Emigracija kerta ir per politikų mandatą

Emigracija kerta ir per politikų mandatą

Emigracija kerta ir per politikų mandatą

Po kitais metais vasarį vyksiančių savivaldos rinkimų Šiaulių rajoną valdys nebe 27, kaip iki šiol, o 25 Tarybos nariai. Rajone sumažėjo gyventojų — sumažės ir politikų. Per būsimus savivaldybių tarybų rinkimus Lietuvos savivaldybių tarybose mandatų skaičius turėtų sumažėti nuo 1550 iki 1526.

Vyriausioji rinkimų komisija sugalvojo ir dar keletą barjerų kandidatams, dalyvausiantiems savivaldos rinkimuose.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Mažiau žmonių — mažiau balsų

Ateinantį pavasarį Šiaulių rajono politikai kausis dėl 25 mandatų rajono Taryboje. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigia, kad tai nulėmė sumažėjęs gyventojų skaičius rajone.

Prieš 2007 metų savivaldybių rinkimus Šiaulių rajone gyveno per 50 tūkstančių gyventojų, dabar liko 49 tūkstančiai. Todėl Šiaulių rajonas pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimą nebepatenka į buvusius rėmus. Įstatymo pakeitime numatoma, kad 27 mandatus Taryboje gali turėti tik ta Savivaldybė, kurioje gyvena nuo 50 iki 100 tūkstančių gyventojų.

VRK suskaičiavo, kad per būsimus savivaldybių tarybų rinkimus iš viso Lietuvos savivaldybių tarybose mandatų skaičius nuo 1550 sumažės iki 1526.

Birštono savivaldybės taryboje sumažės 4 tarybos nariais, Ignalinos rajono — 4, Neringos — 6, Rietavo — 4, Šiaulių rajono — 2, Tauragės rajono — 2, Zarasų rajono — 2.

Taip atsitiko dėl to, kad pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimą atsirado nauji kriterijai. Anksčiau net ir mažiausioje savivaldybėje mažiausias mandatų skaičius buvo 21. Dabar, pagal įstatymo pakeitimą, Taryboje gali būti ir 15 ar 17 narių.

Pagal naują tvarką 21 savivaldybės tarybos narys gali būti renkamas savivaldybėse, kuriose yra nuo 10 tūkstančių iki 20 tūkstančių gyventojų. 17 Tarybos narių yra renkama savivaldybėse, kuriose yra nuo penkių iki 10 tūkstančių gyventojų, o 15 Tarybos narių — savivaldybėse, kuriose yra mažiau kaip penki tūkstančiai gyventojų.

Pagal naują tvarką tik Klaipėdos rajono savivaldybės taryba turėtų padidėti 2 nariais, o kitose savivaldybių tarybose narių skaičius turėtų nepakisti.

Bus mažiau pliurpalų?

Valdančiųjų Šiaulių rajono partijų nariai nemato nieko blogo, kad mažėja mandatų ir neprisiima jokios atsakomybės, kad jų valdymo metu rajone sumažėjo žmonių.

Rajono Tarybos narys socialdemokratas Alvydas Šedžius sako: „Nieko išskirtinio dėl to, kad gyventojų rajone mažėja, nematau, visoje Lietuvoje tas pats. O partijų šansai vis tiek išlieka vienodi, net jei mandatų skaičius sumažėjo“.

Vienos iš gausiausių rajono frakcijų — Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos frakcijos narys Arūnas Grubliauskis sako neturįs laiko politikuoti — pats derliaus nuėmimas.

„Nuo to, kad mažiau Taryboje politikų, tik sveikiau. Mažiau pliurpalynės, intrigų, daugiau konstruktyvių darbų. Manau, kad ir Seime užtektų mažiau narių. Nuo to, kad mažiau Taryboje bus politikų, darbo kokybė nė kiek nepablogės“, — vertino A. Grubliauskis.

Tėvynės sąjungos frakcijos narys Jonas Novogreckis irgi nemato nieko blogo: „Kiek rinkėjų — tiek ir politikų, mažėja žmonių — mažėja ir mandatų. Viskas normalu. Juk mažėja vaikų, mažėja ir mokyklų. Patys dėl gimstamumo kalti“.

Kitas Tėvynės sąjungos frakcijos narys Alfredas Jonuška tikina: „Mūsų rajonas jau nemažai metų ant ribos dėl rinkėjų ir mandatų skaičiaus buvo. Dabar jau peržengėme ribą.“

Keičiasi reikalavimai kandidatams

VRK pirmininkas Z. Vaigauskas minėjo, kad bus ir daugiau pasikeitimų artėjančiuose savivaldos rinkimuose.

Nauja savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo redakcija nustatė, kad kiekvienas asmuo, kuris atitinka įstatymo nustatytus reikalavimus, gali išsikelti kandidatu, jeigu jo išsikėlimą parašais paremia ne mažiau kaip 10 procentų rinkėjų skaičiuojant vienam savivaldybės tarybos nario mandatui, bet ne mažiau kaip 100 tos savivaldybės rinkėjų.

Pavyzdžiui, pretendentui, norinčiam būti kandidatu į savivaldybės tarybos narius, pagal miesto dydį reikės surinkti nuo 100 iki 880 rinkėjų parašų. Pretendentams į kandidatus mažų savivaldybių tarybų narius reikės surinkti minimalų — 100 rinkėjų parašų skaičių, o , pavyzdžiui, pretendentams į kandidatus Šiaulių miesto taryboje — 310 parašų.

„Parašus surinkti nėra labai sunku, žymiai sunkiau laimėti rinkimus, juk pagal statistiką į Savivaldybės tarybą išrenkamas tik kas devintas kandidatas“, — skaičiavo Z. Vaigauskas.

Pasak jo, partijoms artėjančiuose savivaldos rinkimuose yra numatytas dar vienas barjeras. „Ankstesniuose savivaldos rinkimuose partijos sąraše užtekdavo ne mažiau 10 kandidatų. Ir tai ne visos partijos sugebėdavo surinkti į sąrašą 10 narių.

O dabar kiekvienos partijos kandidatų sąraše turės būti ne mažiau kaip pusė Tarybos narių skaičiaus. Pavyzdžiui, Taryboje yra 25 mandatai. Partijai reikia pateikti sąrašą ne mažiau, nei su 13 kandidatų. Jeigu 31 mandatas — ne mažiau 16 pavardžių partijos kandidatų sąraše„, — sakė Z. Vaigauskas.

Pasak VRK pirmininko, nemažas rūpestis partijoms — pristatyti Teisingumo ministerijai ir kandidatų sąrašus.

„Nauja yra tai, kad visi nariai turi pateikti ne tik savo pavardes, bet ir asmens kodus“, — sakė Z. Vaigauskas.

VRK pirmininko teigimu, savivaldos rinkimuose rinkėjų skaičius „yra stabilizavęsis“ — apie 40 procentų rinkėjų.

„Norėčiau, kad rinkėjai į Savivaldybės Tarybas išsirinktų tokius narius, kad po metų kitų nereikėtų jų koneveikti“, — linkėjo Z. Vaigauskas.

DARBAI: Šiaulių rajono Tarybos narys Arūnas Grubliauskis tikisi, kad sumažėjus politikų Taryboje, sumažės ir „pliurpalynės, intrigų“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

RINKIMAI: Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas skaičiuoja permainas politikams artėjančiuose savivaldos rinkimuose.

Piotro ROMANČIKO (ELTA) nuotr.