Europarlamentarai suka galvą dėl Europos saugumo

Europarlamentarai suka galvą dėl Europos saugumo

Europarlamentarai suka galvą dėl Europos saugumo

Vakar Lietuvos karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazėje Šiauliuose pirmą kartą lankęsi Europos Parlamento (EP) Saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininkas vokietis Karl fon Vogau bei jo pavaduotojas Justas Paleckis sakė, jog Rusija nėra ramus lokys, todėl svarbu, kad ji nebūtų priešas.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Stebėjo naikintuvų kilimą

Saugumo ir gynybos politikos ekspertai Lietuvoje viešėjo su oficialiu vizitu, Šiauliuose susitiko su NATO Baltijos valstybių oro erdvės patruliavimo misijoje dalyvaujančiais Vokietijos karinio kontingento atstovais bei stebėjo naikintuvų pakilimą mokomajam skrydžiui.

Iš Šiaulių K. fon Vogau ir J. Paleckis išvyko į Karmėlavą, trijų Baltijos valstybių Valdymo ir pranešimų centrą, kur susipažino su Baltijos ir NATO valstybių oro erdvės apsauga.

Vizito metu K. fon Vogau ir J. Paleckis NATO ir ES šalių bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje aptarė su Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos politikos komiteto atstovais.

Rusija — ne ramus lokys

K. fon Vogau sakė, kad vizitą planavo seniai. Pasak svečio, Europos vidinių sienų apsauga jau yra pasirūpinta, reikia rūpintis išorinėmis sienomis. Jo teigimu, situacija Gruzijoje parodė, kad Europos saugumu reikia nuolat rūpintis: „Ne visi Europos Parlamente ir Vakarų valstybėse įvertino Rusijos grėsmę — laikė šią šalį ramiu lokiu. Bet situacija parodė, kad rusai kelia didelę grėsmę“.

Kitą pirmadienį EP tarybai pirmininkaujantis Prancūzijos prezidentas N. Sarkozy planuoja sukviesti Europos valstybių vadovų susitikimą, o trečiadienį ruošiama rezoliucija Europos saugumo klausimais. Svečias pabrėžė, kad būtina daugiau solidarumo tarp Europos šalių bei vieningos ES ir NATO veiklos.

J. Paleckio nuomone, nors Rusija nėra sąjungininkė, svarbu, kad ji nebūtų priešas. „Šaltojo karo atgaivinimas, tuo labiau — artėjimas prie karštojo karo, niekam nėra viliojantis. Pasaulyje yra labai daug konfliktų, aštrinti daugiau — nereikėtų“.

Paklaustas, ar ES reakcija į įvykius Gruzijoje nebuvo per lėta, J. Paleckis sakė: '„Buvo didelis netikėtumas, bet Prancūzija, Suomija pakankamai operatyviai įsijungė. Karą galėjo sustabdyti JAV arba ES: sustabdė ES ir parodė sugebanti geriau tarpininkauti. Rusija užėmė pozicijas užgriebti kuo daugiau, kad paskui mainais galėtų paaukoti“.

Pasak KOP vado brigados generolo Artūro Leitos, dėl įvykių Gruzijoje Lietuvos karinės oro pajėgose aliarmo nebuvo, vyko įprasta tarnyba. Lakūnai buvo pasiruošę skrydžiams į Tbilisį ir juos sėkmingai atliko.

Išnaša: „Ne visi Europos Parlamente ir Vakarų valstybėse įvertino Rusijos grėsmę — laikė šią šalį ramiu lokiu. Bet situacija parodė, kad rusai kelia didelę grėsmę“, — sako Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininkas Karl fon Vogau. 

SUSIDOMĖJIMAS: Europos Parlamento Saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininkas vokietis Karl fon Vogau (dešinėje) įdėmiai stebėjo vokiečių naikintuvų kilimą.

VIZITAS: Vokietijos junginį, vykdantį NATO oro policijos misiją Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose, lankė europarlamentarai — Saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininkas vokietis Karl fon Vogau (antras iš kairės) bei jo pavaduotojas Justas Paleckis.

Jono TAMULIO nuotr.