COVID-19 naujų atvejų Šiauliuose sumažėjo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
NVSC Šiaulių departamento patarėja, laikinai vykdanti vadovo funkcijas Simona Abromavičienė vylėsi, jog žmonės išgirdo specialistų raginimus ir karantinas pradeda duoti rezultatus.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centras pagaliau Šiauliams turi ir geresnių žinių – naujų COVID-19 atvejų skaičius lyginant dvi paskutines savaites nežymiai mažėja. Nežiūrint to, karščiavimo klinikos pacientų priėmimo poreikis auga. Mažėjau miesto autobusų keleivių ir maršrutų.

Praėjusi savaitė suteikė karantino poveikio vilčių

„Atvejų skaičius labai nežymiai mažėja. Tikimės, kad visuomenė jau mus išgirdo ir pagaliau pradeda mažiau lankytis, burtis, laikytis saugos priemonių“, – spaudos konferencijoje sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento patarėja, laikinai vykdanti vadovo funkcijas, Simona Abromavičienė.

Praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje nustatyti 1308 atvejai. Iš jų Šiauliuose – 744 ir tai yra 55 atvejais mažiau nei lapkričio 9-16 dienomis. Šiaulių rajone užfiksuota 170 koronaviruso infekcijų, Radviliškio rajone – 142, Kelmės – 87, Pakruojo – 64, Akmenės – 60, Joniškio – 40.

Praėjusią savaitę Šiaulių apskrityje „kovidas“ nusinešė 12 gyvybių. Iš jų – trijų šiauliečių. Mirė 5 vyrai ir 7 moterys, jų amžius – nuo 50 iki 89 metų.

Per savaitgalį Šiauliuose COVID-19 susirgo 202 gyventojai. Vakar mieste sergančių koronavirusu buvo skaičiuojama 2339. Pagal pagrindinį sergamumo rodiklį – atvejų skaičių 100 tūkstančių gyventojų per paskutines dvi savaites – Šiauliai šalyje išlieka antroje vietoje su 1447,1 atvejo. Šis skaičius didesnis tik Šilalės rajone.

S. Abromavičienė informavo, kad daugiausiai koronavirusas plinta šeimose, privačiose įmonėse, socialinės globos įstaigose. Šiaulių mieste 7 ugdymo įstaigoms taikytos infekcijų plitimą ribojančios priemonės – izoliuojamos atskiros grupės arba klasės, rekomenduojamas nuotolinis ugdymas. Visoje apskrityje tokių įstaigų buvo 16.

Laikinoji vadovė akcentavo Šiaulių vaikų globos namus, kur fiksuota 10 atvejų, Šiaulių oro gynybos batalione – 5 atvejai, židiniai nustatyti odontologijos kabinetuose, grožio paslaugas teikiančiose įstaigose, nauji atvejai fiksuoti Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

Karščiavimo klinikos paslaugų poreikis auga

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė spaudos konferencijoje informavo, kad kiekvieną dieną dirbančiame miesto mobiliajame punkte per praėjusią savaitę buvo paimti 1726 ėminiai tyrimams. Apie trečdalis šių tyrimų buvo teigiami.

Anot vedėjos, prie Šiaulių centro poliklinikos veikianti karščiavimo klinika dirba penkias dienas per savaitę, tačiau šio padalinio paslaugų poreikis auga. Šią savaitę ieškoma papildomų komandų, kad karščiavimo klinika dirbtų intensyviau ir galėtų priimti daugiau šeimos gydytojų siunčiamų karščiuojančių ligonių.

Skyriaus vedėja pasidžiaugė, kad NVSC Šiaulių departamentui pradėjus talkinti Visuomenės sveikatos biurui, gerokai sumažėjo epidemiologiškai neištirtų užsikrėtimo atvejų. Stengiamasi, kad kuo greičiau kontaktą su užsikrėtusiais asmenimis turėjusiems žmonėms būtų taikoma saviizoliacija.

Talkina privačios laboratorijos

Į COVID-19 tyrimus aktyviai įsitraukė nė tik valstybinės, bet ir privačios įmonės . UAB „Rezus.lt“ trys komandos dirbo mobiliajame punkte, licencijuota laboratorija atlieka po 200-300 paimtų tyrimų. Įmonės direktorė Daiva Kazlauskienė sakė, kad atliktų testų atsakymus žmonėms pateikia tą pačią dieną. Įmonės medikai dirba mobiliajame centre daugiausiai savaitgaliais.

Žmonėms, kuriems tyrimų rezultatų reikia skubiai – prieš skrydį, operaciją ar panašiai – jų gali sulaukti ir per kelias valandas, tačiau tam jau reikia apsilankyti įmonės laboratorijoje ir už paslaugas susimokėti. Čia taip pat atliekami ir greitieji antigenų testai.

Sumažėjo ir reisų, ir keleivių

Viena iš COVID-19 plitimo rizikų tenka miesto viešajam transportui. Savivaldybės bendrovės „Busturas“ generalinis direktorius Vaidas Seirackas informavo, kad įmonėje koronavirusu serga 7 darbuotojai, iš kurių 5 vairuotojai.

Didžiausia įmonės bėda ne „kovidai“ įmonėje, o sumažėjęs keleivių skaičius. Vadovas aiškino, kad šių metų lapkritį sulyginus su praėjusių metų, važiuojančių miesto autobusais skaičius sumažėjo perpus. Tokia situacija verčia mažinti ir reisų skaičių. Jau antrą lapkričio savaitę keleivių nebeliko vakariniais reisais, privežamuosiuose maršrutuose. Įmonė sumažino 5 procentus maršrutų. Tiesa, rytais piko metu prireikė papildomų autobusų, kad būtų galima reguliuoti keleivių srautus.

Autobusuose yra saugos priemonės, galinėse stotelėse jie yra dezinfekuojami.

„Kad ir kaip keistai skambėtų, noriu paprašyti keleivių planuoti keliones viešuoju transportu, kad nesusidarytų spūstys ir būtų išlaikomi atstumai. Tikimės keleivių sąmoningumo ir prašome, jei autobusas atvažiuoja pilnas, kad palauktų pagal galimybes atvažiuojant kito“, – kvietė V. Seirackas.

Miesto autobusuose sėdėti leidžiama visose sėdynėse, nors direktorius pripažino, kad sėdėti autobusuose rekomenduojama šachmatine tvarka. Tačiau tai palikta pačių keleivių sąmoningumui, akcentuojant, kad jie turi laikytis vieno metro atstumo.

Dėl sumažėjusio keleivių srauto įmonė prašo miesto Tarybos padidinti 6 centais vienkartinio važiavimo bilietą. V. Seirackas aiškino, kad vairuotojai jau nuo pavasario autobusuose nebeprekiauja bilietais, todėl sumažėjo jų pajamos. Be to, sumažėjus maršrutų skaičiui, vairuotojai mažiau gauna viršvalandžių, naktinių valandų apmokėjimo. Anot vadovo, vairuotojai šioje situacijoje nukentėjo labiausiai, todėl norima jiems padidinti atlyginimus iš pakelto tarifo.