Elektronikos inžinerija ir robotika: šios srities inžinieriams atsiveria neįtikėtinos perspektyvos

Paklausti, kokia profesija šiuo metu yra paklausiausia, daugelis įvardytų informacines technologijas. IT specialistų bumas išties juntamas visame pasaulyje, tačiau „draugaujantiems“ su tiksliaisiais mokslais vertėtų pagalvoti apie dar vieną profesiją, kurios specialistų poreikis yra didžiulis, o trūkumas – kone kritinis.

Darbo rastų bet kurioje gamybos įmonėje

Šiaurės Lietuvoje šiuo metu itin trūksta technologijų ir gamybos inžinierių, galinčių kurti ir prižiūrėti gamybos linijas. Tačiau specialistai sako, kad gamybinės įmonės nebesirenka ir „čiumpa“ bet kokios pakraipos inžinierius.

Kasmet Šiaulių regiono verslui trūks beveik pustrečio šimto šios profesijos atstovų, rodo Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų atliktas „Reikalingiausių profesijų tyrimas Šiaulių ir Telšių apskrityse“.

„Per vienus metus Šiaulių regiono įmonės galėtų įdarbinti daugiau kaip 420 inžinierių, per trejus ateinančius metus – 1274. Dėl kvalifikuotų specialistų trūkumo labiausiai kenčia gamybos ir paslaugų įmonės“, – sako vienas iš tyrimo iniciatorių, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų Švietimo komiteto pirmininkas, UAB „Jupojos technika“ direktorius Raimundas Vaišvilas.

Pasak R. Vaišvilo, turint omenyje darbo rinkos laukiančius pokyčius, pramonės automatizavimą ir robotizavimą, Elektronikos inžinerija ir robotika yra labai perspektyvi programa. Ji suteikia pakankamai žinių, kad vėliau kiekvienoje įmonėje specialistas galėtų tobulintis ir specializuotis pagal jos poreikius.

„Baigusieji elektronikos inžinerijos ir robotikos studijas darbo rastų bet kurioje gamybos įmonėje, nes būtų įgiję visus pagrindus. Darbo šios srities specialistams užteks ilgam: visos įmonės pereina prie robotizuotų procesų, kuriuos reikia įdiegti ir prižiūrėti. Vieną robotą paleisti ir eksploatuoti reikalingas vienas inžinierius, ir tai užtrunka ištisus metus“, – kalba R. Vaišvilas.

Universitetinis išsilavinimas suteikia ne tik žinių

Regiono verslo poreikius bent iš dalies galėtų patenkinti pasirinkusieji Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos siūlomą Elektronikos inžinerijos ir robotikos bakalauro programą, o įstojusiems į valstybės finansuojamą šių studijų vietą Šiaulių akademijoje, šiemet bus skiriama ir kasmėnesinė skatinamoji 200 eurų dydžio stipendija. Ją Ekonomikos ir inovacijų ministerija skiria studijoms, susijusioms su aukštos pridėtinės vertės sektoriais, siekiant paskatinti mokinius rinktis STEM (angl. science, technology, engineering, maths) krypties studijas.

VU Šiaulių akademijos direktorė Renata Bilbokaitė atkreipia dėmesį, kad šios studijos suteikia ne tik platų išsilavinimą, leidžiantį dirbti pramonės ir pramonę aptarnaujančiose įmonėse, kurioms reikalingi specialistai, išmanantys elektros ir elektronikos grandines, robotų programavimą, valdiklių ir mikroprocesorių programavimą, bet ir ugdo bendražmogiškąsias kompetencijas – kūrybiškumą, asmenines savybes, lyderystę, sugebėjimą prisitaikyti verslo aplinkoje.

„Norėtume, kad studijų metu jaunuoliai ne tik „rastų“ save, bet ir „kurtų“, ir išmoktų tai daryti visą gyvenimą, galėtų save realizuoti, o jei patinka, išsiskirti iš visos minios ir būti lyderiu. Mes ruošime generuojantį žmogų, todėl atnaujiname studijų programas įtraukdami inovatyvius metodus, modernią bazę, originalią ir skaitmenintą studijų medžiagą, įtraukiame naujus ekspertus į komandą ir labai tikimės, kad mokslo ir studijų vienovė sustiprins studentų galimybes ateityje“, – kalba R. Bilbokaitė.

R. Bilbokaitė antrina, kad Elektronikos inžinerijos ir robotikos programa užtikrina geras įsidarbinimo galimybes.

„Nemaža dalis šios studijų programų studentų darbą susiranda jau paskutiniuose kursuose – dirba inžinieriais elektronikos projektavimo ir gamybos įmonėse, automatizuotų-robotizuotų sistemų inžinieriais robotų integravimo įmonėse, padalinio vadovais, įvairiose gamybos ar inžinerinėse įmonėse“, – kalba ji.

Aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimas ir studijų kokybės gerinimas Šiaulių universitetą prijungiant prie Vilniaus universiteto“ Nr. 09.3.1-ESFA-V-738-03-0001. Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo.

Užs. Nr. 487353