Dviračio istoriją pasakoja nuotraukos

Dviračio istoriją pasakoja nuotraukos

Dviračio istoriją pasakoja nuotraukos

Šiandien, minint Tarptautinę dieną be automobilio, Dviračių gamykla UAB „Baltik Vairas“ Dviračių muziejui, Šiaulių “Aušros“ muziejaus padaliniui, perduos penkiamilijoninį dviratį.

Šiaulietis kolekcininkas Petras Kaminskas su „Šiaulių kraštu“ pasidalijo keliomis nuotraukomis iš savo kolekcijos, susijusiomis su dviračių istorija ir Šiauliais.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Šiandien Dviračių muziejaus lankytojams bus pristatyta paroda „Dviratis Šiauliuose — tradicijos ir šiandiena. Dviračių populiarinimo renginiai Šiauliuose“.

Prieš 60 metų, 1951-aisiais, Šiaulių dviračių gamykloje buvo surinkta pirmoji dviračių „Ereliukas“ partija.

Pasak muziejininkų, pirmieji dviračiai Šiauliuose pasirodė maždaug prieš šimtą metų. Juos importuodavo iš Latvijos, Vokietijos, Anglijos ir kitų šalių.

P. Kaminsko kolekcijoje yra nuotrauka, kurioje fotografas Arnsonas Šiauliuose apie 1900 metus nufotografavo vyrą su dviračiu.

Dviračiai buvo registruojami, jiems išduodami dviračių numeriai bei leidimai važinėti, renkamos piniginės rinkliavos. Ši transporto priemonė buvo reta ir brangi.

Kolekcininkas P. Kaminskas savo archyve saugo nuotrauką, kurioje įsiamžinęs keliautojas, dviračiu išsiruošęs į vestuvinę kelionę.

„Įdomu tai, kad šis keliautojas važiavo per Šiaulius. Nuotraukoje vokiečių kalba parašyta: Memel-Schaulen-Ryga. Dviratininkas 1928— 1933 metais keliavo po Europą “MIFA“ firmos dviračiu, nusipaveikslavo Klaipėdoje, iš ten per Šiaulius patraukė į Rygą“, — teigia kolekcininkas.

Dviratininkas kelionėje populiarino dviračių firmą „MIFA“ (dviračių gamykla “MIFA“ veikia iki šiol). Tarp dviračio rėmų matosi firmos “MIFA“ reklaminis plakatas. “Gal už tai nemokamai gavo naudoti dviratį?“ — svarsto kolekcininkas.

KELIONĖ: Dviratininkas vestuvių proga 1928— 1933 metais keliavo po Europą „MIFA“ firmos dviračiu. Įsiamžino Klaipėdoje, iš ten per Šiaulius patraukė į Rygą. Fotografuota 1931 metais. 

SUVENYRAI: Keliautojas prisisegęs daug ženklelių: jie įsigyti tose vietose, kur pabuvojo — kaip aplankytų vietų suvenyrai. 

DVIRATIS: Apie 1900 metus Šiauliuose fotografo Arnsono daryta fotografija.

REKLAMA: Mažiausias Lietuvos žmogus iš Žemaitijos, fotografuota 1930 metais. „Fotografo išmonė: populiarino savo dviratį pastatydamas prie mažiausio žmogaus“, — sako P. Kaminskas. 

Nuotr. iš Petro KAMINSKO kolekcijos