Dingsta chorų balsai

Dingsta chorų balsai

Dingsta chorų balsai

PRIEŠ TŪKSTANTMEČIO DAINŲ ŠVENTĘ ŠIAULIUOSE DINGSTA CHORAI

Nacionalinės televizijos projektas „Lietuvos balsai“, kuriame rungiasi mėgėjų chorai, skamba be šiauliečių balsų. Ar Šiauliai nebeturi, ką parodyti, ar projektas surengtas “saviems“? Iš tiesų, prieš Tūkstantmečio dainų šventę Šiauliuose beliko tiek suaugusiųjų chorų, kad jiems suskaičiuoti užtenka vienos rankos pirštų. Chorų atsisako net universtitetas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Chorvedė be choro

Šiaulių universiteto (ŠU) internetiniame tinklalapyje iki šiol skelbiama informacija apie tris jo chorus. Bet iš tiesų belikę tik du: mišrus — „Studium“ ir moterų “Pavasaris“. Vienas stipriausių šalyje moterų chorų choras “Littera“ — sunaikintas. Nuo šių mokslo metų pradžios.

„Universiteto chorai privalo dalyvauti tokiame projekte, kaip televizijos “Lietuvos balsai“, tai ir reklama universitetui, ir garbė. Jeigu turėčiau chorą, jį matytumėte “Lietuvos balsuose“ — sako ŠU docentė Marija Žibūdienė, buvusi “Litteros“ choro vadovė. Ir pripažino: — Palietėte didžiausią skaudulį.“

Šalyje garsi chorvedė, dviejų respublikinių Dainų švenčių dirigentė, per trisdešimt kūrybos metų pirmą kartą liko be choro.

Pasak M. Žibūdienės, „Litteros“ choro nebereikėjo pirmiausia Menų fakulteto ir Muzikos pedagogikos katedros vadovams. Pagrindinis argumentas — sumažėjo dainininkių. Jų liko tik 17.

M. Žibūdienė planavo kviesti dainuoti kitų specialybių studentes. Bet po vasaros atostogų buvo pastatyta prieš faktą — choras jau panaikintas.

„Nubraukė viską ir nė ačiū nepasakė“, — neslepia nuoskaudos chorvedė.

„Litteros“ merginos rašė peticijas rektoriui. Bet daugiau suinteresuotųjų choro gyvavimu universtete neatsirado. Choristės buvo pervestos dainuoti į mišrų universiteto chorą “Studium“.

„Chorą panaikinti — kaip žmogui gyvastį atimti, — sako M. Žibūdienė. — Choras turi savo biografiją, savo dvasią.“

Choras „Littera“ šalyje buvo pripažintas trečiu tarp savo kategorijos chorų, pelnęs festivalių laurus. Skaudžiausia, anot M. Žibūdienės, kad choras panaikintas prieš pat Tūkstantmečio dainų šventę.

Tokia kultūros situacija

M. Žibūdienės teigimu, Šiauliuose „tiesiog avarija“ su mėgėjų suaugusiųjų chorais. Mieste liko du universiteto chorai, du vyresnio amžiaus šiauliečių chorai “Bičiuliai“, “Vasara“, Kultūros centro kamerinis jaunimo choras “Atžalynas“ — ir viskas.

„Anksčiau Kultūros skyriuje būdavo chorvedžių susirinkimai, kažkokia miesto pozicija, šventės, skatinimas. Dabar nieko nebeliko, — sako M. Žibūdienė. — Aš labai abejoju, ar šiandien Kultūros skyriui rūpi chorinė muzika. Geriau kokiam vienam renginiui pakloti 150 tūkstančių litų. Tokia yra kultūros situacija.

Kai mes prieš trisdešimt metų atvažiavome į Šiaulius, visas aktorių kursas, miesto pozicija buvo suteikti sąlygas, kad galėtume čia gyventi ir likti. Buvome mylimi, dėmesio centre. Ne visi, bet dauguma likome, ir atiduodame duoklę miestui. Ar šiandien mūsų studentai — muzikai, aktoriai — reikalingi miestui? Jeigu kultūros politika bus tik tokia popierinė, kai tik ataskaitas perdeda iš vienos krūvos į kitą, tai ir numirs tie chorai„.

Į eterį pakliuvo mažuma

Choro „Studium“ vadovas Gediminas Ramanauskas skaičiuoja, jog ankstesniais metais ŠU apmokėdavo jam 600 darbo su choru valandų per metus, dabar tik 150.

„Dabar manęs visi, ir rektorius, klausia, kodėl mūsų nėra? — pasakoja “Studium“ choro vadovas. — Padėkojau, kad rūpinasi. Bet anksčiau jam to nereikėjo. Staiga aukščiausiam valdžios ešalonui prisireikė ir choro, ir kultūros, ir man džiugu, kad taip yra“.

ŠU „Pavasario“ chorui ir vyresnio amžiaus šiauliečių kameriniam chorui “Bičiuliai“ vadovaujantis Stasys Žalalis sako, jog nė nebandė dalyvauti televizijos projekte. Anot jo, nerealu varžytis su chorais, kuriuose dainuoja muzikai, menininkai. Be to, jo nuomone, projektą “Vilniaus ponai surengę sau, ir saviems chorams.“

Iš tiesų , „Lietuvos balsuose“ dainavo vienintelis apskrities choras — Akmenės mišrus choras “Cementininkas“. Į projektą dar mėgino patekti Šiaulių kultūros centro kamerinis jaunimo choras “Atžalynas“. Jis pagal chorų gradaciją yra pirmo lygio choras, bet nebuvo atrinktas. “Atžalyno“ vadovė Jurgita Juozūnienė “Šiaulių kraštui“ sakė, jog sulaukė tik padėkos už bandymą.

„Bet mes būtume pajėgūs, nes dainavo ir silpnesnių chorų,“— įsitikinusi J. Juozūnienė.

„Lietuvos balsų“ projekto prodiuserio Lauryno Šeškaus teigimu, iniciatyvą turėjo rodyti patys chorai ir neigė, jog pirmenybė buvo teikiama Vilniaus chorams.

Rektorius tik dabar sužinojo

Kita vertus, už ką važinėti į Vilnių? Pasak chorvedžio S. Žalalio, vien dėl tokio projekto važinėjant reikėtų tūkstančio litų.

ŠU rektorius Vidas Lauruška „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog tik per organizacinius nesusipratimus universiteto chorai nenuvažiavo į Vilnių. Esą jeigu rektorius būtų žinojęs, tai chorų pasirodymas būtų buvęs paremtas, nes tai — reprezentacijos reikalas.

Klausiamas, kodėl universitetas atsisakė „Litteros“ choro, rektorius teigė: “Aš ne specialistas“. Žinąs tik tiek, kad choras panaikintas, nes trūko dainininkių.

PRAEITIS: Beveik du dešimtmečius gyvavęs Šiaulių universiteto choras „Littera“ — vienas geriausių šalyje moterų chorų — panaikintas. Be chorvedės Marijos Žibūdienės ir pačių dainininkių daugiau suinteresuotųjų, kad jis išliktų, Šiauliuose neatsirado.

Redakcijos archyvo nuotr.

CHORVEDĖ: Marija Žibūdienė, Šiauliuose sukūrusi du chorus ir daugiau kaip dešimtmetį vadovavusi ŠU chorui „Littera“, per trisdešimt kūrybos metų pirmą kartą liko be choro.

 

BALSAS: Kultūros centro kamerinis jaunimo choras „Atžalynas“ vienintelis pretendavo tapti Šiaulių balsu “Lietuvos balsuose“, bet atrankos komisijai neįtiko.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.

Chorvedžio komentaras

Perspektyva liūdna

Remigijus Adomaitis, Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ vadovas :

— Yra problemų su studentais. Nelabai kas stoja muzikos mokytis. Į ateitį žiūrint, bus dar prasčiau. Kas galėtų susimokėti dešimtis tūkstančių litų už mokslą muzikos specialybėse? Čia ne stomatologija.

Šiaip Šiauliuose tik su moksleivių chorais — jaunučių ir jaunių — yra geriau, o kitur — liūdna.

Daug priežasčių, dėl kurių chorai nyksta. Viena — nutrūkusios grandys. Kol dar buvo nereformuota švietimo sistema, buvo mišrių chorų vidurinėse mokyklose, jie natūraliai išaugdavo į jaunių chorus. Dabar mišrių chorų Šiaulių mokyklose neliko. Apskrityje taip pat. Jeigu ne muzikos mokyklos, tai ir jaunučių, jaunių chorų nebūtų. Romuvos pagrindinė mokykla vienintelė turi jaunučių chorą.

Studentų chorai turi problemų. „Studium“ dainuoja tik būsimieji muzikantai. Choro, į kurį sueitų dainuoti kitų specialybių studentai, nėra. Tie patys vyrai dainuoja visuose dar gyvuojančiuose choruose. O be vyrų — choro irgi nėra.