Erdvė – vaiko fantazijai ir gyvenimo džiaugsmui

Valdorfo darželio nuotr.
Valdorfo darželyje dar yra laisvų vietų – kviečiami vaikai nuo dvejų metų.
Šiauliuose jau šešerius metus veikia Valdorfo darželis. Kitaip nei valstybinėse ugdymo įstaigose, čia atkreipiamas dėmesys į augančio vaiko vaizduotės ir gyvenimo pajautimo ugdymą. Darželio įkūrėja bei vadovė Sniega Krenciūtė neabejoja – tai alternatyva, siekiant aukštesnės vaiko ugdymo kokybės.

Valdorfo darželis – bendruomeninė vaikų ugdymo įstaiga. Į jos veiklą įsijungia ir tėvai – tai paravi darželį, tai pjausto vaisius, tai perkasa smėlį dėžėje. S. Krenciūtės teigimu, į tėvus nežiūrima tik kaip į paslaugos gavėją.

„Kas susiję su švietimu, vaikų ugdymu, tai tokie santykiai yra nesveika. Negali jie būti tik kliento ir paslaugos teikėjo. Ir vaikai visai kitaip jaučiasi“, – mano Valdorfo darželio įkūrėja.

Darželis įsikūręs tarp individualių namų – Pabalių rajone, Ganyklų gatvėje. Nors vieta iš pažiūros atoki, ji gana gerai pasiekiama ir asmeniniu, ir viešuoju transportu.

Darželio patalpos primena namus – S. Krenciūtė sako, kad buvo stengiamasi sukurti tokią aplinką, kurioje būtų jauku vaikams. Jaukiame, žalumos apsuptame kieme – sodas, daržovių lysvės, smėlio dėžė.

Valdorfo darželio įkūrėja ir vadovė sako, kad dienotvarkė dirbant su vaikais yra, tačiau ji lanksti. Jei, pavyzdžiui, žygis į mišką užtruko, tai grupė sau gali leisti ir šiek tiek pavėluoti į pietus – juk virtuvė čia pat.

Meninėse veiklose vaikai yra skatinami lavinti savo vaizduotę, kurti savo darbų temas – auklėtoja jų neužduoda. Dirbama su natūraliomis medžiagomis, kurios yra perkamos specialiose parduotuvėse. Kita vertus, yra lavinamas savaitės ritmo pajautimas – veiklos periodiškai kartojasi kas savaitę: pavyzdžiui, akvarelės liejimas – antradieniais, lipdymas – ketvirtadieniais.

„Ritmas mums yra svarbus, nes mes tikime, kad kai vaikas atpažįsta, žino, kokia bus tvarka, jam tai suteikia saugumo, aiškumo. Tai tikrai sudėtinga mūsų dienų pasaulyje. Netgi košės... Vaikai žino: pirmadienis – „baltos košės diena“, mes valgom ryžius, penktadienį – „arkliuko košės diena“, tai yra avižos. Yra daina „Mažas esi ir suprasti nieko negali“, o jie čia žino, kad yra taip ir tuo netgi didžiuojasi”, – akcentuoja S. Krenciūtė.

Didelis akcentas tenka judėjimo, fizinės ir vidinės pusiausvyros ugdymui, lytėjimui ir gyvenimo džiaugsmo pajautimui.

Kitoks darželis Šiauliuose – vis dar savotiška inovacija. Kaip kilo mintis, kad mieste jos reikia?

S. Krenciūtė pasakoja, kad Valdorfo darželio Šiauliuose idėja kilo draugų būrelyje. Pati pašnekovė dirbo Vilniaus Valdorfo mokykloje, todėl kitokius vaikų ugdymo principus pažįsta.

„Čia praktiškai jokių alternatyvų nebuvo prieš 12 metų, kai čia atsikraustėm, tai dabar irgi nelabai yra. Aš tuo labai stebėjausi, nes universitetinis miestas, garsus pirmiausia savo pedagoginėmis studijomis“, - sako S. Krenciūtė.

Draugai pradėjo bendrai ugdyti vaikus, būrėsi bendruomenė, per šešerius metus išaugusi iki darželio. Veikia dvi grupės: mažylių, talpinanti iki 12 vaikų, ir didžioji, talpinanti iki 20 vaikų. Abiejose iš viso dirba 5 profesionalios auklėtojos bei dvi padėjėjos.

„Suprantu, kad vaiko buvimo ir ugdymo kokybė susijusi su jo tiesiogine priežiūra ir žmonėmis, kurie yra šalia jų. Mes visada stengiamės dėlioti grafikus taip, kad santykis suaugusiųjų ir vaikų būtų vienas su šešiais – ne mažesnis“, – sako S. Krenciūtė.

Darželio įkūrėja ir vadovė informuoja, kad šiuo metu dar ne visos 32 vietos užpildytos – laisvų dar yra aštuonios, todėl kviečia susidomėjusiuosius kreiptis.

„Praėjome labai sudėtingus ir ilgus procesus per tuos šešerius metus, kad atsirinktume ir suformuotume kolektyvą. Dabar pagaliau galiu tikrai pasakyti, kad turim tai, kuo aš labai džiaugiuosi, ir tėvai iš tikrųjų džiaugiasi“, – sako Valdorfo darželio įkūrėja ir vadovė S. Krenciūtė.

Užs. nr. 458511