
Naujausios
Departamento direktorius Šiaulius keičia į Klaipėdą
Antradienį Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorius Deividas Petrolevičius savo kabinete dirbo paskutinę dieną. Iš esmės 31 metų vadovas keičia ne darbą, o savivaldybę – tokiam pat departamentui jis vadovaus Klaipėdoje. Vos 25 metų tapęs Rėkyvos seniūnu, jaunas vyras toliau daro karjerą valstybės tarnyboje. Nors Šiaulių savivaldybės vadovai nuolat deklaruoja, kad Šiauliai – patrauklus miestas gyventi jauniems žmonėms, Deividas – jau ne pirmas jaunas specialistas, išvykstantis karjeros daryti į Klaipėdą ar sostinę.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
– Koks buvo kelias į Šiaulius?
– Esu žemaitis, mokyklą baigiau Mažeikiuose. Neįstojau ten, kur norėjau, tada rinkausi studijas Šiaulių universitete. Baigiau viešąjį administravimą. Iš pradžių dirbau privačiame versle – reklamos vadybininku, degalinių tinklo vadybininku. Tada pamačiau skelbimą, kad Savivaldybė skelbia konkursą Rėkyvos seniūno pareigoms. Pagalvojau, o kodėl ne?
Man buvo 25-eri. Kai pradėjau dirbti seniūnu, bendrose šalies seniūnų sueigose greitai supratau, kad esu jauniausias šalyje seniūnas. Tačiau greitai atsirado ir kitų jaunų kolegų.
– Nebuvo keista tokiam jaunam žmogui dirbti ūkišku seniūnu?
– Taip, ten daugiau ūkiškas darbas. Susipažinau su Savivaldybe, daug laiko užėmė bendravimas su žmonėmis. Nebuvo labai lengva, bet susitvarkydavau. Vieniems kliūdavo mano jaunas amžius, kitiems kaip tik tai buvo privalumas. Diskomforto dėl savo amžiaus nejaučiau.
– Po Savivaldybės administracijos reformos buvo įsteigti keturi departamentai, ir jiems reikėjo direktorių. Priėmėte tai kaip galimybę?
– Taip. Departamento direktoriumi tapau 29-erių. Nors atrodė, kad dirbdamas seniūnu kažkiek susipažinau su socialine sritimi, tačiau pradėjęs dirbti departamente supratau, kad kurį laiką reikės mokytis, kaupti žinias. Išdirbau lygiai dvejus metus.
– Kodėl dabar – Klaipėda?
– Šiauliai man prigijo, jau 13-us metus čia, bet visą laiką jaučiau kažkokį cinkelį Klaipėdai. Kai augau, šiame mieste teko būti dažniau nei Šiauliuose.
– Nors Savivaldybės atstovai viešoje erdvėje teigia, kad Šiauliai – patrauklus miestas jaunimui, net pačioje Savivaldybėje padirbę žmonės išvažiuoja į Vilnių, Klaipėdą. Kodėl?
– Niekada nežinosi, gal iš Klaipėdos teks grįžti atgal į Šiaulius, o gal atsidursiu Londone. Atsirado tokia galimybė. Aš nesu įsitikinęs, kad man ten bus geriau ar labiau patiks. Galvoju, geriau gailėtis, jei kažką ne taip padarysi, nei gailėtis nepadarius. Nesinori užsisėdėti, kol neturiu šeimos. Jei būtų pasitaikiusi proga, gal ir į Vilnių būčiau išvykęs.
– Šiauliuose per mažai galimybių?
– Nesakyčiau, kad Šiauliuose nėra galimybių. Gal paprasčiau daryti karjerą privačiame sektoriuje. Mano atveju, aš turėjau galimybę ir privačiam sektoriuje likti, bet pasirodė, kad yra galimybė ir viešajame sektoriuje kilti laiptelis po laiptelio.
Aš pamenu paauglystėje, koks buvo jausmas, kai sužinojau, kad studijuosiu Šiauliuose. Ne itin pozityvi nuomonė apie miestą buvo. Begyvenant pasirodė, kad ne toks jau negatyvus tas miestas. Per tuos metus, kam galiu, tam rekomenduoju Šiaulius.
– Paskutinius kelerius metus dalyvavote politinėje veikloje. Buvot jaunasis socialdemokratas, vėliau išėjot į visuomeninį judėjimą. Ar tęsit politinę veiklą?
– Paskutiniu metu politikoje aktyvumo didelio nerodžiau. Nejaučiu didelio poreikio daryti politinę karjerą. Nežinau, ar man viskas patinka toje politinėje veikloje.
Kol nebuvau Savivaldybėje, Tarybos nario, vicemero pozicija atrodė vau – labai aukštas lygis. Kai susipažįsti, pamatai, kad ten yra ir tokių, kurie neturėtų politika užsiimti ar bent jau ne profesionaliu lygiu. Kai kuriais atvejais kompetencija menka.
– Šiandien jau ir kai kurie administracijos reformos „darytojai“ pripažįsta, kad departamentų sukūrimas Savivaldybės administracijoje buvo klaida. Socialinių reikalų departamentas buvo sukurtas dirbtinai – iš vieno Socialinių paslaugų skyriaus padarius du ir dar pridėjus visai nesusijusį Civilinės metrikacijos skyrių. Kaip tai šiandien atrodo?
– Kad atskirtos socialinės paslaugos nuo išmokų ir kompensacijų, yra teigiamas dalykas. Jei ne skyriai, tai bent poskyriai atskiri turi būti. Dabar vykstant didžiulėms pertvarkoms socialinėje srityje paslaugos tapo labai didele sritimi.
Mano nuomone, kažkurios valdymo dalies turėtų sumažėti. Galėtų būti arba Administracijos direktoriaus pavaduotojai, arba departamentų direktoriai. Darbo turėjome visi, tačiau antra vertus, nemanau, kad su tuo darbu nesusitvarkytų, jei kurios nors vienos valdymo grandies neliktų.
– Dėl ko šiandien tenka apgailestauti, kad nepavyko...
– Šiaulių vaikų globos namai turėjo puikų modelį – neseniai pastatytus atskirtus kotedžus, gyveno atskiromis šeimynomis, tuo pačiu principu, kaip ateityje turės gyventi bendruomeniniuose globos namuose. Jie ten patys tvarkosi namus, gaminasi valgyti, gauna visas paslaugas išorėje, ne įstaigoje. Bet nieko negalime padaryti, nes tokia yra valstybės politika. Turime kraustyti į bendruomeninius namus, nors vaikų globos namuose jų gyvenimo sąlygos tikrai yra ne prastesnės, o gal ir geresnės, ir manau, kad daugelis man pritartų. Nežinau, ar tikrai teisinga linkme viskas vyksta.
– Vilnius negirdi?
– Kai pakontaktuoji su ministerijos specialistais, labai norėtųsi, kad jie būtų padirbėję kurioje nors savivaldybėje ir susidūrę su realybe, o ne vien iš teorinės pusės spręstų. Man atrodo, kad per daug pertvarkų vyksta vienu metu. Norime pertvarkyti ir neįgalių vaikų globos namus, ir sveikų vaikų, ir suaugusiųjų. Viską ir labai greitai. Iš esmės aš pritariu pertvarkai, sutinku, kad žmonės turi gyventi bendruomenėje, ten gauti paslaugas, bet gal pradžioje reikėjo pasirinkti tikslines grupes. Aš manau, kad ta pertvarka labai brangiai kainuos, o ir ją padarius išlaikyti visą sistemą bus brangu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Buvęs vienas jauniausių šalyje seniūnų, 31 metų Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorius Deividas Petrolevičius Šiaulius keičia į Klaipėdą.
Jau buvusiam Socialinių reikalų departamento direktoriui Deividui Petrolevičiui labiausiai gaila, kad nepavyko įtikinti ministerijos, jog moderniuose Šiaulių vaikų globos namuose šeimynose gyvenantys vaikai turi puikias gyvenimo sąlygas.