Darbai Pasaulio teisuolių skvere turėtų prasidėti kitąmet

Darbai Pasaulio teisuolių skvere turėtų prasidėti kitąmet

Dar­bai Pa­sau­lio tei­suo­lių skve­re tu­rė­tų pra­si­dė­ti ki­tą­met

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pa­tal­po­se va­kar ap­tar­tos Pa­sau­lio tei­suo­lių skve­ro ir jo priei­gų komp­lek­si­nio su­tvar­ky­mo ar­chi­tek­tū­ri­nės ir ur­ba­nis­ti­nės idė­jos kon­kur­so už­duo­tys. Skve­ras, skir­tas įpras­min­ti žy­dų gel­bė­to­jų nuo Ho­lo­kaus­to at­mi­ni­mą, bus įreng­tas Eže­ro gat­vė­je, sim­bo­liš­kai žy­min­čio­je te­ri­to­ri­ją tarp dvie­jų mies­te bu­vu­sių ge­tų.

Lo­re­ta KLIC­NER

loreta@skrastas.lt

Sa­vi­val­dy­bės Ur­ba­nis­ti­nės plėt­ros ir ūkio de­par­ta­men­to di­rek­to­rius Vir­gi­li­jus Stat­kus, pri­sta­ty­da­mas pro­jek­tą, sa­kė, kad ar­ti­miau­sio­mis die­no­mis pa­skelbs idė­jos kon­kur­są ir iki lie­pos vi­du­rio lauks da­ly­vių pa­siū­ly­mų.

Eks­per­tų ko­mi­si­ja, ku­rios pir­mi­nin­ku pa­kvies­tas Ar­tū­ras Imb­ra­sas, o jo­je be ki­tų dirbs ir skulp­to­rius Ro­ber­tas An­ti­nis, at­rinks tris ge­riau­sius pa­siū­ly­mus. Pir­mos vie­tos lai­mė­to­jui ski­ria­ma 3 000 eu­rų pre­mi­ja, ant­ros – 2 000, tre­čios – 1 000. Pa­sak V. Stat­kaus, su lai­mė­to­ju tu­rė­tų bū­ti pa­si­ra­šo­ma su­tar­tis dėl tech­ni­nio dar­bo pro­jek­to. Jam pa­reng­ti bus ski­ria­mi pen­ki mė­ne­siai. Su lai­mė­to­ju nu­ma­to­ma tęs­ti ir pro­jek­to vyk­dy­mo prie­žiū­ros pa­slau­gų pir­ki­mą.

Tech­ni­nio dar­bo pro­jek­tui pa­reng­ti ir pro­jek­to vyk­dy­mo prie­žiū­rai yra skir­ta 19 500 eu­rų. Pro­jek­tui įgy­ven­din­ti ža­da­ma skir­ti 270 000 eu­rų. V. Stat­kus ti­ki­si, kad ki­tais me­tais pra­si­dė­tų, o gal­būt ir baig­tų­si, pro­jek­to rea­li­za­ci­ja.

Pris­ta­tant idė­jos kon­kur­są, pa­gar­sin­tos pro­jek­ta­vi­mo už­duo­tys: su­pro­jek­tuo­ti funk­cio­na­lią erd­vę bu­vu­siai gau­siai žy­dų bend­ruo­me­nei ir Pa­sau­lio tei­suo­liams, gel­bė­ju­siems žy­dus Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro me­tais Šiau­lių ap­skri­ty­je, at­min­ti, taip pat su­pro­jek­tuo­ti me­niš­kus at­mi­ni­mo in­for­ma­ci­nius ženk­lus abie­jų ge­tų vie­toms pa­žy­mė­ti. To­kie ženk­lai tu­rė­tų at­si­ras­ti ties bu­vu­siais įė­ji­mais į ge­tus: prie Tra­kų ir Eže­ro gat­vių san­kir­tos (šiuo me­tu čia yra pa­sta­ty­tas at­mi­ni­mo ak­muo) ir prie Vytauto ir Žalgirio gat­vių san­kir­tos, žy­min­čios bu­vu­sio ant­ro­jo (Kau­ka­zo) ge­to te­ri­to­ri­ją.

Ap­ta­ri­me da­ly­va­vęs Šiau­lių vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius at­krei­pė bū­si­mų pro­jek­tuo­to­jų, skulp­to­rių dė­me­sį, kad žy­dų gel­bė­to­jų bu­vo žy­miai dau­giau ne­gu yra su­teik­ta Pa­sau­lio tei­suo­lio var­dų ir tai tu­rė­tų taip pat at­si­spin­dė­ti ku­riant ak­cen­tus. Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Sa­nia Ker­be­lis ant­ri­no, jog da­lis gel­bė­to­jų ka­ro me­tais bu­vo ne­pil­na­me­čiai, ta­čiau jų dė­ka bu­vo iš­gel­bė­tos žy­dų gy­vy­bės.

Žy­dų bend­ruo­me­nės at­sto­vai klau­sė, kaip bus spren­džia­mas klau­si­mas dėl pri­va­taus 4 arų skly­po, ku­ris pa­ten­ka į bū­si­mo skve­ro ap­lin­ką. V. Stat­kus pri­pa­ži­no, jog ša­lia 2 hek­ta­rų plo­to, ku­ria­me bus ku­ria­mas skve­ras, yra pri­va­tus skly­pas. Su jo sa­vi­nin­ku esą kal­bė­ta, jis no­rė­tų, kad že­mę Sa­vi­val­dy­bė iš­pirk­tų, ta­čiau ji dar nė­ra priė­mu­si to­kio spren­di­mo.

Anot V. Stat­kaus, „da­bar­ti­nia­me eta­pe“ šis skly­pas yra „už pro­jek­to rea­li­za­ci­jos ri­bų“. Jis už­si­mi­nė, kad ša­lia yra ir ki­tų ob­jek­tų, dėl ku­rių tin­ka­mu­mo čia abe­jo­ja­ma, pa­vyz­džiui, me­ta­li­niai ga­ra­žai, už­sto­jan­tys vaiz­dą į Talk­šos eže­rą.

Skulp­to­rius Lu­kas Šiup­šins­kas, Lie­tu­vos dai­li­nin­kų są­jun­gos Kau­no skulp­to­rių sek­ci­jos pir­mi­nin­kas, klau­sė, ar kon­kur­so są­ly­go­se yra nu­ma­ty­ta, kiek lė­šų tu­rė­tų bū­ti skir­ta skulp­tū­ri­nei da­liai iš bend­ros su­mos. Su­lau­kęs at­sa­ky­mo, jog nu­ro­dy­ta su­ma yra bend­ra, vė­liau „Šiau­lių kraš­tui“ paaiš­ki­no, ko­dėl tai svar­bu: jei­gu dau­gu­ma lė­šų nu­guls į trin­ke­les ar ki­tus ele­men­tus, skulp­tū­ri­niai ak­cen­tai ga­li nu­ken­tė­ti. Skulp­to­rius pri­pa­ži­no, kad kau­nie­čius do­mi­na šiau­lie­čių kon­kur­sai, o jų šie­met – ne vie­nas.

Bir­že­lio 7 die­ną eks­per­tai ver­tins kon­kur­so pa­mink­lo „Tau­tos lais­vei“ Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je pro­jek­to idė­jas, o bir­že­lio 18 die­ną rinks ge­riau­sias idė­jas, kaip įam­žin­ti ma­si­nių žu­dy­nių vie­tą Pro­čiū­nų gat­vė­je.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Prie Vil­niaus ir Eže­ro gat­vių san­kir­tos esan­ti te­ri­to­ri­ja taps skve­re­liu, ku­ria­me bus įam­žin­ta da­lis kraš­to is­to­ri­jos.

Šiau­lių ap­skri­ties žy­dų bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kas Sa­nia Ker­be­lis pri­mi­nė, kad lie­pos 14 die­ną bus mi­ni­mas Šiau­lių ge­to lik­vi­da­vi­mo 75-me­tis. Ti­ki­ma­si su­reng­ti ir kon­fe­ren­ci­ją, skir­tą Pa­sau­lio tei­suo­liams iš Šiau­lių ap­skri­ties.

Sa­vi­val­dy­bės Ur­ba­nis­ti­nės plėt­ros ir ūkio de­par­ta­men­to di­rek­to­rius Vir­gi­li­jus Stat­kus sa­kė, kad ki­tą­met tu­rė­tų pra­si­dė­ti, o gal­būt ir baig­tis, pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mas.