Fantazija už milijoną

Fantazija už milijoną

Fantazija už milijoną

Kaip mulkinti Europos Sąjungos fondus?

Šiaulių rajone, prie Pašvinio ežero, už 1,3 milijono litų įrengtas turizmo objektas rajono Savivaldybei buvo reikalingas penkerius metus. Tol, kol galiojo Europos Sąjungos fondų numatytos sąlygos. Fantazijos, kaip panaudoti tą objektą toliau, rajono Savivaldybei neužteko. „Aktyvaus turizmo traukos centras“ užrakintas ir nyksta.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Vizija skatinti turizmą  išgaravo

Vos keliolika kilometrų nuo Šiaulių. Prie vaizdingo Pašvinio ežero turizmą turėjusiame skatinti brangiame objekte – tuščia. Vasarą pliažu naudojasi daugiausia tik gretimos sodų bendrijos sodininkai. Nemažas išvaizdus medinis namas su giluminiu vandens gręžiniu, modernia nuotekų valymo sistema, tualetais – jau antri metai užrakintas ir nenaudojamas.

Tik stendas su Europos Sąjungos paramos fondų ženklais išduoda, kad čia yra įgyvendintas projektas „Aktyvaus turizmo traukos centro sukūrimas prie Pašvinio ežero Šiaulių rajone“, finansuotas iš Europos Sąjungos fondų ir Šiaulių rajono savivaldybės biudžeto lėšų.

Netoliese gyvenantys kaimynai tikino, kad name yra matę kelis kartus stovyklaujančius paauglius, bet jau pernai vasarą čia niekas nebevyko.

Savivaldybės tinklalapyje skelbiama, kad projekto „Aktyvaus turizmo traukos centro sukūrimas prie Pašvinio ežero Šiaulių rajone“ tikslas – „skatinti atvykstamąjį ir vietinį turizmą, kuriant aukštos kokybės infrastruktūrą aktyvaus turizmo vystymui. O specifinis projekto tikslas – sukurti aktyvaus turizmo traukos centrą prie Pašvinio ežero Šiaulių rajone“.

Projekte buvo numatyta sutvarkyti pakrantės zoną (įrengti persirengimo kabinas, tualetus, organizuoti geriamojo vandens tiekimą ir kt.), atlikti dugno valymo darbus, įrengti automobilių stovėjimo aikštelę ir sutvarkyti privažiavimą prie aikštelės, įrengti medicinos-gelbėjimo punktą su pagalbinėmis patalpomis – būtent išvaizdus medinis namas tam ir skirtas.

Pinigai byrėjo gausiai

Savivaldybė skelbia, kad bendri projekto kaštai – 1,3 milijono litų, vien ES paramos suma siekia 1,1 milijono litų. Projekto vykdytojas – Šiaulių rajono savivaldybė – buvo įsipareigojusi prisidėti iki 200 tūkstančių litų savo įnašu.

Savivaldybės tinklalapyje skelbiama, kad UAB „Gaudera“ už audito paslaugas sumokėta 28 tūkstančiai litų. UAB „Statybos strategija“ už techninio projekto parengimą ir statinio projekto vykdymo priežiūros paslaugas sumokėti 175 tūkstančiai litų. Reklamos agentūros paslaugas teikusiai UAB „Laimužė“ atseikėta beveik 15 tūkstančių litų.

Didžiausia suma atiteko statybininkams – UAB „Limega“, kuri laimėjo supaprastintą atvirą konkursą, – 1,38 milijono litų.

Veikė, kol baigėsi paramos sąlygos

Šiaulių rajono tarybos kai kurie politikai „Šiaulių kraštui“ teigė, kad valdantiesiems užteko „fantazijos tik statyboms leisti pinigus“. Jie akcentavo, kad objektas veikė penkerius metus, kol reikėjo atsiskaityti Europos Sąjungos fondams už panaudotus pinigus.

Projekte buvo numatyta, kad „iki 8 tūkstančių per metus padidės turistų skaičius Šiaulių rajone – jie gaus aukštesnės kokybės aktyvaus turizmo paslaugas, kurios subalansuos turistų srautus prie Šiaulių rajono tvenkinių“. Projekte žadėta, kad poilsiautojai galės pasinaudoti sutvarkyta turizmo infrastruktūra Pašvinio ežero pakrantėje: gaus būtiną informaciją apie lankytinus objektus, teikiamas paslaugas aplinkui. Bus pailginamas turizmo sezonas iki 2 mėnesių. Tai turėjo padėti sukurti papildomas tęstines darbo vietas turizmo inventoriaus nuomos, apgyvendinimo, kelionių organizavimo, kitų paslaugų teikėjams.

Tačiau visa tai liko tik pažadai: jau 2014 metų vasarą čia paslaugos nebuvo teikiamos, net gelbėtojo.

Seniūnijai – galvos skausmas

Raktus nuo išvaizdaus pastato prie Pašvinio ežero turi Bubių seniūnija, kurios teritorijoje ir yra šis objektas.

„Niekas tame pastate nevyksta. Anksčiau buvo gelbėtojas ir medikai. Poilsiautojai galėjo pasinaudoti bent tualetu. Dabar ten viskas užrakinta. Tuščia!“ – sakė Bubių seniūnas Vytautas Slabys.

Seniūnas tvirtino, kad paplūdimys nėra tinkamai sutvarkytas, ežere po vandeniu buvo palikti medžių kelmai, į kuriuos poilsiautojai, šokdami į vandenį maudytis, galėjo sunkiai susižeisti.

„Vienos bėdos su tuo pastatu ir paplūdimiu. Būtų užtekę vien paplūdimį gerai sutvarkyti, o dabar ten didžiulis pastatas, padarytas šachtinis vandens gręžinys, nuotekų valymo įrenginiai, kurie niekam nereikalingi“, – apgailestavo V. Slabys.

„Praeiti etapai“

Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius „tvarkietis“ Kęstutis Lukšas mano, kad nėra atsakingas už šį objektą, nes tuo metu, kai jis buvo statomas, jis Administracijos direktoriumi nedirbo.

Objekto statybos buvo baigtos 2008 metų rugpjūtį, o galimybių studija parengta dar 2006 metais. Tuomet Savivaldybės administracijos direktoriumi dirbo „valstiečių“ deleguotas Antanas Šliautaris, o nuo 2008 metų – Stasys Lembutis, buvęs Darbo partijos, dabar – socialdemokratų partijos atstovas.

„Šiaulių kraštas“ domėjosi, kiek konkrečiai kainavo namo statyba, kiek šachtinis gręžinys ar nuotekų valymo įrenginiai, tačiau atsakymų iš atsakingų Savivaldybės darbuotojų negavo.

„Neturim taip pasidėję tų skaičių... Kada jis buvo darytas... Šiandien jau turime 2015 metus! Reikia buhalteriją kelti... Suprantat, tai jau praeiti etapai. Turbūt jau archyvuose atiduota“, – apie tai, kodėl nebeįmanoma sužinoti išleistų konkrečių sumų, sakė K. Lukšas.

Administracijos direktorius vardijo, kad viskas padaryta pagal dokumentus. „Ir dabar nemanau, kad neveikia. Ten yra paplūdimys, aikštelė... Visi etapai praeiti. Blogai, kad žmonės mašinas pasistato ant asfalto, o ne ant žolyno? Gal ten nėra viskas išsukta iki tokio reikalo, bet...“ – samprotavo K. Lukšas.

„Projektėlio tikslas buvo pastatyti, tas ir padaryta... Ką ten planuojama daryti toliau, nėra politinio sprendimo“, – reziumavo Šiaulių rajono savivaldybės vyriausioji specialistė turizmui ir ryšiams su užsieniu Kristina Steponavičienė.

Apetitas statyboms

„Šiaulių kraštas“ ne kartą rašė apie Šiaulių rajono valdančiųjų apetitus statyboms. Valdančioji Tarybos dauguma norėjo Kuršėnuose statyti viešąjį tualetą, kuris dėl didžiulės sąmatos iš karto buvo pramintas „auksiniu“. Po „Šiaulių krašto“ publikacijų brangų viešą tualetą Kuršėnuose atsisakyta statyti.

Konkurse statyti brangų viešąjį tualetą, dalyvavo ir Administracijos direktoriaus Kęstučio Lukšo šeimos įmonė „Medingė“.

Rašėme ir apie tai, kad biudžete nebenumatyta pinigų ir dar vienoms grandiozinėms statyboms Kuršėnų centre, kur pašto kieme ketinta statyti kultūros objektą. Jis būtų kainavęs ne vieną milijoną litų, tačiau gyventojams nebuvo paaiškinta, kam tas pastatas būtų reikalingas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

INFRASTRUKTŪRA: Poilsiavietei prie Pašvinio ežero buvo išleisti didžiuliai pinigai, veikla vyko, kol reikėjo atsiskaityti ES struktūroms, o kai šis terminas baigėsi, viskas baigėsi ir čia.

TURIZMAS: Turizmui plėtoti skirtas projektas: nei aktyvaus, nei pasyvaus turizmo.

Algimanto BRIKOnuotr.

REIKALAS: Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Kęstutis Lukšas pripažino, kad prie Pašvinio ežero nėra viskas „išsukta iki tokio reikalo“.

NAMAS: Name prie Pašvinio ežero, statytame už Europos Sąjungos ir rajono Savivaldybės biudžeto pinigus, antri metai niekas nebevyksta.