Darželiai dairosi į tėvų piniginę

Darželiai dairosi į tėvų piniginę

Dar­že­liai dai­ro­si į tė­vų pi­ni­gi­nę

Šiau­liuo­se dar­že­lius lan­kan­čių vai­kų tė­ve­liams nuo ki­tų me­tų pra­džios ga­li tek­ti pa­kra­ty­ti pi­ni­gi­nes ir su­pirk­ti vai­kams rei­ka­lin­gas prie­mo­nes. Į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nę tė­čiai ir ma­mos skun­dė­si, kad dar­že­lių va­do­vės jau įspė­jo, jog nuo Nau­jų­jų kei­čia­si fi­nan­sa­vi­mo tvar­ka ir vi­sus pieš­tu­kus, flo­mas­te­rius bei ki­tas ug­dy­mo prie­mo­nes vai­kams tu­rės nu­pirk­ti tė­vai. Į mė­ne­si­nį mo­kes­tį už dar­že­lį įtrau­kus po 7,24 eu­ro, rink­lia­vos iš tė­vų bu­vo ge­ro­kai su­ma­žė­ju­sios. Ko­dėl dar­že­liai ir vėl ki­ša ran­kas į tė­vų pi­ni­gi­nes?

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Ats­kir­tos as­me­ni­nės ir gru­pi­nės ug­dy­mo prie­mo­nės

Švie­ti­mo sky­riaus ve­dė­ja Edi­ta Min­ku­vie­nė anks­čiau ko­men­ta­vo, kad pa­si­kei­tus reg­la­men­ta­vi­mui, tė­vai sa­vo no­ru ga­lės nu­pirk­ti as­me­ni­nio nau­do­ji­mo prie­mo­nes vai­kui, ta­čiau vers­ti tai da­ry­ti jų nie­kas ne­ga­li.

Praė­ju­sią sa­vai­tę ve­dė­ją pa­va­duo­jan­tis Švie­ti­mo sky­riaus pa­ta­rė­jas Ri­mas Mar­cin­kus at­siun­tė paaiš­ki­ni­mą, ku­ria­me ra­šo­ma: „In­for­muo­ja­me, kad Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba 2018 me­tų lapk­ri­čio 8 die­nos spren­di­mu Nr. T-385 pa­tvir­ti­no nau­ją At­ly­gi­ni­mo už vai­kų, ug­do­mų pa­gal iki­mo­kyk­li­nio ir prieš­mo­kyk­li­nio ug­dy­mo pro­gra­mas, iš­lai­ky­mą Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės švie­ti­mo įstai­go­se, nu­sta­ty­mo tvar­kos ap­ra­šą. Šio ap­ra­šo 5 punk­te įra­šy­ta nuo­sta­ta, kad in­di­vi­dua­lio­mis ug­dy­mo prie­mo­nė­mis vai­ką ap­rū­pi­na tė­vai (ki­ti tei­sė­ti vai­ko at­sto­vai). Tai reg­la­men­tuo­ja ir LR Švie­ti­mo įsta­ty­mo 70 straips­nio 5 da­lis, ku­rio­je pa­ra­šy­ta – „In­di­vi­dua­lio­mis mo­ky­mo­si prie­mo­nė­mis (pra­ty­bų są­siu­vi­niais, ra­šy­mo prie­mo­nė­mis, skai­čiuo­tu­vais ir ki­to­mis) mo­ki­nį ap­rū­pi­na tė­vai (glo­bė­jai, rū­pin­to­jai)“.

R. Mar­cin­kus at­krei­pia dė­me­sį, kad ug­dy­mo prie­mo­nės skirs­to­mos į gru­pi­nes ir in­di­vi­dua­lias. „Mė­ne­si­nis at­ly­gi­ni­mas už ug­dy­mo ap­lin­kos iš­lai­ky­mą – 7,24 eu­ro skir­ti gru­pi­nėms ug­dy­mo prie­mo­nėms, pa­ta­ly­nei įsi­gy­ti ir skalb­ti, hi­gie­nos prie­mo­nėms, me­džia­goms pa­tal­pų prie­žiū­rai, in­ven­to­riui įsi­gy­ti ir kt. Sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos pa­tvir­tin­tas nau­jas tvar­kos ap­ra­šas įsi­ga­lios nuo 2019 me­tų sau­sio 1 die­nos“, – tei­gia­ma Švie­ti­mo sky­riaus pa­ta­rė­jo raš­te.

Dar­že­lių va­do­vės rei­ka­la­vi­mus su­pran­ta skir­tin­gai

Lop­še­lio-dar­že­lio „Pu­še­lė“ di­rek­to­rė Flo­ri­na Var­ka­lie­nė aiš­ki­no, kad jos va­do­vau­ja­mo­je įstai­go­je po sau­sio 1 die­nos di­de­lių per­mai­nų ne­bus.

„Bend­rą­sias prie­mo­nes mes vi­sa­da su­pirk­da­vo­me ir to­liau jas pirk­si­me. Bet in­di­vi­dua­lios prie­mo­nės yra tos, ku­rias vai­ku­tis ga­li su­si­dė­ti į kup­ri­nę, at­si­neš­ti, iš­si­neš­ti ar­ba lai­ky­ti sa­vo vie­te­lė­je. Nie­kas ki­tas to­mis prie­mo­nė­lė­mis ne­si­nau­do­ja. Tai ga­li bū­ti ir spal­vi­ni­mo kny­gu­tė ar pra­ty­bų są­siu­vi­nis. Vai­kui yra nau­din­ga tu­rė­ti sa­vo prie­mo­nę“, – ko­men­ta­vo F. Var­ka­lie­nė.

Įs­tai­gos va­do­vė paaiš­ki­no, kad dar­že­liui yra nu­ma­ty­tos lė­šos ug­dy­mo prie­mo­nėms moks­lei­vio krep­še­ly­je, ir jas nau­dos, kaip įpras­ta. Jų už­ten­ka nu­pirk­ti ir flo­mas­te­riams, ir pieš­tu­kams.

„Mes tu­ri­me, ką duo­ti vai­kams, jei as­me­ni­nių prie­mo­nių ir ne­tu­ri. Be­są­ly­giš­kai pa­si­rū­pi­na­me vai­kais iš so­cia­liai rem­ti­nų šei­mų“, – ti­ki­no di­rek­to­rė.

Lop­še­lio-dar­že­lio „Dru­ge­lis“ di­rek­to­rė Au­re­li­ja Če­pu­kie­nė sa­kė, kad jau in­for­ma­vo tė­ve­lius apie pa­kei­ti­mus, bet kol kas jo­kios sku­bos ką nors keis­ti ne­jau­čia, nes ug­dy­mo prie­mo­nių dar­že­ly­je tu­ri pa­kan­ka­mai.

„To­kio są­ra­šo, ką nu­pirk­ti, ne­tu­ri­me“, – sa­kė di­rek­to­rė.

Di­de­lių iš­lai­dų kol kas A. Če­pu­kie­nė tė­ve­liams ne­ža­da, nes moks­lo me­tai jau pra­si­dė­ję, ug­dy­mo prie­mo­nė­mis vai­kai ap­rū­pin­ti. Ta­čiau nuo rug­sė­jo 1-osios bus įver­tin­ta, ko vai­kų už­siė­mi­mams trūks­ta ir siū­lo­ma tė­vams su­si­tar­ti, kaip tas prie­mo­nes įsi­gy­ti.

„Ne­ma­nau, kad bus koks ma­si­nis pir­ki­mas. Ma­nau, kad tė­ve­liai su­si­tars, nu­pirks tam tik­rą kie­kį flo­mas­te­rių. Čia nie­kas ne­pa­sa­kė, kad kiek­vie­nas tu­ri sa­vo vai­kui pri­pirk­ti. Jei kiek­vie­nas pirks ki­to­kias prie­mo­nes, tai ne­bus ge­rai. Vie­nas bus mand­res­nis, ki­tas pa­pras­tes­nis. Kai ku­rie dar­že­liai ir iki šiol pra­šy­da­vo nu­pirk­ti, mes ne­pra­šy­da­vo­me, iš­si­vers­da­vo­me su sa­vais“, – sa­kė A. Če­pu­kie­nė.

Ji įsi­ti­ki­nu­si, kad so­cia­liai rem­ti­nų šei­mų vai­kams pro­ble­mų ne­kils, dar­že­lis jais pa­si­rū­pins.

Už tė­ve­lių mo­ka­mus kas mė­ne­sį 7,24 eu­ro dar­že­lis pirks gru­pi­nes ug­dy­mo prie­mo­nes – bend­rus žai­di­mus, dė­lio­nes ir pa­na­šiai.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Pa­si­rū­pin­ti as­me­ni­nė­mis vai­kų ug­dy­mo prie­mo­nė­mis rei­kės vai­kų tė­ve­liams.