COVID-19: ligoninė perpildyta, skaičiai auga kasdien

RŠL nuotr.
Antradienio pavakarę prie Šiaulių ligoninės priėmimo skyriaus išsirikiavo greitųjų eilė, atvežta 10 COVID-19 ligonių.
Šiauliai augančiu COVID-19 atvejų skaičiumi iš geltonos perėjo į raudonąją zoną, tačiau Vyriausybė nusprendė atsisakyti lokalių karantinų savivaldybėse ir paskelbė karantiną visoje šalyje. Šiaulių apskrityje skaičiai kiekvieną savaitę didėja po kelis kartus. Respublikinė Šiaulių ligoninė perpildyta. Specialistai ir medikai, nebeįveikdami išaugusių krūvių, ieško kolegų pagalbos.

Skaičiai Šiauliuose grėsmingai auga

Per ilgąjį Vėlinių savaitgalį Šiauliuose nustatyta 150 naujų COVID-19 atvejų, o visoje apskrityje – 204. Apie tai spaudos konferencijoje informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Statkevičienė.

Pristatydama sukauptą informaciją vedėja pabrėžė, jog situacija lieka nepalanki ir nuolat kinta. Nuo rugsėjo mėnesio iki spalio vidurio buvo fiksuojamas stabilus dienos atvejų skaičius – 15-22, juos dažniausiai buvo galima susieti su esamais židiniais. Dabar situacija yra kardinaliai pasikeitusi: fiksuojama žymiai daugiau atvejų, pusės jų užsikrėtimo pradžia neatsekama. Praėjusią savaitę naujų atvejų dienos vidurkis Šiauliuose jau siekė 59, o visoje apskrityje – iki 100.

E. Statkevičienės turimais duomenimis nuo spalio 26 iki lapkričio 1 dienos bendras mieste registruotų atvejų skaičius išaugo 2,6 karto. Antradienį Šiaulių mieste COVID-19 sirgo 925 gyventojai, pasveikę – 189.

E. Statkevičienė pabrėžė, kad tokių skaičių nėra turėję. Nebepajėgdami sekti tokio kiekio užsikrėtusiųjų epidemiologinių situacijų, specialistai į pagalbą pasikvietė Šiaulių visuomenės sveikatos biurą.

Skyriaus vedėja komentavo, kad pastaruoju metu fiksuojami koronaviruso protrūkiai šeimose – aktualūs šeimų, giminių, draugų pobūviai, susiėjimai, Susirgimai registruojami tiek privačiose įmonėse, tiek valstybinėse, ugdymo, medicinos įstaigose. Serga tiek suaugę, tiek vaikai. Tačiau didelių ligos židinių pastaruoju metu nestebima.

E. Statkevičienė paminėjo iki 10 atvejų protrūkius „Sodros“ Šiaulių skyriuje, Didždvario gimnazijoje, įmonėse „Siuvimo namai“, „Artiliux“, „Vonin“, „Porolon“, „Elga“.

Specialistė pastebėjo, kad didelė dalis užsikrėtusiųjų serga lengva ar vidutine forma, tačiau kuo daugiau atvejų registruojama, tuo daugiau tenka ligonių ir hospitalizuoti. Gyventojų prašoma vos pajutus virusui būdingus simptomus neiti į darbovietę, neleisti vaikų į mokyklas ir darželius, apriboti socialinius kontaktus, riboti apsilankymus viešose vietose. Virusą nešiojantys jo nejaučiantys ar palyginti neblogai besijaučiantys gyventojai jį platina, o kitam tai gali baigtis sunkia ligos eiga, komplikacijomis ar net mirtimi.

Vakar buvo paskelbta, kad iš 639 naujų COVID-19 atvejų šalyje 86 nustatyti Šiaulių apskrityje. Jie susiję su protrūkiais Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre, Joniškio rajone veikiančiuose Jurdaičių socialinės globos namuose. Taip pat registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiais Šiaulių darbo rinkos mokymo centre, Šiaulių apskrities vyriausiame policijos komisariate, Joniškio prekybos centre „Maxima“, taip pat įmonėse „Siuvimo namai“, „Elga“, „Jupoja“.

Ligoninę užplūdo „kovidiniai“ ligoniai

Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai ilgojo savaitgalio laukė su nerimu. Direktorius Remigijus Mažeika kalbėjo, kad paprastai tokiomis dienomis lieka dirbti tik budintys medikai, tačiau tokie skyriai kaip Infekcinių ligų, „neturėjo prabangos leisti sau nedirbti pilna apimtimi“. Jie dirba už keturis, nes darbo krūvis išaugo keturis kartus.

Per tris dienas į ligoninę paguldyti 26 COVID-19 pacientai. Anot vadovo, būtų susidariusi kritinė situacija, jei nebūtų bendromis pastangomis rasta būdų, kur nukreipti ligonius. Ligoninės rezerve buvo likusios 6 lovos Infekcinių ligų skyriuje, 12 – reanimacijoje ir dar 17 lovų rezervas viename iš chirurgijos skyrių.

Tačiau iki antradienio vakaro situacija dar pablogėjo. Pavakare į ligoninę atvežta 10 „kovidinių“ pacientų.

„Turim per 90 pacientų, esame perpildyti. Viena reanimacija pilna, kita pildosi. Aktyvuojasi Mažeikių ligoninė, 10 pacientų, kuriems sureguliuotas gydymas, tęstiniam gydymui išvežami į Mažeikius“, – vakar trumpai pakomentavo ligoninės vadovas.

Melagingos žinios trukdo medikų darbui

R. Mažeika antradienio spaudos konferencijoje pastebėjo, kad ligoninėje gydomi pacientai paprastai turi įvairių gretutinių ligų – diabetą, nutukimą, onkologinius susirgimus. Tačiau direktorius akcentavo, jog sunkios ligos eigos neišvengia ir jauni žmonės, neseniai buvo gydomas 40 metų nesulaukęs pacientas, sirgęs labai sunkia forma.

Dėl pandemijos protrūkio išliekant sudėtingai situacijai Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas teigė, jog įtampa ligoninėje tikrai jaučiama, tačiau gelbsti Šiaulių klasterio medikų susitelkimas ir bendradarbiavimas, empatija ir supratimas, kad turi išgyventi nekonkuruodami.

Direktorius dėkojo Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centrui už supratimą ir bendradarbiavimą, Mažeikių ligoninei, kuri pasirengė priimti 20 COVID-19 pacientų ir tris reanimacijoje.

Vadovas pasidžiaugė, kad regione esančiuose židiniuose, kurie atsirado slaugos įstaigose (pavyzdžiui Lioliuose, Varniuose, Stonaičiuose) dauguma pacientų jaučiasi neblogai, dalis jų besimptomiai, tad rimtesnio gydymo ligoninėje nereikia.

„Ten, kur slaugomi pacientai, ten jie ir lieka gydytis. Darbuotojai daro tai, ko anksčiau nedarė. Jie neturi ir licencijos gydyti infekcinius ligonius. Tiesiog visi suvokia, kad to niekas kitas nepadarys“, – ypatingą situaciją komentavo R. Mažeika.

Didžiausios apskrityje gydymo įstaigos vadovas spaudos konferencijoje kalbėjo ir apie kitą medikų darbo pusę. R. Mažeika pabrėžė, jog situacija visuomenėje nėra adekvati, plinta daug melagingos informacijos, esą ligoninės yra tuščios ir niekas neserga.

Savaitgalį ligoninėje net pasitaikė atvejis, kuomet buvo filmuojama jos viduje, stengiantis užfiksuoti, kad ligoninė yra tuščia. Panašių atvejų jau buvo ir Plungės bei Telšių gydymo įstaigose. Policija šį kartą kviesta nebuvo, tačiau, kaip teigė R. Mažeika, tai – neadekvatus psichologinis spaudimas visam ligoninės personalui, dirbančiam ir taip nelengvomis sąlygomis.

„Noriu pasakyti, kad šiandien ligoninėje gydomi 475 pacientai. Visuose skyriuose yra guldomi pacientai ir dėl planinės, ir dėl būtinosios pagalbos. Ligoninėje darbas labai sudėtingas, o tokios melagingos žinios labai žeidžia personalą“, – sakė R. Mažeika.