Dikis — galbūt seniausias pasaulio šuo

Dikis —  galbūt seniausias pasaulio šuo

Dikis — galbūt seniausias pasaulio šuo

„Šiaulių krašto“ skaitytoja Janina Visockienė, perskaičiusi, jog seniausias pasaulio šuo gyvena Amerikoje ir jam gegužės pradžioje sukako 21 metai, susimąstė: “Pala pala. Juk mūsų sode gyvenančiam Dikiui — mažiausiai 24 metai“. Seniausio pasaulio šuns akis nuo kataraktos saugo tamsūs akiniai, o kūną nuo šalčio — šiltas rūbas. Dikis žiemą vasarą gyvena Rėlyvos sode po tujomis.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Šunį pamilo visi

Ponia Janina turi sodą Rėkyvos sodų bendrijoje „Svajonė“. Kodėl sode gyvenantis Dikis yra tokio amžiaus, ji apskaičiavo paprastai.

Sklypą Vaisių gatvėje įsigijo, kai jos sūnui buvo 12-13 metų. Dikis sode su šeimininku jau gyveno. Moters sūnui dabar 36-eri. Pagal ponios Janinos šeimyninę matematiką išeitų, kad Dikiui 23-24 metai. Tačiau prie šio amžiaus dar reikia pridėti metus kitus, nes šunelis jau buvo ūgtelėjęs.

Dikis buvo draugiškas visiems sodo kaimynams, visus pasitikdavo, išlydėdavo. Buvo meilus, paklusnus ir kultūringas. Kai jis pas ponią Janiną iš pradžių atbėgdavo per lysvę, jam užteko pagrūmoti pirštu ir pasakyti: „Diki, negalima, eik takeliu“. Šuo nuleisdavo galvą ir pasukdavo, kur liepiama.

Prieš keliolika metų mirė Dikio šeimininkas. Sodininkai taip buvo pamilę Dikį, kad visi jo labai gailėjo. Šuo būdavo pašeriamas, paglostomas ir toliau gyveno soduose kur jam patikdavo. Senieji jo namai turėjo kitus šeimininkus.

Tapo sodo globotiniu

„Šią žiemą atvažiavau pažiūrėti, kaip žiemoja mano bitės. Žiūriu, guli Dikis susitraukęs, sušalęs. Pasitariau su kaimyne Liuba, ji leido šiltnamyje šuniui įrengti guolį. Nuo sausio mėnesio su vyru pasikeisdami kasdien Dikiui veždavome paėsti. Kai balandį susilaužiau koją, paprašiau, kad šunimi pasirūpintu Liuba“, — pasakojo ponia Janina.

Kai važiavome į sodą ieškoti Dikio, moteris irgi lauktuvių buvo pasiėmusi dešrelių. Po tuja snaudęs šuo iš pradžių maistui buvo abejingas.

„Ką tik buvo atėjusi kaimynė iš kitos gatvės. Prišėrė jį kepenėlėmis, jis sotus“, — tarė priėjusi kita kaimynė Valerija. Ji sakė, jog dabar Dikis jau prasčiau mato, pasitaiko, jog ir per daržo lysves jau pereina. Bet žmonės ant jo nepyksta. Anksčiau naktimis nelodavęs, Dikis dabar vis suamsi nakčia įsitaisęs po Valerijos tujomis. Moteris mano, kad garbingo amžiaus keturkojis jau nori žmonių draugijos.

Prieš kelias dienas kaimynės šunį gelbėjo nuo perkaitimo. Šuo buvo prisnūdęs saulės atokaitoje ir moterys pastebėjo, kad jis pabudęs eina svirduliuodamas, lyg apdujęs. Moterys Dikiui į narsus įkišo širdį gaivinančių nestiprių tablečių ir jis atkuto.

Geri genai

Šiaulietis veterinarijos gydytojas Haroldas Petkauskas apie šuns ilgaamžiškumą sakė paprastai: „Genai“. Gydytojo pasiteiravome, kiek Dikiui galėtų būti metų pagal žmogaus amžių?

Pasak H. Petkausko, yra įvairių tai nustatančių metodikų. Jis rėmėsi anglų specialiąja literatūra.

„Pirmieji šuns metai prilyginami 14-kai žmogaus metų. 2-5 metais pridedama po 7 metus, o po to prie kiekvienų metų — po 5. Jei neklystu, šuniui galėtų būti 167 žmogaus metai“, — suskaičiavo jis.

Vadinasi, kad šiauliškis Dikis gerokai pergyveno seniausiu pasaulio šunimi laikomą taksą Šanel — jo 21 metų amžius atitinka 147 žmogaus metus.

Paprastai dideli šunys gyvena vidutiniškai 10 metų, mažųjų veislių — 10-15, tačiau visada yra išimčių.

Rekordo siekti būtų nelengva

Užsienietis keturkojis Šanel įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip seniausias pasaulio šuo. Kaip įrodytas šuns ilgaamažiškumas, nenurodoma.

Lietuvos agentūra „Factum“ rekordus registruoja pagal Gineso pasaulio rekordų knygoje keliamus reikalavimus. Rezultatams patvirtinti reikėtų nemažiau kaip dviejų nesuinteresuotų ir nepriklausomų stebėtojų. Pageidautina, kad tai būtų visuomenei žinomi žmonės: vietinės valdžios, meteorologinių tarnybų, gydytojai ir pan.

Šiaulietis veterinarijos gydytojas H. Petkauskas sako, jog Dikio amžių įrodyti būtų sunku. Šiuo atveju nepadėtų ir tai, kad šuo turi visus dantis ir sugraužia kaulą.

„Šuns amžiaus pagal dantis nenustatysi. Tik arklio amžių galima nuspėti pagal tai, kiek nudilę krūminiai dantys“, — sakė H. Petkauskas.

AMŽIUS: Dikio akyse — šuns gyvenimo išmintis. 

DRAUGYSTĖ: Nors ir šlubuodamas užpakalinėmis kojomis, Dikis ateina pasitikti jį globojančios Janinos Visockienės.

 

DANTYS: Šuo per savo ilgą amžių neišbarstė dantų ir sugraužia kaulą. 

 

PASIDIDŽIAVIMAS: „Skaitome apie seniausią Amerikoje gyvenantį šunį ir nepagalvojame, kad čia pat, Šiauliuose, turime dar senesnį ir tylime“, — sako ponia Janina.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.