Ekologinė katastrofa jau įvyko: žūsta žuvys, teršalai plaukia pasroviui

Ekologinė katastrofa jau įvyko: žūsta žuvys, teršalai plaukia pasroviui

Eko­lo­gi­nė ka­tast­ro­fa jau įvy­ko: žūs­ta žu­vys, ter­ša­lai plau­kia pa­­sro­­viui

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bę už­va­kar pa­va­ka­re pa­ga­liau pa­sie­kė pir­mie­ji Obe­lės, pluk­dan­čios ter­ša­lus, at­si­ra­du­sius po pju­ve­nų gais­ro Rad­vi­liš­ky­je, van­dens ty­ri­mų re­zul­ta­tai. Re­zul­ta­tai pa­ro­dė: į Pet­rai­čių tven­ki­nį plau­kė už­terš­tas ir be­veik be de­guo­nies van­duo.

Va­kar prie Pet­rai­čių tven­ki­nio tę­sė­si žu­vų gel­bė­ji­mo dar­bai. Eko­lo­gi­nė ka­tast­ro­fa fik­suo­ja­ma pli­ka aki­mi. Iš juo­do ir de­gė­siais at­si­duo­dan­čio van­dens vy­rai sė­mė prie kran­to su­si­spie­tu­sias žu­vis. Aki­vaiz­du, žu­vims gel­bė­ti rei­kia ke­lis kar­tus dau­giau žmo­nių.

Ja­ni­na VAN­SAUS­KIE­NĖ,

Lai­ma AGA­­NAUS­­KIE­­NĖ

pakruojis@skrastas.lt

alaima@skrastas.lt

Ty­ri­mams – de­šimt die­­nų

Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to (ŠRAAD) Vals­ty­bi­nės ana­li­ti­nės kont­ro­lės sky­riaus ve­dė­jas Ra­mū­nas Špu­kas, ko­men­tuo­da­mas spa­lio 8-ąją paim­tų Obe­lės van­dens ty­ri­mų re­zul­ta­tus kons­ta­ta­vo, kad pir­ma­sis ro­dik­lis – bio­lo­gi­nis de­guo­nies su­var­to­ji­mas (BDS) – nor­mą vir­ši­ja 400 kar­tų, kai nor­ma lai­ko­ma 6 mi­lig­ra­mai lit­re. Amo­nio azo­to kie­kiai 20 kar­tų vir­ši­ja nor­mą. Fos­fa­tų leis­ti­nas kie­kis – 0,4 mi­lig­ra­mo, o lit­re Obe­lės van­dens ap­tik­ta 14,2 mi­lig­ra­mo.

Ar prie to­kios tven­ki­nio tar­šos ga­li iš­gy­ven­ti žu­vys, R. Špu­kas pro­gno­zuo­ti ne­siė­mė, tik pa­mi­nė­jo, kad gė­la­van­de­nių žu­vų gy­vy­bei pa­lai­ky­ti de­guo­nies yra kri­tiš­kai ma­žai.

Obe­lės van­de­ni­mis mai­ti­na­ma­me Pet­rai­čių tven­ki­ny­je pra­dė­ju­sios dus­ti žu­vys pa­ste­bė­tos praė­jus be­veik 5 die­noms (apie spa­lio 10 die­ną)` nuo gais­ro pra­džios Rad­vi­liš­kio ra­jo­ne.

Pir­miau­sia iš­gai­šo kar­piai ir ly­de­kos. Pri­du­sę ka­ro­sai ir va­kar te­be­bu­vo trau­kia­mi pil­nais graibš­tais.

Ve­dė­jas, pa­klaus­tas, ko­dėl apie į tven­ki­nį te­kan­tį už­terš­tą van­de­nį ne­pra­neš­ta Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bei ir neįs­pė­ta vi­suo­me­nė anks­čiau, nes kai ku­rie van­dens ty­ri­mų re­zul­ta­tai jau bu­vo aiš­kūs spa­lio 10-ąją, re­dak­ci­jai sa­kė:

„Mes lai­ko­mės tei­sės ak­tų – tei­kia­mi tik pil­ni pro­to­ko­lai“, – pa­ti­ki­no R. Špu­kas, pa­brėž­da­mas, jog ty­ri­mų pro­ce­so pa­spar­tin­ti ne­bu­vę ga­li­my­bių.

Kiek už­terš­tas van­duo pa­čia­me Pet­rai­čių tven­ki­ny­je ty­ri­mo re­zul­ta­tų dar ­lau­kia­ma. Van­dens mė­gi­niai ty­ri­mui im­ti spa­lio 8, 10, 13,17 ir 19 die­no­mis.

Sa­vi­val­dy­bė lau­kia pa­gal­bos ir lie­­taus

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bė va­kar ga­vo Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos at­si­lie­pi­mą į pra­šy­mą at­siųs­ti eks­per­tų pa­gal­bą. Mi­nis­te­ri­jos ir pa­val­džių įstai­gų spe­cia­lis­tų ko­man­da į Pak­ruo­jį at­vyks spa­lio 21 die­ną.

Ar­ti­miau­siu me­tu Sa­vi­val­dy­bės ekst­re­ma­lių si­tua­ci­jų ko­mi­si­jos po­sė­dy­je bus skel­bia­mi žu­vų ty­ri­mų re­zul­ta­tai.

Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos Pak­ruo­jo sky­riaus va­do­vė Va­len­ti­na Sve­čiu­lie­nė gy­ven­to­jus pri­myg­ti­nai pra­šo ne­val­gy­ti Pet­rai­čių tven­ki­ny­je su­gau­tų žu­vų.

Kol nė­ra ga­lu­ti­nių ty­ri­mų, V. Sve­čiu­lie­nė tu­ri­mų re­zul­ta­tų ne­ko­me­ta­vo.

Ter­ša­lai dar te­­kės

Pak­ruo­jo me­ro Sau­liaus Ge­giec­ko ma­ny­mu, lie­tus gel­bė­tų nuo tar­ša­lų kon­cent­ra­ci­jos ne tik tven­ki­nį, bet ir upe­lius, ku­rių in­ta­kas yra Obe­lė. Pa­si­girs­ta nuo­gąs­ta­vi­mų, jog ne­stab­dant tar­šos nuo Rad­vi­liš­kio že­myn te­kan­tys už­terš­ti van­de­nys ga­li pa­siek­ti Lat­vi­jos te­ri­to­ri­ją ir su­kel­ti tarp­tau­ti­nį skan­da­lą.

Lie­tu­vos me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos Pak­ruo­jo sky­riaus duo­me­ni­mis, per pa­sta­rą­sias die­nas iš tven­ki­nio iš­sem­ta apie 2,8 to­nos žu­vies. Drau­gi­jos at­sto­vo My­ko­lo Ar­ci­ma­vi­čiaus tei­gi­mu, vien va­kar iki pie­tų graibš­tais su­rink­ta apie 1,7 to­nos ap­svai­gu­sių žu­vų.

Sut­ri­ko va­ly­mo pro­­ce­­sas

UAB „Rad­vi­liš­kio van­duo“ pa­sta­ro­sios die­nos la­bai ne­ra­mios. Ge­si­nant bend­ro­vė­je „Gai­re­li­ta“ ki­lu­sį gais­rą, žy­miai pa­di­dė­jo į va­ly­mo įren­gi­nius pa­ten­kan­čių nuo­te­kų kie­kiai, o dėl di­de­lio ter­ša­lų kie­kio su­tri­ko bio­lo­gi­nio va­ly­mo pro­ce­sas.

Nors bend­ro­vės va­do­vas Juo­zas Ju­čas va­kar „Šiau­lių kraš­tui“ neį­var­di­jo, kiek kar­tų pa­blo­gė­jo iš va­ly­mo įren­gi­nių išei­nan­čių nuo­te­kų ty­ri­mai, jau šian­dien aiš­ku, kad bend­ro­vei teks mo­kė­ti pa­di­din­tos tar­šos mo­kes­tį, nors iki įvy­kio „Gai­re­li­to­je“, anot di­rek­to­riaus, nuo­te­kos iš va­ly­mo įren­gi­nių išei­da­vo pui­kių pa­ra­met­rų.

Va­kar „Šiau­lių kraš­tui“ ap­si­lan­kius Rad­vi­liš­kio mies­to nuo­te­kų va­lyk­lo­je, net ir ne spe­cia­lis­tui bu­vo aiš­ku, jog va­ly­mo pro­ce­sai čia yra su­tri­kę.

Ir ne tik to­dėl, kad ap­lin­kui sklan­dė ne­koks kva­pas – vie­na bio­lo­gi­nio va­ly­mo tal­pyk­la tie­siog bur­bu­lia­vo lyg ko­kia sie­ros pel­kė. Pa­sak bend­ro­vės dar­buo­to­jų, tai ro­do su­sto­ju­sį va­ly­mo pro­ce­są.

Nuo­te­kų va­lyk­lo­je sto­vė­jo tri­lit­ri­niai stik­lai­niai su paim­tais van­dens mė­gi­niais – iš­va­ly­to van­dens spal­va da­bar bu­vo ge­ro­kai tam­ses­nė nei va­ly­to iki įvy­kio.

Juo­das ir dvo­kian­tis bu­vo iš „Gai­re­li­tos“ te­ri­to­ri­jos paim­tas van­dens mė­gi­nys. Esą bai­sus van­duo gais­ro ge­si­ni­mo die­no­mis te­kė­jo ir į va­ly­mo įren­gi­nius.

„Šian­dien iš­va­lo­me apie 50 pro­cen­tų ati­te­kan­čių nuo­te­kų. Ge­rai, kad tu­rim už­da­rų ba­sei­nų, tai vie­ną iš­tuš­ti­na­me ir vie­na­me pra­de­da­me leis­ti švie­žias nuo­te­kas – ban­dom už­ve­di­nė­ti ae­ro­tan­ką. Šian­dien jau ne į gam­tą iš­lei­džia­me nuo­te­kas, o į už­da­ras aikš­te­les“, – vė­liau si­tua­ci­ją aiš­ki­no di­rek­to­rius J. Ju­čas.

Bend­ro­vė įver­tin­ti si­tua­ci­ją pa­si­kvie­tė šve­dų fir­mos „Malm­berg“ at­sto­vą Jo­ną Da­nė­ną, jis kaip tik ir ap­žiū­ri­nė­jo įren­gi­nių dar­bą.

Pa­sak jo, kai kur šiek tiek bio­gy­vy­bės dar ma­to­si, to­dėl spe­cia­lis­tas ti­kė­jo­si, kad gal­būt va­ly­mo pro­ce­sas at­si­kurs kiek grei­čiau nei ma­ny­ta anks­čiau. Per kiek lai­ko, nei J. Ju­čas, nei J. Da­nė­nas pro­gno­zuo­ti ne­si­ry­žo.

Li­ni­jos li­ko po van­­de­­niu

Pa­sak UAB „Rad­vi­liš­kio van­duo“ di­rek­to­riaus J. Ju­čo, pra­dė­jus ge­sin­ti de­gan­čias „Gai­re­li­tos“ pju­ve­nas, į nuo­te­kų va­lyk­lą atei­nan­čių nuo­te­kų kie­kiai išau­go ke­lis kar­tus.

„Ta­čiau mū­sų apa­ra­tū­ra pa­ro­do tik kie­kius ir ne­sus­to­ja dėl to, kad jais te­ka che­mi­ja. Gal dėl to pra­džio­je ir ne­su­rea­ga­vo­me. O jau spa­lio 8 die­ną su­sto­jo va­lyk­los dar­bas. Spa­lio 9-ąją smė­lio mai­šais bu­vo pra­dė­ta už­ki­ši­nė­ti tra­sas, per ku­rias į va­lyk­lą bė­go už­terš­tas van­duo.

Pa­kem­šam, bet ir vėl iš­šau­na, to­dėl 10 die­ną vamz­dy­ną už­da­rėm spe­cia­lia ka­me­ra, ta­čiau ir vėl ne­sėk­min­gai. Te­ko vėl im­tis smė­lio mai­šų, o 14 die­ną už­da­rėm ak­li­nai – pir­kom bran­gų kamš­tį, lei­do­mės į šu­li­nį“, – sa­kė di­rek­to­rius.

Anot jo, gais­rui ge­si­nti bu­vo su­pil­ta 120 tūks­tan­čių ku­binių met­rų van­dens.

„Tai kai to­kį kie­kį van­dens pa­py­lė – už­sė­mė vis­ką. Mū­sų li­ni­jos, nors ir bu­vo san­da­rios, li­ko po van­de­niu, bu­vo už­sem­ti šu­li­niai. Per di­džiau­sias liū­tis to­kios sti­chi­jos nė­ra bu­vę. At­si­ra­do di­džiu­lis pa­vo­jus mū­sų žmo­nėms leis­tis į ke­lių met­rų gy­lį, kad už­da­ry­tų tra­sas. Ug­nia­ge­siai pa­dė­jo iš­pum­puo­ti van­de­nį, kad dar­bi­nin­kai ga­lė­tų nu­si­leis­ti iki rei­kia­mo gy­lio“, – gel­bė­ji­mo dar­bų se­ką aiš­ki­no J. Ju­čas.

Anot di­rek­to­riaus, pa­ma­žu si­tua­ci­ja ge­rė­ja, bet ka­da vi­siš­kai ne­be­si­jaus gais­ro sti­chi­jos pa­da­ri­nių, neaiš­ku nie­kam.

Lai­mos AGA­NAUS­KIE­NĖS nuo­tr.

Obe­lės upe­lis už­si­ter­šė nuo pur­vi­no ir che­mi­ka­lais už­terš­to gais­rui ge­si­nti skir­to van­dens.

Vytauto RUŠKIO nuo­tr.

Kiek­vie­ną­kart į juo­dą van­de­nį pa­nar­di­nę sam­čius vy­rai iš­trauk­da­vo žu­vų.

Va­kar žu­vis per­kel­ti pa­dė­jo ir Ši­lo Pa­vė­žu­pio žu­vų au­gi­ni­mo įmo­nės dar­buo­to­jai.

My­ko­las Ar­ci­ma­vi­čius, Medžiotojų ir žvejų draugijos Pakruojo skyriaus specialistas,
nuo ry­to iki va­ka­ro pra­lei­džia prie tven­ki­nio. Žūs­ta žu­vin­giau­sias ra­jo­no tven­ki­nys. Di­džio­ji da­lis iš­gel­bė­tų žu­vų – ka­ro­sai, vie­nas ki­tas ly­nas, dar pa­si­tai­ko ly­de­kai­čių.
„Žu­vys plau­kia iš ter­ša­lų kon­cen­tra­ci­jos zo­nų ir su­si­bu­ria prie dam­bos“, – ko­men­ta­vo M. Ar­ci­ma­vi­čius.

Lai­mos AGA­NAUS­KIE­NĖS nuo­tr.

Prie­ky­je – iš UAB „Gai­re­li­ta“ te­ri­to­ri­jos paim­tas van­duo, toliau – iš kai­my­ni­nių te­ri­to­ri­jų.

Kai­rė­je pu­sė­je – anks­čiau iš­va­ly­tų nuo­te­kų iš­vaiz­da, de­ši­nė­je – po gais­ro pa­da­ri­nių.

 

Bur­bu­liuo­jan­čios nuo­te­kos ro­do ne­be­vei­kian­tį bio­lo­gi­nio va­ly­mo pro­ce­są.

Iš šios Obe­lės upės vie­tos ima­mi iš va­lyk­los išei­nan­čio van­dens mė­gi­niai.

Rad­vi­liš­kio nuo­te­kų va­lyk­lo­je šiuo me­tu dar­bas pu­siau pa­ra­ly­žiuo­tas.

Bend­ro­vė įver­tin­ti si­tua­ci­ją pa­si­kvie­tė šve­dų fir­mos „Malm­berg“ at­sto­vą Jo­ną Da­nė­ną.