Festivalio dalyviai žarstė dovanas ir komplimentus

Festivalio dalyviai žarstė dovanas ir komplimentus

Festivalio dalyviai žarstė dovanas ir komplimentus

Vakar dalyvių eitynėmis centriniu pėsčiųjų bulvaru ir koncertu „Mūsų valstybė — saulės žiede“ oficialiai atidarytas tarptautinis folkloro konkursas-festivalis “Saulės žiedas“. Ryte dešimties delegacijų atstovus priėmė Šiaulių miesto meras. Nuo ryto pėsčiųjų bulvare šurmuliavo Lietuvos kulinarinio paveldo mugė-ragavimas ir liaudies amatų mugė.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Apsikeitė dovanomis

Kiekvienam svečių kolektyvui priėmime pas Šiaulių miesto merą atstovavo tautiniais rūbais pasipuošusi pora ir vadovai. Festivalio direktorė Rūta Stankuvienė „Šiaulių kraštui“prisipažino galinti lengviau spręsti organizacinius klausimus — vakar gauti Savivaldybės festivaliui žadėti 100 tūkstančių litų.

Už tokį miesto valdžios dėmesį tarptautiniam renginiui dėkojo ir į jį atvykę svečiai iš užsienio — Rumunijos, Bulgarijos, Graikijos, Lenkijos, Gruzijos, Slovėnijos, Prancūzijos, Turkijos, Pietų Korėjos ir Indijos. Jie miesto merui Genadijui Mikšiui vienas po kito teikė atsivežtus tradicinius šalių suvenyrus, saldumynus ir gėrimus.

Tarp dovanų netrūko ir vertingų lauktuvių. Gruzijos delegacijos atstovai, visos gruzinų tautos vardu dėkodami už lietuvių jiems skirtą paramą, dovanojo ne tik vyno, bet ir būtiną savo nacionalinio kostiumo atributą — durklą. Lenkai įteikė krištolo dirbinių, sukurtų jų vietiniame fabrike. Tarp graikų dovanotų suvenyrų buvo ir sidabrinė lėkštė. Dalis dovanų kitiems susirinkusiems liko paslaptimi, mat buvo kruopščiai supakuotos.

Šiaulių miesto meras svečiams atsidėkojo kukliai — trumpo Šiaulius reprezentuojančio filmuko, kuris buvo parodytas susirinkusiems, DVD kompaktiniais diskais.

Lietuvai negailėta šiltų žodžių

Seodo sori folkloro ansamblį iš Pietų Korėjos Šiauliuose lydintis puikiai lietuviškai kalbantis korėjietis Dzinseokas Sea vieną po kito bėrė komplimentus: „Lietuvoje būtų gera gyventi. Kodėl? Čia švarus grynas oras, kuris greitai keičiasi, nuo lietingo pereidamas į saulėtą, ir ramus, lėtas gyvenimo tempas“.

Paklausti, ar patogiai įsikūrė viename iš Šiaulių universiteto bendrabučių, ar patenkinti maistu, Pietų Korėjos atstovai nebuvo itin optimistiški. Ansamblio vadovas Park Junyoung prisipažino: „Tai nėra geriausios sąlygos, kuriomis mums tenka gyventi“. “Tačiau kolektyvas žinojo, kur važiuoja, — toliau skubėjo versti Dzinseokas Sea, — Seodo regiono dainų (“sori“ korėjietiškai reiškia “daina“) folkloro ansamblis — antrasis kolektyvas iš Pietų Korėjos, dalyvaujantis “Saulės žiedo“ festivalyje. Renginys — įdomus ir įspūdingas, dėl jo verta būti atlaidesniems tam tikriems nepatogumams“.

Indijos delegacijos narys, į festivalį atlydėjęs paties vadovaujamą Pandžabo kultūros rėmimo tarybos folkloro ansamblį, Pandžabe vykstančių tarptautinių folkloro festivalių direktorius Davinder Singh Chhina tikino esąs laimingiausias pasaulyje žmogus.

„Lietuvoje pirmą kartą lankiausi 2001-aisiais. Tada taip pat dalyvavome viename iš festivalių. Vėliau ilgus aštuonerius metus apie kelionę į Lietuvą galėjau tik pasvajoti, nes Indijoje nėra Lietuvos ambasados. Tačiau dabar tapote Šengeno erdvės nariais ir mums atvažiuoti į Lietuvą tapo daug paprasčiau“, — šypsojosi emocingasis svečias, džiaugsmingai ranka liesdamas žemę šalies, į kurią pagaliau vėl sugrįžo.

Dėl festivalio organizavimo Davinder Singh Chhina jokių nusiskundimų neturėjo: „Džiaugiuosi viskuo, o ypač puikiai angliškai kalbančiais mus lydinčiais gidais ir kitais lietuviais ir galimybe susipažinti su Lietuvos ir kitų šalių kolektyvais, būtų šaunu, jei jie vėliau atvažiuotų į Pandžabo festivalius“.

Mugės-ragavimo atrakcijos

Kulinarinio paveldo mugės-ragavimo, po truputį nuo vakar ryto įsibėgėjusio Šiaulių centriniame pėsčiųjų bulvare, dalyviai praeiviams buvo labiau linkę parduoti nei leisti ragauti savo produkciją. Ragauti buvo galima duoną, bičių produktų, medų, natūralių kaimiškų pieno produktų, tradicinių mėsos gaminių, giros, „gyvo“ alaus.

Bene didžiausią kulinarinio paveldo mugės-ragavimo atrakciją — pabandyti sukti šakočiams kepti skirtą volą — lankytojai galės išbandyti šiandien, o parodomąjį stiklinį avilį išvys tik rytoj. Tačiau jau vakar apie 160 avilių turintis bitininkas Aloyzas Barkauskas kvietė apžiūrėti seną medsukį. Jį ragino palyginti su šiuolaikiniu aviliu.

Bitininkas siūlė paragauti medaus su pipirmėtėmis, užpilamo vandeniu ar skanaujamo su vandeniu ir puikiai gaivinančio karštomis vasaros dienomis. Natūralių žiedadulkių, medaus ir antioksidantinėmis savybėmis pasižyminčių šaltalankių mišinį A. Barkauskas po šaukštelį rekomendavo valgyti du kartus per dieną. Kaip ir bičių duonelės su medumi ir koriu mišinį, kurio sudėtyje gausybė B grupės ir kitokių vitaminų. „Minėtų mišinių vartojimą paauglystės, brendimo laikotarpiu reikėtų riboti. Rudenį ir pavasarį suaugusiam reikėtų suvalgyti apie pusę kilogramo sausos duonelės arba tiek pat žiedadulkių turinčio produkto imuninei sistemai stiprinti“, — rekomendavo bitininkas.

Nijolė Šopienė iš Šiaulių rajono ir Stefa Strakšienė iš Joniškio rajono mugėje kvietė suspausti sūrius, kurių gaminimo technologija siekia šimtą metų. 19 metų užsiimančios tokių sūrių gamyba ir jau penktus metus važinėjančios po įvarius renginius ir prekiaujančios savo produkcija moterys neturi fermos, tik 15 pieną duodančių karvių, todėl pačios realizuoja savo produkciją. Jos paklausa skirtingose Lietuvos vietose — skirtinga.

„Kauniečiai labiausiai mėgsta saldžius desertinius sūrius, vilniečiai — egzotikos mėgėjai, todėl renkasi pikantiškus sūrius, aštrius, su žolelėmis, Šiaulių krašto gyventojai renkasi tradicinį sūrį be priedų, su kmynais“, — sakė S. Strakšienė.

Citata: „Lietuvoje būtų gera gyventi. Kodėl? Čia švarus grynas oras, kuris greitai keičiasi, nuo lietingo pereidamas į saulėtą, ir ramus, lėtas gyvenimo tempas“.

MAKIAŽAS: Bene kruopščiausio makiažo pareikalavo Pietų Korėjos atstovės pasipuošimas nacionaliniais rūbais.

DURKLAS: Svečias iš Gruzijos Šiaulių miesto merui dovanojo tradicinį durklą. Jį lydėjusi mergina vilkėjo tradicinį nuotakos kostiumą.

SUSITIKIMAS: Tvirtas mero Genadijaus Mikšio (kairėje) ir Pandžabo kultūros rėmimo tarybos folkloro ansamblio vadovo, Pandžabe vykstančių tarptautinių folkloro festivalių direktoriaus Davinder Singh Chhina rankų paspaudimas.

 

NUOTRAUKA: Kartu nusifotografavo festivalio „Saulės žiedas“ dalyviai, kolektyvų vadovai, organizatoriai ir Šiaulių miesto meras.

PRANCŪZAI: Folkloro ir muzikos ansamblio „Heloldo-Wilaria“ iš Holcviro (Prancūzijos) nariai.

DOVANA: Turkijos atstovų dovana — sėkmę nešantys talismanai — boružėlės.

BITININKAS: Aloyzas Barkauskas rodo naują avilį, šalia kurio — senas medsukis.

SŪRIS: Užrašas virš Nijolės Šopienės ir Stefos Strakšienės pagamintų sūrių prekystalio skelbia „Sūris su visa smetona“.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.