
Naujausios
Dėl apleisto mauzoliejaus – į teismą
Vitalijus Jonas Karalius, Zoknių dvarininkų Vacbergų palikuonis, padavė į teismą Lietuvos Respubliką ir Šiaulių miesto savivaldybę. Reikalauja atkurti kultūros vertybe pripažintą jo giminės kapą – mauzoliejų, kuris nuo 2010 metų jau priklauso pačiam paveldėtojui.
Prašoma priteisti ir 50 tūkstančių litų neturtinės žalos. Kol metų metais tęsiasi teismai dėl žemės ir kultūros paveldo objekto, mauzoliejus toliau nyksta, niokojamas vandalų ir gamtos.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Reikalaujama remonto ir pinigų
Anykščių rajone gyvenantis Zoknių dvarininkų Vacbergų palikuonis V. J. Karalius Vilniaus apygardos administraciniam teismui surašė skundą, kuriame prašo teismą įpareigoti Lietuvos Respubliką ir Šiaulių miesto savivaldybę suremontuoti jam nuosavybės teise priklausantį Vacbergų šeimos kapą–mauzoliejų Į bylos procesą įtrauktas ir Kultūros paveldo departamentas.
Kodėl mauzoliejų V. J. Karalius prašo remontuoti valstybės, jeigu ši kultūros vertybė priklauso pačiam ieškovui nuo 2010 metų?
„Man turtas ilgai buvo negrąžintas, neleista jo tvarkyti. Prašėme grąžinti 1991 metais, o grąžino tik 2010 metais. Turtas man buvo perduotas visiškai suniokotas. Šiaulių miesto savivaldybė turėjo saugoti, bet jie to nedarė“, – argumentus dėstė V. J. Karalius.
Skunde taip pat prašoma priteisti iš atsakovų solidariai 50 tūkstančių litų neturtinės žalos.
„Mano šeimos palaikai „sėdi“ Šiaulių „Aušros“ muziejuje batų dėžutėse ir laukia, kad būtų sugrąžinti į mauzoliejų. Pas mane yra karstai nuo 1995 metų, ir laukia, kad galėtų būti palaikai sudėti ir sugrąžinti į mauzoliejų“, – teigė V. J. Karalius.
„Perimant pretenzijų nereiškė“
Kultūros paveldo departamento (KPD) Šiaulių teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Zenonas Stundžia teigė, kad vien Šiaulių teritorinis padalinys su V. J. Karaliumi turėjo jau ne vieną bylą dėl įvairiausių priežasčių.
„Kai mauzoliejus 1993 metais buvo įrašytas į kultūros vertybių registrą, jis sovietmečiu, karo metais jau buvo stipriai suniokotas. Nepriklausomybę atkūrus jį žalojo vandalai. Policija tyrė, bet neįrodė, kas nugriovė bokštą, niokojo“, – pasakojo Z. Stundžia.
Po vandalų nuniokojimo Kultūros paveldo departamentas buvo nurodęs Šiaulių miesto savivaldybei, kuriai tada priklausė objektas, sutvarkyti nuniokotą teritoriją ir mauzoliejų. Savivaldybė, teigė Z. Stundžia, tada išvaliusi teritoriją.
„Kai 2010 metais V. J. Karaliui buvo grąžintas mauzoliejus, jis pasirašė priėmimo aktą ir pretenzijų nereiškė“, – tvirtino Z. Stundžia.
Jo teigimu, jau V. J. Karaliui grąžinus mauzoliejų, čia įsimetė valkatos.
KPD Šiaulių teritorinis padalinys, radęs prišiukšlintą V. J. Karaliaus nuosavybę – kultūros paveldo objektą, neseniai surašė reikalavimą V. J. Karaliui susitvarkyti teritoriją – maždaug 20 metrų pločio juostą aplink objektą.
Kryžiuojasi interesai
V. J. Karalius, kaip testamentinis paveldėtojas, jau yra atgavęs Radviliškio gatvėje esantį buvusį dvaro kumetyno pastatą bei Zoknių dvaro tvartą su jiems priklausančiais sklypais. Mauzoliejus V. J. Karaliui sugrąžintas, tačiau žemė, priklausiusi mauzoliejui, dar ne.
Šiaulių miesto savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja rasa Budrytė „Šiaulių kraštui“ teigė, kad 2010 metų rudenį pradėtos Zoknių detaliojo plano paslaugos pirkimo procedūros, kurios buvo 2011 metų vasario mėnesį sustabdytos dėl V. J. Karaliaus teisminių ginčų su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT).
R. Budrytės teigimu, 2011–2012 metais vyko susirašinėjimas su NŽT, gavus NŽT leidimą toliau projektuoti žemės sklypus grąžinimui procesas atnaujintas. Šiuo metu vyksta detaliojo plano Koncepcijos parengimas, kurią tinkamai paruošus ji bus pristatoma visuomenei, teikiama aprobuoti miesto Tarybai, o toliau vyks sprendinių detalizavimo darbai.
„Tarp planavimo tikslų yra ir žemės sklypų suformavimas grąžinimui, bet tai – tik vienas iš daugelio detaliojo plano tikslų. Jeigu procesas nesustos dar dėl ko nors, atliksime grąžinimą, kiek bus laisvos žemės, atmetus sklypus prie daugiabučių, įmonių, gatvių ir atskirųjų želdynų, įskaitant ir sklypą apie Vacbergų mauzoliejų, tiek ir grąžinsime“, – teigė R. Budrytė.
„Šiaulių kraštas“ gavo informacijos, kad V. J. Karalius gali siekti sugrąžintą prie mauzoliejaus žemę persikelti į Anykščių rajoną, kuriame ir gyvena.
V. J. Karalius „Šiaulių kraštui“ kategoriškai paneigė tokius ketinimus.
„Mauzoliejus paprasčiausiai stovi tokioje vietoje, kur trukdo tiesti vieną iš Šiaulių aplinkkelių nuo Kairių pusės“, – sakė V. J. Karalius.
Ramybės neturi nuo 1941 metų
Vacbergų šeimos kapas–mauzoliejus yra įrašytas į Lietuvos Respublikos Kultūros vertybių registrą.
Vacbergų kapas–mauzoliejus ramybės neturi nuo 1941 metų: tais metais mauzoliejus buvo išniekintas, karstai ištraukti į kiemą, išdaužyti. Palaikai buvo palaidoti priešais mauzoliejų.
1952 metais iš mauzoliejaus buvo ištemptas ir žemėn užkastas paskutinis karstas, o mauzoliejaus naudotas kaip chemikalų sandėlis.
1994 metais palaikai buvo ekshumuoti ir ištirti Vilniaus universiteto medicinos fakulteto anatomijos, histologijos ir antropologijos katedroje, vėliau perduoti „Aušros“ muziejui, kur saugomi iki šiol.
Apie 2006 metus mauzoliejus vėl buvo apgadintas: sugriautas bokštas, apardytas mauzoliejaus priekis. Ten įsitaisė valkataujantys asmenys, kurie prišiukšlina teritoriją.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ŠIUKŠLĖS: Prie Vacbergų kapo–mauzoliejaus šiukšlės nurinktos ir sukrautos į krūvas kol kas dar Savivaldybei priklausančioje žemėje keliolikos metrų atstumu nuo mauzoliejaus.