
Naujausios
Ekslibrisų tradicija išgyvena renesansą
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos trečiojo aukšto galerijoje veikia tarptautinė konkursinė ekslibrisų paroda „M. K. Oginskis-250“. Ekslibrisai, knygos ženklai, išgyvena renesansą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Ekslibrisų įvairovė
Ekslibrisų parodoje įprasmintas LDK politiko ir kompozitoriaus M. K. Oginskio jubiliejus, asmenybės bei institucijos, kurios populiarina jo veiklą ir palikimą.
Pasak bibliotekos Meno ir muzikos skyriaus vedėjos Laimos Naujokienės, ekslibrisų paroda buvo inicijuota bibliotekoje pirmą kartą vykusios knygų mugės proga.
Parodos atidaryme dalyvavo ir tarptautinio ekslibrisų konkurso, skirto 250-osioms M. K. Oginskio metinėms, organizatorius vilnietis grafikas Alfonsas Čepauskas.
Ekslibrisų konkursas vyko praėjusių metų vasario–balandžio mėnesiais, jam darbus teikė ir žinomi ekslibrisų kūrėjai, ir kitų sričių dailininkai iš viso pasaulio: nuo Europos šalių iki Šiaurės ir Pietų Amerikos, Kinijos, Indijos.
Konkurso pirmoji ir antroji vieta atiteko kūrėjams iš Lenkijos, trečioji – iš Kroatijos. Iš viso konkursui buvo pateikti 101 dailininko kūriniai iš 30 šalių, bet dalis jų neatitiko keltų reikalavimų. Visą parodą sudaro 191 ekslibrisas, sukurtas 88 dailininkų iš 24 šalių – į Šiaulius atvežti ne visi parodos eksponatai.
L. Naujokienė sako, jog džiugina eksponuojamų ekslibrisų įvairovė: ne tik dėl plačios geografijos, bet ir stiliaus, atlikimo technikų – nuo lino raižinio iki kompiuterinės grafikos.
Paroda bibliotekoje bus eksponuojama iki gruodžio vidurio.
Ekslibrisas sau
Bibliotekoje ekslibrisais žymimos ypatingos, suvenyrinės, dovanotos knygos ir albumai.
„Ekslibriso, kaip knygos ženklo, tradicija tebėra išlikusi ir dabar išgyvena renesansą“, – sako L. Naujokienė.
Bibliotekos Meno ir muzikos skyriuje veikia Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondas. Tarp fonde saugomų knygos ženklų – Gerardo Bagdonavičiaus, Lolitos Putramentienės-Brazos, Rasos ir Eimio Prišmontų kurti ekslibrisai, ekslibrisai iš Vytenio Rimkaus kolekcijos, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos 50-ečio proga kurti ekslibrisai.
Fondo veikla orientuota ir į ekslibrisų sklaidą, populiarinimą. Skyriuje vyksta kūrybinės dirbtuvės „Sukurk ekslibrisą sau“, jose talkina kūrėja, Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondo narė L. Putramentienė-Braza.
Ekslibrisai kuriami ir kitose miesto įstaigose. Gegužės–spalio mėnesiais Šiaulių miesto suaugusiųjų mokykla organizavo ekslibrisų konkursą, skirtą suaugusiųjų švietimo Šiauliuose 95-mečiui paminėti.
Lapkričio pradžioje Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje atidaryta paroda „Eskizas Šiauliams“, renginys dedikuotas šios mokyklos mokytojui ir dailininkui Gerardui Bagdonavičiui.
Šiemt 25-erių metų jubiliejų švenčiančios Šiaulių Jovaro progimnazijos mokiniai, vadovaujami dailės mokytojos L. Putramentienės-Brazos, sukūrė per 60 knygos ženklų.
Pernai Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyriuje minėtas Šiaulių ekslibriso 90-asis gimtadienis.
Ievos SLONSKYTĖS nuotr.
Bibliotekos galerijoje veikia tarptautinė konkursinė ekslibrisų paroda „M. K. Oginskis-250“.
Kūrybinėse dirbtuvėse talkina kūrėja Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondo narė Lolita Putramentienė-Braza.
Dirbtuvėse ekslibrisus kuria ir suaugę, ir vaikai.
Parodos „M. K. Oginskis-250“ atidaryme Šiauliuose dalyvavo konkurso organizatorius vilnietis grafikas Alfonsas Čepauskas.