
Naujausios
Čekams misijoje patiko Lietuvos žmonės, maistas ir gamta
Šiandien į Čekiją grįžta paskutiniai NATO oro policijos misiją Šiauliuose, Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Aviacijos bazėje, vykdę kariai. Naikintuvai „Jas-39C „Gripen“, dalis personalo Šiaulius paliko penktadienį. Čekams Lietuva įsiminė kaip draugiška šalis, turinti didelį privalumą – jūrč.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Vadas išskrenda šiandien
Penktadienį nuo ankstaus ryto KOP Aviacijos bazės III zonoje čekai pakavo daiktus, įrangą.
Mus pasitikęs čekų junginio vado padėjėjas pulkininkas leitenantas David Schreier palydi prie angaro. Jame kariai pakuoja įrangą, reikalingą orlaivių techninei priežiūrai, karių daiktus. Sunkvežimiais Čekiją pasieks šešiolika konteinerių.
Prieš vidurdienį simboliškai nuleista Čekijos vėliava ir pakelta Danijos. Baltijos šalių oro erdvės saugumas perėjo Danijos KOP junginio žinion.
Keturi naikintuvai „Jas-39C „Gripen“ Šiaulius paliko vidurdienį.
Transporto lėktuvas, atskridęs iš Čekijos, daugiau nei pusę personalo namo išskraidino apie 14 valandą 30 minučių.
Likę kariai savaitgalį baigė pakuoti paskutinius daiktus ir į Čekiją kartu su vadu pulkininku Petr Lanči grįžta šiandien.
Ir džiaugėsi, ir liūdėjo
Pirmoji čekų karių pamaina viešbutį paliko penktadienį prieš vidurdienį.
Kapitonas Tomas Picha misijoje praleido du mėnesius – nuo lapkričio.
Čekijoje T. Picha tarnauja techniku, misijoje buvo atsakingas už pilotų skryžių dokumentus, tarpininkavo tarp čekų pilotų ir lietuvių personalo.
„Lietuva man – nauja šalis. Prieš misiją žinojau, kad esate Europos Sąjungoje, kad turėjote problemų su rusais, – sako čekas. – Dabar matau, kad Lietuva – labai įdomi, žmonės čia labai draugiški. Įspūdį paliko Vilnius. Na, Praha gražesnė, bet čia – tik mano nuomonė.“
Šiauliai čekui – įdomus miestas, bet neprilygstantis Vilniui. Bet laisvalaikiu kapitonas teigia nenuobodžiavęs – sportuodavo baseine, sporto salėje.
Čekija garsėja alumi, o kaip čekams lietuviškas alus? „Jūsų alus irgi geras. Manau, tai ne tik mano, bet ir mano kolegų nuomonė“, – juokiasi čekas.
Jaunesnioji leitenantė Simona Roudna misijoje buvo nuo pradžios.
Šiauliuose mergina patyrė ir puikių, ir liūdnų akimirkų: susirado daug gerų draugų, bet prarado vaikiną.
„Ko gero, išsiskyrimo priežastis – misija ir jo nepasitikėjimas manimi“, – svarsto čekė.
Lietuvos vyrai, Simonos akimis, per dažnai vilki treningais. Toks stilius merginai nepatinka.
„Tai buvo mano pirmoji, bet, tikiuosi, ne paskutinė misija. Norėčiau čia grįžti“, – atsisveikindama sako čekė ir nuskuba į autobusą, vežantį į bazę.
Skrydžio valandai – 1,5 kubo kuro
Čekų junginyje tarnavo 64 kariai, iš jų – septyni pilotai. Misijos metu pasikeitė 46 žmonės, likusieji tarnavo visus keturis mėnesius.
Vienoje pamainoje budėjo apie 20 žmonių – tiek karių teko sutikti šv. Kalėdas ir Naujuosius metus bazėje.
Į erdvės pažeidimus čekai reagavo šešiolika kartų. Pulkininkas leitenantas D. Schreier sako, kad panašaus skaičiaus pažeidimų buvo tikimasi, atsižvelgiant į pastarųjų dvejų metų statistiką.Tarptautines skrydžių taisykles laužė kariniai rusų lėktuvai.
Ore naikintuvai praleido apie 320 valandų. O kiek per skrydžius sunaudojama kuro? „Sunku iš karto suskaičiuoti, – sako D. Schreier. – Kiekvienai skrydžio valandai (priklausomai nuo užduoties) reikia apie 1,5 kubinio metro (apie 1500 litrų – red. past.) reaktyvinio kuro. Žinoma, šis skaičius – labai apytikslis“.
Pasak karininko, misijoje, ko gero, sudėtingiausia buvo oro sąlygos. Ne gruodžio šaltis ir sniegas, bet lapkričio rūkas. Tuomet treniruotės nevyko, bet naikintuvai buvo pasirengę kilti dėl oro erdvės pažeidimų.
Misijoje praleistas laikas buvo puiki patirtis čekų pilotams, techniniam bei visam antžeminiam personalui. Pasak karininko, pilotams ypač vertinga skrydžių virš jūros patirtis: naikintuvai skrido pakilę 100 metrų virš jūros.
Rengėsi metus
Rengtis oro policijos misijai čekai pradėjo iš anksto: 2011 lapkritį buvo numatyti bendrieji lūkesčiai, o kitų metų birželį jau tiksliai žinota, kas bus transportuojama į Šiaulius.
Transportas iš 21-osios taktinės oro bazės Časlave į Šiaulius pajudėjo rugpjūčio 19 dieną ir Lietuvą pasiekė po dviejų dienų. Tuo pačiu metu atvyko ir pirmieji čekai.
Oficialioje pasikeitimo ceremonijoje čekai misiją iš lenkų perėmė rugpjūčio 31 dieną, o nuo rugsėjo 1-osios pradėjo saugoti Baltijos šalių oro erdvę.
Taisyklės – kaip Afganistane
Prahoje gyvenantis 42 metų D. Schreier sako pasiilgęs namų: misijoje jis tarnavo 4,5 mėnesio.
Tarp Čekijos ir Latvijos didesnių skirtumų karininkas nepastebėjo, kiek labiau išsiskyrė maistas.
Čekas Šiauliuose nepasigedo aktyvesnio gyvenimo: „Mes laikomės tų pačių elgesio taisyklių, kaip ir būdami misijose Kosove ar Afganistane. Draudžiama gerti alkoholį, į viešbutį privalu grįžti iki 23 valandos.“
Iš miesto policijos pareigūnų kariai gavo patarimų, kaip elgtis svečioje šalyje, kokiuose baruose, restoranuose rekomenduojama lankytis.
„Stengiamės nelaužyti taisyklių“, – sako karininkas.
O kas buvo įsimintiniausia misijoje? „Skrydžiai, treniravimosi galimybės. Apima geras jausmas, pamačius šiuos gražius naikintuvus ore. O asmeniškai? Sunku atsakyti. Į Lietuvą verta atvykti dėl kultūros, skanaus maisto, gražaus gamtovaizdžio ir, be abejo, jūros.“
Nusišypsojęs David priduria: namiškiams lauktuvių jis parveš gintaro.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PASIRUOŠIMAS: Penktadienį čekai angare pakavo įrangą.
EILĖ: Prie angaro rikiavosi sunkvežimiai.
BALIONAI: Angare, kuriame stovi naikintuvai, kariai supakavo balionus su deguonimi ir azotu, jie reikalingi skrydžių metu.
LAIKAS: Penktadienį čekai budėjimą baigė 11 valandą. „Liko mažiau nei dvi valandos. Tebesame pasirengę sienos pažeidimui, bet, tikėkimės, jo nebus“, – sako pulkininkas leitenantas David Schreier.
IŠVYKIMAS: Iš viešbučio kariai skubėjo su bagažu.
NORAS: Jaunesnioji leitenantė Simona Roudna tikisi sugrįžti dar vienai misijai.