Cirkas be tigrų ar tigrai be cirko?

Cirkas be tigrų ar tigrai be cirko?

Cir­kas be tig­rų ar tig­rai be cir­ko?

Šiau­liuo­se gast­ro­liuo­jan­čio če­kų cir­ko „Cir­kus Fran­ces­ko Jung“ tig­rai ne­ga­lė­jo pri­si­jung­ti prie gru­pės šiau­lie­čių, atė­ju­sių pi­ke­tuo­ti už jų tei­ses. Ak­ty­vis­tai sie­kia, kad cir­ko pa­si­ro­dy­muo­se bū­tų už­draus­ti lau­ki­niai gy­vū­nai.

Tig­rų dre­suo­to­jas ir cir­ko įkū­rė­jo sū­nus Liud­vi­gas Jun­gas sa­ko, kad tig­rai yra šei­mos da­lis, to­dėl juos my­li, o ne mu­ša.

Į cir­ką atė­ję mies­tie­čiai ste­bė­jo­si, kad gi­na­mi lau­ki­niai gy­vū­nai, o su šu­ni­mis lei­džia­ma nau­do­ti elekt­ros šo­ką ir dyg­liuo­tus ant­kak­lius.

Lo­re­ta KLIC­NER

loreta@skrastas.lt

Me­džio­to­jams įsta­ty­mai kei­čia­mi grei­čiau

Ak­ci­ja vy­ko trečiadienio va­ka­rą ša­lia cir­ko var­tų. Atė­jo ke­lios de­šim­tys ak­ty­vis­tų – vai­kų, moks­lei­vių, stu­den­tų, gy­vū­nų glo­bė­jų. Lai­kė pla­ka­tus „Už cir­ko spal­vų tū­no kan­čia“, „Neats­kirk vai­kų nuo ma­mos dėl pra­mo­gos“, „Aš ne­no­riu pra­leis­ti gy­ve­ni­mo už gro­tų“ ir pa­na­šius. Ple­vė­sa­vo Šiau­lių mies­to Jau­nų­jų gam­ti­nin­kų cent­ro vė­lia­va. Per­nai ak­ci­ja „Prieš cir­ką su gy­vū­nais“ bu­vo su­reng­ta ap­gin­ti cir­ke „įdar­bin­tą“ dramb­liu­kę.

Pi­ke­to ini­cia­to­rė šiau­lie­tė Ra­min­ta Ra­ma­naus­kie­nė sa­kė atė­ju­si kal­bė­ti už tuos, „ku­rie ne­tu­ri bal­so tei­sės“.

Su bend­ra­min­čiais ji ra­gi­na Sei­mo na­rius ne kal­bo­mis, o veiks­mais už­tik­rin­ti gy­vū­nų tei­ses – „už­draus­ti lau­ki­nių gy­vū­nų nau­do­ji­mą jų pri­gim­čiai prieš­ta­rau­jan­čiuo­se cir­ko pa­si­ro­dy­muo­se“. Jos žo­džiais, vien Eu­ro­po­je 29-ios ša­lys tai­ko drau­di­mus ir ri­bo­ji­mus.

Lat­vi­jo­je per­nai va­sa­rą priim­tos įsta­ty­mo pa­tai­sos, drau­džian­čios nau­do­ti bet ko­kius lau­ki­nius gy­vū­nus cir­ke, nors bu­vo pa­siū­ly­mų leis­ti nau­do­ti gy­vū­nus iš spe­cia­laus są­ra­šo. Drau­di­mas ga­lio­ja Es­ti­jo­je, o Len­ki­ja, pa­sak R. Ra­ma­naus­kie­nės, drau­džia cir­ke nau­do­ti lais­vė­je gi­mu­sius lau­ki­nius gy­vū­nus.

Ra­min­tos nuo­mo­ne, ne­bū­ti­na at­lik­ti iš­sa­mių ty­ri­mų, kad su­vok­tum, ką gy­vū­nai iš­gy­ve­na cir­ke.

„Dre­suo­jant, kont­ro­liuo­jant juos yra nau­do­ja­ma fi­zi­nė baus­mė, smur­tas, – sa­ko pi­ke­tuo­to­ja. – Gy­vū­nai ke­liau­ja su cir­ku tūks­tan­čius ki­lo­met­rų ankš­tuo­se be­lan­giuo­se vil­ki­kų fur­go­nuo­se, at­vy­kę į cir­ko pa­si­ro­dy­mo vie­tą dau­gy­bę lai­ko pra­lei­džia nar­vuo­se.“

Dėl stre­so gy­vū­nai pa­ti­rian­tys psi­chi­nių su­tri­ki­mų, jų el­ge­sys ne­prog­no­zuo­ja­mas. „Yra at­ve­jų, kai gy­vū­nas iš­pro­tė­ja, – pa­sa­ko­ja Ra­min­ta. – Sie­kia­me, kad Sei­mas ne­ma­rin­tų įsta­ty­mų pa­kei­ti­mo ini­cia­ty­vos. Kai rei­kia priim­ti Me­džiok­lės įsta­ty­mo pa­tai­sas su po­nu Bra­daus­ku prie­ša­ky­je, svars­ty­mai ko­mi­te­tuo­se įvyks­ta per nak­tį. O kai rei­kia priim­ti su gy­vū­nų tei­sė­mis su­si­ju­sius pa­kei­ti­mus, de­ri­na­ma me­tus ir il­giau.“

Šiau­lie­tė sa­kė, kad pi­ke­tai vyks ten, kur ke­liaus cir­kas. Su Lie­tu­vos gy­vū­nų tei­sių ap­sau­gos or­ga­ni­za­ci­ja sie­kia, kad ša­lies te­ri­to­ri­jo­je bū­tų už­draus­ti cir­ko pa­si­ro­dy­mai su lau­ki­niais gy­vū­nais. Šios or­ga­ni­za­ci­jos va­do­vė yra dar­bo gru­pė­je prie Ap­lin­kos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos, svars­to įsta­ty­mų pa­kei­ti­mus.

O kur dė­tis gy­vū­nams, jau esan­tiems cir­ke? Ra­min­ta pri­pa­žįs­ta: „Taip, mes ne­su­me­si­me šim­tų tūks­tan­čių eu­rų gy­vū­nams iš prie­ka­bų per­kel­ti ten, kur jiems de­ra bū­ti, bet tam yra vals­ty­bės, vy­riau­sy­bės, Eu­ro­pos Są­jun­gos fon­dai, ku­rie la­bai gar­siai es­ka­luo­ja gam­tos ap­sau­gą, ap­lin­ko­sau­gą. Pra­šo­me, pri­si­jun­ki­te!“

Nuo­mo­nės iš­si­sky­rė

Į ak­ci­ją šiau­lie­tė In­ga Gar­laus­kie­nė atė­jo su ze­nen­hun­dų veis­lės šu­ni­mi. Ar šu­nų dre­sa­vi­mas ne­pa­žei­džia ir jų tei­sių? „Ne­bent jie bū­tų dre­suo­ja­mi per baus­mes. Mes juos ska­ti­na­me ska­nės­tais, ne­bau­džia­me. Tai – na­mi­niai gy­vū­nai, jie pri­pra­tę gy­ven­ti prie žmo­gaus“, – sa­ko In­ga.

Jos nuo­mo­ne, cir­kas su lau­ki­niais gy­vū­nais yra at­gy­ve­nu­si pra­mo­ga.

„Į Šiau­lius cir­kas at­va­žiuo­ja vos ne kas sa­vai­tę, nes jis ne­be­tu­ri kur va­žiuo­ti, dau­ge­lis ša­lių už­drau­dusios to­kią pra­mo­gą. Mes ti­ki­mės, kad sei­mū­nai su­pras, jog rei­kia ženg­ti ko­ja ko­jon su Eu­ro­pa“, – sa­kė šiau­lie­tė.

Bež­džio­nė­lės kos­tiu­mu ap­si­ren­gu­si stu­den­tė Go­da Maz­ri­mai­tė džiau­gė­si ak­ci­ja. „Gy­vū­nų ne­tu­rė­tų bū­ti cir­ke, už gro­tų, jie ne­tu­ri ken­tė­ti dėl mū­sų pra­mo­gos. Tė­vai atei­na pa­si­links­min­ti ir at­si­ve­da vai­kus... Ko­dėl tai dar vyks­ta? Žmo­nės ne­no­ri ma­ty­ti, ką gy­vū­nas iš­gy­ve­na, kad mes pa­si­džiaug­tu­me“.

„Ne­są­mo­nė“, – ei­da­ma pro pi­ke­tuo­to­jus sa­kė šiau­lie­tė Gre­ta. Ji no­rė­jo nu­si­pirk­ti bi­lie­tą į cir­ko pa­si­ro­dy­mą. Gre­tos nuo­mo­ne, cir­ke gy­vū­nai pri­žiū­ri­mi, o kai ku­rie gal net no­ri vai­din­ti, pa­vyz­džiui, šu­nys: žvelg­iant į šu­nis, cir­ko ar­tis­tus, at­ro­do, kad jie net šyp­so­si.

„Žmo­nės mu­ša šu­nis, pa­ti ne kar­tą su­draus­mi­nau. Na­mie gir­di­me, kaip pa­lik­ti šu­nys kau­kia, ken­čia“, – pa­sa­ko­ja Gre­ta. Ji ste­bi­si, kad lei­džia­ma šu­nų kont­ro­lei nau­do­ti ant­kak­lius su elekt­ros šo­ku.

Ša­lia sto­vė­ju­sios mo­te­rys įsi­trau­kė į po­kal­bį: žmo­nės žiau­riai el­gia­si ir su ka­čiu­kais – skan­di­na, iš­ba­do akis. Atk­rei­pė dė­me­sį į po­li­ci­jos pa­rei­gū­nų šu­nis. „Kai pa­ma­tau tuos me­ta­li­nius ant­kak­lius ir kaip spyg­liai smin­ga į šuns kak­lą, no­ri­si pa­pur­ty­ti šei­mi­nin­kus“, – sa­kė vie­na į cir­ką atė­ju­si mo­te­ris.

„Čia gy­vū­nai pa­mai­tin­ti, o kiek šei­mi­nin­kų sa­vo au­gi­nius ma­ri­na ba­du...“ – pri­dū­rė ki­ta.

Ne­liks cir­ke, ro­dys prie cir­ko

Tig­rų dre­suo­to­jas ir cir­ko įkū­rė­jo Fran­čes­ko Jun­go sū­nus Liud­vi­gas. su­si­tik­ti su pi­ke­tuo­to­jais ne­ga­lė­jo, nes tą die­ną bu­vo su žmo­na – šei­ma su­si­lau­kė kū­di­kio. Sa­vo nuo­mo­nę jis iš­sa­kė va­kar, sto­vė­da­mas ša­lia sa­vo au­gin­ti­nių – pu­sant­rų me­tų tig­rų Prin­ces, Či­li ir Mar­ti. Jau­ni tig­rai, gai­nio­da­mi vie­nas ki­tą, su­ko ra­tus pa­lei gro­tas, ste­bė­da­mi, kas vyks­ta kie­me.

„Šie tig­rai au­go su ma­no vai­kais. Jei­gu juos muš­čiau, bū­tų ne­ra­mūs, grieb­tų ma­ne. Kai ku­riuos šu­nis pa­vo­jin­ga mai­tin­ti iš ran­kos, bet ne šiuos tig­rus“, – ro­dė viš­tie­ną tie­siai į nas­rus kiš­da­mas dre­suo­to­jas.

Ar jis ne­bau­džia gy­vū­nų, ne­nau­do­ja tram­dy­mo prie­mo­nių? „Juo­kin­ga! Pa­si­žiū­rė­ki­te į šiuos gy­vū­nus, ar­gi ga­li­ma juos dre­suo­ti elekt­ros šo­ku? Jei­gu aš taip da­ry­čiau, jie pul­tų ma­ne. Aš ne Švar­ce­ne­ge­ris, ne Iron­me­nas – su­duo­si, gau­si at­gal. Dre­suo­ja­ma ska­ti­nant mė­sa“,– ti­ki­no Liud­vi­gas Jun­gas.

Jis iš­lei­do iš nar­vo po­rą tig­rų į ma­nie­žą ir pa­kvie­tė pa­žiū­rė­ti, kaip mo­ko sa­vo au­gin­ti­nius. Tig­rai bu­vo pa­so­din­ti ant sa­vo pa­ky­lų ir iš ten vi­lio­ja­mi mė­sa pe­rei­ti į ki­tą vie­tą. Dre­suo­to­jas lai­kė žir­gams skir­tą bo­ta­gą, ku­rį nau­do­ja tig­rams. Sa­kė, ne muš­ti, o pa­ro­dy­ti kryp­tį. Iš­vy­dę šį bo­ta­gą, tig­rai pri­si­merk­da­vo.

„Kai įsi­gy­ji gy­vū­ną, rei­kia nuo­lat su juo bū­ti, pri­žiū­rė­ti, kaip kū­di­kį, bend­rau­ti. Šie tig­rai gy­ve­no ma­no na­muo­se, kad pri­pras­tų prie ma­no šei­mos. Jie – šei­mos da­lis“, – sa­ko dre­suo­to­jas.

Jis ne­ti­ki, kad lau­ki­niai gy­vū­nai bus vi­siš­kai už­draus­ti. „Bu­vo už­draus­ta Ang­li­jo­je, da­bar vėl pa­ma­žu pra­de­da leis­ti gy­vū­nų pa­si­ro­dy­mus cir­ke.“

Dre­suo­to­jas ti­ki­no, kad Če­ki­jo­je, no­rint įsi­gy­ti lau­ki­nį gy­vū­ną, rei­kia at­lik­ti psi­cho­lo­gi­nius tes­tus. Be to, rei­ka­lin­gi ve­te­ri­na­ri­jos lei­di­mai, tik­ri­na­ma, ko­kio­mis są­ly­go­mis gy­vū­nas bus lai­ko­mas.

Sa­vo tig­rus jis pir­ko iš Klai­pė­dos zoo­lo­gi­jos so­do. Pu­sant­rų me­tų au­gin­ti­niai re­pe­tuo­ja ke­tu­ris mė­ne­sius."Jie yra gi­mę ne­lais­vė­je, to­dėl pa­lei­dus juos vaikš­čios ap­lin­kui vol­je­rus, nes ži­no, kad tai jų na­mai“, – sa­kė Liud­vi­gas Jun­gas.

Ar jo cir­kui bus sun­ku, jei­gu ja­me ne­liks lau­ki­nių gy­vū­nų? „Jie už­draus nau­do­ti pa­si­ro­dy­muo­se, bet neužd­raus tu­rė­ti gy­vū­nų prie cir­ko. Aš jų neiš­lei­siu į ma­nie­žą, ro­dy­siu kie­me. Ma­no gy­vū­nai liks su ma­ni­mi, jų nie­kas ne­ga­li atim­ti“, – įsi­ti­ki­nęs po­nas Liud­vi­gas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Dre­suo­to­jas de­monst­ra­vo, kad pu­sant­rų me­tų tig­rai yra mei­lūs, no­ri bū­ti glos­to­mi. „Jei­gu juos muš­čiau, grieb­tų ma­ne“, – sa­kė Liud­vi­gas Jun­gas.

„Kiek su­mo­kė­jai už bi­lie­tą? Aš su­mo­kė­jau sa­vo lais­ve“. Pi­ke­te bu­vo kal­ba­ma ir apie zoo­lo­gi­jos so­duo­se au­gi­na­mų gy­vū­nų tei­ses.

Ke­lios de­šim­tys šiau­lie­čių no­rė­jo at­kreip­ti dė­me­sį į lau­ki­nių gy­vū­nų iš­nau­do­ji­mą cir­ke.

Ra­min­ta Ra­ma­naus­kie­nė ste­bė­jo­si, ko­dėl taip il­gai Sei­mo ne­pa­sie­kia įsta­ty­mų pa­tai­sos dėl gy­vū­nų tei­sių.

Šiau­lie­tė In­ga į pi­ke­tą atė­jo su šu­ni­mi. Jos nuo­mo­ne, šu­nų dre­sa­vi­mas ne­pa­žei­džia jų tei­sių, jei­gu nė­ra mu­ša­mi ar bau­džia­mi.

Stu­den­tė Go­da Maz­ri­mai­tė ne tik gi­na gy­vū­nus, bet jų ir ne­val­go – ve­ga­nė ste­bi­si, kad dėl žmo­nių pra­mo­gos vis dar iš­nau­do­ja­mi gy­vū­nai.

Cir­ko įkū­rė­jo sū­nus ir dre­suo­to­jas Liud­vi­gas Jun­gas ne­si­skun­dė žiū­ro­vų sty­giu­mi nei Šiau­liuo­se, nei ki­tuo­se mies­tuo­se.

Ma­nie­že – trum­pa dre­sū­ros pa­mo­ka žur­na­lis­tams. Tig­rai ska­ti­na­mi mė­sos ga­ba­liu­kais.

Bal­to­ji tig­riu­kė, nar­ve ro­džiu­si švel­nu­mą, vė­liau ma­nie­že de­monst­ra­vo ir sa­vo ne­prik­lau­so­mą cha­rak­te­rį.