
Naujausios
Europos Sąjungos perspektyva – su pavojaus skambučiais
„Kietas ėjimas link centralizmo būtų neteisingas kelias“, – apie Europos Sąjungos (ES) ateitį sako Europos Parlamento (EP) narys Valentinas Mazuronis. Europarlamentaro nuomone, jei politinis elitas nenusileis ant žemės, ES gresia subyrėjimas.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Nėra bendros vizijos
– Praėjusią savaitę EP balsavo už rezoliuciją dėl ES centralizacijos stiprinimo, Bendrijos finansų ministro posto įsteigimo ir bendros europinės armijos. Ką rodo šis balsavimas?
– Nėra aiškaus supratimo, vieningos nuomonės, kokia ES turi būti, kokia bus ateityje. Vienas požiūris – ėjimas link didesnės centralizacijos, kūrimas tam tikros valstybės-federacijos. Kitas požiūris priešingas – kad maksimaliai būtų saugoma nacionalinė narių valstybių nepriklausomybė, narių valstybių įtaka: kad į bendrą krepšelį būtų atiduodamos tik tos funkcijos, kurios yra būtinos, ir ne daugiau.
Dabar matome bandymą, į kurią pusę eiti. Tokie dalykai veda į federaciją, į ES junginio, kaip vieningos valstybės, stiprinimą.
Šiandien turime bendrą įgaliotinį užsienio reikalams, dalis valstybių-narių turi bendrą valiutą. Vyksta nuolatinės diskusijos, ar ES turi turėti savo kariuomenę ar karinius junginius. Tai – nevienareikšmis klausimas, nes daugelis valstybių yra NATO narės.
– Kokius prognozuojate ES ateities scenarijus ir Lietuvą juose?
– Labai sunku pasakyti. Greičiau, manau, turėtų būti konfederacija. O Lietuva turėtų elgtis išmintingai. Turėtume prognozuoti, numatyti ir užsiimti poziciją, naudingą Lietuvai. Reikia aiškiai formuluoti savo tikslus, žinoti siekius, dėl jų tvirtai ir kietai kautis. Žinoma, derybinėmis, diplomatinėmis priemonėmis.
Vadinamas euroskeptinis blokas valstybėse narėse yra akivaizdžiai stiprėjantis. Tai rodo ne tik Didžiosios Britanijos „Brexit“ rezultatai, bet ir tokių jėgų stiprėjimas Prancūzijoje, Nyderlanduose. Problema yra ir neturėjimas bendros aiškios pozicijos, bendros vizijos, link kur turėtume vystytis.
Perspaudus į federalizmo pusę, ES grėstų sprogimas ir sugriuvimas.
– Ką ES federacija reikštų Lietuvai?
– Niekas nežino. Kalbame apie siekius arba kryptis. Manau, kad bendras federalizacijos, centralizacijos stiprinimas iššauktų labai daug neigiamų emocijų valstybėse narėse. Ir ne tik Lietuvoje.
Pažiūrėkite, kai paminima, jog lietuviai iki Juodosios jūros buvo nujoję – koks būna pakilimas! Bet įsivaizduokite, kokios nuotaikos yra Didžiojoje Britanijoje, kuri buvo pasaulinė imperija. Arba Prancūzijoje, kuri buvo valstybių valstybė.
Kietas ėjimas link centralizmo būtų neteisingas kelias. Gyvenimo būdas, kultūra, kiti dalykai turėtų būti valstybių pasirinkimo klausimas. Nors šiandien daug kur bandoma europiniu lygiu primesti: taip yra gerai, arba taip turėtų būti gerai.
Bet kai kuriuose dalykuose centralizacija neišvengiamai turės būti stipresnė vien tam, kad būtų efektyvesnis valdymas.
Pavojaus skambučiai
– Kiek realus sugriautos Europos pavojus?
– ES perspektyva ir ateitis priklausys nuo to, kaip, sąlyginai pavadinkime, politinis elitas suvoks, kas realiai vyksta pasaulyje. Turiu omenyje ir rinkimus JAV, jie įnešė aštrų štrichą, parodė, kad žmonės nori permainų. Daugelyje ES valstybių žmonių gyvenimas ir pragyvenimo lygis lyg ir neblogas, bet, nepaisant to, žmonės yra nepatenkinti.
Reikia stotis ant žemės, nes atotrūkis tarp politinio elito ir paprastų žmonių yra didelis ir didėja kartu su socialiniais skirtumais.
Jei į tai nebus atsižvelgiama (ir dabar europinėse struktūrose yra nuomonių, kad esame gudrūs, elitas, žinome, kaip turi būti), subyrėjimo tikimybė padidėja.
Reikia sveiko proto įsiklausyti, keistis, suvokti, kas vyksta. Ir reformuotis, ko ir linkėčiau, kad ES egzistavimas būtų ilgesnis.
– Kokios reformos reikalingos ES?
– Klausimų sprendimo priėmimo mechanizmas turėtų būti ženkliai efektyvesnis ir greitesnis.
Net jei nėra didelių diskusijų, minimalus sprendimo įsigaliojimo laikas siekia 2–3 metus. Dabartiniame pasaulyje reikalingi greiti, staigūs sprendimai.
Taip – ilgas derinimas, diskusijos padeda išvengti tam tikrų klaidų, bet lėtas valdymas, sprendimų priėmimas labai dažnai pačią struktūrą daro neefektyvią. Sprendimai ES yra neleistinai ilgi. Galime prisiminti pabėgėlių krizę, į kurią reaguoti ES labai stipriai suvėlavo, finansines krizes pietų valstybėse, ne tik Graikijoje, Portugalijoje, bet ir Italijoje.
– Kaip vertinate ES užsienio politiką?
– Nors euroskeptiniai, destruktyvūs požiūriai stiprėja, jie tebėra mažumoje. Negalėčiau pasakyti, kad užsienio politikoje neužtenka tvirtumo, bet požiūris į pačius aktualiausius užsienio politikos klausimus – Ukrainą, Rusiją, sankcijas – yra labai skirtingi. Baltijos valstybės turi vieną požiūrį, pietinės valstybės, kurios yra toliau nuo Rusijos, – kitą požiūrį, didžiosios valstybės, kaip Prancūzija, Vokietija, – labiau pragmatinį požiūrį. Kol kas, man atrodo, pavyksta susitarti, nors diskusijos vyksta pakankamai aštrios.
– Pastarųjų rinkimų rezultatai parodė, kad žmonės šiapus ir anapus Atlanto išsako protesto balsus. 2019 metais laukia nauji EP rinkimai. Ar pastarųjų metų tendencijos gali persikelti ir į šiuos rinkimus?
– Manau, neabejotinai taip. Pirmieji žingsniai ir judėjimai jau matėsi praėjusiuose rinkimuose. Tendencijos dabar stiprėja.
– Koks artimiausias pavojaus skambutis ES po „Brexit“?
– Visi laukia rinkimų, kad ir toje pačioje Prancūzijoje.
Žinome, kokią poziciją užsiima Lenkija, Vengrija. Po to, kai Lenkijos premjerė buvo išsikviesta į Europos Parlamentą ir mokoma, jos reitingai sugrįžus pakilo akivaizdžiai. Tie patys vengrai – kai Orbanas (Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas – red.) pradėjo statyti sienas nuo pabėgėlių, jį patį kalė prie sienos. Po gero pusmečio ES valstybės pačios pradėjo statyti sienas. Problemų yra daug, reikia jas spręsti, ieškant kompromiso.
– Kiek Lietuva šiandien gali jaustis saugiai didžiojoje politinėje arenoje?
– Pakankamai saugiai. Bet negalime užmigti ir galvoti, kad tai tęsis neribotą laiką.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Reikia sveiko proto įsiklausyti, keistis, suvokti, kas vyksta. Ir reformuotis, ko ir linkėčiau, kad ES egzistavimas būtų ilgesnis“, – sako Europos Parlamento narys Valentinas Mazuronis.
Europarlamentaras Valentinas Mazuronis sako, kad nėra aiškaus supratimo, vieningos nuomonės, kokia ES turi būti, kokia bus ateityje.