Elnio gatvę siūloma pavadinti Ch. Frenkelio vardu

Elnio gatvę siūloma pavadinti Ch. Frenkelio vardu

El­nio gat­vę siū­lo­ma pa­va­din­ti Ch. Fren­ke­lio var­du

Va­kar Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės na­riai, po­li­ti­kos, kul­tū­ros ir vi­suo­me­nės vei­kė­jai dis­ku­ta­vo apie siū­ly­mą keis­ti per bu­vu­sio Chai­mo Fren­ke­lio fab­ri­ko te­ri­to­ri­ją ei­nan­čios El­nio gat­vės pa­va­di­ni­mą – pa­va­din­ti Ch. Fren­ke­lio var­du. Dis­ku­si­ja iš­si­plė­tė, svars­ty­ta, ar ne­ver­tė­tų įam­žin­ti ir ki­tą li­ku­sį pa­vel­dą, su­si­ju­sį su mies­te gy­ve­nu­siais žy­dais.

Lu­kas ALU­ZAS

lukas@skrastas.lt

Siū­lė nuo kaž­ko pra­dė­ti

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Sa­nia Ker­be­lis sa­kė, kad idė­ja pa­va­din­ti vie­ną gat­vių Ch. Fren­ke­lio var­du ki­lo sie­kiant įam­žin­ti vie­no gar­siau­sių Lie­tu­vos žy­dų at­mi­ni­mą.

Ko­dėl pa­si­rink­ta El­nio gat­vė? „Kas is­to­riš­kai yra dau­giau su­si­ję su Fren­ke­lių gi­mi­ne, jei ne ta te­ri­to­ri­ja, ku­rio­je jie vys­tė veik­lą?“ – ar­gu­men­ta­vo S. Ker­be­lis.

And­rius Kve­da­ras, Šiau­lių „Auš­ros“ mu­zie­jaus eks­kur­si­jų va­do­vas sa­kė, kad mies­tie­čiams Ch. Fren­ke­lio fab­ri­ko komp­lek­sas ži­no­mas, ta­čiau už­sie­nio tu­ris­tams trūks­ta nuo­ro­dų.

„Len­te­lės, nuo­ro­dos, kad čia bu­vo gar­su­sis fab­ri­kas, ku­ris Šiau­lius pa­kė­lė į did­mies­čio ly­gį – tik­rai trūks­ta“, – tei­gė A. Kve­da­ras.

Jo ma­ny­mu, XIX am­žiaus pa­bai­gos – XX am­žiaus pra­džios Šiau­liai yra neį­si­vaiz­duo­ja­mi be Ch. Fren­ke­lio. „Tu­ri­me jo vi­lą, pa­mink­lą, ta­čiau mies­te ne vis­kas pa­da­ry­ta, kad ga­lė­tu­me di­din­ti tu­riz­mo po­ten­cia­lą“, – ma­no gi­das.

Šiau­lių tu­riz­mo in­for­ma­ci­jos cent­ro di­rek­to­rė Rū­ta Stan­ku­vie­nė siū­lė „pri­jau­kin­ti tą erd­vę": ga­lė­tų at­si­ras­ti ap­švie­ti­mas, iš­ka­bos, vyk­tų kul­tū­ri­niai ren­gi­niai. Be to, iš Vil­niaus gat­vės šio­je vie­to­je nė­ra pa­to­gaus išė­ji­mo į Talk­šos pa­kran­tę. „Tas ta­kas bū­tų su tu­ri­niu ir ta­pa­ty­be“, – ma­no di­rek­to­rė.

Siū­lo įam­žin­ti šei­mą

Taut­vy­das Ali­jo­šius, „Auš­ros“ mu­zie­jaus dar­buo­to­jas siū­lė gat­vę pa­va­din­ti Fren­ke­lių šei­mos var­du.

„Fren­ke­lių šei­ma – ne vien Chai­mas, bet ir žmo­na Do­ra, sū­nus Jo­kū­bas – pa­sta­tė „Tal­mud-To­ros“ mo­kyk­lą (da­bar Šiau­lių uni­ver­si­te­to Tęs­ti­nių stu­di­jų ins­ti­tu­tas), se­ne­lių na­mus, or­ga­ni­za­vo gais­ri­nin­kų bri­ga­dą“, – ar­gu­men­ta­vo mu­zie­ji­nin­kas.

Mies­to vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius sua­be­jo­jo žy­dų bend­ruo­me­nės siū­ly­mu. „Ši­ta te­ri­to­ri­ja at­ro­do klai­kiai – įsi­kū­ru­si sta­ty­bų aikš­te­lė, su­krau­ti vamz­dy­nai. Ar mes per­va­di­nę gat­vę pa­siek­si­me re­zul­ta­tą?“ – klau­sė po­li­ti­kas. Jis siū­lo ieš­ko­ti al­ter­na­ty­vių vie­tų.

Vi­ce­me­ras pri­pa­ži­no, kad su­tvar­ky­ti te­ri­to­ri­ją įma­no­ma, ta­čiau tai kol kas nė­ra nu­ma­ty­ta. Grei­tai pa­keis­ti do­ku­men­tų ne­pa­vyks, o ir pa­sta­tų sa­vi­nin­kų esą ne­pri­ver­si su­si­tvar­ky­ti.

Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas, pri­tar­da­mas vi­ce­me­rui, sa­kė, kad se­nų pa­sta­tų ir su­krau­tų vamz­džių fo­ne iš­ly­gi­nus gat­vės dan­gą, įren­gus ap­švie­ti­mą, su­si­for­muo­tų siur­rea­liz­mas.

Žvilgs­nis nu­kry­po į vi­są mies­tą

Bu­vęs Šiau­lių mies­to me­ras Vy­tau­tas Juš­kus sa­kė, jog atei­ty­je, vie­tos žy­dų bend­ruo­me­nei ir po­li­ti­kams su­si­tel­kus, rei­kė­tų iš­pirk­ti bu­vu­sią fab­ri­ko dar­buo­to­jų si­na­go­gą.

V. Juš­kaus tei­gi­mu, mies­to val­džia ga­lė­tų pri­si­dė­ti at­ku­riant pa­tį Ch. Fren­ke­lio fab­ri­ką – įren­giant ten mu­zie­jų.

Vie­tos žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas S. Ker­be­lis nu­ro­dė Ža­ga­rės pa­vyz­dį – ant mies­te­lio is­to­ri­nių pa­sta­tų su­kabin­tos len­te­lės su in­for­ma­ci­ja, kas ja­me bu­vo. Jis siū­lė žvelg­ti pla­čiau – len­te­lė­mis pa­žy­mė­ti ir neiš­li­ku­sius pa­sta­tus.

Pa­ka­bi­nus at­mi­ni­mo len­te­les, Šiau­lius bū­tų ga­li­ma įtrauk­ti į Žy­dų kul­tū­ros pa­vel­do ke­lią, paaiš­ki­no li­te­ra­tū­ro­lo­gas Ne­ri­jus Bra­zaus­kas.

Pa­sak S. Ker­be­lio, ne vie­nin­te­lį Ch. Fren­ke­lį no­ri­ma įam­žin­ti. Pa­vyz­džiui, pir­mą­jį rent­ge­no apa­ra­tą Šiau­liuo­se pa­sta­tęs gy­dy­to­jas Si­mo­nas Vol­per­tas iki šiol nė­ra įam­žin­tas.

S. Tu­mė­nas pri­si­mi­nė, kad prieš ke­le­rius me­tus Šiau­lių uni­ver­si­te­to do­cen­tas Si­mo­nas Strel­co­vas pri­sta­tė at­mi­ni­mo len­te­lių pro­jek­tą. Pi­ni­gai skir­ti, o pro­jek­tas ne­baig­tas. „Ką pra­de­dam, tą pa­bai­kim“, – ra­gi­no Sei­mo na­rys.

R. Stan­ku­vie­nės tei­gi­mu, dis­ku­si­ją rei­kė­tų plės­ti ir kal­bė­tis su vi­suo­me­ne. Ji pa­ža­dė­jo ant­ro­je rug­sė­jo pu­sė­je su­reng­ti fo­ru­mą, mi­nint Eu­ro­pos kul­tū­ros pa­vel­do ir Pa­sau­li­nę tu­riz­mo die­nas.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Bu­vu­sį Ch. Fren­ke­lio odų fab­ri­ką ap­raiz­giu­siai El­nio gat­vei vie­tos žy­dų bend­ruo­me­nė siū­lo su­teik­ti Ch. Fren­ke­lio var­dą.

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas S. Ker­be­lis sa­kė, kad įam­žin­ti rei­kė­tų ne tik ži­no­mo fab­ri­kan­to šei­mą, bet ir ki­tus vi­suo­me­nei nu­si­pel­niu­sius šiau­lie­čius žy­dus.

Vi­ce­me­ras D. Griš­ke­vi­čius siū­lė ieš­ko­ti gra­žes­nės gat­vės įam­žin­ti Ch. Fren­ke­lį.