Direktorių trūksta, norinčių – mažai

Direktorių trūksta, norinčių – mažai

Di­rek­to­rių trūksta, no­rin­čių – ma­žai

Šiau­lių mies­to švie­ti­mo įstai­go­se – va­do­vų kai­tos me­tas. Sa­vi­val­dy­bė šį­met pa­skel­bė net 14 kon­kur­sų į švie­ti­mo įstai­gų di­rek­to­rių pa­rei­gas. Šeši iš jų neį­vy­ko, nes į kon­kur­sus nie­kas nea­tė­jo. Švie­ti­mo sis­te­mos at­sto­vai su­si­du­ria su ne­ti­kė­tais iš­šū­kiais: – vie­ni va­do­vai sie­kia pa­keis­ti įstai­gą, ki­ti no­rė­tų va­do­vau­ti dviem įstai­goms.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@gmail.com

Di­rek­to­riau­ti no­ri ir dvie­jo­se įstai­go­se

Pa­si­kei­tus Švie­ti­mo įsta­ty­mui ir švie­ti­mo įstai­gų va­do­vams įve­dus pen­ke­rių me­tų ka­den­ci­jas, šį­met kon­kur­sai tu­ri vyk­ti vi­so­se įstai­go­se, ku­rio­se tas pa­ts va­do­vas dir­ba 30 ir il­giau me­tų.

Kai ku­rio­se mies­to įstai­go­se nuo­la­ti­nių va­do­vų nė­ra jau ne vie­ną mė­ne­sį. Kon­kur­sai bu­vo pa­skelb­ti 9 dar­že­lių, Dai­nų pro­gim­na­zi­jos, „Rin­gu­vos“ spe­cia­lio­sios mo­kyk­los ir tri­jų ne­for­ma­lio­jo ug­dy­mo įstai­gų di­rek­to­rių pa­rei­goms ei­ti.

Praė­ju­sią sa­vai­tę mies­to Ta­ry­ba pa­tvir­ti­no nau­jus va­do­vus: Dai­nų pro­gim­na­zi­jos – As­tą Vai­čiū­nie­nę, lop­še­lių-dar­že­lių „Ber­že­lis“ – Onu­tę Raš­čiu­vie­nę, „Žir­niu­kas“ – Lai­mą Tie­pe­lie­nę.

Švie­ti­mo kul­tū­ros ir spor­to de­par­ta­men­to di­rek­to­rė As­ta Le­saus­kie­nė pri­pa­ži­no, kad švie­ti­mo sis­te­mos at­sto­vus ne­la­bai do­mi­na įstai­gų va­do­vų pa­rei­gos.

Kon­kur­suo­se daž­niau­siai da­ly­vau­ja po vie­ną kan­di­da­tą, o į tri­jų dar­že­lių, „Rin­gu­vos“ spe­cia­lio­sios mo­kyk­los, Jau­nų­jų tech­ni­kų cent­ro va­do­vų pa­rei­gas pre­ten­den­tų iš­vis neat­si­ra­do, to­dėl kon­kur­sai bus skel­bia­mi dar kar­tą. Dai­nų mu­zi­kos mo­kyk­lai di­rek­to­riaus ir­gi bus ieš­ko­ma pa­kar­to­ti­nai.

Taip pat bus lau­kia­ma nau­jo di­rek­to­riaus „Ra­sos“ pro­gim­na­zi­jo­je, ku­rios va­do­vę praė­ju­sią sa­vai­tę Ta­ry­ba at­šau­kė iš pa­rei­gų dėl at­lie­ka­mo iki­teis­mi­nio ty­ri­mo ir il­ga­lai­kio nu­ša­li­ni­mo nuo pa­rei­gų.

Pas­te­bi­mos ir nau­jos ten­den­ci­jos. Pa­vyz­džiui, lop­še­lio-dar­že­lio „Sau­lu­tė“ di­rek­to­rė Ei­mu­tė Kri­pie­nė pa­lie­ka va­do­vau­ja­mą įstai­gą, nes da­ly­va­vo kon­kur­se į ki­to dar­že­lio „Var­pe­lis“ va­do­vo pa­rei­gas, o „San­do­ros“ pro­gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Kęs­tu­tis Šal­čius, lai­mė­jęs kon­kur­są va­do­vau­ti Moks­lei­vių na­mams, no­rė­tų dirb­ti abie­jo­se įstai­go­se.

Sa­vi­val­dy­bė lai­mė­jo ne­daug, nes teks skelb­ti nau­ją kon­kur­są  „Sau­lu­tės“ va­do­vo po­zi­ci­jai.

A. Le­saus­kie­nė aiš­ki­no, kad nie­kas ne­ga­li už­draus­ti da­bar­ti­niams va­do­vams da­ly­vau­ti kon­kur­suo­se.

Ar ga­lės K. Šal­čius va­do­vau­ti dviem įstai­goms, dar aiš­ki­na­ma­si su Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja.

Pats pro­gim­na­zi­jos di­rek­to­rius ma­no, kad su­spė­tų su­ri­kiuo­ti abie­jų įstai­gų veik­lą.

„Kaip moks­lei­viai spė­ja po pa­mo­kų už­siim­ti ne­for­ma­liuo­ju ug­dy­mu, taip ir va­do­vas ga­li su­spė­ti“, – sa­kė K. Šal­čius. Kaip pa­si­skirs­ty­tų pa­rei­gas, ar pu­sant­ro eta­to da­lin­tų per­pus, ar gim­na­zi­jo­je dirb­tų vi­su eta­tu, o Moks­lei­vių na­muo­se bū­tų ant­raei­li­nin­kas su pu­se eta­to, dar spren­džia­ma.

K. Šal­čius ma­no, kad pa­sku­ti­nį žo­dį tars švie­ti­mo įstai­gų stei­gė­jas – mies­to Ta­ry­ba.

Ver­ti­ni­mas gąs­di­na, bet rei­ka­la­vi­mai tei­sin­gi

De­par­ta­men­to di­rek­to­rė abe­jo­ja, kad žmo­nės ne­kan­di­da­tuo­ja į įstai­gų di­rek­to­rių pa­rei­gas, nes bi­jo pen­ke­rių me­tų dar­bo ka­den­ci­jų.

Ji tvir­ti­na, kad va­do­vų trū­ko ir anks­čiau. Šiuo me­tu aiš­ki­na­si, kas stab­do po­ten­cia­lius va­do­vus – at­ly­gi­ni­mų, at­sa­ko­my­bės, iš­šū­kių klau­si­mai.

Mo­kyk­lų va­do­vai lai­ki­na­me dar­be bi­jo pra­ras­ti pe­da­go­go kva­li­fi­ka­ci­ją, nes ne­ga­li tu­rė­ti pa­mo­kų.

De­par­ta­men­to va­do­vė pa­ste­bi, kad di­rek­to­riai ga­li apei­ti šią įsta­ty­mo nuo­sta­tą tu­rė­da­mi ke­le­tą pa­mo­kų ki­to­se mo­kyk­lo­se ar­ba neat­ly­gin­ti­nai va­duo­da­mi ki­tus sa­vo mo­kyk­los mo­ky­to­jus.

Nau­ja lop­še­lio-dar­že­lio „Žir­niu­kas“ di­rek­to­rė L. Tie­pe­lie­nė tei­gia, kad ma­žas at­ly­gi­ni­mas iki­mo­kyk­li­nė­se įstai­go­se ne­ska­ti­na pre­ten­duo­ti į va­do­vus. Mo­kyk­lų di­rek­to­rių pa­va­duo­to­jos, ku­rios ga­lė­tų pre­ten­duo­ti į aukš­tes­nes pa­rei­gas, už­dir­ba dau­giau nei iki­mo­kyk­li­nių įstai­gų va­do­vės.

Ne­ra­mi­na ir dar­bo lai­ki­nu­mas. L. Tie­pe­lie­nė ma­no, kad tiems, kurie da­bar lai­mi iki­mo­kyk­li­nių įstai­gų di­rek­to­rių kon­kur­sus, "žai­džia" ne ma­te­ria­li­niai rei­ka­lai, o pa­šau­ki­mas, idė­ji­niai da­ly­kai.

A. Le­saus­kie­nė ti­ki­si, kad ši prie­žas­tis ne­be­bus ak­tua­li. Ats­kai­tos taš­kas yra kils­te­lė­tas ir iki­mo­kyk­li­nių, ne­for­ma­lio­jo ug­dy­mo įstai­gų dar­bo už­mo­kes­tis yra priar­tin­tas prie mo­kyk­lų va­do­vų pa­ja­mų.

Aukš­tą va­dy­bi­nę ka­te­go­ri­ją tu­rin­čių mo­kyk­lų va­do­vų at­ly­gi­ni­mai ga­li ir su­ma­žė­ti, nes ne­be­li­ko ka­te­go­ri­jų, va­do­vų at­ly­gi­ni­mas pri­klau­sys nuo mo­ki­nių skai­čiaus, o ne nuo kva­li­fi­ka­ci­jos. Ki­tų įstai­gų di­rek­to­riams at­ly­gi­ni­mai ga­li kil­ti 20-30 pro­cen­tų.

Ką tik pa­skir­ta lop­še­lio-dar­že­lio „Ber­že­lis“ di­rek­to­rė O. Raš­čiu­vie­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad pe­da­go­gus gąs­di­na su­dė­tin­gas ver­ti­ni­mas Na­cio­na­li­nė­je mo­kyk­lų agen­tū­ro­je, bai­mė pra­ras­ti pres­ti­žą tarp ko­le­gų, jei ver­ti­ni­mas ne­pa­vyks.

„Aš ma­nau, kad tas ver­ti­ni­mas yra be ga­lo tei­sin­gas ir šiuo­lai­ki­nis va­do­vas tu­ri jį praei­ti“, – kal­bė­jo O. Raš­čiu­vie­nė.

A. Vai­čiū­nie­nė pa­sa­ko­jo, kad ra­šy­da­ma ma­gist­ro dar­bą 2014 me­tais ap­klau­sė 170 mo­kyk­lų pe­da­go­gų ir iš­siaiš­ki­no, kad tik 5 pro­cen­tai iš jų no­rė­tų dirb­ti va­do­vais. At­sa­ko­my­bės bai­mė, ne­pa­si­ti­kė­ji­mas sa­vo jė­go­mis.

Di­rek­to­rė sa­kė, kad šiuo me­tu ap­ta­ri­nė­ja­mas klau­si­my­nas ir de­ri­nant su Švie­ti­mo sky­riu­mi ke­ti­na­ma to­kį ty­ri­mą pa­kar­to­ti.

Pas­te­bė­ta, kad bū­si­mų va­do­vų ver­ti­ni­mą Na­cio­na­li­nė­je mo­kyk­lų agen­tū­ro­je įvei­kia vos 5 pro­cen­tai pre­ten­den­tų. A. Le­saus­kie­nė at­sklei­dė, kad su Mo­kyk­lų ver­ti­ni­mo agen­tū­ra aiš­ki­no­si, ko­kia pre­ten­den­tų vie­ta daž­niau­siai ver­ti­ni­muo­se šlu­buo­ja.

„Iš­var­din­tos tos pa­čios sri­tys, ku­rios kliū­va per va­do­vų ates­ta­ci­ją“, – sa­kė de­par­ta­men­to di­rek­to­rė, pri­si­pa­žin­da­ma, kad tai jos ne­nus­te­bi­no.

Pir­miau­sia – ge­bė­ji­mas ma­ty­ti ir or­ga­ni­zuo­ti in­di­vi­dua­lią vai­ko pa­žan­gą. A. Le­saus­kie­nė ti­ki­na, kad vals­ty­bei rei­kia to­kių va­do­vų ly­de­rių, ku­rie ma­ty­tų kiek­vie­no vai­ko ge­bė­ji­mų po­ky­tį, o ne vėl ly­gin­tų vie­nus su ki­tais.

Ki­ta silp­no­ji vie­ta – dar­bas su tė­vais, ly­de­rys­tė tė­vų bend­ruo­me­nė­je. To­bu­lin­ti šią veik­los sri­tį ates­ta­ci­jų me­tu nuo­lat pra­šo­ma ir dir­ban­čių di­rek­to­rių. Ne vi­suo­met įveik­ti ver­ti­ni­mą lei­džia tin­ka­mas psi­cho­lo­gi­nis va­do­vo pa­si­ren­gi­mas.

„Nie­ko ne­nus­te­bi­na, kad tie žmo­nės ne­praei­na ver­ti­ni­mo, nes neiš­gy­ven­di­na­mos su­si­for­ma­vu­sios nuo­sta­tos. Švie­ti­mo sis­te­ma tar­si no­ri nau­jų va­do­vų, ta­čiau pa­čio­je sis­te­mo­je nie­kas ne­si­kei­tė. La­bai svar­bu, kad atei­tų kva­li­fi­kuo­ti va­do­vai su nau­ju šiuo­lai­kiš­ku po­žiū­riu į švie­ti­mo ly­de­rys­tę“, – aiš­ki­no švie­ti­mo eks­per­tė, ak­cen­ta­vu­si, kad va­do­vo kom­pe­ten­ci­ja 70 pro­cen­tų le­mia sėk­min­gą įstai­gos veik­lą.

Vi­ta­lio LE­BE­DŽIO nuo­tr.

Apie nau­jų švie­ti­mo įstai­gų va­do­vų iš­šū­kius kal­bė­jo (iš kai­rės) Dai­nų pro­gim­na­zi­jos di­rek­to­rė A. Vai­čiū­nie­nė, lop­še­lio-dar­že­lio „Ber­že­lis“ di­rek­to­rė O. Raš­čiu­vie­nė, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to de­par­ta­men­to di­rek­to­rė A. Le­saus­kie­nė ir lop­še­lio-dar­že­lio „Žir­niu­kas“ va­do­vė L. Tie­pe­lie­nė.