, iš kur mes. Išgirdęs, kad iš Lietuvos, plačiai nusišypsojo: “Lietuviai — geri žmonės“.

Vaidins teroristą su principais

Rolandas seriale atsidūrė todėl, kad personažui ieškojo tamsaus gymio aktoriaus. Rolandas tiko. Savo personažą jis apibūdino, kaip teroristą, kurio tautybė seriale net nenurodoma, nenorint iššaukti galimų neigiamų reakcijų. „Tai šiek tiek vaikystėje Lietuvoje gyvenęs žmogus, todėl neblogai kalbantis lietuviškai, kilęs iš karininkų šeimos, o per gyvenimą tapęs tikru niekadėju“, — sakė vyras.

Teatro aktorius nekantrauja išvysti save televizijos ekrane ir įsitikinti, kaip pavyko jo debiutas. „Tai visiškai kitaip nei vaidinti teatre: serialo režisierius Raimundas Banionis mane atpratino nuo vaidybos — prieš kamerą jos nereikia. Teatras ir kinas — tai lyg vienos mamos visiškai skirtingi sūnūs“.

IŠNAŠA: „Gruzijos gyventojai nėra nusiteikę kariauti, nori gyventi ramiai ir gerai, turėti darbą“.

RŪPESTIS: Po skambučio į Gruziją susirūpinimas nuo Rolando veido dingo — Tbilisyje gyvenantis jo bičiulis Tamazas patikino, kad dabar ten ramu.

 

IRONIJA: Žiauri likimo ironija, kad šiaulietis aktorius Rolandas Dovydaitis Gruzijoje filmavosi kariniame seriale, kuriame vaidina teroristą, ir iš šalies išvyko, likus dešimčiai dienų iki ten prasidėjusių karinių veiksmų.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SOSTINĖ: Senasis Tbilisis. Ant kalno matosi skulptūra — Gruzijos Motina.

BAŽNYČIA: Dabartinio Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio iniciatyva pastatyta bažnyčia Tbilisyje. Dar trys jos aukštai yra po žeme.

BIČIULIAI: Lietuviai su gruzinais. Pirmas iš dešinės — Tamazas.

 

Rolando Dovydaičio albumo nuotr.