Eglučių prekyba karantino gniaužtuose

Redakcijos archyvo nuotr.
Giedrius Tamošiūnas, Valstybinių miškų urėdijos Kuršėnų regioninio padalinio vadovas, sako, jog šiemet miško eglutes pardavinės tik būstinės teritorijoje Toliočiuose, o eglių šakų dalijimo akcijos atsisakyta, saugantis nuo viruso plitimo.
Šiauliuose eglutės jau rikiuojamos prie prekybos centrų ir centriniame turguje. Prekybininkai sako, jog kainos tokios, kaip pernai. Tik vietos eglučių augintojai apvilti – tikėjosi pirmą kartą prekiauti eglutėmis Prisikėlimo aikštėje, bet dėl karantino šventinė prekyba atšaukta. Nebus ir miškininkų labdaringos akcijos – eglių šakų dalijimo dovanai.

Karantinas maišo planus

Centrinio turgaus aikštėje ketvirtadienį buvo tuščia. Eglutes pardavinėjo vienintelis prekeivis, egles atvežęs iš Marijampolės. Tądien pirmą kartą turguje prekybą ir pradėjo.

Išrikiuotos ir paprastosios lietuviškos eglės, jo žodžiais „senovinės“, ir sidabrinės eglutės vazonuose, ir kėniai, kurie pastaruoju metu ypač populiarūs. Vienas kitas pirkėjas eglučių dairosi, bet daugiau kainų klausinėja, nei perka. Per pusdienį tik kelis medelius pardavė, pirko žmonės kėnius.

Pusantro metro eglutės kaina – 10 eurų, didesnės – iki 25 eurų, sidabrinės eglutės – nuo 15 eurų. Kėniai taip pat brangesni – nuo 15 eurų.

Prie prekybos centrų pardavinėjamų eglučių, daugiausia atvežtinių, kainos panašios. Priklauso nuo medelio dydžio ir rūšies.

Vietos eglučių augintojai šiemet tikėjosi eglutėmis prekiauti Prisikėlimo aikštėje prie pagrindinės miesto eglės, bet planus sumaišė karantinas.

„Buvo sutarta, kad prekiausime Prisikėlimo aikštėje, bet trečiadienį Savivaldybė atšaukė prekybą dėl karantino, – sakė „Šiaulių kraštui“ Asta Butavičienė, formuotas egles auginančios bendrovės „INTAVA“ viena iš vadovų. – Nežinau, ką darysime. Sekame valdžios sprendimus. Jau girdėjau, kad laikina prekyba bus ribojama, o Kalėdų eglučių prekyba – laikina prekyba. Prekybos centrams nedrįsta drausti – jie pilni eglių – prisivežė, prekiauja, o mažuosius verslininkus žlugdo.“

„Kaip mums karantino situacijoje konkuruoti su didžiaisiais prekybos centrais? Mes jiems – ne konkurentai, – sako eglučių augintoja. – Veža eglutes iš Danijos, Lenkijos, padaro akcijas, kad tik žmogus pas juos eitų pirkti. O ką mes galime nuleisti, kai turime tik tą kalėdinį verslą? Visus metus dirbame, eglutes tręšiame, puoselėjame, formuojame, kad būtų gražios, kad galėtume parduoti. Akivaizdžiai smulkusis verslas Lietuvoje yra žlugdomas.“

Pasakoja, jog septynerius metus augina Kalėdų eglutes nedideliame privačiame medelyne. Pabrėžia, jog pradėjo Kalėdų eglėmis prekiauti, kai jokie prekybos centrai jomis neprekiavo. Neatmeta, jog šį kartą prekybą teks atidėti kitiems metams. Situaciją dar gelbėja internetas, užsakymai telefonu.

„Kas mums skambina ir užsisako eglutę, nukertame tokią, kokios nori, ir pristatome į namus. Jeigu reikia, daugiabutyje užnešame ir iki durų, – sako eglių augintoja, patikindama, jog bendrovės darbuotojai laikosi visų apsaugos priemonių jas pristatydami. – Nėra brangios – nuo 10 eurų iki 25 eurų, mažesnės – 5–6 eurai.“

Ne vienas vietinis augintojas internete jau skelbiasi pardavinėjantis formuotas Kalėdų eglutes.

Bus ir miško eglių

Valstybinių miškų urėdijos Kuršėnų regioninio padalinio vadovas Giedrius Tamošiūnas „Šiaulių kraštą“ informavo, jog eglutes iš regiono girininkijų šiemet pardavinės vienintelėje vietoje – padalinio būstinėje Toliočiuose (Šiaulių r.), prie Šiaulių. Prekiauti pradės nuo gruodžio 14 dienos ir tęs iki gruodžio 23 dienos. Darbo valandomis galima bus atvykti ir išsirinkti norimą eglutę.

„Tik atsiskaityti prašysime mokėjimo kortelėmis, o ne grynaisiais“, – pabrėžė G.Tamošiūnas.

Nebus šiemet tradicinės miškininkų akcijos – eglių šakų dovanojimo, kurį rengdavo miestų aikštėse.

„Dėl karantino ribojimų nebedalinsime šakų, nes prie jų žmonės paprastai būriuojasi, turime saugoti ir juos, ir savo darbuotojus“, – sakė miškininkų vadovas.

Iš Valstybinių miškų urėdijos padalinių apskrityje pirmasis Radviliškio regioninis padalinys pradėjo eglutėmis prekiauti – nuo gruodžio 1 dienos jų jau galima įsigyti Radviliškio medelyne.

Kitą savaitę Joniškio regioninis padalinys pradės prekybą. Nuo pirmadienio – gruodžio 7 dienos – eglėmis prekiaus Joniškio medelyne (Beržininkų km.) ir Pakruojo girininkijoje (Linksmučių km.).

Akmenės rajone, Žerkščių medelyne, bei Kelmės girininkijoje eglučių prekyba prasidės nuo gruodžio 14 dienos.

Valstybinių miškų urėdija skelbia, jog Kalėdų medelių kainos šiemet beveik tokios pat, kokios buvo pernai. Paprastosios eglutės iš miško kainuoja 2–36 eurus, užaugintos plantacijoje – 5–20 eurų, o vazonuose – 8–40 eurų. Kaip ir kasmet, brangesnės yra plantacijose užaugintos pušys (juodoji ar kalninė) (8-80 Eur), baltoji, dygioji ir sidabrinė eglės (8–112 Eur) bei kėniai (8–80 Eur). Kainos priklauso nuo augalo dydžio, gali būti nuo pusės metro iki 4 m aukščio. Visų rūšių medelių šakos kainuos po 1 eurą. Medelynuose ir girininkijose medelių kainos nustatytos vienodos.

Pirkėjų prašoma laikytis karantino reikalavimų: dėvėti kaukę, laikytis 2 metrų atstumo, įėjus dezinfekuoti rankas.

Miškininkai pataria neskubėti įsigytų medelių išsyk puošti. Duoti augalui laiko priprasti prie temperatūros skirtumo ir kelias dienas palaikyti vėsesnėje namų erdvėje (pavyzdžiui, garaže ar kitoje). Eglučių nereikėtų statyti šalia radiatorių ar židinio, o jeigu kambaryje grindys šildomos, medelį pataria pakelti nuo žemės.

Perspėja nepamiršti laistyti medelių vazonuose kartą per savaitę, o įsigijus kirstą medelį rekomenduoja jį laikyti stove su vandens talpa, kurioje visuomet būtų bent šiek tiek vandens. Medelių vazonuose nepataria tręšti – tai bus galima daryti juos pasodinus lauke jau pavasarį.