Demokratija šiaulietiškai: kaip sužlugdyti opozicijos darbą

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas labai siekia, kad jo 18 iš 31 miesto Tarybos narių būtų mažuma.
Šiaulių miesto savivaldybės taryba įvykdė Vietos savivaldos įstatyme numatytą prievolę – per 2 mėnesius patvirtino Kontrolės komitetą, Antikorupcijos ir Etikos komisijas. Save neigianti valdančioji dauguma ignoravo daugumos ir mažumos principą sudarant komisijas. Opozicija kvietė mero komandą laikytis demokratijos principų ir klausė, ar neigia ir tai, kad laimėjo rinkimus.

Kaip sužlugdyti Antikorupcijos komisijos veiklą...

Naujasis, nuo balandžio 1 dienos įsigaliojęs, Vietos savivaldos įstatymas sustiprino Kontrolės komiteto, Antikorupcijos ir Etikos komisijų reikšmę miesto Tarybos veikloje ir suteikė didesnius įgaliojimus. Įstatyme pabrėžiama, kad visi šie struktūriniai dariniai yra sudaromi iš Tarybos narių, laikantis mažumos ir daugumos proporcingumo principo.

Antikorupcijos komisijai suteikta teisė korupcijos prevencijos tikslais analizuoti Savivaldybės administracijos, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra Savivaldybė, ir Savivaldybės valdomų įmonių atliktus viešuosius pirkimus. Apie galimus korupcijos atvejus komisijos pirmininkas turi informuoti merą, Savivaldybės tarybą, kompetentingas institucijas ar įstaigas. Antikorupcijos komisijos pirmininkas ir nariai turi teisę susipažinti su visa analizuojamų viešųjų pirkimų informacija.

Be abejo, ši nuostata trikdo miestą valdančių politikų ramybę, todėl imtasi politinių žaidimų.

Antikorupcijos komisiją sudaro net 16 iš 31 Tarybos narių, iš kurių tik 4 – iš opozicijos. 10 komisijos narių – iš A. Visocko politinio komiteto „Dirbame miestui“ sąrašo.

Tiesa, neigdami akivaizdžią daugumą, nors turi net 18 Tarybos narių mandatų iš 31, „visockininkai“ savo frakciją sudarė tik iš 15 narių, tris iš jų oficialiai palikdami plaukioti laisvaisiais menininkais, kurie susijungė į mišrią grupę. Du iš šių „politikų-menininkų“ įrašyti į Antikorupcijos komisiją. Komiteto posėdyje vienas iš jų Gediminas Beržinis-Beržinskas išsidavė net nežinojęs, kad yra įtrauktas į Antikorupcijos komisiją.

Politikai neneigia, kad kuo didesnė komisija, tuo paprasčiau sužlugdyti jos darbą – sunkiau surinkti kvorumą, priimti sprendimus ir panašiai. Pavyzdžiui, neateina į komisijos posėdį 10 A. Visocko bendražygių ir posėdis neįvyksta.

Opozicija į komisijos pirmininko pareigas delegavo konservatorių Artūrą Vladą Balsį. Pavaduotojas bus tvirtinamas kitame Tarybos posėdyje.

Kas laimėjo rinkimus?

Opozicijos nariams paklausus, kodėl sudarant komisijas nesilaikoma įstatyme įteisinto daugumos-mažumos proporcingumo principo, mero patarėjas, einantis Tarybos sekretoriaus pareigas, Arnas Ilgauskas paaiškino: „Todėl, kad Taryboje nėra daugumos, visa Taryba priklauso mažumai.“

Juozas Pabrėža prašė nurodyti dar nors vieną Tarybos komisiją, kurią sudarytų 16 narių, priminęs, kad nieko panašaus nėra buvę.

Posėdžio metu opozicijos atstovas Martynas Šiurkus kvietė save neigiančiai daugumai sustabdyti savo žaidimus. Priminęs, kad meras dažnai kalba, jog neužsiima politika, tik gražius darbus miestui daro, atkreipė dėmesį, kaip politiškai negražiai susidorojama su normaliu opozicijos ir komisijos darbu.

„Kodėl tada ne visa Taryba komisijoje? Koks skirtumas 16 ar 31?“ – klausė Tarybos narys.

Jis akcentavo, kad nesikreipia į merą, nes meras neturi balsavimo teisės, tačiau kreipėsi į jo komandos Tarybos narius, ypač joje dirbančius pirmą kadenciją.

„Ir kokius jūs žaidžiat žaidimus? Į Justą kreipiuosi (Justą Niauronį – aut. past.), į gerbiamą universiteto atstovę (Dianą Cibulskienę – aut. past.). Sutinku, kad Beržinis, kiti iš senų laikų pabalsuos taip, kaip reikia. Bet kaip jūs jaučiatės, žaisdami tokius žaidimus? Tarybos sekretorius aiškino, kad nėra daugumos. Bet jūs čia atėję ir laimėję 18 vietų – ne dauguma buvot? Ir jums tinka užsiiminėti tokiomis nesąmonėmis, kokias dabar čia daro meras? Ant jūsų sąžinės, kaip jūs dabar balsuosit. Aš siūlau nebalsuoti už šį Tarybos sprendimą, sudaryti naują tvarkingą Antikorupcijos komisiją, kuri būtų dirbanti, o ne parodija iš daugiau nei pusės Tarybos narių. Patys suprantate, kad joks darbas nebus įmanomas“, – apeliavo į „tyliosios daugumos“ narius Martynas Šiurkus.

Po šio pasisakymo A. Visockas pareiškė laukiąs pasiūlymų, kaip tobulinti šį sprendimą. Pasirodo, save neigiantys „valdantieji“ pristigo fantazijos ir žinių, kaip teisingai suformuoti komisiją. Gintautas Lukošaitis paklausė: „Ką siūlot?“

Zakiras Medžidovas pasiūlė mero komandai pirmiausia nebeneigti, kad turi daugumą.

„Vyko savivaldos rinkimai, laimėjote didele persvara, iškovojote Taryboje daug vietų. Kviečiu prisiimti atsakomybę ir įteisinti daugumą. Yra įstatymas, jame numatytos funkcijos daugumos, mažumos. Čia juk nieko blogo, jei pasiskelbsite dauguma ir įgyvendinsite savo programą. Dabar atsidūrėme savotiškoje pilkojoje zonoje. Man sunku suprasti, kodėl žmogus, laimėjęs rinkimus, bijo prisiimti atsakomybę ir dirbti taip, kaip yra nuo Sokrato laikų: dauguma, mažuma, kritika... Tai yra normalu, atsvarų sistema veikia puikiausiai, dabar sugalvojote kažką savo. Tai ar jūs laimėjote rinkimus ar ne?“ – klausė opozicijos atstovas.

Kad Antikorupcijos komisijoje žmonių yra per daug, pripažino ir meras, pažadėjęs, kad „jei norėsime, tai galėsime“ sudėtį ateityje pakeisti.

Antikorupcijos komisijos sudėtį patvirtino 18 Tarybos narių iš Tarybos posėdyje dalyvavusių 29 politikų. M. Šiurkus pažymėjo, kad šis balsavimas ir parodė, jog Taryboje yra dauguma.

„Kalbant apie demokratiją, tai jūs ne tik prie Šalkauskio kapo nusifotografuokit arba knygos pavadinimą paskaitykit, bet ir tai, kas tuose raštuose parašyta paimkit ir paskaitykit. Ten daug yra rašoma apie demokratiją, daugumas ir mažumas“, – pasiūlė merui M. Šiurkus.

A. Visockas mano, kad nieko Šalkauskis apie tai nerašė.

Etikos komisijoje – ir pažeidę etiką

Etikos komisiją sudaro vienu politiku mažiau – 15, iš jų 3 – iš opozicijos. Anksčiau į šios komisijos sudėtį buvo įtraukiami ir bendruomenės atstovai, pasikeitus įstatymui, tokios galimybės neliko. Pirmininkauti Etikos komisijai opozicija delegavo socialdemokratę Romą Janušonienę.

Situacija ta pati – 10 politikų iš 18, į Tarybą atėjusių su sąrašu „Dirbame miestui“, kuris neva neturi daugumos.

Etikos komisijos sudėtyje – ir vėl nepakeičiamasis Gediminas Beržinis-Beržinskas. Nežiūrint to, kad pastaruoju metu TIKTOK socialiniame tinkle plinta iš dalies apsinuoginusio ir lovoje gulinčio šio politiko ir neformaliojo ugdymo pedagogo vaizdo įrašas, kuriame jis bučiuoja kryžių ir išdarinėja labai keistas grimasas.

Etikos komisijos nariu patvirtintas ir Virginijus Kinčinaitis, jis prieš porą mėnesių Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pripažintas pažeidęs Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą. Tai tik dar kartą parodo šios valdžios cinizmą.

Komisija patvirtinta tais pačiais 18 balsų, iš kurių 17 posėdyje dalyvavusių „dirbančiųjų miestui“ ir vienas „valstietis“ Aurimas Žvinys.

Kontrolės komitetas patvirtintas beveik vienbalsiai

Sudarant Kontrolės komitetą save neigiantiems „valdantiesiems“ sužaisti savo žaidimų nepavyko, nes komiteto sudarymą įstatymas apibrėžia konkrečiau.

Jo sudėtyje – 6 nariai: trys iš opozicijos ir trys iš mero komandos bei „valstiečių“. Komiteto pirmininku opozicija deklaravo Zakirą Medžidovą.

Viena iš komiteto funkcijų – svarstyti Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos atliktų auditų ataskaitas ir jų išvadų pagrindu rengti ir teikti miesto Tarybai išvadas dėl Savivaldybės turto ir lėšų naudojimo teisėtumo, tikslingumo ir efektyvumo. Anksčiau tokias ataskaitas matydavo tik meras ir Administracijos direktorius. Šis komitetas taip pat nagrinės iš asmenų gaunamus pranešimus ir pareiškimus apie Savivaldybės administracijos, Savivaldybės valdomų įmonių, įstaigų ir jų vadovų veiklą ir teiks dėl jų siūlymus.

Dėl Kontrolės komiteto sudarymo diskusijų nekilo. Už šio komiteto sudėtį balsavo 28 Tarybos nariai, vienas – susilaikė.