Daušiškių kapinių įrengimas pabrango

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Daušiškių kapinių įrengimo II etapas turėjo būti baigtas 2020 metų rugpjūtį. Projektui užsitęsus dėl finansavimo trūkumo Savivaldybei tenka indeksuoti darbų kainas.
Naujosios Šiaulių kapinės Daušiškių kaime vis dar neeksploatuojamos. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje pažadėjo, kad kapinės rudenį jau pradės veikti, tačiau jų įrengimo darbai brangsta. Apie 17 metų trukusi Daušiškių kapinių įrengimo epopėja eina į pabaigą?

Projektas turėjo baigtis 2020 metų rugpjūtį

Vieta naujoms miesto kapinėms Daušiškių kaime buvo parinkta dar 2005 metais. Apie 2,5 milijono eurų kainavo žemės išpirkimas iš jų savininkų. Buvo išpirktas 60 hektarų sklypas, tačiau netrukus Seimas priėmė įstatymą, kad kapinės negali būti didesnės nei 40 hektarų, tad savo norus Savivaldybei teko sumažinti.

2018 metų liepą Šiaulių miesto savivaldybėje viešai ir iškilmingai pasirašyta sutartis su UAB „Šiaulių plentas“, kuria rangovas įsipareigojo įvykdyti antrąjį kapinių įrengimo etapą – atlikti darbų už 4,2 milijono eurų per 26 mėnesius. Taigi gedulingos procesijos į Daušiškes važiuoti turėjo jau beveik dvejus metus.

Įrenginėjamose kapinėse stovi informacinė lenta, kurioje parašyta, kad projekto II etapas bus baigtas 2020 metų rugpjūtį.

Užbaigus antrąjį etapą, bus įrengta ne visa kapinių teritorija. Čia įrenginėjamos 3 237 šeimos kapavietės ir 281 mažesnė. Taip pat numatytos 235 socialinės kapavietės. Trečiajame etape planuojama teritoriją praplėsti dar beveik 3 000 kapaviečių ir įrengti pelenų išbarstymo plotus, tačiau šis etapas bus vykdomas ateityje atsižvelgiant į poreikį.

Įgyvendinus projektą, Daušiškių kapinėse turi būti įrengta 112 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, beveik 5,5 hektaro žaliųjų plotų. Kapavietes skiria rupaus asfalto dangos takai-pravažos, sutankinto grunto pėsčiųjų takai, betono trinkelių takai-pravažos, pėsčiųjų šaligatviai. Kapaviečių lankytojų patogumui įrengiama sutankinto grunto dangos automobilių stovėjimo aikštelė, vandentiekio ir nuotekų bei laistymo vandens tinklai, šulinukai, 5 tualetai. Numatyta vieta kolumbariumui, tačiau artimiausiu metu jis ten neatsiras.

Kainos indeksuotos daugiau nei 5 procentus

Pagal 2015 metų kainas visų kapinių įrengimo darbai miesto biudžetui turėjo kainuoti beveik 7 milijonus eurų, tačiau pernai Administracijos direktorius aiškino, kad Savivaldybė pritrūko pinigų, todėl darbai užsitęsė.

„Aišku, baiminamės, kad gali pareikalauti kainos indeksavimo, nes yra laikotarpis, kuris išeina iš sutarto termino, nes negalėjome pilnai finansuoti“, – praėjusių metų pavasarį komentavo Administracijos vadovas.

Jo baimės išsipildė. Šiais metais rangovo darbų kainos buvo indeksuotos. Savivaldybės administracijos Statybos ir renovacijos skyriaus patarėja Vaiva Gaubienė informavo, kad šiais metais projekto antram etapui užbaigti buvo numatytas 681 tūkstantis eurų, tačiau kovo mėnesio kainomis darbai pabrango 35 tūkstančiais eurų arba 5,26 procento. Anot patarėjos, šis brangimas gali būti ne paskutinis, nes darbų kainos dar bus peržiūrėtos pagal balandžio mėnesio kainas.

A. Bartulis aiškino, kad su „Šiaulių plentu“ buvo sutarta dėl šių metų darbų kainų indeksavimo dar pernai rudenį.

Vadovas sakė, kad rudenį tikimasi Daušiškių kapinių atidarymo. O kol kas buvo praplėstos K. Donelaičio kapinės, tad laidojimo vietų netrūksta.